zamknij

Wiadomości

Deputat: co z rekompensatą dla wdów i sierot?

2018-01-16, Autor: tora

Podczas weryfikacji wniosków o wypłatę 10 tys. zł rekompensaty za odebrany deputat węglowy z kwitkiem odesłano wdowy i sieroty po górnikach, którzy nie byli emerytami i rencistami. Platforma Obywatelska grzmi, że PiS dzieli Polaków. Co na to PiS?

Reklama

10 tys. zł rekompensaty za odebrany darmowy węgiel otrzymało już około 190 tysięcy wnioskujących o to świadczenie osób. Jednak na pieniądze nie mają co liczyć osoby, których mężowie i ojcowie nie dożyli emerytury i renty. Tej grupy nie uwzględnia bowiem ustawa z 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym.

W reakcji na to 10 stycznia grupa posłów Platformy Obywatelskiej, w tym Krzysztof Gadowski złożyła w Sejmie projekt zmian do ustawy dających rządowi narzędzia do wypłaty 10 tys. zł wdowom i sierotom po górnikach, którzy nie dożyli emerytury bądź renty.

Jak twierdzą parlamentarzyści PO „Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny dzieli Polaków na tych, którym daje się przywileje oraz na tych, którym te przywileje się odbiera. Przykładem tego jest ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Ten podział dotyka dziś sieroty i wdowy po górnikach, którzy nie dożyli emerytury i renty. Rząd PiS najpierw dawał wielkie nadzieje, po którym przyszło wielkie rozczarowanie. Obiecaliście a potem oszukaliście wdowy i sieroty.

W świetle kamer obecny Premier, Minister Energii i Posłowie PIS obiecali 10 tys. zł rekompensaty dla wszystkich rodzin górników. Czas zweryfikował te obietnice –sierotom i wdowom, których mężowie i ojcowie zginęli podczas pracy w kopalni to świadczenie się nie należy. Dziś PIS wysyła te osoby do sądów, doskonale wiedzące, że ustawa, którą uchwalili w nocy, w pośpiechu, w ciągu jednego dnia jest zła i nie daje wdowom i sierotom możliwości otrzymania rekompensaty.”

Tymczasem Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii stanowczo zaprzecza, że kogoś celowo pominięto. Wczoraj w Sejmie powiedział, że nie było przeoczenia. - Mam tylko prośbę, aby nie mówić, iż pozbawiliśmy kogokolwiek świadczeń. Było odwrotnie. To my przywróciliśmy częściowo świadczenie odebrane wcześniej nie przez nas - zastrzegł wiceminister.

Grzegorz Tobiszowski przypominał, że podczas prac nad rekompensatami bazowano na trzech projektach ustaw, w tym obywatelskim z 2016 r.). - Mogliśmy uprawnić do rekompensaty tylko tych emerytów, którzy pobierając deputat, utracili go, aby nie mieć problemów z zaskarżeniem przyjętych rozwiązań przez inne branże, albo z narażeniem się na odpowiedzialność za udzielenie niedozwolonej pomocy publicznej – tłumaczył wiceminister.

Jego zdaniem rząd i tak poszedł o krok do przodu w stosunku do złożonych projektów i do grupy objętej rekompensatami dołączył wdowy i sieroty po emerytach i rencistach górniczych, którzy pobierali emeryturę czy rentę, a które im następnie odebrano. Jednak tego warunku nie spełniali czynni pracownicy kopalń, którzy ulegli wypadkowi przy pracy, nawet tragicznemu.

W porozumieniu z wiceministrem Tobiszowskim tematyką zajmuje się też senator Adam Gawęda. Powiedział, że przede wszystkim należy sprawdzić, o jakiej grupie osób jest mowa. - Z SRK miałem informacje o 4 tysiącach osób, z innych źródeł o 30 tysiącach. Więc rozrzut jest spory – mówi senator.

Tłumaczy, że trzeba też ustalić, z jakich powodów tym osobom odmówiono rekompensaty. - Wbrew pozorom nie jest to jednoznaczna sprawa – przyznaje Adam Gawęda. Mogły np. wystąpić sytuacje, w których wdowy górnicze, które pobierały emerytury po mężach ponownie wyszły za mąż i wskutek tego utraciły prawo do świadczenia, albo same zaczęły pracować. Mogły też uzyskać inne odszkodowania. - Musimy to dokładnie przeanalizować, żeby wiedzieć, komu ewentualnie przyznać prawo do rekompensaty za odebrany deputat. Musi tu być zachowana sprawiedliwość społeczna – przyznaje senator. Zbieranie tych informacji powinno wg senatora zakończyć się za kilka tygodni.

Jak się okazuje, wdowy i sieroty to nie jest jedyna grupa, która nie dostała rekompensaty. Prawa do tego świadczenia nie ma też około 12 tys. osób, które jeszcze jako pracownicy kopalń podczas przenoszenia z KW i KHW do PGG utraciły deputat węglowy, a krótko potem przeszły na emeryturę.

- Ze stroną społeczną w każdej ze spółek po pierwszym półroczu będziemy analizować, co można zrobić z tą grupą pracowników w sprawie wypłacenia im rekompensaty – mówił w Sejmie Tobiszowski.

W czasie sejmowej debaty posłowie dociekali też, dlaczego wielu ubiegających się o 10 tys. zł wciąż nie dostało odpowiedzi ze spółek. - Tam, gdzie nie ma odpowiedzi, w miażdżącej większości poproszono wnioskodawców o doniesienie brakujących dokumentów i czas rozstrzygnięcia przesunął się. Nastąpiły już wzmocnienia kadrowe w zespołach obsługujących wypłatę świadczeń, udostępniono infolinię, gdyż wielu wnioskodawców nie potrafi nawet określić, z czym mają problemy formalne i pomagamy im - wyjaśniał Tobiszowski.

Zdaniem wiceministra wszystkich ludzi uważających, że należy im się 10 tys. zł rekompensaty, a z różnych powodów pozbawionych tego świadczenia jest około 40 tysięcy.

Czy uważacie, że wdowy i sieroty po górnikach, którzy nie dożyli emerytury czy renty też powinny mieć prawo do 10 tys. zł rekompensaty?

Oceń publikację: + 1 + 755 - 1 - 96

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~minowa 2018-01-16 08:14:48

  Rekompensata była dla emerytów i rencistów, którzy mieli prawo do deputatu, ale go utracili. Pracujący takiego prawa nie mieli. Dlatego wdowy i sieroty po emerytach i rencistach deputat dostały, a po pracujących - nie. Logiczne. Ustawa była dla emerytów i rencistów oraz wdów i sierot po nich.

 • ~xxxx 2018-01-16 08:55:58

  Po-wcy znowu sieją ferment

 • ~Janusz_Cebularz 2018-01-16 09:13:27

  Wszystkim dać z moich pieniędzy!! Do piątego pokolenia wstecz!!!!

  77 71
 • ~Janusz_Cebularz 2018-01-16 09:15:56

  @minowa: wszystko jest bardzo logiczne. Zbliżają się wybory, więc PO chciałoby wrócić do koryta. A wiadomo, że lepszym jest ten kto rozdaje nieswoje niż ten, który sensownie chce coś w kraju zmienić.

 • ~Stasek 2018-01-16 09:18:40

  Dajcie wszystkim, dajcie lekarzom za nadgodziny, kierowcom autobusów za pracę w swieta, drogowcom za lanie asfaltu w +70stopni... Wogole wszystkim dajcie, a ja zapłacę dziecku z Własnej kieszeni za " darmowe" przedszkole...

  84 40
 • ~MaciejK 2018-01-16 09:23:03

  Jak kraść, to kraść na całego. Uważam, że pieniądze powinni dostac nawet ci, co chociaż dotknęli górnika, wszak to świętość. A samym górnikom tyle złota, ile się węgla "należało". Choćby inni mieli całe podatki przelewać na górników, to tak ma być! Choćby nasz węgiel był gorszy i droższy niż zagraniczny, choćby w powietrzu był coraz większy smród - im płacić koniecznie! Cześć i chwała kopalniokom!

  94 73
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2018-01-16 10:21:43

  Jeśli wdowy pracowały na dole to deputat powinny dostać.

  71 35
 • ~przykopa 2018-01-16 10:43:59

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 17
 • ~templariusz 2018-01-16 10:48:08

  Fałszywcy z PO - zamknijcie się już naprawdę, wystawimy wam teraz rachunek na wyborach samorządowych. Jak można być tak że już nawet szkoda pisać co.

  76 65
 • ~Jan R. 2018-01-16 12:03:53

  Templariusz nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Boleję nad tym, że ktoś taki jak Krzysztof Gadowski znalazł się na liście wyborczej PO w naszym okręgu (wolałbym Artura Gadowskiego). Gdyby to ode mnie zależało zobaczyłby się tam jak świnia niebo. Odnośnie zwrotu za deputaty już uszyłem sobie pokrowce na tablice rejestracyjne mojego auta bo nie chcę mieć wybitych szyb jak wyjadę poza województwo śląskie.

  30 28
 • ~lolol 2018-01-16 14:26:21

  Peowcy pierw pozwolili zabrać węgiel, a teraz wielce chcą dawać, czekali aż zarżnie się górnictwo, a teraz w tej kwestii chcą przypisać sobie jakieś dobre uczynki

  64 34
 • ~Danuta Kordek Grzybek 2018-01-16 15:24:27

  Ja jestem wdową po emerycie ,pobieram rentę rodzinną po mężu i deputatu do dzisiejszego dnia nie dostałam a odmowy też nie mam

  53 28
 • ~Julia Madejczyk 2018-01-17 08:53:17

  Moje dzieci mieli deputat po ojcu i im go zabrali a tych 10tys nie maja do dzisiaj a wedlug ustawy im sie nalezy bo ich ojciec byl na emerytuze i kozystal z deputatu jak jeszcze zyl

  16 13
 • ~sara 2018-01-18 11:22:57

  Panie Pośle to wy PO okradliście górników z deputatu a w obronie Zagórowskiego strzelaliście do górników tego wam POwscy Krętacze nie zapomnimy

  34 18
 • ~sara 2018-01-18 11:26:29

  To tylko PO to żeby zaistnieć i przypomnieć że gdzieś żyje Poseł Gadowski Który razem ze swą nie chlubną PO okradł górników z deputatu

  26 20
 • ~Andrzej Janeczko 2018-01-18 13:03:34

  Co prawda nie jestem wdową ani sierotą po górniku ale mój sąsiad jest górnikiem więc myślę, że rekompensata za deputat należy się również mnie.

  17 25
 • ~luklat 2018-01-19 09:05:19

  z tymi tzw rekompensatami to są niezłe jaja i kupowanie wyborców raz w jedną a teraz z drugą stronę. Nie chce mi się już nawet komentować tej sprawy. Deputaty węglowe wydawane przez kopalnie w czasach gdy były one na skraju bankructwa a przynajmniej nierentowne, to istna kpina i pogłębianie strat kopalń, które później ratowano z naszych podatków. A te pieniądze mogły iść chociażby na służbę zdrowia a tak dalej wspieramy prywatny sektor medycyny.

  18 11
 • ~Władysław Kielar 2018-01-29 15:46:49

  wdowy po górnikach mieli przyznany węgiel do żywotnio więc skoro rząd go zabrał to należy sie rekompensata a swoją drogą to rząd zrobił niezły interes wypłacając dyche a i tak jeszcze kombinują WSTYD

  30 4
 • ~Jethro 2018-02-10 19:29:20

  Jedno wielkie s..nie w banie! Teściowa brała deputat po zmarłym teściu, który przed śmiercią był na emeryturze. Później jej go zabrali tak jak pozostałym. Czyli rekompensata jej się należy. Wysłała papiery do kopalni z której poszedł na emeryturę teść czyli do Szczygłowic. Gdy kasa nie nadchodziła, po wielu trudach i mękach, dowiedziała się, że papiery odesłali do Zabrza (SRK). Ponoć są aż 4 telefony informacyjne, ale na żaden nie można się dodzwonić od k...a 2 miesięcy!!! Teściowa jest inwalidką i nie może jeździć sobie tak tylko po to, żeby dowiedzieć się czegoś w francowatym SRK, gdzie ponoć w kolejce czeka się parę godzin!

  10 1
 • ~Janina Wysocka 2018-02-14 13:36:16

  To jest burzliwy temat, ale też uważam jest nie sprawiedliwy, a dlaczego? bo wdowę już nikt nie wstanie obronić gdyż została sama z tym problemem- czy jest jeszcze sprawiedliwy obrońca !

  7 0
 • ~Przemek Zimnoch 2018-02-15 22:05:41

  Emen... co ty piszesz!? Wdowy i sieroty po tragicznie zmarłych gornikach pominieto, gdzie zawsze im obiecywano ze nikt o nich niezapomni. Ustawa pisana na kolanie, nieprzewidujac jakie sa grupy uprawnione do owego swiadczenia.

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1305