Dzisiaj (19 kwietnia) w Urzędzie Miasta Rybnika podpisane zostało porozumienie w sprawie zamiaru powołania w mieście samorządowej jednostki kultury poświęconej historii medycyny i farmacji. Marcin Stach, doradca prezydenta przekonuje, że placówka będzie miała szansę przyciągnąć mieszkańców regionu, a nawet turystów z całego świata!
Porozumienie sygnowane zostało przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę oraz Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach – dr n. med. Jacka Kozakiewicza. W okolicznościowym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, Okręgowej Rady Lekarskiej i Delegatury Śląskiej Izby Lekarskiej w Rybniku oraz samorządu województwa śląskiego.
Utworzenie placówki dedykowanej upowszechnianiu wiedzy związanej z rozwojem i historią medycyny na Śląsku planowane jest w zabudowaniach zabytkowego szpitala miejskiego numer 1 w Rybniku, zwanego „Juliuszem”. Miasto będzie aplikować o środki zewnętrzne na remont i adaptację pomieszczeń pod ekspozycje, które ulokowane zostaną w budynku „Rafał” o powierzchni użytkowej 1800 m². Będą też podejmowane intensywne starania mające na celu pozyskanie środków na atrakcyjne zaprezentowanie planowanej ekspozycji.
– Zawarte dziś porozumienie to bardzo ważny krok na drodze przywracania do życia wyjątkowego obiektu architektonicznego. Inicjatywa to także szansa na wpisanie dziedzictwa przeszłości we współczesny krajobraz miasta – nie ma lepszego miejsca na wyeksponowanie osiągnięć medycyny niż zabytkowe zabudowania szpitalne. To w pewnym sensie także swego rodzaju hołd dla postaci Juliusza Rogera i jego dorobku jako lekarza i społecznika. Pozyskanie przez rybnicki samorząd jasnych deklaracji współpracy ze strony tak prestiżowego partnera, jakim jest Śląska Izba Lekarska, to znakomita rekomendacja dla realizacji przedsięwzięcia – podkreśla prezydent miasta Piotr Kuczera.
Dzięki współpracy Miasta i Śląskiej Izby Lekarskiej w Rybniku powstanie placówka, w której wiedza prezentowana będzie w formie umożliwiającej bezpośrednią obserwację i doświadczenie. Śląska Izba Lekarska w Katowicach zapewni pomoc merytoryczną w fazie pozyskiwania i gromadzenia archiwaliów oraz w późniejszej działalności programowej mającej powstać instytucji. Będzie też uczestniczyć w pracach związanych z rozwijaniem ekspozycji i poszerzaniem działalności placówki.
– Zawarte porozumienie pozwoli wykorzystać dorobek naukowy i archiwalny Śląskiej Izby Lekarskiej oraz potencjał organizacyjny i ekspercki Urzędu Miasta Rybnika. Instytucja kultury, do powstania której dążymy, będzie miała na celu rozwijanie zainteresowania naukami medycznymi poprzez ukazywanie ich jako obszaru atrakcyjnych poszukiwań i doświadczeń – wyjaśnia dr n. med. Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Zgodnie z zawartym porozumieniem Śląska Izba Lekarska w Katowicach przeprowadzi konsultację środowiskową potrzeb związanych z zakresem tematycznym ekspozycji oraz kwerendę archiwalnych zasobów dokumentacyjnych jednostek ochrony zdrowia i ośrodków medycznych na terenie województwa śląskiego. Ideą współpracy jest także popularyzacja zbiorów Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej. Podejmowane przez Miasto Rybnik i Śląską Izbę Lekarską w Katowicach działania będą koncentrować się m.in. na realizacji projektów edukacyjnych i promocyjnych dotyczących sfery aktywności mającej powstać instytucji.
– To bardzo ciekawa i wartościowa koncepcja. Samorząd województwa śląskiego z uwagą przypatruje się wszystkim inicjatywom o zasięgu ponadregionalnym. Samorządowa jednostka kultury poświęcona historii medycyny i farmacji mająca powstać w Rybniku, to z pewnością propozycja, która uatrakcyjni ofertę województwa śląskiego – zaznacza Grzegorz Wolnik, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.
Jak dodaje Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika, modernizacja budynku wyniesie około 8 mln złotych, a powstanie ekspozycji to koszt rzędu 4-6 milionów złotych. - W pierwszym przypadku będziemy wnioskować o środki unijne, jeżeli chodzi o ekspozycje – szukamy partnerów do projektu – wyjaśnia.
Kiedy najwcześniej placówka mogłaby być uruchomiona? Jak dodaje Agnieszka Skupień, jeżeli miasto nie natknie się na żadne kłopoty, to może nastąpić to już w 2019 roku.
Z kolei Marcin Stach, doradca prezydenta ds. rewitalizacji zaznacza, że miasto nie chce budować muzeum. - Chodzi o to, by była to żywa placówka, która ma „mówić” do dzieci i rodzin. Musi być oparta na prawdziwych artefaktach – wyjaśnia. Mowa tu np. o starych preparatach do EKG, ssakach medycznych, aparaturach do narkozy, płucosercu czy stołach operacyjnych – wszystkie te przedmioty z początku XX wieku mają znaleźć się w nowej placówce. - To jest już zebrane i spisane. Rybnik zostanie głównym miastem, gdzie takie zbiory będą gromadzone. Będziemy w Rybniku mówili o dokonaniach medycznych na całym Śląsku. To może być placówka, do której ludzie będą przyjeżdżać z całej Polski i zagranicy – przekonuje Marcin Stach.
Moment podpisania porozumienia obserwowała Ewa Paszek reprezentująca Śląską i Naczelną Izbę Lekarską. Jej ojciec – Leon Głogowski był znanym i cenionym lekarzem w Rybniku. - Tata pracował w szpitalu na Gliwickiej razem z bratem mojej mamy. W czasie wojny zabrano go do Oświęcimia, miał numer obozowy 1181. Wujka zabrano trochę później. Byli dobrymi lekarzami – wspomina pani Ewa, która postanowiła, ze pomoże w powstaniu placówki poświęconej medycynie. - Ojciec napisał wiele książek, które studenci czytają i w dzisiejszych czasach. Mam dużo materiałów dotyczących medycyny, dlatego chętnie włączę się w powstanie takiego miejsca w Rybniku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
47638Z drogi wypadł autobus! Kierowca dostał mandat (zdjęcia, wideo)
29780Media Markt do (czasowego) zamknięcia. Zwolnienia grupowe obejmą 21 osób
27592Pożar w Niewiadomiu. Palił się warsztat samochody. Nowe informacje (zdjęcia, wideo)
20847Z autobusu do radiowozu. Policjanci zatrzymali agresywnego 17-latka
19404„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+216 / -14„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+177 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+136 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+140 / -15Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu urzędnikowi. Zarzuca mu znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+106 / -6Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
38Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Związkowcy w Warszawie: „będziemy skansenem, a nie przemysłowym regionem” (zdjęcia, wideo)
23„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
20Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2017-04-19
18:16:54
кто не работает, не умер :)
~master4k 2017-04-19
19:39:54
@ adamczykhenryk
ማን ካልሰራ, የሞተ አይደለም
~Ja_2 2017-04-19
20:34:20
Może aby nie mnożyć instytucji i etatów w mieście należałoby taką placówkę włączyć w struktury Muzeum w Rybniku ?
Pomysł ok, warto aby znalazły się tam również interaktywne eksponaty
z możliwością zgłębiania wiedzy poprzez najciekawszą obecnie metodę elektronicznych aktywnych wizualizacji przestrzennych, takich jak np. w Centrum Kopernika czy chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego.
Egon z Rybnika
~pprywatne 2017-04-19
21:42:03
사람은 죽지 않았어 작동하지 않습니다
~Arteks 2017-04-19
22:52:56
Specjalistyczne muzeum na dobrym poziomie i w pięknym gmachu - to byłaby świetna sprawa! :DDD
~ 2017-04-20
07:23:39
w Juliuszu była apteka szpitalna, należałoby dodać zabytkowe wyposażenia apteki z czasów "juliuszowskich"
~niuti 2017-04-20
13:21:22
Już widzę te tłumy turystów ............LOL.......znów powstaje jakiś twór ni to pies ni wydra :). Ach ta nasza kreatywność UM, szkoda, że nie zaprzęgną jej do poprawy codziennego życia mieszkańców.
~ 2017-04-20
14:22:23
znów jakieś głupie pomysły co nikomu to nie będzie służyć ale i tak pewnie mam nadzieję że na gadaniu się skończy jak zwykle
~auralfloat 2017-04-20
15:28:55
Biorąc pod uwagę obecny stan służby zdrowia, to faktycznie możemy się pochwalić historią medycyny.
~Arteks 2017-04-20
22:28:21
@chochlik - jednym służą muzea czy domy kultury, innym sklepy 24h i tanie wina... ;)
~qwer 2017-04-20
23:53:04
Jeżeli ma to być zrobione tak jak w Berlinie czy Londynie to jestem za.
~argo44 2017-04-23
15:54:47
Ciekawe co będzie w przypadku kolejnej klapy ?? Kolejny serial ?? Pusty budynek , koszty utrzymania , ochrony . Moim zdaniem teren szpitala powinien mieć inne wykorzystanie na pewno stałe i przy zapewnieniu środków na utrzymanie . Pomysł z relokacją Muzeum jest dobry ale to duży teren , zabytkowe obiekty ogromne koszty . Oby nie było powtórki z Kampusu który jest pusty . Kolejny przykład działania Prezydenta który najpierw bierze coś a potem myśli co z tym zrobić ..