zamknij

Wiadomości

Czytelnicy: rozwiązać straż miejską! Miasto jest za czy przeciw?

2021-05-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wracamy do zamieszania, jaki wywołał anonimowy mail z zarzutami w stronę kierownictwa Straży Miejskiej w Rybniku. Jak do tego odnosi się rybnicki magistrat z prezydentem na czele? Czy rozważana jest likwidacja straży?

Reklama

Przypomnijmy, w miniony poniedziałek pisaliśmy o liście zarzutów kierowanych w stronę szefa Straży Miejskiej w Rybniku. Adresaci podpisani jako byli i obecni pracownicy SM wskazują, że wewnątrz tej formacji atmosfera – mówiąc delikatnie – odbiega od poprawnej. Strażnicy miejscy mają być poniżani, płacą za szkody z własnej kieszeni, a także obawiają się zarażenia koronawirusa ze względu na niski reżim sanitarny w budynku. Lista zarzutów jest dłuższa >>Sytuacja w straży miejskiej jest katastrofalna? „Sprawę zgłosiliśmy do prokuratury<<

Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku odpowiedział krótko na zarzuty – sprawa trafi do prokuratury. A co na to magistrat? Od Agnieszki Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku dowiadujemy się, że prezydent (jako władza zwierzchnia nad SM) na tym etapie nie będzie zajmował się tą sprawą.

- Jeżeli chodzi o anonimowy list w temacie pracy strażników to sprawa została zgłoszona do prokuratury – dodaje.

Pod postem do ostatniego artykułu pojawiło się mnóstwo Waszych komentarzy. Większość z nich dotyczyła likwidacji straży miejskiej:

- Rozwiązać tę formację do niczego nie potrzebni

- Wiele mądrych miast zrezygnowało ze straży miejskiej. Jestem również za likwidacją SM w Rybniku - to formacja niepotrzebna.

- Już raz zbierano podpisy na referendum w sprawie likwidacji SM, może czas na powtórkę?

O tym pomyśle nie chce słyszeć magistrat wskazując na zakres obowiązków należących do strażników miejskich: kontrola parkowania w mieście, kontrola pieców w okresie grzewczym, zabezpieczenie imprez miejskich, dbanie o porządek, itd, itd.

- Zastanówmy się, kto miałby to robić, gdyby nie było strażników miejskich – wskazuje Agnieszka Skupień.

Jak dowiadujemy się w magistracie, aktualnie w SM pracuje 37 strażników. 12 pozostałych etatów to obsługa administracyjna, gospodarcza, informatyczna.

Jeżeli chodzi o koszty, utrzymanie tej formacji w 2018 roku wynosiło w latach 2018-2019 ponad 3,7 mln złotych. W 2020 roku ta kwota wynosiła blisko 3,6 mln zł, ale w tym roku wg planów zwiększy się do 4,1 mln zł. Agnieszka Skupień tłumaczy, że wzrost wiąże się z podwyżką płacy minimalnej.

A jak Wy uważacie? Czy Straż Miejska w Rybniku powinna być zlikwidowana?

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 2237

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~MatiW 2021-05-12 11:06:27

  Od kiedy rybnik.com.pl zajmuje się anonimami? Przecież to mogła napisać jedna osoba, której się coś nie podoba, a przy okazji podciągnęła to pod resztę. Trochę nie fair się zachowujecie i tylko po to by mieć nośny temat. Tak też pracują ludzie, których możecie bezpodstawnie skrzywdzić.

  48 28
 • ~Longina b 2021-05-12 11:07:15

  Błatoń do pyskowania pierwszy.Do fachowej pracy już nie.O cholera on za ten wpis też może podać mnie do sądu.

  38 16
 • ~Werka z Rybnika 2021-05-12 11:11:54

  Głupie to macie: czytelnicy mówią, że straż do likwidacji. Gdybyście zapytali "czytelników" czy urząd zlikwidować, nauczycielom dać po 1000 podwyżki, zorganizować wielki koncert, a w ogóle to żeby wszystko było za darmo to też powiedzą, tak jak chcecie. To się nazywa populizm. Więcej obiektywizmu życzę.

  60 18
 • ~Arteks 2021-05-12 11:15:50

  Przestępcy z pewnością chcieliby likwidacji policji, a szmuglownicy likwidacji służb celnych... Nie żyjemy w idealnym świecie, a straż miejska wykonuje swoją ważną misję i jest bardzo potrzebna w miastach.

  53 72
 • ~MatiW 2021-05-12 11:15:56

  Jakiś czas temu po mieście krążył anonim (na pewno trafił też do waszej redakcji) o działaniach byłej dyrektorki MZOPO w Rybniku i wtedy jakoś tematu nie podjeliscie. Czemu? Myślę, że dlatego, że to nienośny temat, rybniczanie nie wiedzą co to MZOPO (obecnie CUW), a tam też pracują ludzie! I to dużo więcej niż w straży miejskiej.

  46 2
 • ~ 2021-05-12 13:10:30

  Dlatego uważam że rozdmuchiwanie sprawy na podstawie anonimu jest bezpodstawne.

  Jeśli ktoś ma dowody na mobbing w SM to powinien to zgłosić do prokuratury a nie pisać jakieś anonimy. Boi się czegoś? A jak nie ma dowodów na działanie o którym pisze to niech je zdobędzie i wtedy można mówić o sprawie.

  Anonim to sobie może napisać każdy o każdym i żadnym dowodem na cokolwiek taki anonim nie jest.

  To czy SM jest mieszkańcom potrzebna to inny temat i jeśli większość uważa że nie jest potrzebna to jest tego jakiś powód.

  Póki co cała ta sprawa to populizm. Zresztą jak każda sprawa w której piszecie szumnie "do sprawy będziemy wracać". A do ilu tych spraw wróciliście i napisaliście jak ona się finalnie skończyła? Bo jakoś o żadnej nie potrafię sobie przypomnieć...

  20 9
 • ~DobryK 2021-05-12 14:11:52

  kiedys bylem przeciwny likwidacji SM, ale dzisiaj szczerze mowiac to nie wiem, widzicie zeby cokolwiek robili? jezdza po miescie i wystawiaja mandaty za parkowanie? myslalem ze SM ma za zadanie odciazyc Policje ale straznikow jest za malo zeby rzeczywiscie ją odciążyć

  19 5
 • ~Septimus 2021-05-12 16:53:20

  Cóż, jeśli około 35 strażników kosztuje rocznie 4 miliony to znaczy że jeden strażnik kosztuje miesięcznie 10 000 zlotych. No trochę dużo. To po pierwsze.

  Po drugie nie sądzę żeby dochody miasta z kar za parkowanie uzasadniały istnienie formacji. Wystarczy cieć z długopisem i aparatem fotograficznym. Radiowóz, siedziba, drugi strażnik i komendant niepotrzebne.

  Z tymi piecami to mnie nie rozśmieszajcie. Budynek na Reymonta naprzeciwko SM dymi tak że można się porzygać. Od lat. I nic.

  Zabezpieczenie imprez miejskich? Wolne żarty. Straż miejska jest niepotrzebna i stanowi relikt po radosnych latach '90.

  36 8
 • ~romcost 2021-05-13 10:41:52

  Moim zdaniem SM powinna zostać zlikwidowana, a pracownicy z ulicy powinni zostać przeniesieni do Policji z zachowanie ich jako odrębna grupa z obecnymi obowiązkami, koszty były by mniejsze a skuteczność większa.

  8 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 814