zamknij

Wiadomości

Demoralizacja w Świerklanach. Dzielnicowa bierze się do roboty

2020-10-30, Autor: bf, źródło: UG Świerklany

Dzielnicowa asp. Anna Tannebaum z Posterunku Policji w Świerklanach wskazuje na niepokojące zjawisko w gminie. Jak informuje, w rejonie szkoły podstawowej i przedszkola dochodzi do zaśmiecania i niszczenia mienia, a także demoralizacji nieletnich. Zapowiada działania w tej sprawie. Jakie?

Reklama

Jak zauważa policjantka, sytuacja ma miejsce w rejonie boiska i terenu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Świętej Jadwigi oraz Przedszkola nr 2 w Świerklanach. Dochodzi tam do wykroczeń uciążliwych dla społeczeństwa i demoralizacji nieletnich.

- Policja ustaliła, że młodzież w godzinach pozalekcyjnych przebywa we wskazanym rejonie - na boisku, schodach, ławkach etc. Niejednokrotnie ma wtedy dochodzić do spożywania alkoholu, zaśmiecania, niszczenia mienia szkoły i popełniania innych czynów zabronionych. Stworzyłam plan priorytetowy na okres od dnia 1 października 2020r. do dnia 31 marca 2021r. Zakłada on ograniczenie problemu związanego ze spożywaniem alkoholu w w/w rejonie, jego zaśmiecaniem, niszczeniem mienia, ew. innych popełnianych czynów zabronionych w tym miejscu, zapobieżenie nasilaniu się zjawiska demoralizacji, przywrócenie obowiązującego porządku prawnego – pisze w komunikacie do Urzędu Gminy w Świerklanach, młasp. Anna Tannebaum, dzielnicowa z Posterunku Policji w Świerklanach.

Policjantka zwraca się do mieszkańców gminy, a przede wszystkim rodziców, aby przeprowadzili ze swoimi dziećmi rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze o w/w problematyce i zachowaniu zgodnym z prawem, z uwagi na to, iż ujawnienie popełnienia czynu karalnego, demoralizacji przez osobę nieletnią skutkować będzie postępowaniem w Sądzie Rejonowym w Rybniku - IV Wydziałem Rodzinnym i Nieletnich.

- Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym; kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego – dodaje.

Policja przypomina, że każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych, ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, C szkoły, sądu rodzinnego, Policji lub innego właściwego organu.

Czy Rybnik mamy podobne problemy? Wiecie gdzie?

Oceń publikację: + 1 + 116 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2020-10-30 10:32:32

  niestety oglądaliśmy ostatnio w mediach demoralizację pełną gębą,niszczenie kościołów wulgarne okrzyki a młodzież się uczy

 • ~Mechelek 2020-10-30 10:34:04

  Oczywiście, że mamy taki problem w Rybniku. Jest nagłaśniany od bardzo dawna i nie dotyczy tylko osób nieletnich, bo dotyczy także przerażającej ilości osób dorosłych - zresztą był na ten temat niedawno artykuł który i tak nic nie wniósł. Podam trzy przykłady, gdzie problem ten występuje: 1. Park przy ulicy chrobrego - robi za miejską toaletę, przebieralnię - codziennie spędza w tym parku czas kilkunastu bezdomnych, którzy zaśmiecają teren dookoła siebie, zostawiają porozrzucane puszki, butelki, wszędzie szkło, odzież, fekalia. Była prośba do miasta o monitoring i oświetlenie w tym miejscu - miasto ma nas, mieszkańców gdzieś...
  2. Skwer przy urzędzie miasta (ostatnio, miałam okazję zauważyć tam nawet szczury, które wcinały sobie porozrzucany chleb). Miejsce łeb w łeb z urzędem, pod okiem kamer i prezydenta, notorycznie zasiedlany przez kilkunastu zaczepialskich pijaków
  3. Park przy ul. 3go Maja a właściwie plac zabaw w tym parku. Nie ma dnia, aby wieczorem nie siedziały tam pijane czy naćpane dzieciaki. Siedzą w grupach po kilkanaście osób, zaczepiają, syfią dookoła siebie. Tam nie da się iść z dzieckiem na huśtawki, bo siedzi tyle młodzieży, która nie pozwala wejść na teren placu...
  Miasto doskonale zna ten problem, ale woli napisać w artykule, że to my, mieszkańcy mamy sobie z nim poradzić. Straż miejska nie reaguje, bo twierdzi, że od tego jest policja. Policja nie reaguje, bo twierdzi, że od tego jest straż miejska. Miasto nie reaguje, bo ma to w d...

  152 2
 • ~arkussinus 2020-10-30 10:35:15

  " Dzielnicowa bierze się do roboty"....to za co brała pieniądze do tej pory???

 • ~Arteks 2020-10-30 10:45:20

  @mechelek - akurat jeśli chodzi o bezdomnych to dziwi cię, że oni uciekają do dużych miast? Przecież tu mają swoje jadłodajnie, tu mają ogrzewalnie, schroniska i sponsorów na parkingach którzy dzielą się z nimi jedzeniem i drobnymi. Tu się o nich dba! ;) Natomiast bardzo dziwi to, że kiedyś wsie były nudne i spokojne, unikając niektórych miejskich problemów. Teraz nadal są nudne ale problemy mają te same jak wynika choćby z tej analizy dzielnicowej ze Świerklan. U nas jedyny przypadek kiedy widziałem mnóstwo patroli policyjnych na ulicach to było we wtorek przed organizowaniem marszu protestacyjnego kobiet. W normalnych okolicznościach spotkanie patrolu w godzinach wieczornych w Śródmieściu to rzadkość.

  50 30
 • ~ 2020-10-30 10:47:48

  Proponuję redakcji zdjąć ten artykuł o gadżetach do obrony , bo może niejeden ze zdemoralizowanych go przeczyta i zastosuje w praktyce . A moze to instrukcja dla uczestników obecnych protestów ?
  Teraz dajcie coś o broni , może o pistoletach , wraz z instrukcją obsługi .

  41 32
 • ~amik 2020-10-30 10:59:01

  Ja polecam policji następujące miejsce na Nowinach: budynek byłego ośrodka dla niepełnosprawnych , boisko koło hydroforni oraz ławki na zieleńcu koło Kominka 23. Do Narodowców: rozumie, że tak bardzo jesteście zakochani w faszystach, że wszystkim byście obijali wszystko ale przypominam, że własnie to co robicie jest w tym kraju karalne - Kobiety korzystają tylko ze swoich konstytucyjnych praw do wyrażania swojej opinii, bez nich nie było by niczego - Was też

  58 30
 • ~ 2020-10-30 11:13:41

  @
  ~kocanka123
  Mlodziez sie" demoralizowala" od starozytnosci, a ty zamiast sie uspokoic grzejesz niepotrzebnie rozgrzana i tak atmosfere.
  Glupio i nie w temacie.
  Waleriany albo kociej mietki sie napij.

  29 27
 • ~ 2020-10-30 11:20:44

  Proponuję zobaczyć skrzyżowanie Morcinka i Sportowej w Niewiadomiu , tam to dopiero są widoki na "element"
  @Bennet, to , ze młodzież się demoralizowała od wieków , to znaczy , ze mamy jej na wszystko pozwolić Napisz o nowej ustawie szykowanej w UK na temat zakazu aborcji dzieci z zespołem Downa . Ale pewnie o ty jeszcze nie słyszałeś .

  32 25
 • ~ 2020-10-30 11:33:53

  @zak
  Moglbym sie rozpisac, ale nie chce. Moglbym ci napisac o Irlandkach, ktore zmarly bo odmowiono im aborcji, moglbym ci napisac o Brytyjskich katolikach, ktorzy maja wielodzietne rodziny ktore znam - bo sa katolikami - to oczywiste my nie mozemy stosowac antykoncepcji. Ale to nie jest miejsce bo nie o tym artykul. A co peklo to sie nie sklei.

  25 20
 • ~piotruos 2020-10-30 13:13:26

  A mi się wydaję że za to też odpowiada Corona wirus :)

  16 5
 • ~Franciszka Tania 2020-10-30 16:02:27

  Machelek zapomniałeś o okolicach Plazy w stronę targowiska.Tam to jest dopiero cyrk.Po dyskotece burdy do rana.Butelki, odzież,wyrzucone jedzenie i oczywiście wymiociny,Toaletę robia sobie w zakamarkach i oczywiście inne sprawy.Miasto nie reaguje.Mieszkańcy pobliskich bloków maja tego dosyć .

  26 0
 • ~hub381 2020-10-31 09:38:43

  Proponuję postawić w miejscach zagrożonych demoralizacją a szczególnie w Niewiadomiu tow. ZAK, aby pilnował tą młodzież zepsutą.

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1137