zamknij

Wiadomości

Czyste Powietrze: koniec z dotowaniem na kotły węglowe. Będą też inne zmiany

2021-06-16, Autor: bf

Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

Reklama

Wytyczne Komisji Europejskiej, zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego (węgla) – te czynniki zdeterminowały zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Znamy datę ich wprowadzenia, będzie to 1 lipca 2021 r.

Koniec dotacji na piece węglowe

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca obecnego roku.

- Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku (warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.) - dowiadujemy się od NFOŚiGW.

Wyższe progi dochodowe

Kolejna nowość w „Czystym Powietrzu”, to podwyższenie progów dochodowych w drugiej części programu.

- Zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł – czytamy w komunikacie.

Od 1 lipca 2021 r. dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł niż obecnie, czyli do kwoty 2 189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł niż obecnie, czyli do poziomu 1 564 zł na osobę.

Wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie

Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, począwszy od 1 lipca 2021 r. możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów).

Szczegóły w tym zakresie określają załączniki nr 2 i 2a do programu „Czyste Powietrze”, dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze, materiały do pobrania), gdzie w poz. nr 12 mowa jest o zakupie i montażu kotła na pellet drzewny z automatycznym sposobem podawania paliwa, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Arteks 2021-06-16
  09:45:48

  47 56

  Niesłychanie dobre wieści! Szkoda, że tak późno ale cieszy to, że państwo nie chce już dofinansować smrodziuchów. Albo wymieniasz źródło ciepła na ekologiczne - albo nie dostajesz dotacji. Brawo.

 • ~ypsilon 2021-06-16
  10:36:32

  30 26

  Bardzo dobrze! Popieram.

 • ~Teoretyk 2021-06-16
  12:58:18

  23 2

  Ekologiczność paliwa potocznie zwana pelletem. Widział ktoś produkcję pelletu, jakich surowców się używa do jego wytworzenia? Są jakieś źródła w sieci? A druga sprawa jest to, że połowa ludzi ubiegając się o dotacje rezygnuje w momencie składania wniosku, tudzież potem przy "przepychankach" z wfoigw.

 • ~pasażer 2021-06-16
  15:41:43

  21 8

  a kiedy nastąpi wyłączenie z eksploatacji największego kopciucha w mieście - chwałowickiego Borsiga ? może Arteks - jego największy obrońca i zwolennik przestarzałych technologii grzewczych coś napisze na ten temat

 • ~Arteks 2021-06-16
  18:34:28

  7 22

  @pasażer - wolę nabijać się z ciebie - obrońcy pieców węglowych który uważał jeszcze niedawno, że piec z podajnikiem to "nowoczesna technologia" i szydził z uchwały antysmogowej. A tu proszę, nawet niezbyt postępowy rząd PiS wie, że piece węglowe to przeżytek. Kiedyś cię zapytałem czy jesteś dumny ze swojego pieca i z własnej woli tak biedujesz i żyjesz w brudzie. Otrzymałem w zamian stek bdur i obelg poza odpowiedzią oraz stałą twoją wymówkę - ciepłownię. Ciepłownię na którą nikt się nie skarży.

 • ~pasażer 2021-06-16
  21:29:58

  16 1

  Arteks, jak na razie stek bzdur i kłamliwych obelg pod moim adresem to twoja domena powtarzana przy każdej okazji, tylko jeden z przykładów wg twoich mądrości miałem pochodzić z Przemyśla, później z Małopolski, inny razem z chyba ze środkowej Polski, sam się w tym już pogubiłem
  czy nikt się nie skarży ? chyba z twojego bloku bo nawet nie widzi chwałowickich kominów, każdy kto jest w temacie wie doskonale ile i czego emituje "nowoczesny inaczej" Borsig, i nie łyka twoich bajek o czystości tego rozwiązania, kiedyś przed laty mieliśmy okazję pozbyć się problemu, ale poprzedni prezydent "załatwił" sprawę że dalej możesz szczycić się największym kopciuchem w okolicy, oj zapomniałem, jak nie masz już o czym pisać zgodnie ze swoją ulubiona lekturą "Moralnością Pani Dulskiej" wyskakujesz z wymówką że to nie twój problem w jaki sposób ogrzewany jest twój blok

 • ~Arteks 2021-06-16
  21:46:31

  2 15

  @pasażer - obelg? Sam o sobie wydałeś świadectwo broniąc zaciekle smrodu, smrodzących, pieców, kominów i dziadowskiego stylu życia. Fakt, robiłeś to pod innym nickiem "ursus" ale kto sprytny to rozpozna ten sam nudny język i te same "argumenty" o tym, że kilkanaście tysięcy kominów bez filtra jest lepsze niż jedna ciepłownia z filtrami ogrzewająca kilkanaście tysięcy ludzi. Ciekawe, że tam gdzie przeważają w Polsce bloki - tam nie ma problemu z PM10. Ale to jest przypadek czyż nie - miłośniku stęchłych piwnic... ;)

 • ~pasażer 2021-06-16
  22:06:30

  14 2

  Arteks napisz coś prawdziwego o tych "filtrach" i ich realnym wpływie na skład chemiczny spalin wydzielanych przez tak mocno bronionego przez ciebie Borsiga, zamiast powtarzać cały czas bzdury na mój temat, obawiam się jednak że to cię przerośnie, prymitywne ataki wychodzą ci o wiele łatwiej

 • ~remmers 2021-06-16
  22:20:32

  17 0

  tak pelet jest bardziej ekologiczny od kotła na ekogroszek :) szczególnie ten z dodatkiem płyt meblowych lub wykonany ze słomy( dla niewtajemniczonych spalana słoma to jest dopiero ciekawy skład chemiczny chociaż płyty meblowe nie będą wiele gorsze) . Zamknijmy już te kopalnie i pokażmy ludziom ile będzie kosztował "prąd" albo wprowadźmy już teraz reglamentację tego "ekoprądu" przecież bogaty może sobie zakupić zestaw baterii które będzie sobie ładował ze swojego zestawu superwydajnych paneli a biednym w nocy nie musi lodówka działać a w nocy mogą z latarką iść się załatwić. W sumie to żeby nie było tak źle to możemy otwierać kopalnie w sezonie grzewczym kiedy nie ma zbyt wiele światła albo po co możemy potem kupić od ruskich 10 razy drożej przecież nas Polaków stać! ;)

 • ~ 2021-06-17
  00:06:16

  12 1

  To nie UE jest winna naszej aktualnej sytuacji tylko my sami. Od wielu lat było wiadome że UE będzie walczyć z emisja CO2 zarówno w transporcie jak i w energetyce a my Polacy uważaliśmy że wiemy lepiej i nic nam nie zrobią. Czyli zrobiliśmy ten sam błąd co wielokrotnie w historii naszego kraju.
  A ileż to było projektów i badań nad technologiami CCS (cabron capture and storage) na naszych uczelniach. Całe specjalizacje na nich o nazwie "czyste technologie węglowe", wielkie projekty badawczo-rozwojowe i co? Dalej tkwimy z rękami (tak oboma) w nocniku i to coraz głębiej bo jak zwykle nie potrafimy zobaczyć tego co dzieje się wokół nas bo my wiemy lepiej. To faktycznie teraz wiemy lepiej...

  A druga sprawa to ja bym poprosił żeby nasze wszechwiedzące organizacje ekologiczne przedstawiły plan energetyki krajowej która jest oparta na źródłach ekologicznych, tak żeby pokrywał w całości zapotrzebowanie energii w szczycie zimowym jak i letnim.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 487