zamknij

Wiadomości

Czym szybciej dojedziemy na kampus? We wtorek wyścig środków transportu!

2018-06-11, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Autobus, rower czy samochód? Który środek transportu pozwala na najszybsze przemieszczanie z jednego do drugiego punktu miasta? Na to pytanie chce odpowiedzieć Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika, która 12 czerwca organizuje wyścig środków transportu. Uczestnikiem zmagań będzie m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wyjadą z trzech dzielnic Rybnika, a ich zadaniem będzie jak najszybciej dotrzeć na rybnicki kampus. To tam właśnie zlokalizowana będzie meta wyścigu transportowego.

Reklama

O godzinie 15.27 z przystanku Rybnik Rybnicka Kuźna Elektrownia odjedzie w kierunku centrum miasta (przystanek: Plac Wolności) autobus nr 11. Pojedzie nim zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz. Równocześnie z autobusem wystartuje na rowerze prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Z włodarzami miasta ścigać będzie się Filip Pańczyk, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, który poprowadzi samochód.

Trasa wyścigu liczyć będzie 4,3 km. Całkowity czas dotarcia na kampus obejmować będzie także czynności niezbędne do skorzystania z danego środka transportu, a więc np. dojście z przystanku do miejsca docelowego czy zaparkowanie samochodu.

O podobnej godzinie wyścig rozpocznie się w dwóch innych dzielnicach miasta, tj. w Kamieniu i Zamysłowie:

Dzielnica Kamień:

Autobus: przystanek Rybnik Kamień Szkoła, linia nr 17, odjazd 15.25, pasażer: MRM
Rower: Tadeusz Bonk, urzędnik z Wydziału Edukacji UM Rybnik
Samochód – MRM
Trasa: 8 km

Dzielnica Zamysłów:

Autobus: przystanek Rybnik Zamysłów Wodzisławska, linia nr 8, odjazd 15.20, pasażer: MRM
Rower: Jan Fiałkowski, oficer rowerowy UM Rybnik
Samochód – MRM
Trasa: 2,8 km (rower); 3,2 km (samochód);

Po dotarciu wszystkich uczestników wyścigu na kampus transportowe zmagania zostaną podsumowane. Uczestnicy eksperymentu opowiedzą o swoich wrażeniach oraz przedstawią zalety i wady wykorzystania danego środka komunikacji.

Spotkanie na kampusie będzie także okazją do podsumowania tegorocznej edycji akcji Rowerowy Maj.

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
  • ~goliat 2018-06-11 08:26:28

    Proponuję , zacząć z Chwałowic z pod kopalni (wykluczając przejazd przez wodzisławską) o godz. 14:00, to jest wyścig "z czasem".

    57 4
  • ~minowa 2018-06-11 08:51:45

    Tylko nie pozabijajcie się na tych rowerach. Wyścigi w centrum w godzinach szczytu ? Wynik do przewidzenia.

    28 11
  • ~minowa 2018-06-11 09:35:08

    Proponuję załadować na rower żonę, dziecko i 2 siatki z zakupami i obrać trasę tak, aby jechać jezdnią i tam, gdzie nie ma ścieżek rowerowych i nie jechać po chodniku, bo nie wolno.

    47 15
  • ~Arteks 2018-06-11 10:00:55

    Ciekawy happening. Może się okazać, że z niektórych miejsc dojazd rowerem zajmuje tyle samo czasu co autem lub nawet mniej (jeśli np. auto utknie na przejeździe w Kamieniu, a potem w korku na Mikołowskiej). @minowa - do pracy też zabierasz swoją żonę i dzieci? Nie używaj przesadyzmów bo dla rozsądnych ludzi każdy system przemieszczania się może mieć swoje plusy. Można go dostosować do potrzeb w danej chwili. Nie trzeba po wszystko i w każdej sytuacji korzystać z auta nawet jak się mieszka gdzieś na odludziu.

    24 29
  • ~xxxx 2018-06-11 10:10:25

    brak opcji - idz pieszo,biegnij,arteks a jeżeli jest zamknięty przejazd w kamieniu to co myślisz że roweru to nie obowiązuje?

    30 2
  • ~Arteks 2018-06-11 10:16:19

    @xxxx - nie chce mi się wierzyć, że ktoś nie wie jak na rowerze można szybko dojechać w kierunku Kamienia/Leszczyn... Oczywiście, że ominiesz przejazd jadąc fajną trasą przez las i wyjeżdżając albo w okolicy drewnianego kościoła na Strąkowskiej, albo przy minizaporze koło Wielopolskiej.

    21 23
  • ~entropia 2018-06-11 10:37:03

    oby nie było burzy bo rowerzystom może być wtedy ciężko, może najlepiej na hulajnodze albo desce, w razie czego można bez dodatkowych opłat wskoczyć w autobus ;)

    19 5
  • ~islamista_za_dwa300 2018-06-11 10:48:08

    Ja proponuję naszemu oficerowi row. aby tak pojechał na rowerze mając 50 lat do pracy fizycznej, przerobił jeszcze jedną nadgodzinę i wrócił bezpiecznie do domu, niech to będzie środek lutego. Rybnik to nie Amsterdam.

    32 11
  • ~leo30 2018-06-11 10:56:41

    cieszę się że ktoś z UM doświadczy braku ścieżki rowerowej przy ul Mikołowskiej, wiele osób lawiruje pomiędzy samochodami wdychając oczywiście pełną tablicę mendelejewa, może to coś zmieni?

    22 4
  • ~Abisall 2018-06-11 11:41:46

    Ja czekam na "projekt" którzy sprawi że zacznie się od rowerzystów również wymagać a nie tylko im ułatwiać. Dlaczego tak?
    Chyba każdy kto porusza się również pieszo po Rybniku doświadczył bezmyślności, chamstwa i niebezpiecznej jazdy rowerzystów. Idąc za modą nasze władze pobudowały , ścieżki , kontrpasy etc etc ale jakoś nie pomyślały o tym aby wdrożyć jakiekolwiek rozwiązania dyscyplinujące cyklistów. I mamy co chwilę sytuacje gdzie rowerzysta mają piękną ścieżkę rowerową na jezdni zasuwa po wąskim chodniku, albo mając ścieżkę rowerową na chodniku po jednej stronie ulicy z uporem maniaków jeżdżą po drugiej gdzie ścieżki nie ma, sławna już ścieżka rowerowa na ul Gliwickiej gdzie część dla pieszych jest szerokości takiej że miejscami wózek ledwo się na niej mieści zaś rowerowa taka że obok siebie mogą jechać 4 rowery, kontrpas na Miejskiej/ Chrobrego który zajął spory pas jezdni i rowerzyści którzy jeżdżą wzdłuż niego po chodniku, deptak i świry rowerowe które z naprawdę dużą prędkością lawirują między pieszymi. Można tak wymieniać i wymieniać

    24 10
  • ~twojstary 2018-06-11 12:03:16

    Abisall, dokładnie to samo można napisać o pieszych. Przykładów bezmyślnego zachowania nie brakuje. Według mnie wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i zrozumienia dla innych, bo zarówno kierowcy, jak i rowerzyści oraz piesi mają swoje za uszami, ale wrzucanie poszczególnych grup do jednego wora i nazywanie ich świrami jest przesadzone.
    Rozumiem, że poparłbyś pomysł, żeby na rynku/deptaku wprowadzić ograniczenia prędkości albo progi zwalniające dla rowerzystów :D (takie pomysły w Polsce już są).

    11 8
  • ~orka 2018-06-11 12:09:02

    a to ci rowerzyści pojadą zgodnie z przepisami ruchu drogowego, czy tak jak zawsze-tak jak im się podoba?

    18 2
  • ~Abisall 2018-06-11 12:22:24

    @twójstary a jak nazwać rowerzystę który na Deptaku ciśnie na "krechę" nie używając dzwonka, hamulców? Świr to najłagodniejsze określenie. Nie dalej jak w piątek ok godz 16 cymbał na rowerze otarł się tylko o dziewczynę - on ledwo się zachwiał za to dziewczyna poleciała na glebę tak jakby dostała kopa. I nie był to nastoletni łebek a dorosły facet który nawet się nie zatrzymał.
    Jest bardzo duże parcie na "urowerowienie" miast jako alternatywy dla ruchu samochodowego i to jest ok ale nic nie mówi się o tym żeby od rowerzystów zacząć w końcu też wymagać.

    20 3
  • ~Zbyszek Chwastek 2018-06-11 12:41:00

    Pomysł znakomity. Na swój prywatny użytek zrobiłem taki, trochę zmodyfikowany test na targowisko i rynek. Ja na rowerze, kolega samochodem. Z Kilińskiego. Tam i z powrotem. Wygrałem o kilkanaście minut. Sam fakt, że rozmawiamy na ten temat to duży sukces. a przy okazji dobra zabawa.

    10 8
  • ~Cuthbert_Collingwood 2018-06-11 12:50:19

    Jak rowerzyści (którym notabene sam jestem ale mnie uczyli, że rower to nie na chodnik...) nie przestaną jeździć po chodnikach, to ja kiedyś komuś przyleję - jak Boga kocham. Wsiądzie jeden z drugim na koło i nagle myśli, że to on na chodniku ma pierwszeństwo przed pieszym. Pal sześć, jak przejedzie ale zwolni. Najgorsi są ci, którym wydaje się, że mogą właśnie pędzić, ile sił w nogach, niebezpiecznie blisko przejeżdżając obok/między pieszymi i jeszcze mają pretensje. Serio - poleje się krew (rowerzysty albo moja...), jak znów po przyjeździe do Polski któryś "użytkownik roweru" zapragnie skorzystać z chodnika...

    Kierowcy - wcale nie są lepsi, wczoraj interwencją policji zakończyła się sprawa pewnej paniusi, co do solarium wyskoczyła - ona nie widziała problemu, że muszę zejść z chodnika, narażając się na potrącenie (bo przecież pieszy nie może wleźć na jezdnię od tak) a ja z wózkiem na spacerze mam przelatywać albo używać teleportu, bo ona musiała tu zaparkować...

    Polak im większy ma pojazd, tym bardziej jest bezczelny i roszczeniowy i widzi koniec własnego nosa (że nie wspomnę o edukowaniu się z przepisów, bo po co - a im mniejsza świadomość, tym gorzej) Zapomniał wół jak cielęciem był - wszyscy jesteśmy pieszymi.

    15 5
  • ~jaro_t 2018-06-11 12:51:33

    `minova masz rację. Proponuję aby te wyścigi z zaproponowanym przez ciebie "zestawem startowym" urządzać codziennie od grudnia do marca. Wtedy z pewnością ujawnią się "dodatkowe zalety" roweru, który w naszym klimacie może być co najwyżej używany bardzo sezonowo (+10stopni, ładna pogoda) i z wieloma innymi obostrzeniami (nie robisz zakupów po pracy i nie odbierasz dzieci ze szkoły/przedszkola). Niestety w takim mieście jak Rybnik nadaje się tylko do rekreacji.

    15 9
  • ~Michał Wita 2018-06-11 13:45:21

    Skuterem będzie najszybciej ;)

    13 0
  • ~mato 2018-06-11 13:56:54

    Dopóki będzie Kuczera prezydentem to właśnie będą takie wariackie pomysły. Nie myśli się o osobach starszych, którzy nawet spokojnie po chodniku nie moga się poruszać. Rowery tak ale nie po chodnikach i miejskich ulicach

    16 11
  • ~Lateks 2018-06-11 14:33:53

    Ehhh mi brakuje takiego porównania w godzinach dojazdu do pracy. Mogliby jutro jechać np. Na 6-tą do roboty... deszcz będzie lał to by się myślenie załączyło wielmożnie panującym. W dodatku można sprawdzić gdzie da się dojechać autobusem do elektrowni czy na paruszowiec...
    Szybka kolej a z Wodzisławia nie da się dojechać na paruszowiec....

    15 5
  • ~Arteks 2018-06-11 15:37:16

    Ciekawe czy ta negacja paru osób wszystkiego co miejskie i nowoczesne wynika tylko z niewiedzy czy może jakiegoś moto-uzależnienia? Bo logicznie trudno uzasadnić taką przekorę - przecież każdy rowerzysta czy pasażer pociągu, autobusu może oznaczać mniej aut. A więc to zjawisko korzystne nie tylko dla powietrza ale nawet dla innych kierowców! @abisall - chamstwo to cecha niektórych ludzi. Niezależnie od tego czy pojadą autem, rowerem czy motocyklem albo nawet pociągiem - mogą nim budzić zgorszenie. Jeśli jakiś rowerzysta wjeżdża w pieszego na deptaku to od tego są inni przechodnie aby go powstrzymać i wezwać policję. Jeśli się to nie uda jest monitoring. Natomiast obawiam się, że to są to tylko incydenty którymi nie zasłonimy prawdziwych nieszczęść na drogach jakie powodują kierowcy aut i motocykli. DZ zamieszcza dzisiaj artykuł dotyczący podsumowania weekendu pod ciekawym tytułem: "20 kraks na rybnickich drogach! 15 pijanych kierowców! Co się dzieje". Co o tym sądzisz bo w weekendy jeździ 10x rowerów niż w zwykły dzień i jakoś nie ma pogromu na deptakach. A na polskich ulicach można już mówić o istnym pogromie... @islamista @jaro_t - akurat w naszym klimacie tylko 3, maks. 4 miesiące na 12 uniemożliwiają jazdę na rowerze. To w takim razie co powiecie na uruchamianie basenów lub lodowisk - przecież one też służą w niektórych porach roku. @mato - gorszym problemem dla starszych osób są hałasujące, smrodzące auta, wtryniające się na chodniki i trawniki. Pamiętaj, że wielu rowerzystów głosowało na Kuczerę właśnie po to aby zmieniła się polityka transportowa w urzędzie. Ma prawo do realizacji tego co obiecał wyborcom.

    12 23
  • ~Danieleu 2018-06-11 17:09:10

    No jestem ciekaw wyniku, ponieważ jazda rowerem z Niedobczyc do Centrum zajmuje ok 20 minut, z czego np. Autobusem linii 3 czasami na 8:00 jedzie się pół godziny (a z powrotem nawet 50 minut) Dobrze ,że robìą wyścig w godzinach szczytu :D

    9 3
  • ~ursus 2018-06-11 17:26:56

    a czemu nie samochód, rower i transport zbiorowy np z Popielowa do zakładów w Paruszowcu gdzie okoliczne zakłady generują duży ruch samochodowy ? oczywiście w połączeniu z przesiadką na autobus przy dworcu kolejowym , ale wtedy okazałoby się, że szumnie otwarte połączenie kolejowe nie trafia w potrzeby pracujących tam osób

    9 0
  • ~dropsy 2018-06-11 21:57:12

    Ciekawą porę wybrali na testy jak wiadukt zamknięty i cały Rybnik stoi w korkach

    8 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik powinien przeznaczać więcej pieniędzy na transport zbiorowy?




Oddanych głosów: 1993