zamknij

Wiadomości

Donośny głos za autonomią zabrzmiał w Rybniku

2010-09-26, Autor: Dominika Kuśka
Po raz pierwszy w historii Rybnika ulicami miasta przeszli zwolennicy autonomii naszego regionu.

Reklama

Uczestnicy marszu wyruszyli spod Dworca PKP w kierunku rynku. Manifestanci nieśli ze sobą żółto-niebieskie flagi Górnego Śląska oraz transparenty z napisami "Pómóżcie ratować naszo ślónsko mowa!" oraz "Ślónsko godka to je to". W trakcie pochodu pobrzmiewały hasła takie jak: "Autonomia", "Poradzymy" czy "Autonomia rzecz wspaniała - Śląsk syty, Polska cała".

Manifestacje zakończyły się na rynku, gdzie przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska - Jerzy Gorzelik wygłosił krótkie przemówienie. - Autonomia Górnego Śląska jest możliwa do osiągnięcia w ciągu 10 lat. Po 20 latach samorządności możemy otwarcie mówić o naszych marzeniach i ich realizacji. Autonomia to oddanie władzy ludziom, których ta władza dotyczy – mówił Gorzelik

W rybnickim marszu uczestniczyło ponad 200 osób. Co ciekawe, wśród manifestujących przeważali ludzie młodzi. - Młodzi ludzie chętnie angażują się w działalność Ruchu, gdyż przedstawiamy im wyrazisty wizerunek. Spośród wszystkich działaczy najbardziej aktywną grupę stanowią osoby w wieku 20 - 30 lat - komentuje Jerzy Gorzelik.

Rybniczanie, których wsparli Ślązacy z innych miast, bardzo aktywnie brali udział w marszu. - Uczestniczę w Marszu Autonomii Śląska już po raz drugi, mimo że formalnie nie jestem zaangażowany w działalność RAŚ. Uważam, że autonomia byłaby dobrym rozwiązaniem dla naszego regionu ze względu na korzyści finansowe, gospodarcze i kulturalne – uzasadniał swój udział w manifestacji Michał Kaczmarek z Rybnika.

 

>> Zobacz zdjęcia z Marszu Autonomii Śląska

Marsz Autonomii od 4 lat rokrocznie odbywa się w Katowicach, gdzie w pochodzie uczestniczy około półtora tysiąca osób. W tym roku działacze Ruchu Autonomii Śląska zorganizowali także marsz w Rybniku. - To właśnie w Rybniku 20 lat temu został założony Ruch Autonomii Śląska, tutaj znajduje się pierwsza siedziba i to tutaj wszystko się zaczęło. Chcemy pokazać ludziom, że jesteśmy i działamy - powiedział Krzysztof Kluczniok, wicestarosta rybnicki i działacz RAŚ .

Ruch Autonomii Śląska walczy o przyznanie regionom Polski autonomii rozumianej jako samorządność. Wśród postulatów RAŚ jest m.in.  reaktywacja Sejmu Śląskiego.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~templariusz 2010-09-27
  00:31:02

  0 0

  W jaki sposób przygotowujecie się do wyborów samorządowych?

 • ~Arteks 2010-09-27
  00:36:18

  0 0

  PO zniszczyła na Śląsku kolej, a z regionu rybnickiego zrobiła kompletną komunikacyjną prowincję. Może RAŚ będzie miało jakieś pomysły na zmiany w tej dziedzinie. Tym bardziej, że rozumiem iż sporo zwolenników przyjechało do Rybnika pociągiem i miało okazję zobaczyć tę degrengoladę w trasie. Panowie z RAŚ - jeśli kochacie ten region to stwórzcie jakiś rozsądny i mądry program. Godka to trochę za mało. Nie można wykluczyć, że może bylibyście lepszą alternatywą wobec politykierów i karierowiczy z PO... Przynajmniej kochacie ten region.

 • ~Powiec 2010-09-27
  00:59:33

  0 0

  Cała prawda o RAŚ:

  http://www.rp.pl/artykul/138481.html

  Cytat:

  "Bronisław Korfanty pamięta jedną z ostatnich rozmów z synową Wojciecha Korfantego. Była wtedy starą kobietą, wkrótce zmarła.

  – Opowiadałem jej, że niektórzy walczą w Strasburgu, by uznano, że istnieje narodowość śląska. Była wstrząśnięta. Powiedziała: – Jaki naród śląski? Przecież my w powstaniach za Polskę walczyliśmy"

  W związku z tym,nie uznających się za obywateli polskich:
  Gorzelik i RAŚ wzywamy! Złóżcie podanie w Kancelarii Prezydenta RP o zrzeczenie się dobrowolnie obywatelstwa polskiego zgodnie z procedurą przewidzianą w ustawach i Konstytucji.

 • ~tommi 2010-09-27
  08:18:47

  0 0

  rozumiem, że należy akcentować swoją obecność, wydaje mi się że znacznie lepiej jest promować poprzez swoją działalność niż organizować marsz i tak juz zatłoczonego miasta, społeczeństwo i taj juz zagonione napewno nie zatrzyma sie i nie zastanowi na sloganami i hasłami RAŚ, raczej będzie to agresja w strone manifestujących, co przyniesie odwrotną reakcję od porządanej.

 • ~Ksenopita 2010-09-27
  08:53:42

  0 0

  Ilość komentarzy wprost proporcjonalna do zainteresowania sprawą. Jo je krojcok więc to przemilcze bo jak zrobią autonomię to będę się o wizę starał żeby babcie w Polsce odwiedzić :D
  Krojcok - to brzmi dumnie :)

 • ~marasm 2010-09-27
  09:05:22

  0 0

  do Ksenopita
  Autonomia to nie Separatyzm poczytaj troche zanim sie wypowiesz co to takiego Autonomia

  do Powiec
  poczytaj trochę historii zanim sie oprzesz na takim pisowskim (centralistycznym) piśmie, przecież gdyby nie powstania śląskie referendum na terenie Górnego Śląska, Rzeczpospolita Polska nie mogła by nadać autonomii Województwu śląskiemu. A to właśnie Polska dała nam Autonomię a nie Niemcy!

  do tommi
  Wierz mi, że po tym marszu ludzie mijający nas po drodze pieszo i w samochodach byli nadzwyczaj sympatyczni :) pozatym pora o ktorej byl marsz organizowany nie byla zbyt uciazliwa do kierowcow.

  pozdrawiam

 • ~auralfloat 2010-09-27
  09:18:16

  0 0

  Rozśmieszył mnie komentarz Arteksa, o przypisywaniu czegokolwiek złego rządzącej obecnie partii. A jeszcze bardziej komunały Powca, który nie rozumie co oznacza autonomia...

 • ~Arteks 2010-09-27
  10:38:37

  0 0

  @aurafloat - ja bym się nie śmiał. Przed wyborami samorządowymi przypomnę wszystkie "osiągnięcia" w niszczeniu transportu publicznego ekipy marszałka Moszyńskiego i Śmigielskiego. To nie jest sprawa wobec której mieszkańcy naszego regionu powinni przejść obojętnie. Śląsk w tej chwili wraz z Podlasiem to najbardziej zacofane kolejowo regiony w Polsce!!! A przecież conajmniej od połowy XIX wieku Śląsk to był region o największym rozwoju techniki i komunikacji w Prusach a potem Polsce. Przez całe ostatnie 20 lat to niszczono przy czym dokonania ostatniego marszałka to prawie gwóźdź do trumny. Myślę, że RAŚ jest tą organizacją której na sercu powinne leżeć tematy takie jak komunikacja i integracja komunikacyjna Śląska. Na PO w naszym regionie nie liczę absolutnie. To banda politykierów i karierowiczów.

 • ~mily pan 2010-09-27
  11:49:24

  0 0

  Prezydent Adam Fudali zostal zaproszony i odznaczony w Warszawie przez Prezydenta RP Komorowskiego Krzyzem Kawalerskim ale ten istotny fakt nie chcial byc zauwzony przez redakcje rybnik com pl i PEOWCOW. Teraz widac ze prawda jest ukrywana przez POPARANCOW.

 • ~hub381 2010-09-27
  12:03:27

  0 0

  Synowa W.Korfantego chyba niw wie co mówiła?Tak W.Korfanty walczył o Polski Śląsk autonomiczny,lecz Polacy jego zamknęli
  w"kazamaty",pomimo tego ówczesny rzad przyznał Ślaskowi rzeczywistą autonomię.bo nie mieli wyścia z niezręcznej sytuacji.
  Prawdziwi ślązacy walczący w powstaniach po II wojnie światowej masowo emigrowali do NRF-u,przed rządzącą władzą komunistyczną.A dlaczego to przeczytajcie"Historię Śląska",ale nie tą co wydał prof.PopiołeK Kazimierz!
  Dodam jeszcze,że Polska jeszcze na byłych powstancach zarabiała,sprzedając Ich za Marki-dewizowe!!!
  W całej rozciagłości popieram RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA!!!
  Pozdrawiam-Szczęść Boże.


 • ~Ksenopita 2010-09-27
  12:24:28

  0 0

  marasm, to był żart oczywiście. Myślę jednak, że dbałość o podtrzymanie języka śląskiego i jego kultury można popierać bez autonomii. Wiadomo, że chodzi tylko o kasę. Zgadzam się że Śląsk jest w pewnym sensie "wyzyskiwany" przez centralę w Warszawie, która dużo bierze a mało daje. Jesteśmy dla Polski jak Niemcy dla UE, ale Niemcy przygryzają wargi nawet jak bankrutuje Grecja i inne kraje. Pamiętajmy, że dobrze jest jak jest dobrze, a jak się zacznie robić źle to "w kupie siła". Kiedyś rozmawiałem z jednym Kurdem, który na wieść, że w małym powierzchniowo moim Śląsku mieszka 4mln ludzi, radził wystąpić zbrojnie przeciw Polsce :D. Kurdowie mają prawdziwe powody do walki o niezależność, myślę, że Ślązacy niekoniecznie. TAK, wiem co to autonomia. Znam powstania. Sam niedawno wkleiłem fajny link na forum o powstaniu ale morderator go niewiadomo dlaczego usunął...

 • ~Powiec 2010-09-27
  12:48:56

  0 0

  Krojcok to brzmi dumnie.Krojcok czyli Galilejczyk separatysta Gorzelik

 • ~Powiec 2010-09-27
  12:50:30

  0 0

  Katalog prawny dla starających się o zrzeczenie obywatelstwa polskiego:

  * Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483, ze zm.)
  * Ustawa z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353, ze zm.)
  * Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie lub wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego oraz wzorów zaświadczeń i wniosków (Dz. U. Nr 18, poz. 231, ze zm.)

 • ~abcdef 2010-09-27
  12:54:09

  0 0

  ~bogdann55 to, że masz IQ 55 to też wina Pełowców??

 • ~aa12345zz 2010-09-27
  12:55:28

  0 0

  @Powiec nie bądź śmieszny, co ma narodowość do obywatelstwa? Jestem lojalnym obywatelem Polski o śląskiej tożsamości narodowej. Nie mam zamiaru się zrzekać obywatelstwa, bo czemu by to miało służyć? Tak wiec jeszcze raz: OBYWATELSTWO: POLSKIE, NARODOWOŚĆ: ŚLĄSKA!

 • ~Powiec 2010-09-27
  13:06:01

  0 0

  @aa Narodowość Śląska ?:D Jaka narodowość.Nadal wierzysz w te bajeczki? :) Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka,jeszcze Was niczego nie nauczył? Śmieszni jesteście.

  Jeżeli Wam się nie podoba nasz system prawno-ustrojowy to Wasz problem. Jesteście obywatelami kraju i musicie to zaakceptować,że większość obywateli polskich nie chce nawet słyszeć o podziale państwa na jednostki autonomiczne itp.bzdury
  Autonomia to bajka wujka Jerzego dla ubogich.
  Nie było i nigdy nie będzie narodowości śląskiej.
  Polecam "Folwark Zwierzęcy" Orwella,przesłanie ponadczasowe

 • ~aa12345zz 2010-09-27
  13:12:45

  0 0

  nigdy nie bylo narodowosci polskiej - to jedynie splugawiony szczep narodu rosyjskiego a polska godka jest jedynie gwarą jezyka rosyjskiego :)

 • ~Powiec 2010-09-27
  13:14:17

  0 0

  @aa Narodowość Śląska ?:D Jaka narodowość.Nadal wierzysz w te bajeczki? :) Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka,jeszcze Was niczego nie nauczył? Śmieszni jesteście.

  Jeżeli Wam się nie podoba nasz system prawno-ustrojowy to Wasz problem. Jesteście obywatelami kraju i musicie to zaakceptować,że większość obywateli polskich nie chce nawet słyszeć o podziale państwa na jednostki autonomiczne itp.bzdury
  Autonomia to bajka wujka Jerzego dla ubogich.
  Nie było i nigdy nie będzie narodowości śląskiej.
  Polecam "Folwark Zwierzęcy" Orwella,przesłanie ponadczasowe

 • ~auralfloat 2010-09-27
  13:20:34

  0 0

  Oczywiście autonomia ma sens, mogła by przypominać te z Niemiec i niemieckich landów. A do miłośnika Adama bogdana 55 mam pytanie: za co Adam dostał odznaczenie i czy masz maturę?

 • ~BzK 2010-09-27
  16:40:52

  0 0

  Powiec poucz się historii Śląska później się odzywaj. Poza tym nie zapominaj, że powstania to największa tragedia Ślązaków. Tu walczył brat z bratem!. To, że ktoś walczył za Polskę czy za Niemcy nie znaczy, że był Ślązakiem ale nie będę Ci tego tłumaczył bo skoro nie masz wiedzy to i tak nie zrozumiesz.

 • ~Powiec 2010-09-27
  18:08:50

  0 0

  @@ aa dramat...
  skąd się takie bydło bierze..ciężko to pojąć.ktoś kto pisze o Polsce w kategorii innych Rosjan, udowadnia tylko swój niski poziom intelektualny.
  Proponuję zacząć naukę od podstaw w przeciwnym razie grozi Ci w dalszym stopniu wstawianie do mózgu papki Gorzelika. Sekta to mało,poza tym widać,że jesteś typem bydła. Takich jak Ty nikt nigdy nie traktował poważnie,co najwyżej jako tanią siłę roboczą.
  Wasserpolaczki to jednak wciąż istnieje jak się takie coś czyta.


  @aurofloat Śląsk nigdy nie był podmiotem państwowym,parapaństwowym i nigdy nie będzie.
  Porównywanie do sytuacji landów niemieckich,gdzie istnieje nadal ciągłąść historyczna,ustrojowa jest nie na miejscu i świadczy o ignorancji.
  Ale wasserpolaczki wszystko łykną:)


 • ~hub381 2010-09-27
  19:38:42

  0 0

  I proszę odezwał się jakiś KROJCOK-czyli krzyżak workowany,podpisujący sie"Powiec".Jestem pewny iż to nie jest Hanys-Ślązok,
  a widać,że mora go biere jak słyszy RAŚ.A jak nos już konstytucyją straszy,to jest jak te Ubejoki nos straszyli.Wszystko my już
  przerobiali.Łon nawet nie mo pojęcio,co to narodowość a czym jest obywatelstwo.jednym słowem:niedoszkolony"mamok.
  Niech żyje RAŚ.Nie byda już dziś na ten paszkwil pisoł,a za PiS-em powiem"przepraszm i spier....m"

 • ~pit75rk 2010-09-27
  20:03:51

  0 0

  ~Powiec widać żeś tympy gorol abo co gorzsze zgorolały chanys abo krojc. Autonomia i tak bydzie a jak ci sie nie podobo to żodyn cie tu nie trzimie, możesz wracać do macierzy czyli na jakiś zadupi w popegerowskij gminie i nie mondrzyć sie bo widać że słoma ze szczewików ci wyłazi i mosz dużo kompleksów bo pochodzisz tak rychtyg z nikond i nimosz żodnych tradycji, ty żeś je poprostu jakimś produktym.
  Piszesz że większośc polaków nie chce... itd. Skoro dla ciebie większość to warszawka no to gratuluję bo tylko tam nie chcą żadnej autonomii bo najwięcej mają do stracenia, musieliby zacząć migrować lub chwycić się wkońcu prawdziwej i uczciwej pracy bo skończyła by im się sielanka za pieniądze spływające ze wszystkich przemysłowych stron.

 • ~aa12345zz 2010-09-27
  20:15:05

  0 0

  znom foll krojcokow i goroli, kerzi bardzij przajom Slonskowi niz niyjedyn hanys...

 • ~pit75rk 2010-09-27
  21:40:14

  0 0

  ~aa12345zz mosz recht ale jak czytom abo słysza wypowiedzi taki jak Powca to mie hercklekoty bierom. Absolutnie nie stawiom wszystkich goroli w jednym rzyndzie bo som znom dużo takich goroli co som lepsi niż niejedyn chanys ale wszyndzi som czorne owce.

 • ~ujek 2010-09-27
  22:28:49

  0 0

  "Powiec" jak Ci sie nie godzi to pitej...chopie... a jak już znojdziesz swoj kont na Ziymi to siedni se na ryczce i żykej do Pon Boczka co by Ci doł rozum, i pij dziynnie zimno woda na spamiyntani... abo od razu sie niom polyj.... ( a teraz żebyś zrozumiał, to poszukaj swojego miejsca na Ziemi, usiądź, módl się do Pana Boga, pij zimną wodę na opamiętanie bądź zażywaj kąpieli orzeźwiającej ciało i umysł)

 • ~Powiec 2010-09-28
  01:23:49

  0 0

  " Autonomia i tak bydzie a jak ci sie nie podobo to żodyn cie tu nie trzimie..." :D:D a jak nie będzie to co? To co? Zbiorowe samobójstwo?:D Powodzenia


  Poza tym nie chce mi się odpowiadać na jad,tępych baranów,których mózg jest przeżarty szowinizmem śląskim.

  Jeszcze raz powtórzę.Jak komuś nie pasuje ustawodastwo polskie to droga jest prosta ( nie ma tu nic wspólnego z narodem,bo nie ma narodu śląskiego) zrzeknijcie się obywatelstwa polskiego,skoro nie zgadzacie się na taki ustrój. Innej drogi nie ma. Większość rządzi a nie mniejszość.
  Żadna partia i siła polityczna w Polsce nie ma haseł :rozbijania kraju na regiony autonomiczne.
  RAŚ,jako organizacja kanapowa,nic nie znacząca poza Rybnikiem,nie ma i nie będzie miała w przyszłości żadnej mocy prawnej by zmieniać system ustrojowy RP.
  Zatem jedyna droga. ZRZEKNIJCIE SIĘ DOBROWOLNIE OBYWATELSTWA POLSKIEGO.

  PS. Jeszcze raz powtórzę.Czynnik narodowy nie ma tutaj żadnego znaczenia.

 • ~Powiec 2010-09-28
  01:30:50

  0 0

  Powiec" jak Ci sie nie godzi to pitej...chopie... a jak już znojdziesz swoj kont na Ziymi to siedni se na ryczce i żykej do Pon Boczka co by Ci doł rozum, i pij dziynnie zimno woda na spamiyntani... abo od razu sie niom polyj.... ( a teraz żebyś zrozumiał, to poszukaj swojego miejsca na Ziemi, usiądź, módl się do Pana Boga, pij zimną wodę na opamiętanie bądź zażywaj kąpieli orzeźwiającej ciało i umysł)


  Sami katole,szowiniści a fe! Po bożymu a jakże..

 • ~ 2010-09-28
  08:11:38

  0 0

  do Powiec - człowieku, kim Ty jesteś? mieszkasz w Rybniku, ostoi śląskości, gdzie jeszcze można usłyszeć gwarę, a ludzie mieszkają tu od pokoleń. Skoro wchodzisz na forum naszego miasta, zapewne mieszkasz tu, ale nie jesteś stąd. Przybyłeś nie wiadomo skąd i zamiast zrozumieć gdzie się znajdujesz to próbujesz jak muzułmanie w niemczech narzucić wszystkim swoją tożsamość. Zrozum to, że tu jest śląsk i mówienie o nim polski to duże uproszczenie, bo tak samo jest niemiecki i czeski. A autonomia to był wspaniały czas dla naszego regionu, bo wciąż w nas i polska fantazja i niemiecki porządek i czeska wolność. A jak mówią niemcy - dajcie polakom władzę, a sami się pokonają.

 • ~Powiec 2010-09-28
  09:00:33

  0 0

  @Pejter

  Gdzie mieszkam to jest akurat moja sprawa. Nie każdy w Rybniku czy w ogóle na Śląsku musi posługiwać się gwarą i nie każdy być nie tyle ostoją "śląskości" co jak widać po wielu wpisach ostoją zgniłego konserwatyzmu,po bożemu,mniejszość miejska,ale raczej o mentalności zamkniętej wsi,chce narzucać całemu Śląskowi,swój sposób rozumowania,zatrzymany gdzieś w końcu XIX a początku XX wieku.
  Widzisz tak się człowieku porobiło,że jakby ktoś zauważył jest XXI wiek,Śląsk przeszedł różne procesy modernizacyjne tym w strukturze ludnościowej. Dlatego nie będzie zgody na jakieś fanaberie nic nie znaczących organizacji żyjących na kanwie populizmu czy też żerujących na mentalności XIX wiecznej małomiasteczkowości Rybnika,gdzie przecież owa podejrzana organizacja ma zawsze najwięcej zwolenników. Świadczy to źle o tym mieście. Jest to forma izolacji i chęć dalszego izolowania na czynnik zewnętrzny. Zgniły konserwatyzm nic więcej.

 • ~aa12345zz 2010-09-28
  10:30:48

  0 0

  Powiec - studencik leczący swoje kompleksy; wszedzie gdzie może naskakuje na RAS. np. tu jako "Ondraszek" http://www.mmsilesia.pl/11852/2010/9/27/marsz-ruchu-autonomii-slaska-przeszedl-ulicami-rybnika-zdjecia?category=spozaMiasta

 • ~pit75rk 2010-09-28
  15:00:18

  0 0

  Powcu/Ondraszku poczytaj to: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85zacy
  Wątpię by to coś zmieniło w podejściu do nas ale może akurat.
  Pozdrawiam.

 • ~ 2010-09-28
  18:22:06

  0 0

  Powiec - skoro wstydzisz się swojego pochodzenia, to pewnikiem nie jesteś Ślązakiem. Ja jestem dumny skąd pochodzę, z historii mojej ziemi. Nazywanie dążenia do decentralizacji państwa konserwatyzmem jest sporym populizmem i nadużyciem. Każde nowoczesne państwo raczej dąży do jak najmniejszego centralnego sterowania państwem - ten model jest konserwatywny, nieskuteczny i tworzy ogromną biurokrację. Czy nie lepiej pozwolić Śląskowi samemu zbierać podatki i odsyłać reszte państwu? Czemu w szkołach można uczyć kaszubskiego, a śląskiego już nie? Czemu tyle lat okradano tę ziemię z jej bogactw, a teraz biadoli się że górnicze emerytury kosztują? Jestem Polakiem, ale najpierw Ślązakiem i czas już skończyć z centralnym sterowaniem ile Ślązacy dostaną ze swoich podatków.

 • ~Powiec 2010-09-28
  23:59:17

  0 0

  @ Pieter
  Ponieważ,państwo polskie jest państwem jednolitym. Polska doskonale sobie radzi bądź w przysłości poradzi ze swoimi problemami,stosując się między innymi do zasady subsydiarności.
  Należy dokończyć reformę samorządową po prostu,dając samorządom większy udział w podatkach. Natomiast nie może być mowy o tworzeniu systemu parapaństwowego.
  Jestem Polakiem,Jestem Ślązakiem,ale nie jestem i nigdy nie będę popierał populistów i separatystów,żyjących na kanwie populitycznej śpiewki. Polecam nadal Orwella "Folwark Zwierzęcy"
  Problemy Śląska,ale też innych regionów ani teraz ani w przyszłości nigdy samie się nie rozwiążą.

  PS Zdążyłem się przyzwyczaić,że nie popierając szowinitstów z RAŚ,nawet będąc Ślązakiem nazywany jestem gorolem.
  Rybnik jest specyficzny,ewenement na skalę Polski.
  Są w Polsce regiony ciemnoty,zgniłego konserwatyzmu i jednym z nich jest niestety Rybnik.
  W ręku krzyżyk w kieszeni amunicja.

 • ~ 2010-09-29
  22:31:43

  0 0

  Znam "Folwark Zwierzęcy", polecam Ci "Rok 1984". Stwórzmy najlepiej 3 państwa utrzymujące obywateli w ciągłym strachu i niszczmy ich język, by ostatecznie ich pokonać. Tak, to się teraz dzieje ze Śląskiem - nie ma języka, to nie ma narodowości, a jak nie ma narodowości to nie ma Ślązaków. Wole chyba żeby do koryta dostały się świnie, niż żeby kolejny język i kolejna kultura uległa zagładzie by zagwarantować "jednolitość" katolandu.

 • ~ 2010-10-01
  08:55:22

  0 0

  Pejter: to fantastyczne , że tak bardzo kochasz swój Śląsk. Masz istotnie prawo. Niemniej jednak masz chyba elementarną świadomość społeczną , iż każdy region kraju myśli ( o sobie ) w niezwykle podobny sposób!!!?. A czy Ty Kochasz i szanujesz pozostałych, innych za to wszystko, tak samo?!
  Wiemy nie od dziś , że autonomizowanie doprowadza (niejednokrotnie) do eskalacji ksenofobii i zwykłej niechęc, wrogości , ciasnoty , krótkowzroczności. Tak już jesteśmy (biopsychospołecznie) ukształtowani

 • ~pit75rk 2010-10-01
  11:15:05

  0 0

  Czemu niektórzy tak się boją decentralizacji? Popatrzcie na Niemcy(Landy), USA(Stany), Mexyk(Stany), Brazylia(Stany) itd. Może nie wszystkie kraje (Stany) dobrze sobie radzą ale wątpię by ktoś tam narzekał. Taka decentralizacja jest jak do tej pory najlepszym wyjściem i najbogatsze państwa właśnie tak mają ale my widać nie chcemy mieć lepiej. Pozdrawiam.

 • ~slonski szowinista 2010-10-01
  19:24:53

  0 0

  Cóż można powiedzieć po Śląsk jest potrzebny Polsce:
  1. Tani węgiel = tania energia elektryczna
  2. Tania siła robocza przyzwyczajona do pracy - w Polsce jest trochę inaczej no nie Powiec
  3. Po wojnie jedyny region z przemysłem - wiem że za chwilę otrzymam informację o tym że na Wschodzie zostawiliście Eldorado prawda Powiec
  4. Wszystkich Slonzokow nie dało się wysiedlić bo kto pracowałby w fabrykach i kopalniach - ta Inteligencja, która przyjechała na Śląsk uczyć durnych Niemców porządku przecież nie potrafiła pracować.
  Tak pod tym względem Powiec ma rację Polska nigdy nie zgodzi się na autonomię Śląska bo Warszawa zdaje sobie sprawę o odrębności kulturowej regionu i boi się tego.
  Chciałem dodatkowo zauważyć, że jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów Niemiec jakim był Śląsk obecnie nie prezentuje się najlepiej ze zniszczona infrastrukturą. W zasadzie jedynie co zrobiono to wybudowano autostrady ale za pieniądze z UE.
  Tak na marginesie Powiec jeżeli nie akceptujesz zasad i nie podoba Ci się Rybnik z ta całą mentalnością to droga wolna jest tyle pięknych miast i miasteczek w Polsce - i gwarantuję Ci jedno że ludzie tam będą zgadzali się z twoimi poglądami.

 • ~ 2010-10-02
  00:41:57

  0 0

  Jo tez te same mysla czamu mogom byc landy we Niymcach i to dobrze funkcjonuje a we polsce ni gorole niech sie trzimiom swojigo a my sie domy rada z pewnoscia a mie sam zodyn nie przekono do tak wspanialego mowienio sam mom prawo sie wypowiedziec tak jak kozdy inny ,- mysla mowic niech se tam mowia gorole a my momy swoja godka i tego trza bronic pod wiela sie do.
  Mit freundliche Gruess

 • ~IS 2010-10-02
  09:43:48

  0 0

  RAŚiści, weźta sie synki do roboty, ja wiem że jak coś nie idzie to najlepiej to zwalić na Państwo Polskie, Unię abo inksze beboki. Nie idzie Wam w Polsce to i nie pójdzie Wam w Śląskie Republice.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 357