zamknij

Biznes

Dłużnicy zalegają ZGM-owi 53 mln złotych. Zakład ma pomysł jak ich oddłużyć

2018-03-15, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ponad 53 mln złotych – tyle wynosi całkowity poziom zadłużenia zasobu miejskiego zarządzanego przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Rekordziści zalegają z zadłużeniem sięgającym nawet 300 tys. złotych. Miasto chce te wirtualne (na razie pieniądze) zamienić na realny wpływ do budżetu. W jaki sposób?

Reklama

Rybnicki Program Oddłużenia – tak nazywa się nowy plan ZGM-u, który z jednej strony ma pomóc osobom w pozbyciu się niewygodnego długu, a z drugiej – zasilić budżet miasta realnymi pieniędzmi. Te z kolei będą mogły być przeznaczone na rozwój zasobu Zakładu i podnoszenie jego standardu.

Skąd pomysł na opracowanie programu oddłużania? - Jego historia sięga momentu, w którym zacząłem prowadzić Zakład i w chwili spojrzenia, jak wysoki dług spoczywa na najemcach zakładu. Lwia część tego długu to tzw. dług nieściągalny, co potwierdzają komornicy. Namówiłem więc pana prezydenta i radę miasta, by taki program został uchwalony – wyjaśnia Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Całkowity poziom zadłużenia zasobu miejskiego zarządzanego przez ZGM wynosi bowiem ponad 53 mln złotych. Należność główna wynosi z kolei niecałe 30 mln złotych, a odsetki ponad 23,6 mln złotych. Już teraz wiadomo, że około 31 mln złotych nie da się ściągnąć od dłużników, nawet gdy do gry wejdzie komornik.

W jaki sposób powstał tak spory dług? - Mówimy tutaj o historii sprzed kilkunastu lat. Dług został przyjęty wraz z zasobem od poprzednika ZGM, czyli MPGK. Systematycznie od 2009 roku rósł co 2 mln rocznie. W 2013 roku nastąpił zwrot tendencji. To wiąże się z uruchomieniem procesów windykacyjnych w Zakładzie. W 2016 roku dług już praktycznie nie narastał – dodaje Artur Gliwicki.

Przypomnijmy, że tuż po objęciu funkcji dyrektora przez Artura Gliwickiego nastapiła ważna zmiana w samej windykacji. Są one ostrzejsze, ale mają za zadanie gasić pożar w zarodku, gdy zadłużenie lokatorów nie urasta do horrendalnych sum. W przypadku gdy najemca w terminie dwóch miesięcy od daty otrzymania wezwania do zapłaty, nie spłaci zadłużenia lub nie podejmie innych działań w tym zakresie to następuje wszczęcie działań windykacyjnych i skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>Audyt wykazał zastrzeżenia. Zmiany w funkcjonowaniu ZGM-u<<

Oprócz tego ZGM opracował program dający możliwość oddłużenia. Jest skierowany przede wszystkim do:

- osób, które poprzez zdarzenia losowe czy też sytuacje trudne do przewidzenia wygenerowały dług. Zakład ma na myśli osoby, które odziedziczyły dług po rodzicach. - To osoby, które mieszały z rodzicami. Po uzyskaniu 18 lat nie do końca wiedziały, że zaczynają solidarnie odpowiadać za zadłużenie lokalu. Bardzo często dowiadują się za późno, by sobie z tym długiem poradzić – mówi nasz rozmówca;

- osób, których poziom zadłużenia przerasta jakąkolwiek możliwość spłaty.

Osoba przystępująca do programu otrzymuje dwie możliwości:

- umorzenie 70 procent zadłużenia. W tym wariancie mieszkaniec jednorazowo wpłaca 30 procent kwoty, którą zalega. Musi się też zobowiązać do regularnego płaceniu czynszu i opłat za media w okresie co najmniej 2 lat.

- umorzenie 50 procent zadłużenia. Spłata pozostałej kwoty jest rozłożona w ratach na takich samych zasadach co powyżej.

Uwaga to nie wszystko! Umorzenie długu nastąpi dopiero po 2 latach kontroli. Przez ten czas lokator musi wnosić regularnie bieżące opłaty, nie zajął lokalu bezprawnie i korzysta z niego w sposób zgodny z umową. W innym razie ZGM automatycznie zrywa taką umowę z lokatorem.

- Proponujemy pomoc rodzinom w spłacie zadłużenia, ochronę przed spiralą zadłużenia. Chcemy zapobiec eksmisjom i bezdomności, przeciwdziałać wykluczeniom społecznym, a także wzmacniać rodziny do samodzielnego pokonywania trudności – wymienia Artur Gliwicki.

Program ma też przynieść konkretne dochody do budżetu miasta. ZGM szacuje, że w przypadku pierwszego wariantu wzrośnie on o 2,7 mln złotych. Jeżeli chodzi o drugą możliwość umorzenia zadłużenia – budżet miasta wzbogaci się o 9,1 mln złotych. - Za uzyskane pieniądze chcielibyśmy budować nowe obiekty w mieście. Chciałbym zlikwidować niechlubną wizytówki miasta, jaką są baraki przy ul. Janiego. Pojęcie „likwidacja” rozumiem jako wyburzenie istniejących baraków i postawienie nowych budynków – wyjaśnia dyrektor ZGM.

Głos w tym temacie zabrał też prezydent Rybnika – Piotr Kuczera. - Program jest jednorazowy, jest obwarowany zasadami, by dłużnik „nawrócił się”. Z jednej strony możemy mówić o pieniądzach wirtualnych, bo nie są ściągalne. Mogę jednakże pokazać pieniądz realny, który wpłynie do budżetu. Można udawać, że nie ma problemu, ale on istnieje. To próba jego rozwiązania. Kto chce płacić dostaje wędkę w postaci oddłużenia za dwa lata. Dopiero po tym czasie tą wędką będzie można sobie połowić – mówi.

Jak podoba Wam się nowy program zaproponowany przez ZGM?

Czy miasto powinno umarzać długi zadłużonych lokatorów ZGM?
Oddanych głosów: 2832

Oceń publikację: + 1 + 69 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Lateks 2018-03-15
  13:37:58

  92 21

  Wybory są w tym roku? Czy może się mylę?

 • ~jojo 2018-03-15
  13:53:28

  A może należy zapytać nas, płacących podatki od nieruchomości i ruchomości czy zgadzamy się na takie oddłużenie.Lateks masz rację,przed wyborami Kuczera zgodzi się na wszystko.

 • ~BORYS57 2018-03-15
  14:03:09

  77 20

  ale mi pomysł!ten dobroczeńca Wilhelm Thell niech to zapłaci zeswoich a nie naszych!czyimś dzielić każdy potrafi no nie??

 • ~bikerek 2018-03-15
  14:19:32

  155 6

  To może tym co płacą terminowo, zaproponować 7 miesięcy gratis bez opłat. Bo jak się poczują Ci ludzie co uczciwie opłacają co miesiąc, jak 70 % długów umorzą. Dlaczego Ci dłużnicy nie mogą odpracować długu.

 • ~MTWWD 2018-03-15
  14:32:18

  98 19

  Jak można mieć 300000 złoty długu za mieszkanie .Normalnie to po tszech niezapłaconych czynszach powinni wywalać na zbity pysk to by długów nie było. Jo ino płaca od nieruchomości podatki i nic mi nie umorzył jeszcze żoden a nawet drogi miasto zrobić nie umi. Cały rok musza jeździć we błocie ze sonsiadami i nic zniżek od nieruchomości ni momy. A auta muszemy myć po kożdym deszczu i cały garaż we błocie!

 • ~MTWWD 2018-03-15
  14:35:40

  Dług nie ściongalny - kur...a. Siedzi taki gołodupiec i ma wszysko we dupie i żeruje ino na 500+. A ci co płacom wszesko we terminie i coś sie dorobili bydom robić ściepa teroz. Normalnie ja pierdo...a!

 • ~MTWWD 2018-03-15
  14:39:47

  Jak jo nie zarobia na zusy i inne koszta to nikt mi ściepy nie zrobi ino komornika mi przyśle bo mom cosik co rzech sie dorobił a tym patolom wszeskim ino dować - ściepa narodowo do patoli. Normalnie rzygać sie chcy jusz.

 • ~blackboy_aj 2018-03-15
  15:33:36

  122 6

  Proponuję solidarnie, aby mieszkańcy, którzy regularnie płacą czynsz jak i również mieszkańcy domów jednorodzinnych zaprzestali płacenia czynszu i podatków od nieruchomości. Być może za jakiś czas nasze zadłużenie przynajmniej w części będzie można umorzyć. Następnie będziemy płacić regularnie przez 2 lata, a później znowu przestaniemy. Bo jak widać są równi i równiejsi, a uczciwym nie opłaca się być (pomijam oczywiście sytuacje losowe).

 • ~MTWWD 2018-03-15
  15:40:53

  64 14

  ~blackboy_aj Nie da rady . Tylko patole som bezkarni. Jak masz swuj dom abo coś to zaroz ci komornikóf naślom.

 • ~polk 2018-03-15
  16:00:47

  128 5

  To jest k...a kpina!!!! Miesiąc miesiąc płacę 700 zł czynszu a dziś dowiaduje się, że niepotrzebnie. Przez 10 lat zapłaciłem prawie 170 tys zł. Gdybym nie płacił, dziś umorzyli by mi 70% długu i byłbym 115 tys na plusie. Dlaczego ja nie mogę odpracować czynszu zamiast płacić co miesiąc??? Wg mnie to jest jasny przekaz że ZGM woli lokatorów którzy nie płacą i wręcz namawia do niepłacenia czynszu. Po co płacić co miesiąc jak Ci dług umorzą???

 • ~MaciejK 2018-03-15
  16:04:55

  76 3

  Raz zapomniałem przelać pieniędzy za czynsz, to mnie ścigali jak przestępcę. Trudno mi zrozumieć, jak było w takim razie możliwe narobienie takich długów

 • ~Mirosława Sobinska 2018-03-15
  17:40:54

  11 18

  ja już płacę haracz UM W KWOCIE 300 ZŁ MIESIĘCZNIE

 • ~marys76 2018-03-15
  18:03:31

  20 48

  MTWWD tyś powinien płacić podatek za głupio godka i błędy ortograficzne! Na kierej grupie żeś robił?

 • ~master4k 2018-03-15
  18:31:50

  23 1

  @ Mirosława Sobinska

  Na całym świecie się płaci szanowna Pani. No może z wyłączeniem Antarktydy.

 • ~Arteks 2018-03-15
  19:41:36

  26 73

  @lateks - to bardzo niesprawiedliwe co napisałeś bo długi w komunalce ciągną się od zawsze i nie ma to nic wspólnego z wyborami. Wręcz przeciwnie, dobrze, że wreszcie miasto z jednej strony chce oddłużyć, a z drugiej strony bardziej sankcyjnie traktować dłużników. W GR Masłowski pisze, że bieżące czynsze płaci w terminie aż 97%, a warunkiem oddłużenia jest płacenie obecnych należności w terminie. @jojo - prezydent rządzi i nie musi się pytać nikogo o takie kwestie. Co najwyżej możemy się z nim nie zgadzać. Zwracam uwagę, że o to czy wydawać po kilka milionów rocznie dotacji na wymianę pieców (przeważnie bogatym ludziom!) - też się nikogo nie pytał, a też to idzie z podatków wszystkich obywateli. @MTTWD - to nie twoje pieniądze, to nie jest twój problem bo Rybnik to nie jest twoje miasto. Z wszystkimi patologiami należy walczyć: z wandalami, z nałogami, z dłużnikami i z kopciuchami.

 • ~ 2018-03-15
  20:03:42

  42 16

  mieszkańcu, kup sobie działkę, wybuduj dom, wyposaż w dobre ogrzewanie i zadbaj o dobry opał (ewentualnie kup mieszkanie własnościowe i regularnie opłacaj za nie wszystkie opłaty) i płać regularnie podatek na pasożyta, który dostanie gratis mieszkanie, do pieca wrzuca wszystko, co się pali mając wszystko w nosie nie płaci za nie złotówki, bo woli kasę przeznaczyć na przelew, a teraz jeszcze dostanie prezent w postaci oddłużenia, widać nasi włodarze robią wszystko, by ta kadencja by zniechęcić do siebie wyborców, niestety Rybnik od lat nie ma szczęścia do dobrych włodarzy

 • ~MTWWD 2018-03-15
  20:44:56

  5 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2018-03-15
  21:28:13

  7 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Grzegorz21 2018-03-15
  22:27:07

  37 10

  Super... świetne wiadomości
  porządnych obywateli płacących podatki - wysiedleńców z pod drogi pszczyna-racibórz wywaliliście w rok i ograbiliście na 5% wartości zaniżonych wycen, a patologii mającej wszystko w du... umarzacie długi
  rewelacyjna polityka PK i bandy.
  Na jakie wpływy wy liczycie? Jak ktoś ma dług 20 tysi czy więcej i zaproponujecie mu 70% umorzenia to liczycie, że nagle znajdzie i w ząbkach przyniesie min. 6tysi do was?

 • ~Lateks 2018-03-15
  23:18:12

  30 6

  Arteks nie wiem co Ciebie tak boli że ktoś swoją ciężką pracą zapracował na swój kawałek ziemi, swoje 4 ściany, i do tego ma utrzymywać takich samych ludzi którym się po prostu nie chce.
  Patrząc całościowo na ten pomysł to jest chory tak samo jak ściganie dzieci za długi rodziców. Masłowski z Kuczerą chcą zaistnieć przedstawiając wyimaginowany projekt. Nic nie stało na przeszkodzie by wcześniej na wniosek dłużników dojść do porozumienia żeby zrezygnować z odsetek od długu. Patrząc na te przedstawione kwoty to te umorzenia tak wyglądają. Kto na tym skorzysta ? Ciężko mi to oceniać ale dla mnie to będą naprawdę wyjątkowe sprawy ew. banda cwaniaków. Jak osoba nie płacąca nagle znajdzie pieniądze na spłatę 30 czy 50% zadłużenia. Chyba tylko provident im udzieli pożyczki. Czyli odsetki pójdą zamiast do ZGM to trafią do lichwiarzy. Dużo szumu o głupi projekt. A ludzie muszą nowy piec wymieniać na nowszy, i płacić podatki bo coś posiadają w przeciwieństwie do socjalistów z Wawelskiej.

 • ~MTWWD 2018-03-16
  01:57:14

  8 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~templariusz 2018-03-16
  07:23:52

  34 5

  Czy taki proceder jest zgodny z prawem? Przecież osoby które normalnie płacą są pokrzywdzone przez takie działanie. Czas się zjednoczyć i złożyć wniosek gdzie trzeba. To dopiero będzie kampania wyborcza dla tych wspaniałych darczyńców !

 • ~ 2018-03-16
  08:04:01

  30 1

  Najlepiej nie mieć nic, brać zasiłki, dochodu nie wykazywać, dorabiać w szarej strefie, korzystać z rodzina500+. Jaki procent ludzi zadłużonych robi to celowo, żerując na reszcie społeczeństwa, a jaki procent faktycznie jest biedna jak mysz.

  Może lepiej dać najbiedniejszym możliwość podniesienia kwalifikacji, a po kursach taką pracę zagwarantować zobowiązując do odciągania części na konto długu. tylko czy mają chęci.

 • ~Arteks 2018-03-16
  11:12:02

  11 29

  @lateks - ale mnie nic nie boli, zwróciłem tylko uwagę na to, że prezydent ma prawo do swoich decyzji, a wybory nie mają nic do tego. Wcale nie bronię tych którzy nie płacili z różnych powodów rachunków ale podoba mi się, że pojawiła się inicjatywa mająca na celu wyprowadzenia na prostą tych ludzi. Anulowanie długów mieszkańcom budynków miejskich czy rozdawanie pieniędzy mieszkańcom budynków prywatnych to dla mnie to samo. Oczywiście, że szkoda takich pieniędzy bo mogłyby posłużyć nowym miejskich inwestycjom czy zagospodarowaniem terenów pod nowe skwery i parki - a tak znikną lub idą na piece. Ale to jest rodzaj solidarności społecznej w której wszyscy ponosimy skutki patologii i roszczeniowości niektórych naszych obywateli.

 • ~ 2018-03-16
  15:12:18

  14 3

  "Anulowanie długów mieszkańcom budynków miejskich czy rozdawanie pieniędzy mieszkańcom budynków prywatnych to dla mnie to samo"
  tak wspieranie pasożytnictwa i działania w celu poprawy jakości powietrza to to samo

 • ~dizers 2018-03-17
  11:27:09

  7 2

  ____po części to nie wina mieszkańców , nie mają kasy to nie płaca proste , z drugiej strony nie chce się im pracować tylko żerują na innych____

 • ~Grzegorz Sosna 2018-03-17
  11:41:02

  17 2

  Powiedzcie że to fejk :)
  Krótka analiza....komornik stwierdza że dłużnik jest nie do zwindykowania, czyli nie ma pieniędzy, no więc tworzymy program który zakłada że jeśli dłużnik (tak! ten co grosza nie ma) spłaci kilka do kilkunastu tysi to mu resztę umorzymy.
  Wicie, umicie, rozumicie, mawiał pewien towarzysz ;)
  hahahahah hahah.
  Wirtualne należności, wirtualny program, wirtualna logika.
  Tylko pensja niestety realna.

 • ~1floyd 2018-03-20
  20:26:53

  5 0

  Zulu Gula ma na noc. Jak zwykł mawiać " Polska to dziwna kraj" . Wychodzi na to że Rybnik jest jeszcze dziwniejszy. Spory procent mieszkańców budynków ZGM żyje na pograniczu ubóstwa. Jednak co miesiąc, regularnie płacą czynsz. Znam osoby które rezygnują, i nie wykupują sobie lekarstw, bo inaczej nie starczyło by im na zapłatę czynszu. A tu jak widać, cała masa osób ma wszystko w czterech literach. Z założenia nie płaci czynszu, bo wie że jest bezkarna. Wiedzą doskonale że Miasto i tak im nic nie zrobi. Eksmisja? Gdzie? Przecież muszą dostać lokal zastępczy. Moim zdaniem patologiczny jest sam system mieszkań komunalnych. Winny one być przyznawany na określony czas. I to osobom o niskich dochodach, lub startujących w dorosłe życie. Po czasie winna być weryfikacja.

 • ~1floyd 2018-03-20
  20:35:55

  5 1

  Jeżeli się okaże że, dochody lokatora pozwalają zaciągniecie kredytu mieszkaniowego to umowa najmu, winna wygasnąć. A mieszkanie przekazane kolejnemu, potrzebującemu. To samo dotyczy metrażu lokali. Mamy całą masę lokali komunalnych, gdzie jedna starsza osoba na np. 80m mieszkaniu. Wiem że, moje słowa wzbudzą kontrowersje. Ale czasy się zmieniły. Ale przypadku ZGM się zatrzymał.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.