zamknij

Wiadomości

Czytelnik: po Rybniku „walają się” hulajnogi. Miasto pracuje nad specjalnymi strefami

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Niszczenia elektrycznych hulajnóg nie można tolerować, ale sami użytkownicy tych urządzeń mają swoje za uszami. Czytelnik wskazuje, że hulajnogi wręcz „walają się” po Rybniku. Co na to magistrat? Okazuje się, że urzędnicy pracują nad powstaniem specjalnych stref do parkowania.

Reklama

Hulajnogi stoją gdzie popadnie. To się zmieni?

Nie tak dawno opisywaliśmy przypadek, który miał miejsce na rybnickim rynku. Mieszkaniec Knurowa zaczął kopać i przewracać elektryczne hulajnogi »Wyżył się na hulajnogach. Wszystko nagrała kamera (wideo)«

Wandalizmu nie można tolerować, ale jak się okazuje – sami kierowcy hulajnóg też mają swoje za uszami. Zwrócił na to uwagę nasz Czytelnik (imię i nazwisko znane redakcji).

Tak w temacie hulajnóg walających się po Rybniku - te ze zdjęcia stoją tak od rana. Trudno winić miasto czy usługodawcę, ale puszczając oko, nie powinno dziwić święte oburzenie, że ludziom one zawadzają. Te tutaj akurat stoją na chodniku przy przejściu przez ul. Zebrzydowicką na wysokości przystanku Dąbrówki. W mojej okolicy (Maroko-Nowiny) to dość częsty widok, odkąd pojawiły się po zimie – pisze.

Temat jest dobrze znany w rybnickim magistracie. Łukasz Karbowiński - rybnicki oficer rowerowy zwraca uwagę, że 20 maja 2021 weszły w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

 

- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

 

- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,

 

- szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m – wyjaśnia Łukasz Karbowiński.

Jak na razie w Rybniku nie ma wyznaczonych specjalnych miejsc na pozostawienie hulajnóg elektrycznych, ponieważ nie było takiej potrzeby. To się jednak zmieni.

Obecnie wraz ze zwiększającą się ilością operatorów na naszym rynku, a co za tym idzie zwiększoną ilością sprzętu w terenie pracujemy nad takim rozwiązaniem. Brak takich stref jednak nie pozwala na pozostawienie hulajnóg „gdzie popadnie” trzeba je odkładać zgodnie z powyższymi zasadami – dodaje oficer rowerowy.

Wyjaśnia również, że każdy z operatorów wymaga, aby użytkownik po zakończonej jeździe wykonał zdjęcie hulajnogi wraz z jej lokalizacją w terenie.

Takie działanie ma na celu wymuszenie prawidłowych praktyk oraz w skrajnych przypadkach dotarcie do osób niestosujących się do przyjętych regulacji. Służby porządkowe mogą zwracać się do operatorów o dane osoby korzystającej ze zaparkowanego sprzętu, który był nieprawidłowo użytkowany lub niebezpiecznie zapakowany – zaznacza nasz rozmówca.

Straż miejska przyjmuje zgłoszenia

W tym roku do tej pory Straż Miejska w Rybniku przyjęła 3 zgłoszenia odnośnie hulajnóg.

Jeśli zgłoszenie dotyczy nieprawidłowo zaparkowanej hulajnogi bądź porzuconej w sposób utrudniający przejście lub poruszanie się po jakimś trakcie komunikacyjnym, to informujemy o tym fakcie właściciela (firmę, która wynajmuje sprzęt) i zobowiązujemy do usunięcia takiego pojazdu – wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik SM w Rybniku.

Dodaje, że jak dotąd nie było konieczności wydania dyspozycji do usunięcia hulajnogi przez pomoc drogową, z którą zawarto umowę na holowanie tego typu pojazdów.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Kurt_Wallander 2022-05-04
  17:58:35

  41 1

  Mam wrażenie, że powstanie kolejny martwy przepis... ludzie będą oczekiwać jakichś ruchów ze strony SM i miasta (czyt. każdy będzie spoglądał jeden na drugiego). Wczoraj jakieś głąby zostawił hulajnogi na wylocie z ulicy bo za trudnym było chyba wjechanie na chodnik i zostawienie hulajnóg w odpowiednim miejscu... Myślicie, że chciałoby mi się czekać, aż ktoś się pofatyguje na odholowanie hulajnóg? Toż to absurd. SM ma problem z zabraniem czyjegoś auta ("halo, na wyjeździe stoi zaparkowany pojazd, nie mogę przejechać" - "będziemy za godzinę, rób pan zdjęcie i ślij pan na adres prewencji") a na hulajnogę przyjadą od ręki?

  Śmiem wątpić. Chociaż nie wiem, może jak SM i usługodawca będą wyciągać konsekwencje to może...

  Pożyjemy, zobaczymy.

 • ~bartezz 2022-05-04
  19:52:26

  56 4

  Hulajnogami jeżdżą czasami ludzie bez wyobraźni i dlatego odstawiają je gdzie i jak popadnie, sam nieraz by przejść chodnikiem muszę je okraczać czy iść drugim chodnikiem. W Polsce jeszcze nie wszyscy dorośli do użytkowania takich miejskich sprzętów jak hulajnogi czy rowery, stąd walają się wszędzie. Za granicą ludzi taki sprzęt nie drażni i potrafią przejść obok niego nie dewastując go. A swoją drogą co się stało z miejskimi żółtymi rowerami??? W tym roku zniknęły na dobre, czyli kolejny niewypał... ? Szkoda tylko niepotrzebnych kosztownych inwestycji jak kontrapasy z których korzysta promil rowerzystów a szczególnie centra przesiadkowe, które od początku nie służą zamierzonemu celowi a bardziej bezdomnym za schronienie czy po prostu jako schowki na graty. Szafki w centrach przesiadkowych są na stałe pozamykane tymi samymi kłódkami i rzeczywiście będąc w potrzebie nie ma możliwości z nich skorzystać. Nikt nad tym nie panuje i dlaczego tego nie przewidział ówczesny oficer rowerowy czy oddający do użytku je urzędnicy???

 • ~norton 2022-05-04
  20:16:12

  35 3

  Wyznaczyć stacje dokujace do hulajnóg w momencie wejścia operatora do miasta. Szlag człowieka trafia z powodu pozastawianych chodników i walających się wynalazków.

 • ~Franek 7 2022-05-04
  21:43:26

  7 38

  A oni tam większych problemów nie mają???

 • ~exx 2022-05-04
  21:55:43

  43 1

  A czy tych hulajnóg nie można zostawiać na skraju chodnika? Chociażby te ze zdjęcia, przecież można było je zaparkować jedna za drugą po lewej czy prawej stronie. Jakieś niedorozwoje tym jeżdżą czy kto?

 • ~bartezz 2022-05-04
  22:01:09

  34 2

  ~Franek 7 - problem jest, bo nie można normalnie przejść chodnikiem.

  ~exx - tym jeżdżą też ludzie bez prawa jazdy, nie znający podstawowych przepisów Kodeksu Drogowego no i bez wyobraźni stąd takie parkowanie.

 • ~palaczzasypowy 2022-05-04
  22:16:53

  8 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~mui 2022-05-04
  22:50:06

  40 3

  Karać właściciela firmy, która je udostępnia aż się zastanowi nad rozwiązaniem - punktem do którego hulajnoga ma być odprowadzona.
  Nie może być tak, że zaśmieca się miasto za bierną zgodą urzędników z Urzędu Miasta Rybnika. W wielu przypadkach blokowane są przejścia dla pieszych i stwarzane są zagrożenia bezpieczeństwa przechodniów w nocy. A jeżeli nie umiecie problemu rozwiązać, to cofajcie zgodę, którą wydaliście na tego typu elektrośmieci.
  Niedopuszczalne jest to, że mam jeszcze jako podatnik dopłacać do prywatnego biznesu wypożyczalni elektrycznych hulajnóg i budować mu parking z mojej kieszeni. Strefy mają być płatne i zarabiać na siebie.

 • ~stam55 2022-05-04
  23:50:44

  6 28

  ~mui
  2022-05-04
  22:50:06
  Kolejny filozof,a dlaczego rsk sprząta walające się butelki,puszki,pety,a w środy czy soboty latające reklamówki z targu,Obciążyć należy producentów tych śmieci,jak się zainteresujesz tematem,to masz szanse na pokojową nagrodę nobla tak jak Greta

 • ~exx 2022-05-05
  07:22:31

  24 0

  ~bartezz
  ~exx - tym jeżdżą też ludzie bez prawa jazdy.
  To w domu czy pracy też rzucają co mają w ręce tak jak stoją i odchodzą?
  To zwykły brak wychowania i wyobrazni, bo o logicznym myśleniu takich jednostek trudno mówić. I takim ludziom w przyszłości mamy powierzyć ten kraj?

 • ~Teoretyk 2022-05-05
  13:12:46

  17 2

  Czy jeśli hulajnoga będzie blokować chodnik czy mogę osobiście ją przestawić do rowu, kanału melioracyjnego tudzież gdziekolwiek aby nie wadziła? Będzie to obywatelski obowiązek (czyn) czy będzie to wykroczenie karane z urzędu?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 530