zamknij

Wiadomości

„Do szkoły ciś na kole”. Rybnik włącza się w kampanię „Rowerowy Maj”

2017-05-05, Autor: 

Aż 21 rybnickie placówek oświatowych włączyło się w ogólnopolską kampanię „Rowerowy Maj”. Akcja promuje aktywne podróże do szkoły – na rowerach, hulajnogach lub rolkach.

Reklama

W kampanii Rowerowy Maj w całej Polsce bierze udział 397 szkół i przedszkoli oraz 153 tysiące potencjalnych uczestników. Rybnik jest jedynym miastem w województwie śląskim, które tak bardzo zaangażowało się w kampanię – do akcji przyłączyło się aż 21 szkół!

– Akcja rowerowy maj to świetna okazja do tego, by pokazać wartości płynące ze zdrowego stylu życia, którego ruch jest podstawą. To także szansa na promowanie aktywności i samodzielności wśród starszych dzieci. Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu chcemy przede wszystkim poprzez zabawę kształtować dobre nawyki. Dojazd do szkoły w ramach dzielnic to trasy dwu-, trzykilometrowe – aktywne podróże do szkoły na rowerze czy rolkach są więc możliwe. Aby były bezpieczne, przygotowano specjalne informatory dla rodziców, które pozwolą na zaplanowanie tras – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W ramach przedsięwzięcia, któremu w Rybniku patronuje śląskie hasło „Do szkoły ciś na kole”, w dniach od 4 do 31 maja uczęszczające do rybnickich szkół dzieci z klas 4-6 będą między sobą rywalizować w zakresie ilości dojazdów do szkół na rowerach, hulajnogach lub rolkach. Za każdy przyjazd do szkoły uczniowie otrzymają naklejki, które będą wklejać do specjalnego dzienniczka. Ci, którzy uzbierają najwięcej naklejek oraz najbardziej aktywne klasy i szkoły w czerwcu otrzymają nagrody. Warto zaznaczyć, że ilość zdobywanych naklejek będzie przeliczana przez liczbę uczniów – wygra szkoła, która zaliczy w maju najwięcej aktywnych przejazdów proporcjonalnie do swojej wielkości.

– Kampania „Rowerowy maj” została zainaugurowana 4 lata temu przez Gdańsk. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku dołącza Rybnik. W przedsięwzięciu udział wezmą prawie wszystkie szkoły podstawowe – co przekłada się na 3169 potencjalnych uczestników. Doświadczenia innych miast pokazują, że z roku na rok przybywa chętnych do tego, by drogę do szkoły przebywać na rowerze. Jestem przekonany, że w Rybniku będzie podobnie – zauważa Jan Fiałkowski, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Rybnika.

Aktywna podróż do szkoły to dla dzieci alternatywa dla oglądania świata zza szyby samochodu. – O tym, która szkoła przystępuje do wyzwania, a która nie, decydowali wspólnie rodzice i dyrektorzy danej placówki. Robimy pierwszy raz akcję w pewnym sensie na przekór społeczeństwu. Wielu rodziców chciałoby dowozić dzieci do samej klasy. My chcemy rodziców zmobilizować do podejścia odwrotnego, do tego, by zachęcić dzieci do ruchu, by pozwolić im na samodzielność albo uczestniczyć w akcji razem z nimi – zaznacza Tadeusz Bonk z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika, koordynator szkolny akcji Rowerowy maj.

Wizualizacja wyklejenia wiaty, fot. UM Rybnik

Wychodząc naprzeciw aktywnym podróżom do szkoły Miasto stawia wiaty rowerowe przy 31 rybnickich placówkach oświatowych. Dzięki temu chętni do jazdy na dwóch kółkach uczniowie będą mogli bezpiecznie zostawić swój pojazd na czas lekcji nie tylko w ramach akcji „Rowerowy maj”, ale i później. Co więcej, kampania pokaże, w których szkołach potrzebne są dodatkowe inwestycje w infrastrukturę rowerową.

– Mam nadzieję, że ciągły rozwój niezbędnej infrastruktury w połączeniu z niekwestionowanymi zaletami aktywności fizycznej sprawią, że chętnych do korzystania z komunikacji rowerowej będzie przybywać. Akcja „Rowerowy Maj” pokaże jak wiele korzyści może wiązać się z wyborem roweru jako środka transportu – dodaje prezydent Rybnika.

Lista szkół, które biorą udział w akcji w Rybniku:

- Szkoła Podstawowa nr 28 im. Alojzego Szewczyka
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Stanisława Kostki
- Szkoła Podstawowa nr 35 im. Ks. Franciszka Blachnickiego
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 34 im. Ireny Sendlerowej
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 20 im. Harcerzy Buchalików
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 im. Jana Pawła II
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9
- Zespół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi nr 1.

***

Warto dodać, że w Rybniku organizowanych jest szereg ważnych imprez rowerowych. W najbliższym czasie po raz drugi z rzędu miasto gościć będzie skierowane do wszystkich grup wiekowych zawody z cyklu Bike Atelier MTB Maraton. Miłośnicy terenowej jazdy na rowerach górskich staną do rywalizacji 7 maja. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>Bike Atelier MTB Maraton ponownie w Rybniku<<

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~jaro_t 2017-05-05
    13:06:33

    48 36

    Nie słyszałem o bardziej nieprzemyślanej akcji. Czy ktoś kto ją proponuje jest rodzicem? Czy widzieliście jak wygląda otoczenie szkoły (np. nr 5) około godziny ósmej rano? Rodzice się prześcigają samochodami, aby wypuścić dzieci do szkoły i zdążyć do pracy. Nie wyobrażam sobie żeby pomiędzy tymi samochodami jeszcze dzieci miały jeździć na rowerach nie mówiąc o rolkach czy deskorolkach. Nasze miasto nie jest przystosowane do takich akcji. Kto weźmie na siebie odpowiedzialność jeżeli będzie wypadek?? Najpierw trzeba pomyśleć a potem proponować nie na odwrót. Kolejne śmieszna akcja pod publiczkę. Z pewnością odpowiedzialny rodzic się do niej nie przyłączy.

  • ~Ancymon 2017-05-05
    15:41:12

    30 11

    „Do szkoły ciś na kole”,fajne hasło ale jak bezpiecznie poruszać się po drogach w naszym mieście (co dopiero dzieci),najpierw proszę stworzyć odpowiednie warunki.Poza tym proszę załatać te dziursko na chodniku rowerowym wzdłuż ulicy Gliwickiej (przejazd z ulicą Żużlową),można by też obniżyć krawężniki na tych chodnikach po których można się zgodnie z przepisami poruszać ,panie oficerze czas obudzić się z zimowego snu.

  • ~dav 2017-05-05
    15:54:38

    20 13

    ~jaro_t - dużo masz racji w tym co piszesz, bo też bywam tam dziennie, po 7:45 jest chaos! Rybnik nie ma ścieżek (wiem że się budują, ale to jest kropla w morzu). Mając na uwadze co się u nas dzieje na drogach + , krawężniki + pasy + piesi, etc., - chyba jako rodzić - dziękuje! Nie neguję akcji samej w sobie, ale mierzmy siły na zamiary.

  • ~ 2017-05-05
    16:06:22

    18 14

    niestety brak sensownej infrastruktury w mieście, szereg barier architektonicznych na istniejących drogach rowerowych i kiepska dyscyplina pieszych, traktujących drogę rowerową jak chodnik ( przykładem niech będzie Kościuszki czy Rudzka na odcinku Orzepowice - Chwałęcice) stawia niestety pod znakiem zapytania bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia

  • ~Jola Cieślak 2017-05-05
    17:07:12

    24 13

    moje dziecko chodzi do szkoly na nogach od pierwszej klasy (ok. 1,2km) i nie dostaje naklejek. ja sie go boje puścić do szkoly na rowerze, bo zdarzały się przypadki kradzieży rowerów w naszej szkole i to co się dzieje przed ósmą na drogach to jakaś masakra. Sama się boję jeździć w godzinach szczytu rowerem, a gdzie tam dziecko jeszcze z ciezkim plecakiem puścić. Akcja sama w sobie ok ale coz z tego jak sciezek rowerowych do szkoly brak. pzdr

  • ~Agnieszka Niska 2017-05-05
    20:53:09

    30 1

    Mieszkam w okolicy SP nr 5 i potwierdzam, paraliż ul. Różańskiego w godzinach porannych. Moim zdaniem prosi się aż zamknięcie tej ulicy dla ruchu samochodowego, a przynajmniej wprowadzenie ruchu jednokierunkowego z wydzielonym pasem dla rowerów. Rozwiązanie to jednak nie spodoba się znaczniej grupie rodziców odwożących pociechy codziennie swoimi brykami, więc włodarze naszego miasta raczej nie zdecydują się na taki niewygodny ruch... przeca lepiej "zainwestować " pieniądze w jakieś fajne donice ;P

  • ~co to jest ? 2017-05-05
    22:56:18

    11 12

    Tytuł "oficer rowerowy" - taka sobie rybnicka nowomowa... co ma stopień wojskowy do rowerów? - miało być śmiesznie?
    A tak poważnie, czy zbieżność nazwiska z nazwiskiem właścicieli całkiem dużego rybnickiego sklepu z rowerami jest przypadkowa?

  • ~morfeus12 2017-05-05
    23:46:50

    14 12

    Do przedmówców: nie sądzicie, że w akcji wlasnie też chodzi o to, żeby te dzieci, które razem ze swoimi rodzicami i ich samochodami o godzinie 08:00 nie stwarzały tego zagrożenia, o którym piszecie? Macie na to jakiś inny pomysł? Przeciez nie da się przy wszystkich szkołach wybudować ścieżek, nie ma na to miejsca ani pewnie kasy. Jeszcze niedawno dzieci chodziły do szkół pieszo/rowerem i było bezpiecznie bez takich bajerów... Chyba faktycznie jedynym sposobem @Agnieszka Niska jest zamkniecie wielu ulic przy szkołach. Akcja bardzo dobra i potrzebna.

  • ~kierowca bombowca 2017-05-06
    10:52:54

    11 8

    Kretyński pomysł dzieci chcą pozabijać, ul gliwicka i szkoła na wielopolu w najgorszym z możliwych miejsc, do tego zdjeli stamtąd fotoradar, który jakoś w ryzach trzymał szaleńców - bezpieczeństwo na poziomie 0

  • ~kierowca bombowca 2017-05-06
    10:57:33

    8 7

    morfeus o jakich pieniądzach mówisz, chyba tych nakradzionych, potężna inwestycja jak remont ul wielopolskiej, szeroka jak lotnisko i nikt nie zrobił pasa awaryjnego, nie musze przypominać o tragicznym wypadku nauczycielki na tej drodze, tak jest bezpiecznie i nie mów że nie ma kasy na 1,5 metra pasów awaryjnych dla pieszych i rowerów, kiedyś kiedyś to było połowe aut mniej na drogach a społeczeństwo było edukowane a dziś to wpatrzone w smartfony zombie na drogach z przekonaniem, że mają bezwzględne pierwszeństwo przed autem lol

  • ~halupczok1 2017-05-07
    06:49:23

    10 12

    Szkoła podstawowa nr 5 ul. Rozanskiego w Rybniku, tam chaos przy "wychsadzaniu" dzieci zainicjowala pani dyrektor stawiając szlaban i zamykajc bramę na szkolnym parkingu, a było idealnie coś na zasadzie ronda, parking można było objechac w koło. A dyrektor stwierdziła że dla dobra dzieci zamyka go i juz
    Uważam ze gdyby funkcjonowało wieloletnie rozwiązanie nie było by takich korków. A dodatkowo zgadzam się z poprzednim kto wymyśla takie akcje nie ms chyba własnych dzieci , jak ponoć owa dyrektor z sp 5 to i nie ma zielonego pojęcia o tym.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5075