zamknij

Wiadomości

Dr Musioł do radnych: w Rybniku z powodu smogu umierają nasze dzieci!

2020-01-31, Autor: 

W Rybniku z powodu smogu umierają dzieci i to nie jest hasło, a realia odziału pediatrycznego w rybnickim szpitalu. Wczoraj dr Katarzyna Musioł zaprezentowała radnym szokujące dane. Pył zawieszony w powietrzu nie tylko powoduje raka, ale i jest przyczyną guza mózgu u dzieci. Jedno zmarło!

Reklama

Wczoraj ponownie do głosu w rybnickim magistracie dopuszczono przedstawicielki Rybnickiej Rady Kobiet. Poprzednim razem nie było kworum wśród radnych, komisja nie mogła więc podjąć żadnej wiążącej decyzji.

Smog zabija nasze dzieci

W czwartek, sesji rady miasta był komplet – każdy radny raz jeszcze mógł posłuchać i przekonać się, jak zgubny na zdrowie i życie człowieka jest smog.

- Powtarzanie jest matką nauki, powtarzanie informacji o smogu przyda nam się. Wierzę jak Nelson Mandela, że edukacja jest najważniejszą bronią, której nam potrzeba – zaczęła dr Katarzyna Musioł, ordynator oddziału pediatrycznego WSS nr 3 w Rybniku.

Dr Musioł raz jeszcze opowiadała o pyle zawieszony, o tym jak drobinki PM10 i PM2,5 przenikają do naszego organizmu docierając do każdej komórki naszego ciała.

Ordynator oddziału wskazała ponadto, że w Polsce obowiązują najbardziej liberalne przepisy dotyczące alarmowania o przekroczonych normach jakości powietrza.

I najważniejsze – smog zabija. To nie hasło, ale realia, z którymi codziennie zmaga się dr Katarzyna Musioł.

- Warszawski Uniwersytet Medyczny przebadał dzieci blisko 200 tys. dzieci. Na 100 dzieci z katarem, u 15 z nich spowodowany on był przez smog. Na 100 dzieci z kaszlem, w 17 przypadkach stwierdzono działanie smogu. Stwierdzono również, że zła jakość powietrza powoduje 4-krotnie wyższą zapadalność na astmę wśród dzieci – wyliczała doktor.

Przedstawicielka RRK zaprosiła radnych do szpitala na pediatrię.

- Mamy 6 niemowląt z rozpoznanym wirusem RSV. Duszą się. Dwumiesięczne niemowlę musiało zostać na OIOM, było chore na RSV. Dla mnie to nie tylko cyfry i dane, ale realna sytuacja w szpitalu. Tylko w ubiegłym roku było u nas 150 dzieci z wirusem RSV – oznajmiła radnym.

Dr Musioł podzieliła się z radą jeszcze jednym przerażającym faktem. Z powodu smogu umierają nasze dzieci!

- Tylko w jedynym tygodniu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. U jednego chłopca tydzień temu stwierdzono kliniczną śmierć mózgu. W wyniku progresji choroby zmarł. A w ten nieszczęsny piątek, gdy wysyłaliśmy duszące się, dwumiesięczne niemowlę na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3-miesięcznej dziewczynki z Rybnika. Takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – powiedziała szefowa oddziału dziecięcego.

To nie wszystko, udowodniono, że smog przenika do płodu wraz z krwią matki, co wpływa na zwiększoną liczbę poronień, czy przedwczesnych porodów.

- Przeprowadzono badania na 500 kobietach ciężarnych. Dzieci rodziły się mniejsze, miały mniejszy obwód główki. Po 10 latach wykazywały się niższym ilorazem inteligencji, ich pojemność płuc również była zmniejszona. Pyły zawieszone wpływają na wzrost stanów depresyjnych, uczucia niepokoju, choroby ze spektrum autyzmu – wymieniała dalej dr Katarzyna Musioł.

Przedstawicielka RRK zaapelowała do radnych, by zmienić tę smutną rybnicką rzeczywistość.

- Dzieci nie mogą walczyć same, potrzebują nas – dodała na koniec.

Co trzy lata znika jeden Rybnik

Zaskakujące dane zaprezentowała też Joanna Bulandra z Rybnickiej Rady Kobiet.

- 44,5 tys. osób umiera rocznie w Polsce z powodu smogu. Prosty rachunek, jeżeli przyjmiemy, że w Rybniku żyje 132 tysiące ludzi, to cała ludność naszego miasta umiera w ciągu trzech lat! Co trzy lata możemy skreślić ludność wielkości Rybnika – zauważyła.

Jak dodała, w ciągu jednego dnia 120 osób traci życie z powodu zanieczyszczonego powietrza.

- To o 15 razy więcej niż liczba śmiertelnych wypadków drogowych w kraju – dodała.

Przekazała też kilka gorzkich słów do rady miasta, która jej zdaniem działa w kilku przypadkach zbyt biernie lub za wolno.

- Rybnik ma czas, Rybnik woli poczekać. Obywatele tego czasu nie mają. Ile do 2028 roku zniknie Rybników? Prawie 3. Myślę, że zrobilibyśmy więcej razem. Czas połączyć siły – zaapelowała.

Czym powinien zająć się samorząd w pierwszej kolejności. Joanna Bulandra przedstawiła to na poniższym slajdzie:

Karny Kopiuch dla trucicieli

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej akcji społecznej Karny Kopciuch. Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

> 8 tygodni akcji Karny Kopciuch. Jakie efekty?

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 111 - 1 - 58

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
  • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2020-01-31
    09:54:31

    Część naszego społeczeństwa (nie-) obywatelskiego takie argumenty nie przekonają.
    Oni mają swoją teorię, to że w perspektywie długofalowej grożą nam choroby płuc, rak i inne świństwa to ich nie obchodzi.

    W przeciwnym razie już dawno przeszłaby na inne, ekologiczne ogrzewanie, nie szukając wymówek że drogo, srogo itd. - nawiasem mówiąc, jak drogo, to sprzedać dom, jak nie jest się zapewnić jego funkcjonowania w godziwych, współczesnych standardach nie trując innych, i kupić se mieszkanie w bloku.

  • ~ 2020-01-31
    10:11:17

    Co na to radni którzy mają kopciuchy? Samozadowolenie czy sumienie dręczy po takim wykładzie?

  • ~Krisss 2020-01-31
    10:14:49

    9 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~lok 2020-01-31
    10:20:52

    89 42

    No Panie i Panowie radni mam nadzieję, że argumenty dotarły (no bo jakich jeszcze trzeba?) domyślam się że powiecie że do 2021r nie macie żadnych możliwości prawnych ale po 2021r myśle że SM stanie na wysokości zadania i nie będzie żadnych pouczeń tylko i wyłącznie wysokie mandaty i sprawy w Sądzie. Innego wyjścia nie ma! No i zacznijcie w końcu jakąś kampanie informacyjną dot. wymiany kotłów bo są tacy co jeszcze o tym nie wiedzą a to powinno być trąbione non stop(czekam na podatki z miasta-mam nadzieje że dostane z nimi dobrą informację o wymianach pieców itd.)A'propos w tym sezonie grzewczym tzw. eko patrolu jeszcze nie widziałem ani razu...

  • ~Krisss 2020-01-31
    10:21:05

    24 57

    Musioł czy nie musioł to kożdy musi chcieć a nie musieć zmiany na lepsze.

  • ~Don C. 2020-01-31
    10:37:47

    Jest jeden taki z Konfederacji co chodzi w muszce co twierdzi że kobiety to do garów i do łóżka. Coś w tym jest... Gdyby faktycznie tak było jak w powyższym artykule płaczą ekolzki to Rybnik byłby miastem wymarłym. A jest wręcz odwrotnie. Każdy z okolicznych wiochmenow z sąsiednich miejscowości ciśnie się do Rybnika twierdząc że jest super. Gdyby się dusił to po prostu nie jedzie do Rybnika w dodatku stojąc godzinę w korku to chyba logiczne . I te biedne dzieci co po 10 latach tracą inteligencje tymczasem mamy 4 razy więcej magistrów niż w latach 80. 10 zdań poczytałem tego artykułu więcej nie szło ale hit za hitem!

  • ~ 2020-01-31
    10:41:00

    No to teraz Pani Dr. się po Pani przejedzie ta ciemnota kopciuchowa paląca wungiel i trująca dzieci idące na ósmą do szkoły.
    Im przecież wszystko wolno są bezkarni mogą spalać wungiel i kopcić bo mają deputaty i jest tanio.
    Droga redakcjo gdzie jest ten licznik czasu wymianu kopciuchów?

  • ~entropia 2020-01-31
    10:53:54

    51 23

    trochą w temacie a trochę poza, dziś ukazał się raport NIK-u odnośnie restrukturyzacji PGG

    "Mimo dokapitalizowania przez inwestorów i wzrostu cen węgla restrukturyzacja Polskiej Grupy Górniczej (PGG) nie przyniosła oczekiwanych efektów - oceniła w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Utrzymywanie nieefektywnego systemu wynagradzania oraz wysoki stan zatrudnienia rodzi ryzyko braku możliwości dostosowania kosztów w okresie dekoniunktury(...) W latach 2016-2018 wzrostowi średniego wynagrodzenia (o 13 proc.) towarzyszył spadek rocznej wydajności wydobycia na jednego zatrudnionego w spółce (o 2 proc.)..."

    może Redakcja się tym zainteresuje ;)

  • ~ 2020-01-31
    11:25:17

    8 15

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~bikerek 2020-01-31
    11:25:49

    Pani doktor Musiał mogła zapytać radnych, prezydenta Kuczerę co zrobili dla poprawy jakości powietrza w Rybniku, poza zrzucaniem całej winy na rząd PIS.
    Dlaczego zmarnotrawiono pieniądze na "Diagnozę", malowanki kontrapasów, centra przesiadkowe, kwiaty w zardzewiałych doniczkach.
    Można było tą kasę przeznaczyć na przyłączanie do C.O. (dofinansować mieszkańcom plus wnioskować o kasę do UE itd)
    Co to za prezydent który marnotrawi kasę, zamiast o dbanie o mieszkańców, a walka ze smogiem by taką była.
    Popatrzcie na miasta gdzie nie rządzą upolitycznieni Prezydenci, tam nikt nie zrzuca winy na rząd tylko bierze się do roboty, a rząd może pomóc w tej walce.

  • ~sarmata1 2020-01-31
    11:35:49

    28 34

    Podtlenek wodoru przyczyną śmierci wielu dzieci...

    Trzeba zakazać używania podtlenku wodoru !!

  • ~ 2020-01-31
    11:57:13

    75 39

    Witam,

    tak, długotrwała ekspozycja na pył zawieszony powoduje obniżenie inteligencji, co obserwujemy bardzo dobrze czytając komentarze "Obrońców Dymu i Smrodu"

    Za nami bardzo korzystny rok 2019, gdy średnia roczna norma poziomu zapylenia w Rybniku była przekroczona tylko o 10%, to najlepszy wynik od momentu powstania stacji na Borki. W tym miesiącu uda się coś niebywałego, zostanie spełniona norma miesięczna i to w styczniu. Niestety nie wynika to z faktu, że ludzie przestali truć i smrodzić. Mamy po prostu bardzo korzystny sezon grzewczy(ciepło) i jest nad wyraz wietrznie jak na Rybnik. Natura "odwaliła" kawał dobrej roboty, teraz pora na mieszkańców.

    Węgiel nie jest rozwiązaniem dla indywidualnego ciepłownictwa i należy z niego jak najszybciej zrezygnować, bo nie jest ani tani ani wygodny - to argumenty dla broniących węgla. Dla całej reszty normalnych ludzi, po prostu śmierdzi i truje.

    Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~ 2020-01-31
    12:00:21

    27 19

    Jeżeli jest z nami Pan Imrahill proszę o podanie kosztów ogrzewania zwykłą grzałką elektryczną 6kW z buforem ciepła. Przed laty podawał Pan około 700PLN na sezon, przy tak ciepłym sezonie to zapewne koszty ogrzewania są nie zauważalne ? Może lepiej zamiast kosztów ile pokazał licznik energii elektrycznej jeżeli ma Pan osobny na zasilaniu ogrzewania.

  • ~maximmen 2020-01-31
    12:03:36

    50 20

    ~bikerek,
    zapomniałeś o godnym chwały parkingu za miliony i centrum „wypoczynkowym” dla Rybniczan obok UM :), wypełniony po brzegi biurowiec K1......
    Dzięki temu płacimy bez dotacji za żłobki.Dni Rybnika pokażą w lokalnej TVS w bloku reklamowym ......
    A temu „szpecowi” powyżej w komentarzu o podtlenku wodoru życzę aby nigdy nie urodziło mu się z tego powodu chore dziecko .....

  • ~sympatykrybnika 2020-01-31
    12:20:56

    39 5

    Szanowny portalu rybnik.com.pl Przewodniczący RM pan Wojciech Kiljańczyk przeniósł dyskusję w punkcie obrad „Wystąpienie Rybnickiej Rady Kobiet” na posiedzenie połączonych komisji: Komisji Ochrony Powietrza, Ekologii i Przemysłu oraz Komisji Finansów i Rozwoju w sprawie postulatów RRK dotyczących walki ze smogiem.
    W związku z powyższym prosimy o transmisję na żywo obrad tych komisji na naszym portalu rybnik.com.pl.

  • ~sympatykrybnika 2020-01-31
    12:43:56

    7 3

    ~entropia wystarczy kliknąć w zakładkę BIZNES.

  • ~Leoncio Almeida 2020-01-31
    12:47:51

    67 19

    Brawo Pani Katarzyno !!! Niestety ludziom słabo wykształconym trudno jest przyjąć do wiadomość i zrozumieć dane statystyczne dlatego odwołanie się do emocji i pokazanie sytuacji dzieci z rybnickiego szpitala jest w dyskusji o SMOGu bardzo wskazane.

  • ~pprywatne 2020-01-31
    13:09:25

    53 19

    Codziennie widzę kominy sąsiadów i nie wierzę, że coś do nich przemawia.

  • ~Piotr Czaja 2020-01-31
    13:28:24

    7 21

    Czy to pani dr.powiedziaL guzu?czy pan redaktor wymyślił nowe słowo? Mówi się i pisze guza!

  • ~artefaks 2020-01-31
    13:31:34

    27 17

    Arteks 2020-01-30 12:37:13

    @artefaks - nie jest ci wstyd być kmiotem i obrońcą smrodu? ;)
    Jesteś w poglądach gorszy od wielu populistycznych polityków. Bo oni mówią oficjalnie o wspieraniu górnictwa, a sami mają dość smrodu, i wspierają taki.
    Panie Arteks gdy brakuje argumentów , to zaczynają się wycieczki personalne? Mentalność 5 letniego dziecka z piaskownicy...
    A tak na prawdę obrońcą smrodu i zacofania jesteś niestety ty sam.
    Ogrzewasz się ,,ekologicznie" z 80 letnich kotłów które dają do atmosfery całą paletę wyziewów w sile 11 tyś kominów z domów prywatnych. To się nazywa moralność według pana Arteksa . Nie ?

  • ~Piotr Czaja 2020-01-31
    14:00:50

    14 14

    Panie redaktorze,skrót od tyułu naukowego doktor,pisze się dr.nie Dr.Wyjątkiem jest Dr IRENA ERIS, która nie ma tytułu naukowego.

  • ~Kurt_Wallander 2020-01-31
    14:06:11

    28 4

    ...i nagle okazuje się, że wyjazd stąd na pół roku, to wcale nie taki głupi pomysł. Gorzej z logistiką (bo ja se na to pozwolić mogę ale reszta rodziny już nie bardzo).

    Bo lekarz ostatnio też mi powiedział, że częste problemy z zatokami, katar, problemy z oddychaniem to przez smog i najlepiej przeprowadzić się nad morze. Ja, mhm.

  • ~extraliga_2 2020-01-31
    14:23:30

    23 15

    Mieszkam tu od urodzenia od 60 lat. Jeśli chodzi o powietrze to co było przez pierwszą połowę mojego życia a teraz to można powiedzieć jak dzień i noc. Jestem jak najbardziej za tym, żeby oddychać lepszym powietrzem niż jest.
    Ale, do tego co mówi pani doktor może powiedzieć każdy, dołożyć do tego jeszcze swoje i rozpowszechniać "jedynie słuszne tezy", które nie są sprawdzone i zbadane w sposób żeby można je było uznać za pewnik.

  • ~ 2020-01-31
    14:44:42

    13 5

    A gdyby ekspertyza wykazała że uchwała antysmogowa wystarczy do poprawy jakości powietrza do poziomu akceptowalnego to po co wprowadzać zakaz spalania paliw stałych łącznie z odnawialnymi typu zrębki czy drewno?

    Ale taka ekspertyza tego nie wykaże bo nie ma inwentaryzacji źródeł ciepła, bo podobno takiej inwentaryzacji zrobic się nie da.

    Inne pytanie to czy nasi politycy będą mieli na tyle odwagi żeby egzekwować bezwzględnie daty zawarte w uchwale? Czy moze uznano już że i tak się nie uda więc termin się przesunie albo zamiast mandatów to będą ostrzeżenia i kolejne terminy. A potem znowu, znowu, znowu...

    Uważam że skoro jest przyjęta uchwała antysmogowa to najpierw wprowadźmy ja w pełni w życie przy aktualnie obowiązujących terminach a potem rozmawiajmy co dalej robić.

    Ale jedna rzecz w wystąpieniu Pani dr bardzo mi się podoba: doradca energetyczny działający w terenie. Już dawno powinno być coś takiego wprowadzone. Niech przychodza do domu uczyć spalania od góry (pokazują oszczednosci roczne), pokazują rzeczywiste koszty zmiany paliwa dla danego domu (a nie jakieś ściemy typu wydając 65 tys na modernizację oszczędzamy 2,5 tys rocznie i tak u każdego będzie) i doradzają indywidualnie ile co kosztuje, jaki jest czas zwrotu, jak można obliczyć koszty energii (np. taryfy dwustrefowe, produkty z gwarancją ceny).

  • ~Jonek# 2020-01-31
    14:59:36

    15 7

    niestety, mam wrazenie ze te czcze populistyczne wypowiedzi to sluza bardziej tylko temu by miec czyste sumienie , brak konkretow, akcji na duza skale, slask stoi ( jak narazie ) na przegranym miejscu o czyste powietrze ze wzgledu na deputaty gornikow, szczerze watpie ze jak teraz w takich jejkowicach / gaszowicach po pociagnieciu gazu by tacy (w glupi sposob obdarowani przez rzad ) by sie latwo / z checia przelaczyli na ogrzewanie gazowe ... i tu pies pogrzebany , raz ze mentalnosc, dwa ze wygoda i trzy ... jaki glupi zrezygnuje z tego co ma za darmo ...

  • ~Arteks 2020-01-31
    15:10:38

    18 36

    Nauczcie się i powtarzajcie kopcącym znajomym lub krewnym takie hasło: Nie bądź flejtuchem, nie dym kopciuchem. Zadziała na ambicję na 100%, szczególnie na panie. @Don C. - bo na śląskich wsiach powietrze jest tak samo złe jak w dzielnicach domkowych Rybnika lub gorsze bo tam nie ma straży miejskiej i nikt nie sprawdza czym kto pali. Ale jak już ktoś ze wsi przyjedzie np. do Auchana lub na Nowiny na Elektrownię czy do centrum to może poczuć się trochę jak w kurorcie bo w tych miejscach jakość powietrza przeważnie jest lepsza niż w zagłębiach piecowych.

  • ~ 2020-01-31
    15:24:44

    26 24

    No chyba nie ludzicie sie, ze grubiorza z deputatem obchodza jakies tam dzieci, ktore cierpia przez jego smrodzacy komin

  • ~Lateks 2020-01-31
    15:27:51

    28 20

    Jak czytam wypowiedzi pani dr to uważam że powinna dostać nagrodę Nobla z chemii i biologii i medycyny.
    Rozumiem że jeśli nie będzie smogu to przestaniemy chorować?

  • ~artefaks 2020-01-31
    15:34:58

    7 2

    ~blamaż
    Masz w 99 % rację i przyklaskuję Ci obiema rękami/
    Pytanie gdzie się podział ten 1 % ?
    To jest spalanie ,,od góry " To jest niestety głęboko zakorzeniona mitologia która nie ma pokrycia w faktach.
    Jesteś zwolennikiem spalania od góry ? To kup piec dolnego spalania.
    Ma większą sprawność od kotła górnego spalania o ok. 5%.
    Jeśli masz znacznie przewymiarowany piec i aby polepszyć jego efektywność palisz od góry . Lepszym rozwiązaniem będzie wymiana pieca na mniejszy ,lepiej dopasowanego do zapotrzebowania budynku

  • ~imrahil 2020-01-31
    15:41:43

    6 15

    ~piotr.kowalski - koszt samego CO w tym sezonie grzewczym to 359 zł, jak tak dalej pójdzie to cały sezon będzie kosztował 500-550 zł.

  • ~imrahil 2020-01-31
    15:42:59

    9 15

    przypomnę tylko, że dom ogrzewam prądem i cała kotłownia kosztowała wielokrotnie mniej niż kotłownia na paliwo stałe :)

  • ~ 2020-01-31
    16:05:13

    23 3

    ~imrahil
    by być obiektywnym, napisz, że jest to nowy dom, specjalnie wybudowany i doinwestowany, by uzyskać taki efekt, zapoponuj podobne rozwiązanie nadające się do zastosowania do większości domów stojących w Rybniku, mając na uwadze, by przeróbka była uzasadniona ekonomicznie, myślę że nie tylko ja chętnie się z nim zapoznam i nie mam na mysli rozwiązań, których niski koszt ekspoloatacji opiera się na fotowoltaice

  • ~imrahil 2020-01-31
    16:19:40

    7 11

    ~~ursus - dom nie taki nowy, bo projektowany w 2012 r., z izolacją o 50% grubszą niż obecne normy (na ówczesne czasy było tej izolacji 2 x więcej niż u sąsiadów), tyle że starannie wykonaną. bez fotowoltaiki (nieopłacalna), zasilany grzałką. nie wiem jak można było już w tamtych czasach budować inaczej, a tymczasem 90% inwestorów wspieranych przez niedokształconych architektów, projektantów, kierowników budowy i bobów budowniczych (profesor kielnia) nawet dzisiaj buduje byle jak.

  • ~artefaks 2020-01-31
    16:39:17

    8 4

    ~imrahil
    Nie za dobrze te wyliczenia wyglądają ?
    Masz pompę ciepła ?
    Zresztą i przy pompie to byłby rewelacyjny wynik.

  • ~ 2020-01-31
    17:28:35

    6 5

    @artefaks,
    Ale spalanie od góry, mimo że nie jest to idealny sposób na poprawę jakości powietrza, można zorganizować natychmiast. A zakup kotla dolnego spalania to jest inwestycją która kosztuje i wymaga nieco organizacji. Poza tym prawdziwych kotłów danego spalania jest w Polsce bardzo mało. I nie mówię o tych pseudo dolnego spalania które mają wylot paliwa od boku komory na ruszt bo tam bez ciągu powietrza wtórnego przez zasobnik węgla masz koksownie a nie kocioł dolnego spalania.

    A napisałem o spalaniu od góry (w kotle spalania górnego czy w kominku - świetnie się sprawdza) jako czymś co można zrobić na już, choćby do czasu wymiany kotla na paliwo typu gaz czy olej opałowy/pompa ciepła. Taka inwestycję trzeba zaplanować w budżecie domowym i jest to jak najbardziej logiczne. A przejście że spalania dolnego na górne wraz ze zmniejszeniem wielkości komory spalania (jeśli trzeba) da się zrobić na już, bez inwestycji. A chcemy sami poprawy jakości już teraz - uważam że zmiana sposobu palenia jest czymś co można zastosować w takim przypadku - stąd tak napisałem.

    To co u nas jest problemem to fakt że u nas nie ma nauki oraz kultury (etosu?) spalania paliw stałych. Spójrz na kraje skandynawskie - tam jest cała filozofia zwiazana ze ścinaniem drewna (kiedy to robić optymanie a wbrew pozorom ma to duży wpływ na jego suszenie, jak i jakimi gatunkami palić), jego rąbaniem, suszeniem oraz spalaniem (jak rozpalać, jak palić, w jaki sposób układać polana). Wbrew pozorom nie jest to takie proste i wymaga wiele wysiłku. Ale jak sie trochę douczy można spalać drewno naprawdę czysto (i dodam że UE uznaje je za paliwo odnawialne o zerowej emisji CO2). U nas tego nie ma. Każdy robi to tak jak mu się podoba bo uważa że wie najlepiej a przyjęło się że jak węgiel to musi kopcić (jak diesel musi dymić...) co jest absolutnie nieprawdą.

  • ~imrahil 2020-01-31
    18:46:51

    8 3

    ~artefaks - to nie są wyliczenia, tylko fakty potwierdzone przez podliczniki i faktury. nie mam pompy ciepła, bo w moim przypadku to rozwiązanie niezbyt opłacalne. oczywiście do tego należy doliczyć CWU. no i za jakiś czas czeka mnie niewielka podwyżka ceny prądu. zainwestowałem głównie swój czas w wiedzę i poszukiwanie energooszczędnych rozwiązań. dom to spory wydatek i decydując się na niego należy się doszkolić, bo na tym rynku nikt nie ma fachowej wiedzy (od projektantów po wykonawców). i jak się okazuje budowa domu okołopasywnego jest tańsza niż budowa domu typowego z kotłownią na paliwo stałe.

  • ~ 2020-01-31
    19:17:20

    5 2

    ~imrahil
    "~~ursus - dom nie taki nowy, bo projektowany w 2012 r., z izolacją o 50% grubszą niż obecne normy (na ówczesne czasy było tej izolacji 2 x więcej niż u sąsiadów), tyle że starannie wykonaną."
    rzecz do dziisiaj niepojęta " bo przecież 5mm wystarczy"
    "nie wiem jak można było już w tamtych czasach budować inaczej"
    tylko Ty nie wiesz, dla innych to co robiłeś było zapewne niepojęte :)
    "a tymczasem 90% inwestorów wspieranych przez niedokształconych architektów, projektantów, kierowników budowy i bobów budowniczych (profesor kielnia) nawet dzisiaj buduje byle jak"
    niestety potwierdzam to co napisałeś, teoretycznie inwestor nie musi się znać, bo zatrudnia " fachowca", a w praktyce powinien posiadać wiedzę większą od wykonawców, do tego patrzeć im cały czas na ręce, by czegoś nie zepsuli poprzez uproszczenia i działania na skróty

  • ~kurier 2020-01-31
    20:09:39

    19 10

    Koledzy, tu chodzi o zdrowie dzieci a wy tu jakieś rozprawy o paleniu od góry czy mocy pieców zamiast się ich pozbywać. Węgiel to przeżytek. Wasze Rozprawy i kłótnie nie mają większego sensu. Ci którzy mają piece na węgiel i domy bez ocieplenia mają problem.

  • ~Jacek Kamiński 2020-02-01
    15:31:05

    6 0

    Do Piotr Czaja:
    Pisze się dr...lecz bez kropki!
    A pani Irena Eris jest doktorem farmacji, więc nie wiem czemu umniejszasz jej dorobek naukowy.

  • ~rzyt 2020-02-02
    08:08:07

    4 1

    @Jacek Kamiński, a dlaczego pomijasz fakt popularnego ostatnio feminizowania tytułów - doktora, ministra, prezesa, adwokata,. Piszę w takiej formie bo doktorowa to żona doktora itd. Ciekawe jak będą wyglądały skróty tytułów?

  • ~MRC 2020-02-02
    14:48:36

    2 0

    ~imrahil
    Jeśli to nie kłopot to prosiłbym o jakieś namiary kontaktowe. Chciałbym uzyskać więcej informacji od kogoś kto etap budowy domu i zastosowane w podczas niej technologie przerobił i ma już doswiadczenie w tej dziedzinie.
    Pozdrawiam.

  • ~adiqq 2020-02-03
    10:15:41

    0 0

    jakiś czas temu z Imrahilem dyskutowaliśmy na ten temat na forum, ale nie było zbytniego zainteresowania tematem, niestety :(

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5270