zamknij

Wiadomości

Dom dla samotnych rodziców ukończony (zdjęcia z drona)

2021-03-26, Autor: bf

Już wkrótce samotne kobiety w ciąży, a także matki lub ojcowie z dziećmi, znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, będą mogli znaleźć bezpieczny dom w wyremontowanym właśnie budynku przy ul. Świerklańskiej 4. Rybnicki magistrat informuje, że inwestycja została zakończona.

Reklama

Zniszczona kamienica, usytuowana przy rondzie Kamyczek, została gruntownie przebudowana i zmodernizowana oraz zaadaptowana do pełnienia usług socjalno-społecznych. W dwupiętrowym budynku dobudowano szyb windy i klatkę schodową. Wykonano nową instalację sanitarną i elektryczną, na zewnątrz zaś przygotowano strefę wypoczynkową z elementami małej architektury i niewielki plac zabaw oraz miejsca parkingowe.

Od początku kwietnia obiekt stanie się nową jednostką organizacyjnej pomocy społecznej, pod nazwą Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Rybniku. Placówka będzie mogła udzielać potrzebującym schronienia i wsparcia w sytuacji kryzysowej. Znajdą tu bezpieczną przystań matki (lub ojcowie) z małymi dziećmi oraz kobiety w ciąży, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej lub dotknięte przemocą domową.

- Prowadzenie i zapewnienie miejsc w domach pomocy społecznej i ośrodkach to ustawowy obowiązek gminy. W domu przy ul. Świerklańskiej schronienie będą mogły znaleźć matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej – mówi Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika, odpowiadający w mieście za pomoc społeczną.

 

– Warto pamiętać, że do tych domów mogą być również przyjmowani ojcowie z małoletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujące opiekę prawną nad dziećmi.Domy takie są obecnie kluczowym i obligatoryjnym elementem systemu wsparcia dla wymagających schronienia rodziców małoletnich dzieci i kobiet w ciąży. Mają zapobiegać umieszczaniu takich osób w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych – dodaje.

Placówka przy ul. Świerklańskiej 4 będzie zarządzana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. Przebudowa i adaptacja budynku kosztowała 2,4 mln zł z czego przeszło 1,8 mln zł pokryła unijna dotacja.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~olxmff 2021-03-26 14:13:49

  "pod nazwą Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Rybniku."

  Dom niby dla wszystkich, ale w nazwie już nie było miejsca żeby wspomnieć o tym, że to także dom dla ojców/mężczyzn z małoletnimi dziećmi, za to dwukrotnie wspomniane są kobiety.

  45 13
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-03-26 14:56:44

  Pokochaj mnie mamo, tato.

  Czyli ludzie rodzą dzieci na siłę, bo taka nauka Kościoła, a potem kobiety zostają z nimi same i zmagać się życiem, bo już Kościół nie nauczył co niektórych odpowiedzialności.

  32 34
 • ~Veritas 2021-03-26 15:12:41

  Gdzie w nazwie jest słowo "ojców" ?
  Jak równość to równość!!!
  Mam nadzieję, że Prezydent jest za równym traktowaniem i nie ogranicza się jedynie do chodzenia w pochodach z "błyskawicami".

  31 13
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-03-26 15:19:20

  Hej, macho, w tytule jest "Dom dla samotnych rodziców", prawda?

  To co płaczecie o tym, że nie napisano ojcach?

  Nawiasem mówiąc, dużo facetów nie ma jaj i potem kobiety w 90% muszą się dziećmi same zajmować, więc nie ściemniajcie i nie udawajcie wielce poruszanych, wy delikatne istotki ;-))

  To trochę tak samo jakby pisać "górniczki dołowe", jak na dole sami faceci robią, więc po co wysilać na równouprawnienie w zapisie?

  22 16
 • ~Maksymilian Popeć 2021-03-26 15:25:23

  Placyk zabaw dla dzieci 3 metry od ulicy. Czy tylko dla mnie jest to niedorzeczność? Już pomijając fakt, że przecież można było wyremontować taki sam budynek gdziekolwiek indziej, a nie na środku ronda.

  33 22
 • ~rzepka89 2021-03-26 18:27:51

  Jedynie Prawdziwy Polak
  "dużo facetów nie ma jaj i potem kobiety w 90% muszą się dziećmi same zajmować"
  Jak sobie takich facetów wybrały, to mają, podobno "łobuz kocha najmocniej".
  A "Dom dla samotnych rodziców" jest tylko w nazwie artykułu , formalna nazwa to "Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Rybniku" i to właśnie dyskryminacja.

  18 5
 • ~Dador 2021-03-26 19:21:55

  Bo facet ma sobie radzić, nawet jak wdowiec z 3 dzieci, a kobieta to taka biedna i należy bezwzględnie jej pomóc. To tak ogólnie, bo osobiście to podziwiam samotne matki za trud i znój w wychowaniu potomstwa. Jednak pamiętajmy też o ojcach. Oni potrzebują pomocy, pewnie innej niż kobieta, ale jednak. Wracając do budynku, to uważam, że wybrano lokalizację najgorszą z możliwych. To miejsce dobre na handel czy usługi, ale nie na lokale mieszkalne. Stąd moje pytanie. Czy osobom tam zamieszkałym będzie zapewniona choć odrobina prywatności, poprzez budowę jakiegoś płotu od strony wiecznie zakorkowanej drogi?

  19 2
 • ~dzideq 2021-03-26 23:01:23

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 1
 • ~ 2021-03-28 15:51:22

  Ojców w nazwie nie ma bo w ustawie PiS ustalił że tylko „matki”
  To jest wynik stanu umysłu pisowskich mas.

  1 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3475