Monopoly jest jedną z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Fenomen rozgrywki opartej na zarządzaniu własnym budżetem i stopniowym budowaniu finansowego imperium sprawia, że od kilkudziesięciu lat planszówki spod szyldu Hasbro można znaleźć niemalże w każdym domu. Sprawdźmy, jakie korzyści dla najmłodszych niesie ze sobą gra w Monopoly!
Gry planszowe oparte na czynnościach kojarzonych ze światem osób dorosłych (np. zakup nieruchomości) rzadko kojarzą się z rodzajem zabawy, która będzie odpowiednia również dla dzieci. Monopoly stanowi pod tym względem wyjątek, ponieważ edukacyjne walory tej prostej gry planszowej pozwalają wywierać pozytywny wpływ również na najmłodszych fanów rozgrywek tego typu. Kultowa pozycja od Hasbro opiera się bowiem na prostych zasadach, w których najistotniejsze znaczenie ma świadomość wartości pieniędzy, roztropność w podejmowaniu konkretnych decyzji i szeroko rozumiany zmysł przedsiębiorczy. To właśnie te aspekty sprawiają, że Monopoly stanowi dla młodszych uczestników rewelacyjną przestrzeń do nauki oszczędzania i szanowania zasobów posiadanych funduszy – kwestii, które w kontekście realnych wydatków mają ogromne znaczenie. Monopoly pozwala zatem w bezpiecznych warunkach nauczyć dziecka tego, co stanowi fundament odpowiedzialności w prawdziwym życiu.
Nauka odpowiedzialnego sposobu myślenia o pieniądzach to nie jedyna zaleta, jaka jest związana z grą w Monopoly. Gry planszowe z tej serii mają charakter zabaw towarzyskich, w których niezbędnym elementem rozgrywki jest komunikacja z pozostałymi graczami. Monopoly pozwala zatem w naturalny sposób budować więzi rodzinne, a przy okazji stanowi świetną okazję do porzucenia na kilka godzin urządzeń elektronicznych i skupienia się na prawdziwym życiu wokół. Dodatkowo planszówki tego typu częściowo opierają się na aspektach losowości, co z kolei stanowi dla najmłodszych znakomitą okazję do nauki radzenia sobie z porażkami i kształtowania genu sprawiedliwego współzawodnictwa. Warto jednak pamiętać o tym, że powyższe korzyści płynące z grania w Monopoly stanowią wartość dodaną jedynie w przypadku dzieci i młodzieży, których wiek pozwala w pełni zrozumieć mechanizm całej rozgrywki. Większość wydań skierowana jest do osób od 8 roku życia (wersja Junior ma granicę wejścia o połowę niższą), dlatego warto zachęcać swoje pociechy do gry w Monopoly dopiero wtedy, gdy mamy pewność ich świadomego uczestnictwa w zabawie.
Monopoly jest znakomitą okazją do wdrożenia do zabawy wartości edukacyjnych. Wystarczy bowiem wspomnieć o pojawiającej się w trakcie gry konieczności liczenia i wydawania pieniędzy, indywidualnego planowania budżetu oraz tworzenia strategii finansowych i reagowania na działania pozostałych graczy. Pod tymi względami gry z serii Monopoly nie mają sobie równych, jednak poszukując wartościowego sposobu spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym, warto przyjrzeć się również innym pozycjom na rynku. W tym kontekście na myśl przychodzą nieśmiertelne Scrabble, czyli słowotwórcza zabawa kreatywna, a także wymagająca dobrej koordynacji ręka-oko gra Jenga. Możliwości jest tak wiele, że w kategorii kultowych gier stolikowych każdy znajdzie coś dla siebie.
Najmłodsi uwielbiają zabawy w świecie wirtualnym, a rozwój technologii pozwala na coraz większą immersję w przestrzeń cyfrowej rozgrywki. Warto jednak kultywować tradycję „niepozornych” planszówek, takich jak Monopoly, Jenga lub Scrabble, ponieważ zalety płynące grania w nie są znacznie bardziej wartościowe, niż te oferowane przez większość form wirtualnych zabaw.
„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
47808Z drogi wypadł autobus! Kierowca dostał mandat (zdjęcia, wideo)
29919Media Markt do (czasowego) zamknięcia. Zwolnienia grupowe obejmą 21 osób
28836Sztolniowa „na niebiesko” od policyjnych kogutów. Wy pytaliście, my mamy odpowiedź (wideo)
22289Pożar w Niewiadomiu. Palił się warsztat samochody. Nowe informacje (zdjęcia, wideo)
21459„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+218 / -14„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+177 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+136 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+140 / -16Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu urzędnikowi. Zarzuca mu znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+106 / -6Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
24Związkowcy w Warszawie: „będziemy skansenem, a nie przemysłowym regionem” (zdjęcia, wideo)
23„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
20Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert