zamknij

Wiadomości

Dlaczego nic się nie dzieje na budowie przy Chrobrego?

2020-09-21, Autor: 

Mijają kolejne tygodnie i miesiące, a wydawać by się mogło, że budowa kamienicy przy ul. Chrobrego stanęła w miejscu. Termin zakończenia inwestycji ustalono na koniec maja 2021. Czasu pozostało już stosunkowo mało. Dlaczego na budowie nic się nie dzieje? Czy zwykły „Kowalski” mógłby zajmować pas drogowy w centrum miasta przez tak długi czas?

Reklama

Przypomnijmy, w lutym tego roku rozpoczęła się przebudowa starej kamienicy przy ul. Chrobrego. Wtedy też wprowadzono ograniczenie ruchu do jednego pasa drogowego. Zabrany został też kontrapas rowerowy.

W lipcu okazało się, że kamienicę trzeba budować od nowa – budynek był już w tak kiepskim stanie, że nie nadawał się do dalszego użytkowania. Mimo problemów rybnicki magistrat zapewnia, że termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. Zgodnie z umową zadania mają się zakończyć 23 maja 2021 roku.

Co się dzieje na budowie przy Chrobrego?

Pozostało zatem 8 miesięcy, za nami drugie tyle. Pytanie, czy ten termin jest aktualny, skoro wykonawca „nie wyszedł” jeszcze z fundamentów, a przed nami okres zimowy? Pytanie jest tym bardziej zasadne, że w miniony poniedziałek w samo południe na placu budowy nie działo się kompletnie nic!

Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku zapewnia, że prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem.

- Wymurowano ściany piwnic, wykonano strop nad piwnicą, w trakcie murowania są ściany ogniowe od posesji Chrobrego nr 15. Przygotowywane są również konstrukcje murowane i żelbetowe pod montaż modułów. Główne prace montażowe konstrukcji budynku trwają w zakładzie prefabrykacji zabudowy modułowej w Kopytkowie. W tym samy zakładzie wykonywana jest konstrukcja stalowa modułów oraz elementy do ich montażu, tj. okładziny ścian podłóg i sufitów oraz montaż instalacji wod-kan, instalacji elektrycznej, wentylacji – wymienia Agnieszka Skupień.

Zapewnienia rzecznik magistratu nijak się jednak mają do tego, przez co muszą przechodzić kierowcy w godzinach szczytu – na jednej z najruchliwszych ulic w centrum Rybnika. Zapewne niejeden z nas pytał się w myślach, czy zwykły inwestor „Kowalski” lub firma X mogłaby na tak długi czas zajmować pas drogowy w centrum miasta? Okazuje się, że tak.

- Każda osoba fizyczna czy firma może uzyskać zgodę na zajęcie pasa drogowego po wcześniejszym uzgodnieniu z UM, konieczność zajęcia pasa drogowego wynika z dokumentacji projektowej. ZGM ponosi opłaty za zajęcie pasa ruchu drogowego, analogicznie jak musiałby płacić każdy inny inwestor – podkreśla Agnieszka Skupień.

Budowa na Chrobrego to pilotaż

Czy po fiasku pierwotnych założeń remontu kamienicy, Miasto rozważało sprzedaż tej nieruchomości? Rzecznik magistratu nie odpowiedziała wprost na nasze pytanie. Tłumaczy, że przebudowa budynku to pilotaż, który posłuży do podjęcia prac na zabytkowym osiedlu w dzielnicy Paruszowiec.

- Wymagania konserwatorskie dotyczące przebudowy wnętrz budynków na tym osiedlu obligują nas do zachowania zewnętrznych ścian. Dlatego chcemy przetestować technologię modułową na mniejszym i mniej skomplikowanym obiekcie. To pozwoli na zminimalizowanie ryzyka przy inwestycjach na zabytkowym osiedlu po Hucie Silesia – dodaje.

Aktualnie Urząd Marszałkowski ocenia projekt na przebudowę w technologii modułowej budynku przy ulicy Przemysłowej 23a. Kosztorys prac budowlanych na ten obiekt to 8,6 mln, przewidywane dofinansowanie wynosi 65,4% kosztów kwalifikowanych. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone w grudniu tego roku.

Byliśmy też ciekawi, co się stało z cegłą pozyskaną z rozbiórki zburzonego budynku. Dowiedzieliśmy się, że została oczyszczona i zmagazynowana. Posłuży do odtworzenia ściany frontowej w pierwotnym charakterze, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dla kogo nowa kamienica w centrum Rybnika?

Zastanawialiśmy się też, ile mieszkań powstanie w nowej kamienicy i jaki będzie ich metraż. Dowiedzieliśmy się, że na budynek złoży się 8 lokali mieszkalnych o powierzchni ogólnej 526,20 m², w tym dwa dla niepełnosprawnych:

Parter:

M1 - 84,80 m²
M2 – 55,30 m²

I Piętro:

M3 – 69,40 m²
M4 – 54,00 m²
M5 – 73,20 m²

II Piętro:

M6 – 66,20 m²
M7 – 54,00 m²
M8 – 69,30 m²

Agnieszka Skupień wyjaśnia, że dwa z mieszkań zostaną zadysponowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej, jedno jako mieszkanie treningowe dla 6 seniorów, a drugie zostanie przeznaczone na mieszkanie chronione dla 5 kobiet.

- Na chwilę obecną przewidujemy, że pozostałe mieszkania zostaną przeznaczone dla osób oczekujących na mieszkania na najem na tzw. czas nieoznaczony (czyli dla osób, które płacą czynsz komunalnym, a nie socjalny) - słyszymy.

Jak podaje magistrat, koszt inwestycji wynosi 5 700 752,62 zł brutto. 

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Longina b 2020-09-21
  11:32:00

  71 8

  Koszt niesamowity!Za te pieniądze można wybudować dzieśięć willi.

 • ~Piotr Czaja 2020-09-21
  11:43:27

  56 6

  Jaka będzie wysokość czynszu i kto będzie za to płacił? PODATNICY!

 • ~dr_Moriarty 2020-09-21
  12:17:27

  Wszystko w tym mieście stoi. Fontanny, mostek na Nacynie, kamienica... Niestety, moim zdaniem ci włodarze to synonim nieudolności i braku wstydu.

 • ~dr_Moriarty 2020-09-21
  12:18:33

  81 4

  A, i jeszcze remont tych paruset metrów Rudzkiej. Straszne to jest.

 • ~miichuu 2020-09-21
  12:44:47

  82 4

  Zgodnie z uchwałą NR 703/XLV/2018 za zajęcie pasa drogowego powyżej 50% szerokości jezdni opłata wynosi 3,3zł/m2/dzień.
  Załóżmy, że powierzchnia wynosi 100m drogi, dwa pasy ruchu po 3,5m
  co daje 700m2 x 3,3 zł x 365 dni.
  Wynik 843 150 zł.
  Czy Pani rzecznik może potwierdzić, że taka kwota wpłynęła już na konto Urzędu.
  Można jak co o to dopytać oficjalnie, bo w końcu to informacja publiczna

 • ~1234onet 2020-09-21
  13:29:48

  62 6

  A na koniec zrobią aneks do umowy i doliczą opłatę za zajęcie pasa nam czyli podatnikom. Chroń nas Boże od takiego prezydenta.

 • ~Misio Misiek 2020-09-21
  13:58:36

  40 3

  Czy zmiana sposobu przebudowy tej starej rudery spowodowała zmianę ceny? Jeżeli tak to o ile i dlaczego ktoś zakładał przebudowę a nie wyburzenie. Było by znacznie taniej. I nie pier....cie mi to o tym że był to zabytek, mamy w du..ie takie zabytki. Stara rudera, jak i wiele innych w naszym mieście.

 • ~ 2020-09-21
  15:08:18

  36 5

  gdyby prywaciarz chciał zająć na rok dwa pasy na głównej ulicy w mieście, magistrat naliczyłby mu za to taką opłatę, że przeżegnałby sie piętą, a że buduje miasto, to może się bawić kosztem mieszkańców

 • ~Lateks 2020-09-21
  16:11:25

  17 3

  ~miichuu a kto ma się tym przejmować? Wykonawca pisze do zgm że padło i będzie więcej kosztować. Zgm pisze do UM że będzie więcej kosztować. UM stwierdza że wpływy z opłaty pozwalają na zwiększenie wydatków.
  UM przyznaje sobie premię za większe wpływy, ZGM stwierdza że skoro mają większy budżet to stać ich na premie. A wykonawca się cieszy że ma więcej roboty i nie boi się że poroniony pomysł się zawali. Wszyscy zadowoleni po za konserwatorem. Najwyżej się podniesie podatki i opłaty do maksymalnych bo mamy niezaplanowane wydatki.

 • ~Arteks 2020-09-21
  16:56:35

  7 44

  Żadna krzywda się kierowcom nie dzieje bo droga jest zwężona, a nie nieprzejezdna. Niech miasto stawia budynki - będzie przynajmniej jakiś pożytek dla estetyki, urbanistyki i okolicznych biznesów. Z nowych dróg nie ma żadnego pożytku poza... smrodem i hałasem. @PiotrCzaja - słusznie piszesz, że podatnicy ale na tym przynajmniej skorzystają rybniczanie. Drogi też powstają z naszych podatków - a korzystają z nich w dużej ilości mieszkańcy okolicy Rybnika więc chyba lepiej budować coś dla naszych mieszkańców czyż nie? Co do wielkości czynszu to pewnie drożej niż utrzymanie starej chałupy odziedziczonej po dziadkach, opalanej piecem. @dr_Moriarty - też zauważam sporą nieporadność ze strony Kuczery jeśli chodzi o realizację różnych planów i zamierzeń. Ale przynajmniej buduje chyba pierwszą miejską kamienicę w Śródmieściu od kilkudziesięciu lat. A jak mu to wyjdzie ocenimy w maju 2021.

 • ~1floyd 2020-09-21
  21:07:10

  20 1

  Szczerze? Być może matematyka, nie jest moją mocną stroną. Ale przeliczając cenę metra kw mieszkania, na kwotę inwestycji, to cena wyższa niż u okolicznych deweleperów. Wystarczy przyjrzeć się cenie mieszkania w nowo wybudowanym budynku kilkadziesiąt metrów wyżej. A tam cenie był koszt działki. Tu jej brak. No chyba że miejskie standardy mieszkaniowe są wyższe. Warto przyjrzeć się dokładniej, kosztom inwestycji mieszkaniowych w mieście. Kolejowa, Zebrzydowicka, Borki, Kadłubka itd. Dla nas podatników, chyba taniej wyjdzie jak, miasto kupi mieszkania na wolnym rynku niż je wybuduje.

 • ~Gibon 2020-09-22
  15:20:33

  8 0

  Koszt budowy mieszkań komunalnych wynosi 10 000 zł/m2!!!??? Czy to z urzędu nie powinno trafić do prokuratury?? Gdyby deweloperzy mieli budować za połowę tego, już dawno by się stąd zwinęli..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5193