zamknij

Wiadomości

Dezynfekują autobusy ZTZ w Rybniku. Szkoły zamknięte do końca tygodnia

2020-03-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Od wczoraj na terenie Rybnika działa sztab kryzysowy. Podjął m.in. decyzję, by zamknąć 3 szkoły w naszym mieście do czasu ich zdezynfekowania. To potrwa do końca tygodnia. Dokładnie czyszczone są też wnętrza autobusów miejskich. Dezynfekcja trwa w nich od zeszłego tygodnia.

Reklama

To już wiecie, w raciborskim szpitalu przebywa 5 osób zarażonych koronawirusem. Wszyscy pochodzą z Rybnika. Ogólnie w województwie hospitalizowano 8 osób, kwarantannie poddano 89 osób, a 727 znajduje się pod nadzorem sanitarnym.

Sztab kryzysowy w Rybniku podjął wczoraj decyzję o zamknięciu 3 szkół w naszym mieście: Do odwołania zostały zamknięte –Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Cmentarnej, Zespół Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej i Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. Próbowaliśmy ustalić, dlaczego akurat te placówki zawiesiły zajęcia. Oto czego się dowiedzieliśmy >>Nieoficjalnie: wiemy, dlaczego zamykają szkoły w Rybniku<<

Początkowo mówiło się o tym, że szkoły w Rybniku będą nieczynne przez 2 dni. Ten czas zostanie jednak wydłużony.

- Dezynfekcja potrwa do końca tygodnia. Pierwsza rzecz- w grę wchodzi zamówienie firmy, druga – ta firma musi wykonać dezynfekcję, a trzecia – dzieci nie mogą od razu wejść do szkoły po dezynfekcji – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Nie oznacza to jednak, że środki ostrożności dotyczą tylko powyższych placówek. Dyrektorzy szkół polecili sprzątaczkom, by zwracały uwagę na m.in. czyszczenie klamek, poręczy, a także przedmiotów, które dotykają uczniowie.

Z kolei już w zeszłym tygodniu dezynfekowane są autobusy ZTZ w Rybniku.

- Operatorzy wykonujący usługi na zlecenie Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku, są odpowiedzialni za tabor, którym realizują zadania przewozowe – mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

Szef ZTZ-u zapewnia, że podczas dezynfekcji zwraca się szczególną uwagę na czyszczenie powierzchni, z którymi stykają się pasażerowie i kierowcy, czyli: poręcze, kasowniki, przyciski do otwierania drzwi.

- Powyższe działania mają charakter profilaktyczny. Jednocześnie informujemy, że ZTZ na bieżąco monitoruje szczegółowe wytyczne dotyczące zapobieganiu i przeciwdziałaniu zagrożeniu, które znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego – dodaje Łukasz Kosobucki.

Od godziny 9.00 prezydent Rybnika Piotr Kuczera rozmawia z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem. Potem będzie zwołany sztab kryzysowy.

Najważniejsza profilaktyka!

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

Oceń publikację: + 1 + 82 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Dark Side 2020-03-10 09:33:14

    *Wyznanie szczęśliwego męża *
    Koronawirus, to najlepsze, co mnie spotkało w życiu !!!!
    - Moja żona nie chce podróżować ✈
    - Nic nie kupuje, bo wszystko pochodzi z Chin

    67 19
  • ~ewelina1611 2020-03-10 09:54:47

    W innych szkołach tez jest ryzyko. Sąsiedzi zarazonego pana ktory wraz z żoną leży w szpitalu w Raciborzu uczeszczaja do szkoły TEB edukacja, dyrekcja nic nie robi, nikt sie nie interesuje, przykre :) strach o dzieci

    57 19
  • ~Gruby21 2020-03-10 10:05:09

    Czy parkomaty i kasy parkingowe również będą zdezynfekowane? To mnie interesuje bardziej bo nie korzystam z ZTZ, tak jak większość mieszkańców, tylko z parkingów miejskich :) W ZTZ takie pustki, że nie wiem co tam chcą dezynfekować.
    Teraz radzę parkować na dziko, bo tylko wtedy mamy pewność, że się nie zarazimy dotykając przycisk przy szlabanie albo parkometrze... Kto też tak uważa łapka do góry!

    46 33
  • ~juakin 2020-03-10 10:09:31

    Droga Redakcjo. Prosiłbym precyzować tytuł artykułu. Zamknięte są trzy szkoły, a nie jak wynika z tytułu wszystkie.

    54 2
  • ~Agnieszka Grocka 2020-03-10 10:26:11

    A skąd pochodzą zarazeni nie jest powiedziane...
    Ile ludzi mogli zarazić.
    Jedni mówią budowanych jedni chabrowa Ale skąd są napewno odpowiedzi nie ma...

    30 5
  • ~MTWWD 2020-03-10 11:02:29

    We chinach majom aplikacja co pokazuje kaj je nowy chory co by omijać to miejsce a u nas wielko tajemnica sie robi.

    25 10
  • ~ 2020-03-10 11:42:29

    A co z reszta szkol???
    Kiedy zamkniecie?
    Chcecie powtorzyc blad Wlochow i przenosic wirusa przez dzieci???

    36 2
  • ~annamaria 2020-03-10 11:43:59

    Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Życia też od wczoraj zamknięty.

    18 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?




Oddanych głosów: 4968