zamknij

Wiadomości

Dajmy pieniądze naszym!

2010-01-31, Autor: 
Rybnickie organizacje pożytku publicznego jednoczą siły i apelują do rybniczan, aby 1% naszego podatku dochodowego pozostał w Rybniku.

Reklama

Przypomnijmy, od kilku lat każdy podatnik w Polsce ma możliwość przekazania 1% swojego podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego. Od 3 lat, czynność ta jest dziecinnie prosta: wystarczy w zeznaniu podatkowym wypełnić odpowiednią rubrykę i wskazać organizację, do której ma trafić nasz 1% podatku (trzeba podać nazwę i nr KRS organizacji). Po złożeniu zeznania, pieniądze na konto wskazanej organizacji przelewa urząd skarbowy.


Mimo tego, wciąż wielu podatników nie korzysta z tego przywileju. Choć, trzeba przyznać, że podatnicy z Rybnika plasują się w czołówce statystyk zarówno wojewódzkich, jak i krajowych. W zeznaniach za 2008 roku aż 38% podatników zdecydowało się przekazać swój 1% na cele społeczne (średnia w województwie to 28%).

To jednak tylko jedna strona medalu. Okazuje się, że z kwoty 2,3 miliona złotych przekazanych przez rybniczan, tylko 336 tysięcy trafiło do organizacji rybnickich. Dlaczego? - W zamyśle ustawodawcy było, aby 1% naszego podatku trafiał do lokalnych, małych organizacji, które najbardziej potrzebują wsparcia. Tymczasem, okazuje się większość puli zgarniają duże stowarzyszenia i fundacje, które mają pieniądze na reklamę i są obecne w mediach – tłumaczy Piotr Masłowski – dyrektor zarządzający Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, które w Rybniku organizuje akcję „1% dla Rybnika”. Nie przypadkiem więc, ostatnia konferencja prasowa poświęcona „jednemu procentowi” zatytułowana była „1% dla bogaczy?”.


 Dlatego organizatorzy akcji „1% dla Rybnika” apelują, aby nasz 1% podatku pozostał w Rybniku. W tej chwili na liście stowarzyszeń, które mają status organizacji pożytku publicznego znajduje się 21 stowarzyszeń. Pełny wykaz znajduje się tutaj.

- Jeśli jednak chcemy, aby nasz wybór był dobry i świadomy, warto sprawdzić co z pieniędzmi pozyskanymi z 1% dana organizacja zrobiła w zeszłym roku – radzi Piotr Masłowski. Dodaje, że nie wszystkie organizacje mieniące się dobroczynnymi, są nimi w rzeczywistości. W zeszłym roku głośno było w Polsce m. in. o przypadku chorego Olafa Depy. Fundacja z Jastrzębia, która w ramach „jednego procenta” zbierała środki na jego leczenie, przez długi czas nie chciała przelać pieniędzy na leczenie umierającego chłopca.


Szczegółowo z działalnością rybnickich organizacji będziemy mogli zapoznać się już w najbliższych tygodniach na specjalnym stoisku w galerii Focus Mall. - Liczymy, że możliwość zaprezentowania się u nas, zwiększy szanse naszych organizacji na pozyskanie 1% rybnickich podatników – mówi Aleksandra Kuczyńska – dyrektorka Focus Mall. Warto dodać, że w galerii Biuro Rachunkowe „Sukces” będzie pomagało rybniczanom wypełniać PIT-y.


W zeszłym roku, w Rybniku z tytułu 1% najwięcej pieniędzy pozyskała "Rybnicka Amatorska Liga Piłkarska – Row". Na konto tej organizacji wpłynęło 62 065,70 zł. Najmniej środków podatnicy przekazali Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybniku-Golejowie – 971,10 zł.


Pełny wykaz pozyskanych pieniędzy z „1 procenta” przedstawia się następująco:

Klub Rekreacyjno-Sportowy Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Rybnicka Amatorska Liga Piłkarska - Row" - 62 065,70

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rybniku - 59 694,40

Fundacja Elektrowni Rybnik - 32 663,20

Stowarzyszenie Oświatowe "Rodzice-Dzieciom" w Rybniku - 31 300,53

Rybnicki Młodzieżowy Klub Sportowy w Rybniku - 26 612,30

Fundacja "Signum Magnum" - 19 649,52

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szachowe Osób Niepełnosprawnych "Fianchetto" - 19 599,20

Integracyjny Klub Sportowy "Bushido" - 16 111,80

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku - 12 938,80

Miejski Klub Szachowy Rybnik z siedzibą w Rybniku - 11 988,90

Towarzystwo Sportowe "Volley" Rybnik - 10 290,50

Fundacja Ekologiczna "Ekoterm Silesia" - 8 160,00

Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) - 8 138,30

Bractwo Kurkowe Miasta Rybnika z siedzibą w Rybniku - 6 606,50

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi im. ks. Józefa Niedzieli - 5 500,50

Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy" z siedzibą w Rybniku - 2 485,30

Klub Seniora "Kamień" - 2 172,40

Ochotnicza Straż Pożarna w Rybniku-Golejowie - 971,10


Większość organizacji, pozyskane środki przeznacza na działalność statutową. Zdarzają się jednak ciekawe wyjątki. Jak już informowaliśmy, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS całość puli przeznaczyła na „Stypendium 1 procenta”.


> CRIS: oryginalny program stypendialny

 

Na koniec warto dodać, że 1% podatku dochodowego mogą przekazać wszyscy podatnicy, bez względu na formę rozliczania się z fiskusem. Stosowne rubryki znajdują się w formularzach: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-28.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~charlie 2010-01-31
    21:04:48

    0 0

    Musiałbym być ograniczony żeby płacić podatki w Polsce, oczywiście mogąc to robić gdzie indziej. A swoją drogą śmieszne jest to, że dają mi możliwość decydowania tylko o 1% mojego podatku. Ot państwo socjalistyczne.

  • ~dawidKobus 2010-01-31
    21:08:54

    0 0

    http://www.smolna.rybnik.pl/n/wodzislawska_remont_droga_wiadukt_kobus/563

  • ~auralfloat 2010-01-31
    22:40:25

    0 0

    uwaga, charlie o1 jest najmądrzejszy i najlepszy! On nie płaci podatków wogóle! Gdzie mieszkasz, czarli, na Fidżi czy w Bhutanie? A może w Somalii? Gdzie robisz zakupy? Sam zbierasz dary natury? Chcę być ograniczony i będę płacił podatki. A ten 1% który można przekazać to propozycja, z której skorzystać MOŻNA. Czy czarli chodził do szkoły? Czytać potrafi? Ten marny 1% można przekazać na organizacje pożytku publicznego, na stowarzyszenia non-profit, organizacje pozarządowe... Kto powiedział, że na świecie nie ma socjalizmu (najbogatsze państwa są socjalistycznymi i jakoś płacone są w nich podatki, są bogate)?

  • ~in_persona 2010-02-01
    11:52:55

    0 0

    Kto się nam opłaca? Zobacz: http://www.dziennikzachodni.pl/stronaglowna/190749,prezydent-ktory-nam-sie-oplaca,id,t.html

  • ~auralfloat 2010-02-01
    15:12:50

    0 0

    Tendencyjna informacja, uśredniająca rzeczywistość, nijak się ma do niej. Co z tego, że Fudal i jego świta wykorzystują pieniądze unijne nie marnując ich. Nijak to się ma do rzeczywistości, nijak dla ludzi,mieszkańców, robotnych i bezrobotnych. Co za przydatne inwestycje? Na mnie ten niepełnosprawny człowiek nie wydał ani grosza. Ale ja na niego też nie dałem złamanego grosza!

  • ~benek 2010-02-02
    15:25:47

    0 0

    Taka sama informacja, jak ta zaproponowana przez @DawidKobus. tak samo się ma do artykułu powyżej. Nie zgodzę się jednak, że to co napisał Dzienniik Zachodni "ma się nijak do rzeczywistości". Było nie było, pod względem ściągania unijnej kasy mającej bezpośredni wpływ na rozwój miasta, Fudali jest w ścisłej czołówce prezydentów naszego województwa - czy się to komuś podoba, czy też nie. I tu honor trzeba oddać, choć nie z wszystkim można się zgadzać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4943