zamknij

Wiadomości

Diagności WSS nr 3 też z wypowiedzeniami. Zabraknie tam specjalistów?

2021-05-05, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wydłuża się lista osób, które deklarują opuszczenie w niedalekiej przyszłości rybnickiego szpitala. Wypowiedzenie otrzymał też dr n.med. Tomasz Kozioł – kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. W tym miejscu jeszcze do niedawna przeprowadzano masowo testy na obecność koronawirusa.

Reklama

Od połowy czerwca zabraknie w WSS nr 3 dwóch, najbardziej doświadczonych i wykształconych kierowników laboratorium diagnostów? Dr n.med. Tomasz Kozioł – kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej również otrzymał od dyrekcji wypowiedzenie umowy pracy i płacy w zakresie warunków zejścia z dyżurów. Takie samo pismo dostała jego zastępczyni.

- Dyrekcja postąpiła ze mną tak, jak z pozostałymi lekarzami na etatach. Albo przyjmuję warunki płacy i pracy, albo oświadczam, że nie wyrażam zgody. Zarówno ja, jak i moja zastępczyni nie zgadzamy się na warunki dyrekcji, de facto od 1 lipca nie jesteśmy pracownikami WSS nr 3 w Rybniku, podobnie jak lekarze – mówi nam dr Tomasz Kozioł.

Dodajmy, że to właśnie w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej przeprowadzano jeszcze do niedawna masowe testy na obecność koronawirusa wśród pacjentów i personelu. Nowoczesny sprzęt (do którego miasto dołożyło ponad 800 tys. złotych) nie działa, bo zabrakło testów.

- To jest dramat, jestem w Zakładzie jedynym specjalistą diagnostyki laboratoryjnej i laboratorium hematologii medycznej, specjalistą zdrowia publicznego i doktorem nauk medycznych. Moja zastępczyni jest natomiast jedynym mikrobiologiem w szpitalu wojewódzkim. Mówiąc wprost - nie będziemy mieć specjalistów w obrębie szpitala – wyjaśnia nasz rozmówca.

Reasumując od maja, czerwca, lipca w WSS nr 3 w Rybniku zgodnie z zapowiedziami nie będzie pracowało 45 lekarzy specjalistów, rezydentów i dwoje (Kierownik i zastępca Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej) diagnostów, solidaryzujących się tym samym z formą protestu lekarzy.

Dr n.med. Tomasz Kozioł odnosi się też do kwestii niedziałającej aparatury do testowania. Jak wyjaśnia, na przełomie kwietnia i maja 2020 r. zorganizowano w SPZOZ WSS nr 3 w Rybniku od podstaw Pracownię diagnostyki molekularnej – diagnostykę koronawirusa SARS CoV-2.

- Dzięki wsparciu i dotacji (w kwocie 800 tys. złotych) Urzędu Miasta w Rybniku zakupiono urządzenie GeneXpert XVI amerykańskiej firmy Cepheid wraz z testami do identyfikacji SARS CoV-2 (testy PCR dedykowane wyłącznie do systemu GeneXpert). Zakup w drugim kwartale 2020 analizatora do badań genetycznych (molekularnych), który nie wymagał kapitalnego remontu laboratorium oraz zapewniał szybką diagnostykę SARS CoV-2 graniczył z cudem. Czołowe firmy diagnostyczne proponowały sprzedaż automatycznego urządzenia po upływie 8-12 miesięcy. Tylko dzięki nadludzkim wysiłkom Dyrekcji i Kadry kierowniczej, zgodnie z procedurami udało się pozyskać tej klasy analizator – wyjaśnia.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Longina b 2021-05-05 17:15:38

  PiSiorska dyktatura gorsza niż COVID.

  96 18
 • ~Longina b 2021-05-05 17:27:00

  Sędziowie KRS zarabiają 27tyś.Żona posła PiS /zasiada/? w kilku radach nadzorczych.Politykt mówi że cieszy się że ma taką pracowitą żonę.

  85 17
 • ~Piotr Czaja 2021-05-05 17:41:00

  Pozwalniają lekarzy to już nie będziemy umierać na COVID,tylko na zwykłe choroby,zawał,wylew,nowotwór.

  74 8
 • ~anettk 2021-05-05 18:52:11

  Już tyle osób tam z wypowiedzeniami albo sami się pozwalniali,że na tą chwilę nie wiem,kto tam został??! Chyba sama Pani dyrektor i pan z ochrony więc może "przerobić" na kolejny hipermarket??!

  65 7
 • ~rybol9999 2021-05-05 19:45:13

  KIEDY WRESZCIE WYRZUCĄ STAMTĄD TĄ FICĘ I JEJ RZECZNIKA PRASOWEGO?
  PREZYDENCIE KUCZERA DO BOJU!!!

  60 13
 • ~kulfoniasty 2021-05-05 20:29:31

  Taka refleksja:
  "15 kwietnia 2021 roku rybnicki szpital spłacił 120 000 złotych zaległości. Mieliśmy nadzieję, że spowoduje to odblokowanie dostaw testów i byliśmy gotowi resztę zaległości wynoszącą 836 000 złotych, spłacić w ratach. Firma zażądała jednak natychmiastowej spłaty całości zadłużenia, na co w chwili obecnej WSS nr 3 nie posiada środków. W efekcie szpital pozostał z urządzeniem i bez testów, które to urządzenie może obsługiwać. Dodam też, że firma ta wiele razy odmawiała udziału w ogłaszanych przez WSS nr 3 postępowaniach przetargowych – tłumaczyła niedawno Ewa Fica."

  To jest powód do dumy czy wstydu?
  Wygląda na to że firma ma wszystkie atuty w ręku a szpital może co najwyżej grzecznie poprosić żeby firma zgodziła się na płatność w ratach oraz wznowienie współpracy. Jak widać firma się nie zgodziła, do czego miała pełne prawo.

  Podobnie jak nie zgadza się na takie traktowanie wiele innych firm tylko sprzedaje posiadany dług i tyle. Trzeba było od razu negocjować z firmą ratalną formę spłat.

  A co do samej wspomnianej dotacji UM Rybnik dla szpitala na zakup urządzenia to chcąc wziąć udział w programie "moja woda" trzeba podpisać zobowiązanie że przez 3 kolejne lata będzie się korzystać z urządzenia na które otrzymano dotacje (do 80% kosztów).

  Jeśli dobrze rozumiem tutaj UM dał dotację, szpital zakupił sprzęt, zamówił do tego urządzenia testy za które nie zapłacił (jak wynika z artykułu) przez co urządzenie stoi aktualnie bezczynne.

  To ja też chcę otrzymywać takie dotacje z których mogę sobie kupić urządzenie żeby stało i się kurzyło!!!

  15 13
 • ~artefaks 2021-05-05 21:05:13

  ,,To ja też chcę otrzymywać takie dotacje z których mogę sobie kupić urządzenie żeby stało i się kurzyło!!! "
  Kulfon. Cudze chwalicie. Swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie. Ty wcale nie musisz sobie czegoś takiego kupować .Bo już coś takiego masz co stoi i się kurzy , bo jest nie używany ....
  youtube.com/watch?v=Sv8KUOABArE
  Jako malutka podpowiedź monolog J. Kobuszewskiego z 1971

  7 11
 • ~kulfoniasty 2021-05-05 21:39:09

  @artefaks,
  Jakbym go nie używał to już dawno bym posłuchał fachowców i wziął 15-ty kredyt żeby kupić panele fotowoltaiczne oraz piec indukcyjny żeby nie płacić za prąd przez cały rok...

  10 4
 • ~agulec 2021-05-05 21:44:27

  Gdzie włodarze, ministrowie i inni - przeciez Fica rozwala kolejny szpital !

  30 5
 • ~artefaks 2021-05-05 21:53:09

  @Kulfoniasty. Wczoraj Pis przepchnął ustawę o funduszu odbudowy z którego bedą właśnie dotowane rzeczy o których piszesz ,, że ich nie chcesz " Czyli rozumiem że jak popierasz rząd , a nie cieszysz się z tego to jest jakiś swoisty dysonans absurdów. Czy nie przyszedł czas aby siąść i samemu pomyśleć ( nie pozwolić bezrefleksyjnie by ktoś za Ciebie myślał wreb Twej woli ?). Więc zdejmujemy klapy z oczu i sami decydujemy o sobie . Lepiej się późno zreflektować niż wcale

  3 9
 • ~artefaks 2021-05-05 21:56:35

  Gdzie włodarze, ministrowie i inni - przeciez Fica rozwala kolejny szpital

  @Agulec. Coś o tym mówi Kobuszewski na końcu monologu . Kiedy sam sobie zadał egzystencjonalnie ważne pytanie

  10 8
 • ~Krus 2021-05-05 22:09:25

  ... patrząc na sposób zarządzania jednym z największych Szpitali w kraju to nie wiem , czy śmiać się ,czy płakać... w głównej roli Pani była rejestratorka, pielęgniarka, potem kariera "krzykacza" związkowego... Naprawdę osoba kompetentna na swoim stanowisku !!! Otaczająca się takimi samymi dyletantamii , bez wiedzy, ale także bez honoru i skrupułów... Jak można zostać np: Inżynierem Obiektu nie mając podstawowej wiedzy technicznej , ale co tam parę miesięcy przeleci kasa dyrektorska wpadnie do kieszeni ,a odpowiedzialności nie będzie żadnej... bo kto ich rozliczy? Wstyd i żenada...

  33 4
 • ~kulfoniasty 2021-05-05 23:11:51

  @artefaks,
  mój niewielki rozumek za wszelką cenę próbował zrozumieć sens Twojej wypowiedzi ale jak widać przerosło mnie rozumienie Twojego tekstu pisanego także wybacz mojemu małemu rozumkowi że nie jest w stanie zdjąć klapek z oczu i dokonać swoistej autorefleksji gdyż ledwo ogarnia dysonans poznawczy a do dysonansu absurdów jeszcze nie dotarł...

  11 5
 • ~Lahcim 2021-05-06 08:31:16

  PIS, partia w której:
  - zwalnia się lekarzy ze szpitala w kraju, który ma najniższą liczbę lekarzy na 1000 osób w UE i to podczas pandemii
  - lekarz, który zarobił kupę siana na aborcjach walczy teraz z aborcją
  - walczy się z komunistami w sądownictwie komunistycznym prokuratorem
  - prawnik z tytułem doktora za nic sobie robi zapisy kontytucji do tego jeszcze nie wie co to rezurekcja
  Czego tu jeszcze nie rozumiecie?

  23 5
 • ~margot84 2021-05-06 09:46:42

  Moim zdaniem, zadaniem nowej Pani dyrektor jest zrobić ze szpitala wojewódzkiego szpital powiatowy, który będzie musiał być finansowany z budżetu miasta....,. Dąży do tego poprzez zmniejszenie lekarzy, potem będzie zamykanie oddziałów...

  15 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1133