Częstochowski Alarm Smogowy, wraz z Kłobuckim Alarmem Smogowym, przeprowadzają inspekcje budynków wykorzystując dron z kamerą termowizyjną. Dzięki spojrzeniu z powietrza możliwe jest zlokalizowanie strat ciepła także w mniej widocznych miejscach. Ubytek może wystąpić nawet przez uszkodzoną dachówkę. Jak podaje smoglab.pl do udziału w akcji nadal można się zgłaszać.
Aktywiści z województwa śląskiego pomagają mieszkańcom uchwycić straty ciepła, wpływające na efektywność energetyczną ich domów. W tym celu używają narzędzi pozwalających spojrzeć na budynek… z powietrza.
- Wykorzystanie specjalistycznego urządzenia, takiego jak dron z kamerą termowizyjną o wysokiej rozdzielczości, pozwala na zlokalizowanie ubytków ciepła w każdej płaszczyźnie – mówi SmogLabowi Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.
Obecnie, wraz z Kłobuckim Alarmem Smogowym, realizowane są dwa projekty. Pierwszy w Częstochowie i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, natomiast drugi – o zasięgu powiatu kłobuckiego.
- Dzięki spojrzeniu z powietrza jesteśmy w stanie zobaczyć ubytki w zasadzie z każdej strony. Późniejsze uszczelnienie budynku, w ramach prac termomodernizacyjnych, to natomiast realna oszczędność energii – podkreśla Pietrzak.
Osoby zainteresowane bezpłatnych udziałem mogą nadal się zgłaszać. Jak czytamy na stronie dotyczącej projektu, obejmuje on obecnie powiaty: Częstochowski, Kłobucki, Myszkowski, Zawierciański. Osoby z innych powiatów, które byłyby zainteresowane zaproszeniem do siebie drona, również proszone są o kontakt.
Dron wyposażony jest w kamerę termowizyjną, jednak urządzenie pozwala również obejrzeć budynek w standardowych barwach.
- Termowizja z użyciem drona pozwala zobaczyć ubytki cieplne. Jednak żeby korzyść dla mieszkańca była jak największa, wykonujemy przy okazji inspekcję budynku w świetle widzialnym. Pozwala to bardziej kompleksowo ocenić stan budynku. Na przykład na opublikowanym przez nas filmie widzimy dokładnie, że ucieczka ciepła bierze się z widocznego uszkodzenia dachówek. Zestawienie dwóch obrazów pozwoliło lepiej zlokalizować nieszczelność – zwraca uwagę Pietrzak.
Aktywista podkreśla, że informacje płynące z inspekcji wykorzystującej termowizję mogą być pomocne przy wyznaczaniu kierunków dla dalszych działań. Takich jak chociażby decyzja o dokonaniu termomodernizacji.
- Natomiast już na dzień dzisiejszy, w kontekście naszych działań, możemy stwierdzić, że brak efektywności energetycznej to składowa problemu, który jako społeczeństwo mamy ze smogiem – mówi SmogLabowi aktywista.
W ramach projektu do końca kwietnia b.r. odbywają się inspekcje z wykorzystaniem wspomnianego drona z kamerą termowizyjną.
- Nasz autorski pomysł jest odpowiedzą na nowe okoliczności i wyzwania stojące przed organizacjami o profilu ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem walki o czyste powietrze. W swojej podstawie zakłada realizację szeregu działań o pozytywnym odbiorze społecznym. Z użyciem sprzętu do termowizji, takiego jak drony z funkcją termowizji, inspekcji, mapowania w obszarach strat energetycznych w budynkach. Wykonaliśmy już wiele termowizji pojedynczych budynków, jedno- i wielorodzinnych, starych i nowych, docieplonych, jak i posiadających tylko gołe mury – mówi Smoglabowi.pl lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego.
Osoby, które zaproszą drona z termowizją do siebie, otrzymują m.in. dokument PDF, ze szczegółami dotyczącymi budynku, a także nagranie z kamery termowizyjnej w formacie MP4. Wspomniana dokumentacja zawiera m.in. opis zaobserwowanych strat ciepła. W inspekcjach wykorzystuje się kamerę termowizyjną 640×512 InfiRay Sensor, która zamontowana jest na specjalistycznym dronie.
Jeden z przykładów, opublikowanych na stronach projektu, dotyczy budynku wielorodzinnego. „Budynek przy temperaturze zewnętrznej 4°C nie powinien mieć prawie temperatury pokojowej. Brak ocieplenia, grube ściany, wręcz zabytkowa stara infrastruktura, choć oczywiście zamieszkała” – czytamy na stronie. „Współczuć tylko właścicielom, ile musieli w tych czasach wydać na opał” – podkreślono.
Czytaj kolejne strony:
Tagi: dron bada ubytki ciepła, częstochowski alarm smogowy, dron częstochowa, dron smog, dron ubytki ciepła
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
73543Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
31365Akcja nad Zalewem Rybnickim. Topił się mężczyzna
27883Tragedia w Stodołach. Z rzeki wyłowiono zwłoki
20436Seria pożarów na Nowinach. Paliły się śmietniki i samochód. To robota podpalacza? (wideo)
15285Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
+203 / -26„Archiwum X” na tropie. Po 19 latach zatrzymali podejrzanych o zabójstwo w Czerwionce-Leszczynach
+126 / -5"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki (wideo)
+121 / -24Idea Dobrego Ducha szczytna, ale klientów mało. „Nie ma sensu wydawać fortuny na nowe rzeczy” (wideo, zdjęcia)
+81 / -1Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
+90 / -16Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
52Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
32Miasto zaciągnie 190-milionowy kredyt. Miasto: to na rozwój. Opozycja: nie żyjemy w bańce
30Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też rybniczanie
29„Spina się biznesowo” vs „nie po kolei w głowie". Jest zgoda na kupno działki za ponad 4 mln zł. Ma tam powstać tor kartingowy
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~artyomh9wnz 2023-04-14
10:01:12
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~przykopa 2023-04-14
11:48:50
Podstawowe ABC przy korzystaniu z kamery termowizyjnej:
1. Ustawiamy współczynnik emisji różny dla poszczególnych materiałów
(inaczej ustawiamy na materiały porowate , inaczej na gładkie)
2.Kalibrujemy sensor w stosunku do kontrolowanej powierzchni
3.W celu wyeliminowania odbicia ( efekt lustra) pomiaru dokonujemy pod kątem prostym
4. Przy pomiarach staramy się zachować podobną odległość od kontrolowanej powierzchni.
Chłopcy mają drogie zabawki i się dobrze bawią