zamknij

Wiadomości

Dantejskie sceny na ul. Rudzkiej. Robotnicy blokują ruch, a kierowcy ignorują światła (wideo)

2017-10-02, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Remont ul. Rudzkiej zamiast cieszyć, wzbudza wśród kierowców raczej negatywne emocje. Ich zdaniem odpowiada za to kiepska organizacja ruchu w postaci sygnalizacji świetlnej. Rzecz w tym, że problem generują sami kierowcy, którzy wielokrotnie ignorują czerwone światło. Z drugiej strony paraliż komunikacyjny powodują również sami budowlańcy. Co na to rybnicki magistrat?

Reklama

Każdy, kto w ostatnim czasie podróżował ul. Rudzką w kierunku Stodół lub centrum Rybnika musiał zapewne „odstać” swoje przed sygnalizacją. Ruch w miejscu remontowanej ulicy odbywa się w sposób wahadłowy, na pierwszy rzut oka taka organizacja ruchu nie powinna sprawiać kłopotów... a jednak!

Zdarzają się momenty, gdy Rudzka zostaje całkowicie sparaliżowana. - Jeśli na zwężenie wjeżdża pojazd budowy typu koparka, wywrotka itp. to nikt tego nie kontroluje, reguluje. Auta jadące prawidłowo za takim pojazdem, wyjeżdżają ze zwężki już na zielonym. To powoduje awantury i generuje opinie, że światła są źle wyregulowane. Dlatego sporo kierowców wprowadza swoje zasady ruchu – czytamy w komunikacie zaadresowanym do prezydenta Rybnika przez administratorów strony na Facebooku "Stodoły".

Osoba, która zwraca się z apelem do prezydenta pisze, że brakuje osób, które ręcznie sterowałyby ruchem. - Dodatkowo miasto nie ustaliło dodatkowych, bezpiecznych objazdów, przejazdów dla mieszkańców swoich dzielnic, tak by mogli codziennie dotrzeć do swojego miasta – czytamy.

Administrator strony zamieszcza też film po części obrazujący problem: 

Co na to miasto? Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika informuje nas, że wykonawca robót budowlanych został zobligowany do przejeżdżania samochodami obsługującymi plac budowy wyłącznie po zamkniętych pasach ruchu ul. Rudzkiej. - W przypadku konieczności korzystania sprzętu budowlanego z części jezdni po której odbywa się ruch drogowy wykonawca musi stosować ręczne kierowanie ruchem. Nie jesteśmy zadowoleni postępu prac, dlatego zostały uruchomione dodatkowe kontrole placu budowy – wyjaśnia.

Magistrat zwraca jednak uwagę, że problem dotyczy też kierowców, którzy notorycznie nie przestrzegają wprowadzonej tymczasowej organizacji ruchu. - Policja jest zmuszona do interwencji na budowie i egzekwowania przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym – dodaje Agnieszka Skupień. Potwierdza to st. sierż. Anna Karkoszka, która informuje nas, że rybnicka policja już wielokrotnie musiała interweniować w opisywanym miejscu.

Niestety, w opisywanym rejonie nie ma drogi alternatywnej, kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość. - Dla mieszkańców dzielnic Rybnika tj. Chwałęcice, Stodoły czy też mieszkańców ościennych miejscowości musiałyby być ustalone objazdy prowadzone przez Jejkowice, Gaszowice, Suminę lub Gliwice. Kierowcy mający świadomość warunków panujących na remontowanej drodze i tak korzystają z istniejących dróg lokalnych, po których jednak ze względów na parametry techniczne nie mogą być prowadzone objazdy – wyjaśnia asystent prezydenta Rybnika.

Przypomnijmy, że prace mają zostać zakończone w kwietniu 2018 roku. Do tego czasu musimy uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim nie tracić głowy gdy czekamy na zielone światło.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
 • ~arek_rybnik 2017-10-02 17:44:49

  Ostatnio przez wspomniany odcinek przejechałem z dozwoloną, zgodną ze znakami prędkością 30 km/h. Efekt? Samochody stojące z drugiego kierunku na światłach miały już zielone kiedy obok nich przejeżdżałem, a za mną jeszcze sznur aut. I kto tu mówi o poprawnie zestrojonych światłach, dopasowanych do zastosowanych ograniczeń prędkości ? Ten remont to jeden, wielki blamaż naszych Władz.

 • ~ 2017-10-02 17:47:09

  Wczoraj tam bez ignorowania świateł wszystko się zapchalo. Urzędas który to zaplanował (remont dwoch odcinkow z tak ustawionym interwalem sygnalizacji) powinien tam stać i machać chorągiewką.

 • ~tuptyś 2017-10-02 18:27:24

  Pani Skupień pier...i że wykonawca został zobowiązany, ale żaden z urzędasów nie jest w stanie skutecznie wyegzekwować tego od wykonawcy, gdyż tego nie potrafi i mu się nie chce. Miejscy urzędnicy nie potrafią nawet napisać dobrych warunków przetargu tzn dobrych dla nas mieszkańców, tak by remont był jak najmniej uciążliwy. Oni potrafią jedynie pisać warunki przetargowe tak by wykonawca nie miał problemów i jemu było wygodnie. Remont Rudzkiej jest dobrym przykładem. Miłego stania w korkach. Czekamy na remont mostu na Chwałowickiej, Zobaczymy jak się wtedy będą tłumaczyli.

  88 8
 • ~leskoc 2017-10-02 18:54:14

  Codziennie przejeżdżam ten odcinek do pracy i z powrotem na różne zmiany. Jedno co mi się rzuca w oczy to fakt, że po godzinie 14.00 na budowie hula tylko wiatr, a robotników ani śladu. Czy w tak newralgicznym punkcie firma nie powinna pracować przynajmniej na dwie zmiany, aby jak najszybciej zakończyć prace? Kto zawiera te kontrakty? Czy nie można postawić ostrzejszych warunków firmie? Jeżeli będzie ostra zima, to remont potrwa chyba z rok !!! Blamaż totalny !!!

  151 3
 • ~Arteks 2017-10-02 19:00:06

  Lepiej zwracać uwagę na czerwone światła. Wczoraj po południu postawili się z obu stron zwężenia policjanci i jeśli ktoś przejechał na czerwonym był "zapraszany na bok". A przy okazji - rozumiem w dzień roboczy ale po co w niedzielę wszyscy się pchają na grzyby, nad zalew czy do Rud autami? Jak się jedzie rowerem przy tak ładnej pogodzie sama przyjemność, spali się trochę kalorii, nie ponosi się żadnych kosztów i nie traci się nerwów w korkach. :)

 • ~stary 2017-10-02 19:15:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 4
 • ~ 2017-10-02 19:50:05

  Jechalam tam wczoraj - niedziela, a stało się długo, zastanawialam się wlasnie jak to więc musi wyglądac w dni robocze powiedzmy o godz 7.30. W sumie to nie dziwię się, że ludziom puszczają nerwy.

  38 11
 • ~ 2017-10-02 20:05:17

  Kasia T
  na rowerze ❤️

  23 8
 • ~ 2017-10-02 20:37:30

  nie, na kombajnie

  36 15
 • ~master4k 2017-10-02 20:37:41

  @ leskoc

  Zgodnie z przepisami czynnikiem decydującym o wyborze wykonawcy jest cena. Nie oznacza to jednak, że w specyfikacji zamówienia nie można jako trzeciego kryterium po cenie i parametrach zamieścić czasu realizacji. Dobry remont nie tylko jest porządny, ale i szybki. Ciężko pojąć, dlaczego po awanturze z remontem Żorskiej i Wodzisławskiej niczego się urzędnicy nie nauczyli. Ręce opadają.

  50 6
 • ~ 2017-10-02 20:39:17

  Na Kotucza też pracują krótko i tylko w dni robocze. A jak przyjdzie przymrozek, to w ogóle przestaną.

  44 15
 • ~sqlers 2017-10-02 21:21:43

  Ludzie! naprawdę nie macie pojęcia o pracach drogowych a wypowiadacie się jak eksperci . z tego co zauważyłem prace odbywają się do późnych godzin 17-18 a ostatnio nawet w nocy do białego rana . to że nie biega na budowie po sto ludzi to nie znaczy ze nic sie nie dzieje , w dzisiejszych czasach pracuje się maszynami ! wszyscy chcieli byście już nowy asfalt a ile trwa budowa zwykłego domu ? niektórych prac nie da się pogonić dlatego CZAS który ma wykonawca jest tak długi bo aż do kwietnia. Rzeczywiście jest jakiś problem z światłami i płynnością ruchu ale także z niecierpliwymi kierowcami ! Ale zaraz żeby na wszystkich psioczyć i szukać winnych ? LUDZIE opamiętajcie się ! może wystarczy to zgłosić i ktoś zaradzi tym problemom ? sam jeżdżę tamtędy codziennie po kilka razy ale jestem wstanie zrozumieć i być cierpliwym niczego nie da się zbudować w jeden dzień . pozdrawiam tych co nic nie robią a mają najwięcej do powiedzenia ;)

  50 59
 • ~krysio 2017-10-02 21:43:37

  Tak to jest jeśli władzę Rybnika wybierają najtańszych wykonawców -wiadomo przetarg ale w przetargu można ustalić kryteria, np termin realizacji itd wtedy do przetargu nie podchodził by Pan Kowalski który nie ma zaplecza maszyn oraz pracowników jak to bywa na remoncie tego odcinka. Wiem coś na ten temat jestem mieszkańcem Chawałęcic, firma która wygrała przetarg ma czas realizacji 9 miesięcy , Pan prezes wynajmuje podwykonawców bo nie ma swojego zaplecza , akurat zatrudnia znajomego co u niego wykonuje robotę . Żenada !!!! BRAWO WŁADZA RYBNIKA.
  AHA PROSZĘ ŻEBY ZATRUDNIĆ NA CZAS REMONTU DROGI JAKĄŚ OSOBĘ DO KIEROWANIA RUCHEM. AŻ SIĘ BOJĘ CO BĘDZIE ZIMĄ !!!!

  30 10
 • ~jabibe 2017-10-02 22:02:47

  Róznica między Kotucza a Rudzką jest taka, że mimo wolnego startu teraz na kotucza pracują i to widać, ciągle w ruchu kilka koparek i już układają krawężniki. Jeżeli chodzi o Rudzką to wygląda to jak jakieś dłubanie bez planu i motywacji "Pokażmy, że jesteśmy i coś robimy". Mam wrażenie, że przez miesiąc zrobili tam kanalizę i nic więcej

  41 3
 • ~Arteks 2017-10-02 22:25:19

  Kierowca który miał kamerkę w aucie i nagrał chamstwo kierowców z przeciwka mógł wezwać policję i jednocześnie wjechać na pas zajęty przez auta nadjeżdżające z przeciwka i zablokować im przejazd, oczekując na policję. Miał do tego prawo bo miał zielone i... dowód w postaci nagrania. Korek z tego powodu może byłby jeszcze większy ale parunastu kierowców zostałoby ukaranych i dostałoby nauczkę. A tak mógł się tylko wkurzać... Wielu z nich jutro zrobi to samo.

  19 75
 • ~jabibe 2017-10-02 22:41:39

  Arteks oglądałeś ten film? Policjant był na miejscu i powiedział ze nic nie zrobi bo czeka na kolejny patrol, więc jaki to miało by niby kurna sens? Przecież trzeba być idiotą żeby próbować czegoś takiego. Zablokujesz ruch i co Ci to da? Ukażą 10 kierowców za godzinę pojawi się 10 nowych którzy też będą mieli w dupie sygnalizacje. Jeżeli są tam takie problemu to trudno, firma która wykonuje remont musi zatrudnić 4 ludzi do kierowania ruchem. I szczerze, już abstrahując od tego jak robią, powinniśmy my wszyscy za to zapłacić skoro łamiemy prawo i komplikujemy sobie sami życie. (Żeby nie było, chodzi mi tylko i wyłącznie o sytuacje gdy kierowcy przejeżdżają na czerwonym, nie chodzi o chaos wprowadzony przez robotników.

  29 1
 • ~ 2017-10-02 23:27:28

  jabibe.
  Nie miej pretensji do robotników. Pewnie robią za marne 200zl a niektórzy każą im fruwac koparka.
  A do Arteksa -w niedziele był taki ruch ze to czas działania świateł ziolonego i czerwonego spowodował korki.
  Może lepiej bylo zrobić jedno zwężenia a po skończonej robocie drugie.
  Faktem jest ze urzędnicy UM Rybnik mają nas gdzieś i warto o tym pamiętać w wyborach.

  25 8
 • ~master4k 2017-10-02 23:33:37

  @ Arteks

  Intrygująca logika. Czyli wedle Twojego rozumowania, żeby ukarać innych i przy okazji przeciwdziałać kolejnym wykroczeniom, nagrywający samemu miał popełnić wykroczenie i jednocześnie tylko spotęgować ten drogowy bur..l? Los nagrody Nobla za 2017 rok w kategorii filozofia ruchu właśnie został przesądzony.

  29 2
 • ~dizers 2017-10-03 00:10:12

  kolokwialnie , kierowcy w dupie mają przepisy i jak widac czerwone światło , chamstwo chamstwo i cwaniactwo !

  20 3
 • ~Peter1981 2017-10-03 00:22:24

  Sytuacja z remontu ulicy Kotucza. Nie wiem po jaką cholerę dodatkowo ustawia się wahadło na Rudzkiej?? Ale ok, da się przeżyć.
  No i teraz scena która nie raz została tam odegrana. Stoi człowiek na czerwonym świetle przed wahadłem jako pierwszy. Włącza się światło zielone i jazda, dojeżdżamy do połowy zwężonej drogi i nagle pojazd budowy zaczyna blokować ruch bo manewruje tam i z powrotem. Samochody stoją i czekają już na zwężeniu. Czas leci. Wreszcie człowiek opuszcza wahadło jako pierwszy a pojazdy z naprzeciwka mają już zielone światło !!! Czy to jest normalne?

  33 2
 • ~Arteks 2017-10-03 00:33:58

  @master4k - kierowca który nagrywał wjeżdżając na zielonym na swój pas ruchu - nie popełniłby wykroczenia. Czasami trzeba na chamstwo - odpowiedzieć tak aby cham zrozumiał. To samo z parkującymi którzy blokują komuś wyjazd albo parkują na chodniku - warto im pokazać, że zrobili błąd tak brzydko postępując. Jest na to parę sposobów. A tak poza tym mam nadzieję, że filmik ten może posłużyć policji w Rybniku do wystawienia mandatów za przejechanie czerwonego co najmniej kilku pojazdom. Tablice rejestracyjne przecież zostały nagrane. A tak swoją drogą - zauważyliście, że przeważają "trzyliterowcy"?

  8 55
 • ~master4k 2017-10-03 02:29:04

  @ Arteks

  Nagrywający miał zielone, ale tylko dla swojego pasa, po którym powinien się poruszać. To raz. Miał obowiązek zastosowania się do sygnalizacji świetlnej. Jak masz zielone i nieskrępowany przejazd, to masz obowiązek jechać, a nie rozmyślać nad sensem istnienia. To dwa. A tak w ogóle: od kiedy blokowanie ruchu przestało być wykroczeniem?

  Jeśli rzeczywiście tak pojmujesz przepisy jak piszesz w postach, to jazda z Tobą jako kierowcą musi być niezapomnianą przygodą.

  30 2
 • ~jaro_t 2017-10-03 07:02:54

  Jak czytam "Niestety, w opisywanym rejonie nie ma drogi alternatywnej, kierowcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość", to mnie ma szlag trafić. Apelujemy od wielu lat aby łączyć zewnętrzne dzielnice ze sobą drogami, jest na to miejsce. Co stoi na przeszkodzie aby połączyć ze sobą Stodoły z Ochojcem i dalej do Książenic; Golejów z Kamieniem i dalej w kierunku Gotartowic. Niestety w Rybniku się w tym zakresie nic nie robi, przecież nawet nie dokończono obwiedni północnej od Rudzkiej w kierunku Energetyków, czy połączenie Chwałowickiej ze Świerklańską przez Kowalczyka. Te nowe drogi skutecznie zmniejszyłyby korki w centrum. Nie mówmy tylko o drodze Racibórz-Pszczyna.

  22 4
 • ~Teddy 2017-10-03 07:34:35

  Co tam jakaś Rudzka? Najważniejsze ze na 3 Maja miasto buduje z jednej strony ulicy ścieżkę rowerowa, a z drugiej kontrapas zawężając pasu ruchu. Taki sam kontrapas na cholerę na Miejskiej i Chrobrego, czyli będzie ciaśniej, korki będą dłuższe i będzie stało się już od placu Wolności i od Chrobrego z góry bo się nie da wjechać na odcinek koło Hermesu. Gratulacje panie Doradco ds. Zrównoważonego Transportu... chyba w kosmosie bo nie w tym mieście !!!

  41 4
 • ~THE Bill 2017-10-03 07:47:03

  @Arteks wybacz, ale nie masz racji. Nie wiesz w jakich okolicznościach doszło do tego, że auta jechały, pomimo iż z przeciwka już bylo zielone. Po drodze mogły być utrudnienia, które uniemożliwiły opuszczenie zwężki zgodnie z przewidzianym czasem. Czas przejazdu musi być ewidentnie źle ustawiony. Nie chce mi się wierzyć, że 15 aut przejechało na czerwonym.

  27 1
 • ~adiqq 2017-10-03 08:09:45

  THE BILL - dokładnie tak. Pewnie jakaś koparka przejeżdzała i zablokowała drogę. Normalka.
  A ty Arteks z tą twoją radą to błysnąłeś i to mocno xD

  26 2
 • ~osk11 2017-10-03 08:48:49

  Jestem ciekawy jak tam PŁUG przejedzie jak śnieg spadnie.

  8 2
 • ~Orlik 2017-10-03 08:56:43

  Oprócz umiejętności kierowania pojazdem i znajomości przepisów warto wykazać na drodze trochę uprzejmości i empatii wobec innych użytkowników dróg. Zaś jeśli ktoś chce bawić się w szeryfa, musi się liczyć z tym że dostanie w pysk - i słusznie!

  25 3
 • ~Maalibu 2017-10-03 08:57:10

  Kompromitacja, mamy w kraju tylu "uczonych" ale żeby nie zrobić prostej kalkulacji... Ręce opadają a miasto... No właśnie.

  14 3
 • ~hub381 2017-10-03 10:17:52

  Przecież to są stare zdjęcia,teraz wiem za co Kain zabił Abla....

  3 2
 • ~Arteks 2017-10-03 10:35:49

  @The Bill - jechałem tam tydzień temu we wtorek. Przede mną na czerwonym przejechały 3 auta. Ale wtedy z naprzeciwka nikt nie jechał po tym jak dostałem zielone. W tym kraju zawsze się wini koparki, światła, policję - tylko nie siebie. Oczywiście nie chcę mówić, że wszyscy kierowcy są chamscy. Ale przynajmniej 1/3 @teddy - bo miasto jest dla wszystkich, a nie tylko dla kierowców. Nasz Rybnik został popsuty właśnie przez nadmiar aut i parkingów. Na szczęście władze miasta dostrzegły problemy o których wielu mówi i pisze od lat. @master4k - co to za jakieś głupie filozofie "tylko do swojego pasa". No oczywiście, że do swojego i miał prawo jechać i zmusić do wycofania się auta nadjeżdżające z przeciwka na czerwonym! Ja bym tak zrobił. Tak samo jak ktoś mnie niedawno wyprzedza na ciągłej lub w terenie zabudowanym - nigdy nie zwalniam. To on będzie miał problem jak się "nie zmieści". Z chamami za kierownicą trzeba postępować tak aby zrozumieli, a nie tak jak z kulturalnymi ludźmi.

  7 35
 • ~Olafik 2017-10-03 10:50:11

  Arteks, doucz się przepisów, od kiedy to, kierujący może wjeżdżać na zielonym, jeśli za nim nie ma możliwości kontynuować jazdy?

  27 4
 • ~przykopa 2017-10-03 16:03:26

  Korek z Rudzkiej przenosi się i blokuje rondo . Po zablokowaniu Ronda blokuje się ulica Podmiejska ( aż do elektrowni ) i Góreckiego prawie do samej ulicy Budowlanej na Nowinach. Najgorzej jest po 15:00 jak jadą samochody z elektrowni.

  13 0
 • ~master4k 2017-10-03 16:59:25

  @ Arteks

  Zaczynam podejrzewać, że swoje prawo jazdy znalazłeś w chipsach.

  Tam jest ruch wahadłowy. W efekcie czego z chwilą kiedy z przeciwnego kierunku nadawany jest sygnał zielony Twój pas ruchu zamienia się pas ruchu samochodów nadjeżdżających od strony Rud. Tak więc blokując przejazd co zmianę świateł popełniałbyś naprzemiennie dwa wykroczenia: blokowałbyś przejazd samochodów przed sobą albo za sobą. Nie wolno Ci robić ani jednego, ani drugiego.

  10 3
 • ~Arteks 2017-10-03 17:42:20

  @master4k - wielu rzeczy nie można robić, a kierowcy to robią. Ja akurat zachowałbym się tak jak napisałem. Wiem, że moje zachowanie wzbudziłoby kontrowersje ale schamiali cwaniacy musieliby wyciągnąć wnioski na przyszłość. Poszukaj sobie w necie jak z chamstwem na drogach i chodnikach radzą sobie mieszkańcy Warszawy czy Łodzi. Wcale nie nie trzeba być takim biernym i potulnym. Ja potrafię się postawić i to nie tylko w komentarzach. ;)

  7 14
 • ~jabibe 2017-10-03 20:16:51

  Arteks ja mam tylko nadzieje, że nigdy nie będę jechał Rudzką za Tobą, bo jeżeli miałbyś odwalać takie cyrki w imię naprawy cwaniackiego zachowania to zepchnąłbym Cię chyba do tego rozkopu

  16 1
 • ~Lateks 2017-10-03 22:23:34

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 1
 • ~Edyta Czogalik 2017-10-04 21:15:50

  Ten odcinek to jakaś masakra,jeżdzę tam codziennie do Zwonowic do pracy i z powrotem,po 14 juz nie ma nikogo na budowie,a jesli juz to jezdzi jedna maszyna i to wszystko ,w zeszłym tygodniu korek był taki w kierunku Rybnika ze rondo na elektrownie bylo zablokowane,moze by to jakos sensownie rozwiązac,albo wprowadzic prace w nocy,przeciez to na odcinku zalewu wiec chyba mieszkancy nie mieli by żalu.

  11 0
 • ~tomco23 2017-10-11 10:50:32

  a ja nie widze problemu ,ze kierowcy wjezdzaja na czerwonym jeśli dolaczaja do konwoju przebijającego się przez zwezke (akurat w tym przypadku). Po prostu swiatla swoje a realia swoje. Swiatla daja duzy zapas czasowy na zjechanie przejezdzajacych przez zwezke. I najczęściej po jednej stronie korka stoja ,po drogiej stronie stoja ,a na zwezce hula wiatr. Dlatego jeśli widze ,ze kierowcy z przeciwnej stronie jada mi się zapalilo zielone ,no coz poczekam przynajmniej wiem ,ze caly czas na przejazd został efektywnie wykorzystany. Ludzie trochę ochloncie z emocji i wyluzujcie..... a nie dzwoncie po policje .

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 1534