zamknij

Wiadomości

„Dobra rada, czas zlikwidować gada”. Raper z Rybnika nagrał klip o smogu

2019-02-14, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Temat smogu jest poruszany wielokrotnie na naszym portalu. Tym razem chcemy Wam ukazać ten problem w nieco innym, bo muzycznym stylu. Raper Damian eNBe Wójciak prezentuje najnowszy teledysk, w którym tematem przewodnim jest właśnie smog. Zobaczcie klip Smo(k)g i wsłuchajcie się w tekst!

Reklama

- Witamy z miasta zimowego smok(g)a Rybnika, tylko każdy chciałby tego smok(g)a unikać. Sami go stwarzamy i sami wdychamy, chociaż okna przed nim zamykamy on i tak jest z nami. Przecież sam widzę czym oddycham, dobra rada czas zlikwidować gada […] nad miastem się kumuluje, po ciemku opada – tymi słowami rozpoczyna swój klip raper Damian eNBe Wójciak.

To niecodzienne podejście do problemu zanieczyszczenia powietrza. - Celem nagrania nie jest pokazanie miasta w złym świetle tylko że smog jest problemem z którym trzeba walczyć – tłumaczy artysta.

eNBe apeluje w klipie do rządzących, by wreszcie zajęli się tym problemem. - Wychodzę z domu, widzę powietrze w pikselach, otwierasz okno i smog cię strzela – rapuje. Dostaje się nie tylko rządzącym, ale również tym, co palą w piecach śmieci. - Popatrz na sąsiada, który gówno do pieca wkłada - słyszymy.

Stwierdza, że przydałby się „Szewczyk Dratewka ten z Wawela, wyciuloł smoka, może smog też by sponiewierał”. Skupia się też na dzieciach, które nieczmu winne muszą wdychać zanieczyszczone powietrze. Dlatego też w klipie możemu zobaczyć dzieci z Przedszkola nr 50 w Boguszowicach.

Sami zobaczcie klip. Zobaczcie w nim wiele obrazków z Rybnika. Jak Wam się podoba?

Oceń publikację: + 1 + 99 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~cyd 2019-02-14
  15:22:16

  13 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~minowa 2019-02-14
  15:52:45

  64 25

  Dla niektórych smog stał się nową religią. Wcześniej, taką religią była dziura ozonowa, potem CO2. A za faraonów straszono zaćmieniem Słońca.

 • ~Arteks 2019-02-14
  16:00:10

  18 66

  Świetny pomysł chociaż apelowanie do młodych ludzi lubiących rap jest moim zdaniem niepotrzebne. Bo kto z młodych ludzi -30 lat chciałby mieszkać w domu ogrzewanym węglem? Młodzi ludzie gdziekolwiek w Europie wybierają bloki do mieszkania z c.o. bo są bardzo wygodni i albo nie potrafią obsługiwać pieców, albo nie chcą tego robić bo mają tego serdecznie dość. Palenie w piecach zaniknie nie tylko z powodu zakazów ale z powodu braku chętnych do podtrzymywania przestarzałego rytuału palenia w piecach. @cyd - ilu może być takich smutnych i niezadowolonych z niczego cydów w Rybniku? Kilku? Kilkunastu? I tacy ludzie powinni się przeprowadzić do jakichś pseudomiejskich osad lub wsi gdzie nie ma inwestycji i nic się nie dzieje, jest cisza i spokój. Nasze miasto realnie się rozwija, a to, że jacyś ludzie opalają swoje posiadłości węglem - to negatywnie świadczy o nich, a nie o mieście. Zresztą skoro uważasz, że to jakaś ujma - dlaczego każde miasto i miejscowość Śląska i Małopolski ma problem ze smogiem i piecami węglowymi? I dlaczego w dyskusjach nie potępiasz palenia w piecach śmieciuchach? Dla mnie wstydem nie jest program który pokazuje problem - ale zacofani ludzie którzy z jednej strony krytykują ciągle władze miasta, a sami nie chcą się ucywilizować i sami nie chcą zachowywać się po miejsku. Bo... nie rozumią miasta i nie pasują do niego. Pół Polski przez dekady jeździło do Rybnika po poradę lub leczenie psychiatryczne, a ty przeżywasz, że jakaś poradnia wygrała roczny przetarg z NFZ na leczenie dzieci. Za rok sytuacja może się odmienić. Natomiast pozycja miasta się nie zmieni bo Rybnik a okolica to inne ligi.

 • ~cyd 2019-02-14
  16:34:00

  62 7

  Artek skoro jest tak jak mówisz wskaż błędy lub kłamstwa w następujących zdaniach:
  Rybnik jest europejską stolicą smogu.
  Rybnicki prezydent ma zabrane prawo jazdy za jazdę po alkoholu i dalej sprawuje funkcję zaufania społecznego.
  Miasto Rybnik się wyludnia.
  Prezydent Rybnika twierdzi, że samorząd wyczerpał możliwości w sprawie likwidacji smogu.
  W rybniku samorząd wycina duże drzewa i likwiduje tereny zielone.

  To są zdania logiczne zawierające prawdę w których nie ma złośliwości, zawierają rzeczywistość, która nie odpowiada cenzurze, ale może zdążysz przeczytać.

 • ~cyd 2019-02-14
  16:36:48

  8 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2019-02-14
  16:59:20

  10 51

  @cyd - ad1 Nieprawda, europejską stolicą smogu jest bułgarskie miasto Vidin; ad2 brak związku z tematem; ad3 - cała Polska się wyludnia, wyjechało z niej ponad 2 (!) miliony ludzi, wszystkie miasto tracą mieszkańców; ad4 drzewa wycina się pod inwestycje i sadzi nowe, najfajniejszym przykładem jest kilkanaście nowych drzew zasadzonych koło parkingu wielopoziomowego w miejscu gdzie wcześniej było klepisko-złomowisko. Może zdania są logiczne ale nieprawdziwe (pkt 1), tendencyjne (pkt3 i 4), nie na temat (pkt2). A o klipie na temat smogu ZERO z twojej strony. A wiesz czemu? Bo traktujesz pisanie komentarzy maszynowo. Piszesz jedne i te same lamenty w każdym temacie. Nie potrafisz pisać na temat, nie mówiąc o jakieś dyskusji merytorycznej.

 • ~mariuszgrodecki 2019-02-14
  17:04:16

  29 10

  Inicjatywa bardzo dobra , para wodna nad elektrownią tak jak w słynnym już programie na TVN , nie potrzebna.

 • ~deuter 2019-02-14
  17:12:44

  11 2

  Myślałem że usłyszę hiphopolową gadkę a jest OK :)

 • ~sympatykrybnika 2019-02-14
  17:24:52

  11 12

  ~minowa - SMOG to nie mistycyzm, to dokuczliwa rzeczywistość. Dziura ozonowa i gazy cieplarniane w tym CO2 nadal są istotnymi problemami naszej cywilizacji.
  Ponadto:
  W warszawie powołano Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, którego zadaniem jest redukcja smogu oraz koordynacja dotacji na wymianę starych pieców. Także podniesiono wyjściową kwotę dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania do 12 tys. złotych oraz zniesiono limit dochodowy.
  W Katowicach według słów Patryk Białas, aktywista klimatyczny i radnego Katowic, miasto zamierza w ciągu 5 lat zlikwidować smog (a nie w ciągu 10 lat, jak zakłada uchwała antysmogowa z 2017 roku), a chcą to zrobić tak: “opracować Lokalny Program Osłonowy (dopłaty do różnicy w kosztach ogrzewania po wymianie źródła ciepła) oraz dwukrotnie zwiększyć pulę przeznaczoną na wymianę źródeł ciepła”.

 • ~Arteks 2019-02-14
  17:37:12

  7 27

  @sympatykzrybnika - ten pomysł z dopłatami z Katowic to jakaś utopia. Który samorząd udźwignie dopłacanie do tego, że ktoś chce mieszkać na nadmetrażu? Chyba, że będzie to skierowane wyłącznie dla osób z familoków których w Katowicach jest kilka razy więcej niż u nas. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby rozwinięcie programów mieszkaniowych. Liczę bardzo na miejskie i państwowe programy budowy mieszkań komunalnych. To jest alternatywa dla osób mniej uposażonych, starszych czy tych z chałup w złym stanie w które nie opłaca się inwestować. A nie dopłacanie do kogoś jak w jakieś komunie. Nigdzie na świecie nie dopłaca się do domów ale w wielu krajach inwestuje się w budownictwo państwowe czy komunalne.

 • ~cyd 2019-02-14
  18:19:32

  16 6

  Myślałby kto żeś "Rejs" oglądał - najlepiej powiedzieć pytania są tendencyjne:)
  Nie rozśmieszaj mnie, że piszesz na temat, twoje pisanie ledwo dotyka tematu, żeby natychmiast przejść w słowotok przypominający wypracowanie dlaczego tak mocno kocham (walentynki) swojego prezydenta i jego czyny. Oczywiście można się kłócić w którym mieście jest większy smog bułgarskie Vidin czy Rybnik. Ile byś napisał elaboratów, jakbyś nie zaklinał rzeczywistości - widzisz czym oddychasz a
  1. większości osób nie stać na wbicie się do rury z ciepłem bo niejednokrotnie koszty oscylują w okolicach połowy wartości twojej kawalerki
  2. nie ma do czego się wpiąć bo gazu też ni ma
  3. są złośliwcy, którzy nie chcą być eko
  Nad tym miasto musi zapanować i zrobi to wcześniej lub później. Wolałbym wcześniej. Ty wolisz po miejsku wdychać "powietrze w pikselach", ja nie. Niestety najpierw musimy wybudować te piękne markety, parkingi, ścieżki rowerowe, przekopy, wyciąć stare drzewa żeby na końcu wziąć się za smog. Kto myśli, że smog jest prywatną sprawą smrodziuchów - myli się. Dowody nadejdą w kolejnych latach, bo miasto pociągnie te ruły, dofinansuje, zwolni z podatków, zainwestuje, bo nie ma wyjścia- musi. Czemu tylko ma służyć odwlekanie tego w czasie? Wszyscy na Nowinach się nie zmieścimy - uprzedzając. A tak poza tym Artek zakochaj się - walentynki a ty piszesz wypracowania.

 • ~Arteks 2019-02-14
  18:50:34

  11 31

  @cyd - jesteś typowym prawicowym radykałem, najpierw wbijasz każdemu kto myśli inaczej od ciebie - szpile, a na koniec życzysz zakochania się... Nienawiść przeplatająca się z obłudną dobrotliwością. Mnie na takie coś nie nabierzesz. Jesteś osobą, która nie życzy dobrze ani swojemu miastu, ani jego władzom, ani mieszkańcom którzy się z tobą nie zgadzaj. Tryska z ciebie żółcią. Wiem czym oddycham i chcę aby to się poprawiło. Poprawa będzie następować przede wszystkim jeśli główni producenci smogu - zmienią swoje złe przyzwyczajenia. Koszty to tylko wymówka i wszyscy o tym wiedzą. Większość pali węglem z powodu własnej pazerności, a nie biedy. Nie szukajmy pretekstu, że gdzieś nie ma gazu - bo ktoś się kiedyś budował w takim miejscu ze świadomością, że w jakimś miejscu nie ma gazu. Poza tym w wielu miejscach jest gaz i ciepłociąg, a i tak chałupy kopcą. Takich ulic w Rybniku jest bez liku. Żyjemy w XXI wieku - wszędzie można zainstalować ogrzewanie na prąd, wszędzie można zamontować piec na pellet, pompę ciepła, fotowoltanikę czy nawet gaz w zbiornikach. Nie bredź o drzewach w sytuacji kiedy minister Szyszko przy oburzeniu całej Europy wycinał bez sensu Puszczę Białowieską. U nas wycinka drzew wynika wyłącznie ze względów inwestycyjnych i możemy się cieszyć, że żyjemy w mieście zdrowym pod kątem finansów i inwestycji. Zamiana parkingu-klepiska w cywilizowane miejskie obszary nie tylko likwiduje brzydkie miejsce - ale umożliwia nasadzanie w okolicy nowych drzew! Czego nie można było zrobić w czasach kiedy istniał tam placowy parking.

 • ~ 2019-02-14
  19:01:52

  16 15

  Ale jaja!Już niema oczy rapować,albo chce wybić się na smogu.!!!!

 • ~cyd 2019-02-14
  19:23:46

  21 5

  Artek
  To ty jesteś radykałem. Dobrze wiesz, że zdrowie jest NAJWAŻNIEJSZE!
  Skoro koszty są dla ciebie bez znaczenia wyprowadź się z tej kawalerki opalanej węglem z przestarzałej, prawie zabytkowej ciepłowni w Chwałowicach, wybuduj eko domek z pompą ciepła i pokaż tym wszystkim śmierdziuchom, że można. Bądź jak żona cezara. A jak cie nie stać weź kredyt, zmień pracę, wyjedź na saksy:)
  Żyjemy w XXI wieku - wszędzie można zainstalować ogrzewanie na prąd, odetnij się od węgla:)
  Twoje rozumowanie jest dla mnie trochę zabawne, ja ci dobrze życzę choć jesteś troszku zaślepiony, może jak będziesz starszy zrozumiesz:)

 • ~Piotr Czaja 2019-02-14
  21:23:22

  2 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2019-02-14
  21:50:42

  22 5

  "Rapuję dla Was z piwnicy,
  Bo to jest Underground.
  Rozpalam węgiel od góry
  Mój dym nie leci w chmury.
  Emisję swoją ograniczam,
  Rano do piwnicy znowu zapierniczam.
  Choć niski dochód mam,
  Jakoś radę dam.
  Ocieplę domek, na gaz przejdę,
  Proszę tylko nie zalejcie mnie hejtem"

  Czy mam zadatki na rapera w hip hop kulturze?

 • ~Arteks 2019-02-14
  22:18:19

  10 14

  @cyd - nie mieszkam w kawalerce, a koszt utrzymania mojego mieszkania to ok. 7500 zł rocznie - więc wcale aż tak tanio nie jest. Ale tak samo jak większość mieszkańców bloków - nie narzekam bo komfort i miejski standard kosztuje. Za to ciągle utyskują mieszkańcy domów jednorodzinnych którzy z jednej strony chcieliby mieć duże domy, a z drugiej strony ogrzewać je jak najtaniej nie licząc się ani z interesem miasta, ani zdrowiem współmieszkańców. To aspołeczne i nieetyczne zarazem! A możliwości rozwiązania problemu leżą w zasięgu większości mieszkańców. Trzeba tylko zacząć coś robić i nie oglądać się na władze miasta czy państwa. Smog produkuje nie prezydent Duda czy Kuczera - ale każdy właściciel przestarzałego pieca węglowego. Odnośnie ciepłowni - niech nas poniesie lekka wyobraźnia. Co byś wolał, zamiast ciepłowni - aby wszystkie bloki w Rybniku miały kominy, a takie wieżowce po 30-80 pieców dodatkowo? Czy też odwrotnie - aby była ta jedna ciepłownia i wszystkie domy, zakłady, kamienice i familoki zostały przyłączone do niej? Myślę, że w wersji 1 - powietrze byłoby jeszcze z 3x gorsze niż obecnie, w wersji 2 - mielibyśmy powietrze na poziomie miast na Pomorzu i problem smogu by nie istniał.

 • ~Juls Cziwello 2019-02-15
  01:07:07

  8 2

  ~ryhor jesteś wielki. Mi się Twój tekst podobał ;)

 • ~Łukasz Jaremczak 2019-02-16
  23:21:48

  1 0

  gites klik. pozdro

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 250