zamknij

Wiadomości

Czym oddychamy w Rybniku? Prosty eksperyment dał odpowiedź

Dzisiejsze powietrze jest nieporównywalnie czystsze od wczorajszego. Mimo to niebezpieczne substancje nadal zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Zainspirowani ostatnim filmem dra Tomasza Rożka wyszliśmy z odkurzaczem na rynek. Jak wypadł ten eksperyment? 

Reklama

Ostatnimi czasy furorę robi film dra Tomasza Rożka. Ten słynny popularyzator nauki sprawdził jak dużo trujących związków chemicznych znajduje się w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Do przeprowadzenia eksperyemntu posłużył mu odkurzacz i zwykły biały wacik zetknięty na końcu rury.

Postanowiliśmy sprawdzić czystość powietrza wykorzystując metodę dra Rożka. Dzisiaj przed południem wybraliśmy się z odkurzaczem na rybnicki rynek. Jak bardzo zmienił kolor biały wacik?Co wdychamy do naszych płuc? Przekonajcie się oglądając poniższy materiał wideo.

Dodajmy, że jakość powietrza zaczęła dzisiaj od północy polepszać się. O 1.00 w nocy poziom stężenia pyłu zawieszonego wynosił 1422 µg/m3. Pięć godzin później wartość ta obniżyła się do 745 µg/m3, a od 11.00 zbliżyła się do normy (76 µg/m3). W porównaniu do ostatnich rekordów poziomu PM10, dzisiejsze powietrze nad Rybnikiem było „czyste”.

Tak czy inaczej w dalszym ciągu wdychamy niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje, tylko w mniejszej ilości.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Ja_2 2017-01-11 00:07:02

  Mężczyźni są wzrokowcami, więc może podziała. Sam pamiętam jak x lat temu wówczas 50 letni mój ojciec palący 2 paczki dziennie ( zarządzał dużą firmą i miał stresująca pracę ), poszedł do swojego znajomego starego lekarza z prośbą o skuteczny sposób na rzucenie palenia i oto co usłyszał. Kup szklaną lufkę i napchaj watą. Palisz powiedział klubowe z filtrem i zobaczysz po jednym papierosie ile pomimo filtra przenika do twoich płuc. Pomnóż przez ilość papierosów w dwóch paczkach dziennie, które wypalasz, następnie razy ilość dni w miesiącu, roku itd ...a palił tak przez 30 lat... Co z tego wyszło - rzucił palenie po roku męczarni ale skutecznie. Także jak z tego wynika, może taka metoda zauważenia i zrozumienia problemu i szkód z niego wynikających przynosić oczekiwany skutek.

  Egon z Rybnika

  13 5
 • ~ 2017-01-11 10:16:23

  Czym oddychamy w Rybniku? Tym co na całym Śląsku, tylko u nas jest więcej "świadomych- nawiedzonych", w porównaniu z innymi miastami.

  6 8
 • ~orient 2017-01-11 10:29:24

  @ambi dzięki temu w Rybniku ktoś kto spala plastik lub stare meble nie może spać spokojnie bo wielu ludzi czuwa i w razie czego dzwoni na straż. Jeden z domów w okolicy Grunwaldzkiej już nie pali śmieci dzięki skutecznej interwencji strażników. :)

  9 4
 • ~ 2017-01-11 17:47:31

  ~orient- jestem za karaniem wym. przez ciebie trucicieli, ale nie za nagonką na wszystkich .

  0 3
 • ~Peter7 2017-01-14 01:44:26

  dlatego w aucie filtr kabinowy wymienilem na weglowy , a w kapsie mom od poniedzialku tlen w puszce ze sklepu sportowego ;i wdychom jak ide do pracy -)))

  2 0
 • ~Peter7 2017-01-14 01:45:06

  dlatego w aucie filtr kabinowy wymienilem na weglowy , a w kapsie mom od poniedzialku tlen w puszce ze sklepu sportowego ;i wdychom jak ide do pracy -)))

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 566