zamknij

Wiadomości

Drugi lockdown w Czechach. Premier przeprasza: „W przeszłości wykluczyłem taką możliwość”

2020-10-21, Autor: Tomasz Raudner

Czechy drastycznie ograniczają aktywność. Od czwartku zamknięte będą sklepy poza wyjątkami jak spożywcze, usługi. W kraju zakazany będzie też swobodny przepływ ludzi. Premier przyznaje, że podjęte wcześniej kroki nie zapobiegły nawrotowi pandemii dlatego sięga po środki nadzwyczajne za co przeprasza obywateli, bo kilka miesięcy temu wykluczył wprowadzenie ponownego lockdownu.

Reklama

Od czwartku w Czechach wejdą w życie kolejne, ostrzejsze środki zapobiegawcze przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Wprowadza je rząd Andreja Babiša po nadzwyczajnym posiedzeniu, po analizie danych epidemicznych.

Koronawirus w Czechach: dotychczasowe środki nie dały rezultatu

- Wzrost jest ogromny i niestety działania, które podjęliśmy w ostatnich tygodniach, nie spłaszczyły krzywej wzrostu. Wygląda na to, że nie przynoszą ofektów - powiedział premier Andrej Babiš.

Andrej Babiš: Przepraszam wszystkich

- Dlatego zdecydowaliśmy się na takie działania, za co oczywiście wszystkich przepraszam, bo utrudni to życie przedsiębiorcom, obywatelom i pracownikom. Przepraszam również, że w przeszłości de facto wykluczyłem taką możliwość. Bo nie mogłem sobie wyobrazić, że to się może stać - zaznaczył premier.- Niestety tak się stało i musimy przede wszystkim chronić życie naszych obywateli. Nie chodzi tylko o życie chorych z COVID, chodzi o ochronę życia wszystkich obywateli - dodał premier Babiš.

Zakaz swodnego przepływu ludzi przez 2 tygodnie

Rząd podjął decyzję, że od czwartku 22 października od godz. 6:00 do 3 listopada włącznie, z kilkoma wyjątkami, swobodny przepływ osób zostanie zakazany w całych Czechach. Jednakże, podobnie jak wiosną, będzie kilka wyjątków od tego zakazu, w szczególności w przypadku wyjazdów do pracy i służbowych, wyjazdów rodzinnych, zakupów artykułów pierwszej potrzeby czy wyjazdów do placówek medycznych.

Ludzie będą mogli również wybrać się do parków, na łono natury lub do własnego domku letniskowego lub domku letniskowego i tam zostać. Z wyjątkiem domowników tylko dwie osoby będą mogły przemieszczać się razem w miejscach publicznych, udział w weselach i pogrzebach będzie ograniczony do dziesięciu osób, a prawo do zgromadzeń do maksymalnie stu osób w grupach dwudziestoosobowych.

Zakaz handlu z wyjątkami

Od 22 października od godz. 18.00 zakazane będą również, poza nielicznymi wyjątkami sprzedaż detaliczna oraz sprzedaż i świadczenie usług w placówkach handlowych. Wyjątki obejmują np. sprzedaż żywności, paliwa, artykułów drogeryjnych, tytoniu i czasopism. Otwarte będą również warsztaty samochodowe, pralnie chemiczne, apteki, usługi pogrzebowe i kwiaciarnie.

Zamknięte hotele, państwo ograniczone do minimum

Z kilkoma wyjątkami, hotele i inne obiekty noclegowe również będą musiały zostać zamknięte.

Od godz. 6.00 w czwartek rząd ograniczy działanie władz i organów administracji publicznej do minimum niezbędnego do zapewnienia funkcjonowania administracji publicznej. Godziny urzędowania będą ograniczone do pięciu godzin dziennie, dwa dni w tygodniu. Obsada urzędnicza ograniczona będzie do minimum. Rząd wydał tę samą rekomendację innym pracodawcom. Również w tym okresie powinni priorytetowo traktować pracę w domu, urlop i płatne urlopy oraz ograniczyć czynności do niezbędnego minimum.

W związku z nowo przyjętymi środkami kryzysowymi Rada Ministrów zatwierdziła zwiększenie o 1,8 mld koron – po 3 mld koron, programu pomocowego.

Czy waszym zdaniem w Polsce będzie podobnie?

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~~rekin59 2020-10-21 19:26:50

  Kilka tygodni temu, Czesi wręcz śmiali się z naszych przepisów, no bo wiadomo "pisowskie". Dzisiaj zwracają się do Polski i Grupy Wyszehradzkiej o pomoc.

  33 79
 • ~master4k 2020-10-21 19:39:29

  @ rekin59

  Podaj źródło bajkopisarzu.

  60 24
 • ~internauta 2020-10-21 20:13:20

  Byznes tera tak wygląda kasa w skarpecie trza trzymać na ciężkie czasy szporować nic nie inwestować. dobrzy fachowcy zawsze będą mieć kaśorka ciekawe z czego ci miastowi żyją co na rynku mieszajo jak tam roboty nima

  12 21
 • ~Arteks 2020-10-21 21:29:02

  To są działania zupełnie nieskuteczne i niestety zaburzające konkurencję. Bo przykładowo markety które handlują spożywką, a przy okazji także artykułami spożywczymi pracują normalnie, a te które mają tylko artykuły przemysłowe mają zostać zamknięte... To są decyzje paranoidalne. Tym bardziej, że skoro w sklepach i innych obiektach przebywamy od wielu miesięcy w maskach to znaczy, że zarażamy się nie w takich obiektach tylko tam gdzie maski zdejmujemy np. na spotkaniach rodzinnych czy towarzyskich lub w miejscu pracy. A to, że mało kto jest w stanie wytrzymać całą zmianę w maseczce - to chyba normalne. Może to potwierdzić sam gadatliwy rzecznik naszego Ministerstwa Zdrowia który pierwszy raz od wybuchu pandemii w masce w mediach pojawił się we wrześniu...

  42 15
 • ~deuter 2020-10-21 22:02:21

  Z pewnością dzięki tym działaniom kwestia wirus znikanie i grypy już nie będzie i innych chorób wirusowych.... Jak można być aż tak naiwnym?! Tak, tak, wypłaszaczy się krzywa ......

  33 8
 • ~Stasek 2020-10-22 08:14:35

  A po wszystkim znowu zrobią ZOO za darmo jak teraz i będzie III lockdown...
  Może redakcja pstryknie też kilka fotek z otwarcia Wiślanki - zobaczymy te tłumy...

  7 5
 • ~SunShine11 2020-10-22 09:09:44

  Jeśli COVID nas nie zabije to zabije nas lockdown. Przeczytajcie sobie fragment książki z r. 1941 C.S. Levis "List starego diabła do młodego".
  Lockdawny nic nie pomogą trzeba nauczyć się z tym żyć.

  10 5
 • ~grekos 2020-10-22 09:27:41

  Zabieram Ci pracę, dom i dobytek - "Przepraszam" hahaha

  7 4
 • ~rosthost1 2020-10-22 09:28:33

  Skuty poczytal ten artykuł?! bo 2 dni temu chalil Czechow i reszte unii za przygotowanie do pandemii. Niech se jeszcze poczyta jak w Belgii tyłem lekarze odwracali się do władzy!

  5 2
 • ~rosthost1 2020-10-22 09:31:44

  Bez lockdown to Szwecja i Brazylia wiec do wyjazdu.

  4 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2833