zamknij

Wiadomości

Droga rowerowa na Żorskiej gotowa! Zobaczcie, jak wygląda

2019-08-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Korzystają z niej piesi i rowerzyści, choć miasto czeka jeszcze na odbiór techniczny. Mowa tu o nowej drodze pieszo-rowerowej ciągnącej się wzdłuż ul. Żorskiej. Jak wygląda? Przeszliśmy się dzisiaj po nowej inwestycji.

Reklama

Przypomnijmy, budowa nowej drogi pieszo-rowerowej rozpoczęła się w marcu tego roku. Inwestycja wiązała się ze zmianami w organizacji ruchu na Żorskiej.

Zlikwidowano na przykład prawoskręt na rondzie na ul. Prostej >>Prawoskrętem z Prostej na Żorską już nie pojedziecie. Dlaczego?<< To rozwiązanie nie przyjęło się z zadowoleniem kierowców.

Odmienne już nastroje mieli, gdy nie działała sygnalizacja świetlna na ul. Żorskiej >>Na Żorskiej nie działa sygnalizacja. Kierowcy są... zadowoleni<<

Sytuacja wróciła już jednak do normy. Jak mówi nam Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu wykonawca drogi pieszo-rowerowej „uwinął się” z robotą 2 tygodnie przed czasem. - Czekają nas teraz odbiory techniczne, choć zdajemy sobie sprawę, że z inwestycji korzystają już rowerzyści i piesi – mówi.

Jak dodaje nasza rozmówczyni temat związany z przebudową ul. Żorskiej powinien się zakończyć za około 2 tygodnie.

Droga rowerowa ciągnie się od ronda Boguszowickiego. Biegnie wzdłuż Żorskiej, przecina ulicę Prostą i kończy się na wysokości sklepów Tesco i Media Markt. Co ciekawe, na pobliskim wiadukcie wyznaczono pasy, po których mogą się teraz przemieszczać rowerzyści.

Przeszliśmy się dzisiaj wzdłuż nowej inwestycji. Jak wygląda? Zobaczcie zdjęcia.

Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 101

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Rafał Łachajczyk 2019-08-20
  15:19:39

  Szkoda, że nie zostały pokazane zdjęcia odcinka ulicy Żorskiej od skrzyżowania z ulicą Zakątek do przystanku autobusowego przy rondzie Boguszowickim. Na wspomnianym odcinku została zrobiona ścieżka rowerowa po prawej i po lewej stronie w kierunku Żor, wymieniono także studzienki kanalizacji deszczowej w jezdni. Niestety na tym odcinku nie wymieniono asfaltu na jezdni (w odróżnieniu od odcinka ul. Żorskiej od skrzyżowania z ulicą Miarki do wspomnianego skrzyżowania z ulicą Zakątek). Efekt tego zakresu prac jest taki, że studzienki kanalizacji deszczowej znajdują się kilka dobrych centymetrów powyżej płaszczyzny jezdni. Gdy dodamy do tego jeszcze zwężenie jezdni (z uwagi na poszerzenie ścieżki rowerowej) to w przypadku dwóch większych jadących pojazdów z różnych kierunków zaczyna być za wąsko. Ponadto za wysokie osadzenie studzienek powoduje, że po opadach, na łuku drogi robi się ogromne zalewisko. Dodatkowo chodnik dla pieszych po lewej stronie w kierunku Żor przed skrzyżowaniem z ulicą Zakątek, nie wiedzieć czemu, urywa się nagle powodując niebezpieczeństwo kontuzji nóg.
  Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony z polityki rowerowej w Rybniku ale nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego powstała taka niedoróbka we wspomnianym miejscu. Czyżby postępowanie przetargowe nie zakładało tego? Ktoś zapomniał o tym w SIWZie?

 • ~Takja 2019-08-20
  15:45:27

  56 9

  A jak tu z nadzorem budowlanym, kiedy otwarty zostanie przejazd pod nasypem na Paruszowcu

 • ~pprywatne 2019-08-20
  16:19:08

  Droga rowerowa współdzielona z pieszymi? To jakiś rybnicki wynalazek tych planistów od rynsztoka.

 • ~pprywatne 2019-08-20
  16:22:31

  98 14

  Widziałem, że rowerzyści na Żorskiej dalej wybierają jezdnię. A, jak przedostać się rowerem ze ścieżki na ul. Żorskiej do tych ścieżek na Karolince? Jak należy forsować to rondo z kulkami będąc rowerzystą?

 • ~qwer 2019-08-20
  16:31:20

  88 28

  Jak może wyglądać droga rowerowa w Rybniku?
  Jak zwykle fatalnie.

 • ~ 2019-08-20
  16:36:13

  74 8

  Proponuje aby redakcja , przeszła się np. ul. Na gorze, miejscami trzeba wejść na drogę, tak zarastają chodniki. Przykładów jest wiele, może zatrzęsienie trochę UM.

 • ~Kwinto 2019-08-20
  16:48:04

  22 57

  ~qwer fatalnie bo tak?
  Jeżdżę tam już od miesiąca i jest ok, myślałem że będzie ciężko przebić się przez światła i skrzyżowania, ale całkiem szybko da się pokonać całą trasę. Fajnie że na wiadukcie domalowali pasy, w zasadzie powinny być tylko po stronie tesco i schodzić w ulicę Chrobrego i dalej Łokietka obok garaży aż do trasy na Kościuszki.
  Fajnie że w drugą stronę można dojechać aż do ronda na Raszowiec, objechać go i od razu skręcić w Sienkiewicza, potem już dalej na Piaski czy lasem do Kamienia

 • ~Szymon Szymczak 2019-08-20
  17:01:41

  65 20

  Hm droga rowerowa na współ z pieszymi. Dla mnie to czysty absurd kto ma w takim razie pierszenstwo? Znajac nasz kraj to ludzie będą potrafili isc cala szerokoscia sciezki rowerowej zamiast bokiem a matki z wózkami po całej szerokości. Rowerzysci w tym przypadku będą musieli mieć 2 x większą ostrożnośc… To jakiś absurd gdzie praktycznei nigdzie takiego czegos nie ma

 • ~Jan R. 2019-08-20
  17:33:17

  23 24

  Mam nadzieję, że wkrótce urodzi się też droga rowerowa z Rybnika do Bełku.

 • ~polk 2019-08-20
  17:44:53

  71 11

  To nie jest żadna droga pieszo-rowerowa, bo coś takiego nie istnieje, tylko ciąg pieszo-rowerowy lud droga dla pieszych i rowerów. Niech redakcja nie powtarza głupot za Panią rzecznik.
  @Szymon Szymczak jeśli jest znak C13 i C16 przedzielony poziomą kreską, tak jak na pierwszym zdjęciu, to pierwszeństwo ma pieszy.
  Sens budowania takiego czegoś mija się z celem, bo to rowerzysta musi ustępować pieszym i teoretycznie dwie mamuśki z wózkami wcale nie muszą się usuwać rowerzyście z drogi.
  Pytam się więc: jak po takim czymś szybko się przemieszczać i jak ma to być alternatywą dla aut?!

 • ~Arteks 2019-08-20
  18:12:55

  27 75

  Bardzo cieszy kolejny odcinek drogi rowerowej w naszym mieście! :DDD Czekam na lepsze połączenie Nowin z Centrum oraz na dalszy ciąg bulwarów w kierunku południowym oraz odcinek niewyremontowanej jeszcze Rudzkiej. @pprywatne - jak się przedostać? - tak samo jak autem, trzeba czekać na to aż ktoś ustąpi pierwszeństwa. Jeśli chodzi o fakt, że niektórzy rowerzyści korzystają nadal z drogi dla aut zamiast rowerów - nie jest to coś niedozwolonego. Jak wybudowano wielopoziomowca to wielu kierowców wolało nadal stawiać swoje auta na klepisku - mimo, że parking wielopoziomowy to znacznie wyższe warunki. Trzeba po prostu czasu aż się ludzie przyzwyczają do czegoś nowego. @polk - tam gdzie jest relatywnie mały ruch pieszych takie połączenie nie będzie stanowić problemu. To bardziej mnie dziwi brak chodników na wielu lokalnych drogach - o ile potrafię zrozumieć koegzystencję rowerów i pieszych to koegzystencja aut i pieszych jest często tragiczna. Potrącenie dziecka na Łącznej lub niedawne na Hotelowej to takie dwa tragiczne przykłady na to jak źle funkcjonują ulice bez chodników. Od tego się powinno odchodzić budując chodniki i zamieniając drogi w ruch jednokierunkowy (tam gdzie się da). A tu nie widzę większego konfliktu. Ba... Tam jeszcze parę lat temu w ogóle w okolicy nie było chodników. Widocznie musiało z nich korzystać mało pieszych. Teraz się to zmieniło bo okolica się zabudowała. Ale nadal nie będzie tam jakichś dużych potoków pieszych.

 • ~minowa 2019-08-20
  18:29:10

  45 12

  Ścieżka pieszo-rowerowa ? Jestem pod wrażeniem. Spotkają się na niej egoisci piesi i egoiści cykliści, byc może także egoiści hulajnogowcy. Wypadki będa zawsze bez udziału samochodów. Choć nie powinno ich być - bo wielu twierdzi, że rowerzyści i piesi wypadków nie powodują i dlatego nie muszą znać przepisów ruchu drogowego ani mieć OC.

 • ~Kwinto 2019-08-20
  18:52:02

  33 7

  Na bulwarach ścieżka jest rozdzielona pasem a i tak piesi cały czas chodzą po drodze dla rowerów. Tu nie ma co szukać zwady tylko trza się edukować i dostosowywać do nowych rzeczy.
  Jakie jest ulubione miejsce do zatrzymywania się matek z wózkami??? Ano pod mostem na Kotucza gdzie jadąc rowerem nic nie widać, bo mamy spory spadek terenu, lekki zakręt i ruch z przeciwka.
  Edukacja i myślenie to podstawa!

 • ~jabibe 2019-08-20
  20:11:42

  18 4

  A kiedy pomalują to niemające żadnego sensu malowanie jezdni? Niby nic wielkiego ale wygląda to jak dzieło pijanego mistrza

 • ~ 2019-08-20
  20:19:46

  31 6

  z jednej strony chodnik dla pieszych, a z drugiej ciąg pieszo rowerowy na którym rowerzysta ustępuje pieszemu, miał rację Arteks podniecając się decyzjami władz, że nareszcie rowerzysta traktowany jest jak równorzędny urzytkownik dróg
  likwidacji prawoskrętu i komentarzu pani rzecznik "sytuacja wróciła już do normy" nawet nie ma sensu komentować

 • ~fixfix 2019-08-20
  21:16:02

  22 44

  Jak się można spodziewać, sama krytyka.
  Lepiej nic nie robić!
  Brać 500+ i narzekać.

 • ~ 2019-08-20
  23:45:42

  7 24

  Ojej, jak pięknie, cudownie jest po prostu. Snopki siana… Jedzą krowy… Chałupy przykryte okapem, drogi rowerowe, pasy, kontrapasy, bajpasy, tężnie, łąki kwiatowe, pies na uwięzi…tak, pięknie, wprost cudownie. O!Jest! Widzę! Droga… chyba na Ostrołęke. ~Rafał Łachajczyk pan naprawdę nie rozumie, że nikt o tym nie zapomniał, że to nie żadna niedoróbka, tylko zwykła polityka zrównoważonego transportu, tzn zostaw auto na parkingu pod domem możesz na nowo odkryć miasto, w którym mieszkasz. Zobaczyć różne nieznane i niewidziane z okien samochodu zakamarki. Do tego jeszcze zaoszczędzone na paliwie pieniądze możesz przeznaczyć na miejscowe specjały, lokalne inicjatywy albo usługi. Pojęcia greenpeac, green-project i inne greeny, przez wielu zwanych ekoterroryści, są panu obce?

 • ~MTWWD 2019-08-20
  23:52:36

  20 7

  Niech tera postawiom tam znak zakaz jazdy rowerami po ulicy.

 • ~wojto 2019-08-21
  07:28:16

  25 3

  Wycięli sporo dużych drzew a ścieżka kończy się słupem... bardzo niebezpieczne - czy projektujący byli ślepi czy durni?

 • ~Karolina# 2019-08-21
  07:41:40

  15 2

  Na chodniki np. od Golejowa do Ochojca szkoda pieniędzy, wg słów p. Kopera (Kopra), na prawidłowe wykonanie przejść, np. z podwyższeniem, ze znakiem 30, też pewnie szkoda pieniędzy, życie ludzkie nic nie kosztuje. Szkoda, bo w innych miastach, np. Katowice, Sopot (np. ul. Obodrzyców), można dla pieszych coś zrobić. Ffakt, kierowcy nie lubią bezsensownych progów, nie ustąpią miejsca pieszym, których po prostu nie widać. Śmiertelność pieszych w Rybniku powinna wymusić działania UM w celu poprawy ich bezpieczeństwa, niestety, o nich się zapomina w centrum miasta, a co dopiero w dzielnicach. I nie ma się co dziwić, nadal na granicy Golejowa i Ochojca jest usytuowany nieprawidłowy znak informacyjny, wprowadzający w błąd, podający nieprawdę. Szkoda, że też na trasie Ochojec i Grabownia do centrum brak ścieżek rowerowych, a przejścia dla pieszych fatalnie oznaczone. Nie muszę dodawać, że szczególnie w weekendy ludzi na rowerach w tych okolicach jest mnóstwo. Ale co tam bezpieczeństwo, ważna kasa, po co chronić mieszkańców?

 • ~Król Janusz 2019-08-21
  10:38:31

  8 4

  "Bardzo cieszy kolejny" komentarz Arteksa...
  Kiedy nowa droga Rybnik-Kamień?

 • ~ 2019-08-21
  10:56:12

  11 2

  fixfix
  jeżeli wyznajesz zasadę cieszmy się że wogóle coś zrobiono, nie ważne że byle jak, rozumiem Twój wpis, czemu jednak nie zrobić czegoś raz i porządnie ? niestety wiele przykładów pokazuje, że jest to rzecz wśród naszych decydentów nieznana, bo wyznajæ oni zasadę poprawi siė, robiąc kolejny remont, oczywiście wydając kolejne pieniądze podatników, ciekawe czy w swoich domach, remonty robią też w taki sposób ?

 • ~minowa 2019-08-21
  12:25:14

  4 3

  Karolina#, nie żadne garby na drogach, tylko SYGNALIZACJA świetlna na przejściach !

 • ~ka22 2019-08-21
  12:59:46

  14 2

  Podpisuję się obiema rękami pod tym, co napisał ~Rafał Łachajczyk. Dodam tylko, że wyjazd z Żeromskiego na Żorską zrobił się bardzo niebezpieczny. Żeby cokolwiek zobaczyć, trzeba wjechać na ścieżkę. Nawet jak robiłam to bardzo powoli, jakaś pani na rowerze o mało mi nie przeleciała przez maskę. A panowie tam jeżdżą dużo szybciej. Nie ma szans zobaczyć rowerzysty z prawej strony. Coś z tym trzeba zrobić a nie czekać na tragedię

 • ~Abisall 2019-08-21
  13:12:05

  5 3

  O temat rowerowy to może delikwent przeczyta
  Ty [ tu powinien być bogaty zestaw inwektyw ale komentarz by pewno poszedł do wywalenia ] jadący w dół deptaku na czarnym szosowym Cannondale - życzę ci za taką jazdę wśród ludzi najmarniej tygodniowego ciężkiego rozwolnienia i mam nadzieję że ojciec tej dziołszki której o włos nie potrąciłeś przyuważy cię gdzieś. A sadząc po gabarytach twoich a jego to jedną ręką poskłada ciebie a drugą wsadzi ci do rzyci ten twój rowerek, może wtedy przestaniesz jeździć z taką prędkością między ludźmi

 • ~bajzi 2019-08-21
  15:17:55

  11 2

  Droga piękna tylko nie bardzo nadaje się do jeżdżenia. To ze jest współdzielona z pieszymi to jedno ale pomysł z przejeżdżaniem z lewa na prawo to kolejny patent rybnickich władz. Oczywiście bez świateł i bez sensu. I wisienka na torcie - piękne zakończenie drogi za wiaduktem, rowerzysta jadący po stronie Tesco do centrum ze ścieżki rowerowej wpada wprost - dokładnie tak pod jadącego z naprzeciwka tira. Bo na drugą - właściwa - stronę nie ma kiedy przejechać. God bless Kuczera i jego urzędniki.

 • ~Kwinto 2019-08-21
  18:54:16

  8 0

  Jeśli droga rowerowa po stronie tesco kończy się przy rondzie z kulkami, to kogoś poniosła wyobraźnia. W takim wypadku powinno tam być oznakowanie tylko dla rowerów jadących od ronda, zaś przy tesco nakaz przejazdu na drugą stronę, aby prawidłowo wjechać na rondo. Niestety takich nieprzemyślanych zakończeń ścieżki jest w Rybniku więcej

 • ~Konrad Klink 2019-08-21
  19:48:43

  5 3

  Napiszę bo dużo jest tutaj o zakończeniu tej drogi rowerowej. Otóż droga rowerowa jest dwukierunkowa do miejsca gdzie jest przystanek przy MediaMarkt. Od tamtąd do wiaduktu droga jest jednokierunkowa. Aby poruszać się rowerem od Żor do Rybnika należy nie przejeżdzać przez przejazd rowerowy na wysokości Tesco/MediaMarkt, tylko kontynuować jazdę prawą stroną ulicy po drodze rowerowej wytyczonej już w jezdni aż do wiaduktu. W ten sposób nie nadziejecie się na TIR'a jak ktoś tu sugerował. Jazda na rowerze także wymaga wyobraźni i trochę pomyślunku, zanim tak chętnie skrytykujecie tę inwestycję może warto ruszyć cztery litery i zrobić sobie wycieczkę rowerową.

 • ~drozdaxxx 2019-08-21
  23:36:01

  3 1

  Nie podobają mi się te twory dla rowerów. Prawdziwa droga rowerowa jest na równi z jezdnią (tak jak kontrapas np. ul. Na górze), tylko taką są w stanie jechać wszystkie rodzaje rowerów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 345