zamknij

Wiadomości

Droga Racibórz-Pszczyna: na jakim etapie są prace? (wideo)

2017-08-31, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Budowa drogi Racibórz-Pszczyna stała się faktem. Ta największa inwestycja w Rybniku rozpoczyna się w Żorach, ciągnie się przez Gotartowice aż do ul. Wodzisławskiej. W późniejszym czasie droga dojdzie do Rydułtów. Wczoraj byliśmy w kilku miejscach, gdzie w przyszłości będzie ciągnęła się trasa. Na jakim etapie znajdują się prace?

Reklama

Przypomnijmy, ta jedna z największych inwestycji w Rybniku rozpoczyna się w Żorach, droga przebiega przez Gotartowice, Boguszowice i na chwilę obecną kończy się na ul. Wodzisławskiej. W sumie odcinek ten będzie liczył 11 kilometrów (łącznie z budowanym odcinkiem drogi śródmiejskiej). Znajdzie się na nim m.in:
- 5 węzłów drogowych i 2 przejazdów drogowych;
- 11 wiaduktów i 2 mostów;
- ekrany akustyczne i ogrodzenia;
- przejścia dla zwierząt.

Ponadto droga będzie dwujezdniowa, na której maksymalna prędkość dopuszczalna wyniesie 100 km/h.

Tyle, jeżeli chodzi o przyszłość. Skupmy się na tym, co dzieje się teraz. Kilka dni temu pisaliśmy o wykupach nieruchomości, co do których „wysiedleńcy” mają sporo wątpliwości. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule >>„Wysiedleńcy” czują się oszukani i niepewni przyszłości. Miasto tłumaczy się z wykupów<<

Z drugiej strony wykonawca inwestycji nie zwleka z robotami, co mogliśmy wczoraj sami zobaczyć. Poruszaliśmy się samochodem terenowym – to najlepszy pojazd do jazdy po wybojach przy wszędobylskim pyle. Naszą podróż śladem drogi Racibórz-Pszczyna rozpoczęliśmy od Żor, by znaleźć się w pobliżu przyszłego Węzła Gotartowickiego. - Z tego miejsca szybciej dojedziemy do centrum miasta i dzielnic południowych. Wychodzimy z ziemi, to cieszy – mówi prezydent Piotr Kuczera.

Jacek Hawel, naczelnik wydziału dróg dodaje, że aktualnie ciężkie samochody wywożą z placu budowy humus. - To kilkanaście tysięcy metrów sześciennych ziemi, która będzie tymczasowo zmagazynowana, a potem wykorzystana jako nasyp drogi – wyjaśnia.

Następny przystanek miał miejsce między Węzłem Gotartowickim, a Świerklańskim. Tutaj będzie budowany wiadukt. - Obecnie trwają prace związane ze wzmocnieniem gruntu, który jest niestabilny. Projektanci nie mieli wcześniej możliwości wejścia na tereny prywatne, by dokonać szczegółowych analiz. Nie byli więc w stanie przygotować jednoznacznych rozwiązań. Póki co warunki są ciężkie, ale widzimy postęp prac. Myślę, że w ciągu 2 tygodni pojawi się kolejna ekipa, która wykona w tym miejscu zbrojenie i betonowanie – mówi Jacek Hawel.

Kolejny postój w Chwałowicach, w miejscu gdzie dawniej stał szyb V kopalni Chwałowice. Tu powstała betoniarnia, która będzie obsługiwała cały plac budowy i dostarczała materiał. Robotnicy zabezpieczają też istniejący ciepłociąg. W tym miejscu powstanie też kolejny wiadukt – największy na trasie. - Późnią jesienią i zimą rozpoczną się obiekty budowlane na samym obiekcie. Będzie żelbetowy, wykonany metodą nasuwania. Trwa zbrojenie fundamentu pod m.in. zabudowę ciepłociągu oraz elementów konstrukcyjnych przyczółka estakady – 400-metrowego obiektu z dwoma oddzielnymi pasami ruchu – wyjaśnia naczelnik wydziału dróg.

Docieramy do strategicznego miejsca inwestycji – Węzła Śródmiejskiego, który będzie znajdował się pomiędzy ulicą Dolną, a Jankowicką. Przypomnijmy, że dzięki temu obiektowi będziemy mogli szybko wyjechać z centrum jak i do niego wjechać. - W planach jest też budowa drogi rowerowej. Wjazd do miasta będzie przebiegał przez symboliczny kolejowy wiadukt czterołukowy. Marzy mi się, by go podświetlić, jako „bramę” do ścisłego centrum – mówi prezydent Rybnika.

Dojeżdżamy do okolic Węzła Wodzisławskiego, gdzie stoi wieża wentylacyjna. - Pozostanie ona na swoim miejscu, będzie niejako drogowskazem przy wyjeździe z drogi Racibórz-Pszczyna. Znajdujemy się blisko ul. Wodzisławskiej, którą trzeba przebudować. W tym celu tworzymy bajpas, będą małe utrudnienia dla kierowców, ale dzięki temu ul. Wodzisławska będzie drożna – wyjaśnia Piotr Kuczera.

Podróż kończymy w biurze wykonawcy na terenie budowy. Jak mówi włodarz naszego miasta prace przebiegają zgodnie z planem. - Oczywiście trudności mogą wystąpić, na razie los nas oszczędza. Patrząc na całą inwestycję, to budowa drogi Racibórz-Pszczyna jest po prostu nam potrzebna, będzie miała na pewno oddziaływanie gospodarcze i społeczne – dodaje na koniec.

Co dzieje się na wielkim placu budowy? Zobaczcie wideo:

Czy waszym zdaniem droga Racibórz-Pszczyna "rozładuje" ruch w Rybniku?

Oddanych głosów: 1726

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~bugielka 2017-08-31
  10:34:26

  25 2

  Co to jest "przyczółek eskapady"? Na eskapadę to się będzie można wybrać po wybudowaniu tej drogi, ze wszystkimi jej estakadami ;)
  A tak na serio to nazywanie tej drogi "szybką drogą Pszczyna-Racibórz" jest lekkim nadużyciem. Chyba, że nie wiem gdzie się zaczyna odcinek Żory - Pszczyna (podobno już dawno gotowy?) bo do tej pory na Pszczynę jeździ się zwykłą "pojedynczą" drogą przebiegającą przez tereny zabudowane (nr 935). To gdzie jest reszta tej szybkiej drogi? Dobrze, że chociaż do Żor dojadę w 5, a nie w 25 minut ;)

 • ~jumperek21 2017-08-31
  11:26:38

  13 2

  "Będzie żelbetonowy, wykonany metodą prasowania. " Szanowa Redakcjo, krótkie zdanie a dwa podstawowe i rażące błędy. ŻELBETOWY , metodą NASUWANIA.

 • ~Kasia Buchman 2017-08-31
  12:00:36

  27 6

  Dojadę w parę minut z Żor do Rybnika a później spędzę pół godziny w korku na Kamyczku:-/ Kiedy ruszy przebudowa wiaduktu i ronda na kamyczku żeby usprawnić tam ruch?

 • ~citizen50 2017-08-31
  12:34:06

  28 3

  Z planów które przedstawiono wynika, że i owszem, droga świetna. Szybki przejazd. Ale co z tego jeśli nadrobiony czas stracimy chcąc dostać się na A1 w Żorach. Nagle z 2 pasów trafimy na maleńkie rondo Raciborskie, gdzie ruch zostanie przy pomocy lejka skierowany na następne rondo Rowieńskie i Gliwickie. Bez węzła bezpośredniego z nowobudowanej drogi z A1 inwestycja jest nieporozumieniem.

 • ~Gruby21 2017-08-31
  13:02:42

  12 0

  Gdzie stoi taka piękna wieża???!!

 • ~minowa 2017-08-31
  13:12:00

  11 12

  Bedzie bardzo szybka droga - na całej długości ograniczenie do 70km/h

 • ~bugielka 2017-08-31
  14:33:41

  13 0

  gonzof - ta wieża stoi na dawnej ulicy Jagodowej, w okolicy budowanego węzła wodzisławskiego.

 • ~kurier 2017-08-31
  17:29:43

  20 10

  Polacy bardzo narzekają. Ale najbardziej niezadowolnych malkontentow to można znaleźć na śląsku. To aż nieprzyzwoite że trudno tu ludzi czymkolwiek zadowolić. Remontuja czy budują drogi - zawsze źle. Nawet jak wybudowano A1 to jakiś gość napisał "co z tego że jest skoro będzie płatna"

 • ~dizers 2017-09-01
  10:23:35

  6 3

  film jak z bajki :) wiadomo ze to nie jest dzieło obecnego prezydenta no ale ciesze sie że i tak sie coś dzieje bo mam wrazenie że od kilku lat miasto umiera

 • ~orient 2017-09-01
  11:16:53

  4 3

  @dizers miasto z dobrą sytuacją finansową nigdy nie umrze. Tu się ciągle coś zmienia na plus. :) @minowa co za człowiek... chciało ci się napisać komentarz ze swoimi przypuszczeniami, zamiast wysłuchać dobrze video. Tam jest mowa o tym jaka będzie prędkość na tej drodze i nie będzie to 70 km/h.

 • ~Arteks 2017-09-03
  20:03:39

  2 5

  @gonzof @bugielka - ciekawe do kogo ona obecnie należy i czy uda się ją ochronić przy wyburzeniem bo faktycznie teraz będzie wyeksponowana. Wcześniej była skrywana przez las.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 316