zamknij

Wiadomości

Czy wiesz jakie obiekty w Rybniku są najwyższe?

2010-07-15, Autor: 
Kominy Elektrowni Rybnik, wieże Bazyliki św. Antoniego i wieża szybu VII KWK „Jankowice” to najwyższe budynki znajdujące się na terenie Rybnika. To właśnie z nich rozpościera się najpiękniejszy widok na panoramę miasta i okolic.

Reklama

Rybnik charakteryzuje się raczej niską zabudową, lecz w architekturze miejskiej znajdują się również wyjątki. Mowa o najwyższych budynkach, których wysokość przekracza 40 metrów.


Najwyższymi obiektami są kominy Elektrowni Rybnik. Ich wysokość wynosi odpowiednio 300, 260 i 117 metrów. Dzięki temu znajdują się na 17. miejscu na liście najwyższych konstrukcji w Polsce.

Ponad 120 metrów mierzą dwie chłodnie kominowe Elektrowni Rybnik. Chłodnie, podobnie jak kominy, widoczne są z okien budynków znajdujących się nawet w odległych miejscowościach.


Wieże Bazyliki św. Antoniego mają 96 metrów wysokości. Aktualnie poddawane są renowacji, a już wkrótce jedna z nich zostanie otwarta dla zwiedzających. Warto dodać, że bazylika jest najwyższą świątynią na Górnym Śląsku.


Kolejnym wysokim budynkiem jest wieża szybu VII KWK „Jankowice” znajdująca się przy ul. Jastrzębskiej 12. Mierzy 88 metrów.


Ostatnim punktem na liście najwyższych obiektów jest wieża widokowa przy kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu. Jej wysokość wynosi 46 metrów i aby się na nią dostać należy pokonać 220 schodów. Jednak warto podjąć wysiłek, bo krajobraz widziany z jej szczytu zapiera dech w piersiach.

 


W Rybniku brakuje natomiast drapaczy chmur. Najwyższymi budynkami użyteczności publicznej i mieszkalnymi są: budynek szpitala w Orzepowicach, biurowiec przy ul. 3 Maja (KBO) naprzeciw byłego dworca PKS oraz bloki mieszkalne na osiedlu Dworek, Nowiny i Sławików.


Dlaczego w naszym mieście nie ma wieżowców, jakie są charakterystyczne dla innych dużych miast? Krzysztof Jaroch, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika wyjaśnia, że na takie rozwiązanie nie pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. - Taka zabudowa wymaga specyficznej scenerii i otoczenia z którym mogłaby harmonizować. Z uwagi na urbanistyczny charakter naszego miasta, gęstą zabudowę śródmieścia i jej wysokość oraz wysoki poziom wód gruntowych, nie przewidziano w miejscowym planie takiej możliwości – wyjaśnia.


Z kolei zdaniem Łukasza Pomykoła, architekta i urbanisty nie ma potrzeby budowania w Rybniku wieżowców, gdyż miasto ma wystarczającą ilość terenów inwestycyjnych. Drapacze chmur mogłyby zakłócić charakterystyczny dla Rybnika klimat. - Na wysokość buduje się wtedy, gdy w mieście brakuje terenów inwestycyjnych. W Rybniku nie spotykamy się z taką sytuacją. Poza tym ceny gruntów nie wymagają pójścia „w górę”. - Inną sprawą jest też to, że historyczna zabudowa Rybnika jest niska. Jest to dla miasta charakterystyczne i nadaje mu specyficzny klimat. Osobiście chciałbym aby tak pozostało – podsumowuje Łukasz Pomykoł.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~charlie 2010-07-15
    09:58:15

    2 0

    A co tereny inwestycyjne mają do drapaczy chmur? Co w tych wieżowcach ktoś sobie fabrykę stawia? Chyba nie chodzi o inwestycje w usługach? bo jeśli tak to można rozejrzeć się w centrum Rybnika i naprawdę brakuje ciekawej lokalizacji dla takiej działalności. Wiem, że dla wielu architektów drapacze chmur są jakąś profanacją dobrego stylu czy gustu, ale nie mogą zaprzeczyć, że dodają prestiżu miastu. W Rybniku jest kilka terenów w centrum gdzie z trzy, cztery mogłyby obok siebie stanąć w odległości kilkudziesięciu metrów. P.S ten szpetny biurowiec przy 3 maja mógłby w końcu właściciel wyremontować bo tego zapuszczonego badziewia nie da się już oglądać.

  • ~zxr9 2010-07-15
    10:06:56

    2 1

    czarli pomyliłes Rybnik z NY! gdzie w rybniku drapacze chur? kto by tam pracował? w Rybniku firm nie ma prócz dyskontów spożywczych, hipermarketów.

  • ~hiso 2010-07-15
    10:16:30

    2 0

    maszynownia elektrowni rybnik 52m. Odnośnie wieżowców, to ma to swój wielkomiejski klimat - jak dla mnie niskie budownictwo to raczej prowincja i nie ma to nic wspólnego z historią. Poza tym przyjemniej siedzieć w biurze mając widok na okolicę niż na jedną szpetną kamienicę.

  • ~qwerty 2010-07-15
    10:59:45

    1 0

    Jedyny biurowiec w centrum obok b. PKSu stoi tak jak go zbudowali za komuny. Przez chyba 3 lata syndyk nie umial go sprzedac. W koncu znalazl sie kupiec, ale za cene willi w Wawie. To obrazuje zapotrzebowanie w Rybniku na tego typu budowle. Tak jak napisano powyzej - w Rybniku (dzieki kursowi, ktory nadal nam jasnie panujacy Fudali) wiekszosc "biznesu" to handel i uslugi. Duzych firm potrzebujacych biur w ekskluzywnych budynkach w ekskluzywnych lokalizacjach w Rybniku nie ma i jeszcze dlugo nie bedzie. To juz raczej szybciej takie firmy pojawia sie w Zorach (ze wzgledu na lokalizacje - A1 i Wislanka), choc i w to watpie.

  • ~alojz rybnik 2010-07-15
    13:11:08

    0 2

    NIE dla drapaczy chmur w Rybniku!! "Nowiny" juz wystarcza!!

  • ~Callahan 2010-07-15
    14:15:16

    0 0

    W/w biurowiec stoi i straszy.Stary i zaniedbany relikt poprzedniej epoki.Czym prędzej pozbędziemy się go z naszego krajobrazu tym lepiej.Niszczeje on jak jeszcze kilka budynków w mieście,bez perspektyw na remont.Proponowałbym raczej stworzenie tematu o ruderach oszpecających nasze miasto,a ten biurowiec z pewnością do nich należy.

  • ~qwerty 2010-07-15
    15:37:13

    0 0

    Callahan: zawsze mozesz go kupic za wlasna kase i zburzyc, zeby Ci nie psul krajobrazu. Bo ten, kto go kupil, zrobil to na pewno nie z takim zamiarem.

  • ~ 2010-07-15
    17:52:04

    1 0

    Domki jednorodzinne i "stodoły" jakich pełno w centrum też kojarzą mi się z prowincją a raczej z zapadłą wioską niż z "urbanistycznym" klimatem.

  • ~auralfloat 2010-07-15
    19:51:54

    0 0

    Jak to? Przecież najwyższym budynkiem w Rybniku czy nawet na całej Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej jest Urząd Miasta na Chrobrego! Nawet budynki w Emiratach czy Malezji nie mogą stawać w szranki.
    A co do wypowiedzi ~hiso: masz na myśli wieżowce, a nie postkomunistyczne blokowiska i slumsy. Z historią wieżowce mają wspólne miejsce tylko w Nowym Jorku, niskie budownictwo, kamienice to jest właśnie historia w Europie. Nie młode wieżowce. Twoje myślenie oparte jest na zasadzie - wyżej to lepiej, to bogatszy świat. Zupełnie jak w marksizmie. Nawet porównując sobie ceny mieszkań - droższe są w kamienicach, bo kamienice to ścisłe centrum i śródmieście - to co najcenniejsze. Spójrz na Warsiawę, Kraków, Katowice, Gliwice, Gdańsk, Wrocław...

  • ~Arteks 2010-07-16
    10:50:30

    0 0

    Ubolewacie nad wieżowcem na 3 Maja ale on w momencie powstania w latach 70. musiał być uosobieniem nowoczesności!!! Zresztą to w latach 90. zeszpecono ten kompleks kiedy z bocznego budynku w tym samym stylu (tam była restauracja) zrobiono brzydki, zielony bank bez okien. W ogóle cały kompleks pod kątem urbanistycznym jak na lata 60/70 musiał być bardzo nowatorski - dworzec PKS, biurowiec, budynek policji i dzisiejszy US. Ten biurowiec mógłby być bardzo ładnie zmodernizowany gdyby tylko ktoś wreszcie w niego zainwestował. Biurowiec Biprohutu w Gliwicach naprzeciw dworca też był szpetny i zapuszczony ale rok temu zakończono modernizację i wygląda całkiem efektownie obecnie. @qwerty - no i znowu molędzisz i sobie przeczysz bo chociaż władze miasta nie mogą za wiele zrobić z własnością prywatną to jednak kierunek "obrany przez miast" - jak to określiłeś to także usługi. A przecież usługi wymagają powierzchni biurowej... Podałem Ci przykład nowoczesnego, klimatyzowanego inkubatora na Jankowickiej, który aż "zaprasza" do instalacji firmy właśnie tam. Niestety biurowiec na 3 Maja nie spełnia współczesnych norm i właściciel musiałby najpierw zainwestować, a dopiero potem czerpać zyski. Mam nadzieję, że to prędzej czy później nastąpi. A z tymi Żorami to już całkowicie przeginasz. Przecież oni inwestora na galerię nie potrafią pozyskać, a powiedz mi kto w Żorach miałby zapełnić ewentualny biurowiec jak tam nie ma żadnych instytucji, a firmy jeśli powstają to albo w strefie albo ...SR.

  • ~Arteks 2010-07-16
    10:54:03

    0 0

    @qwerty - a możesz podać jakiś przykład miasta na Śląsku, które zbudowało bądź buduje biurowce? Nawet Katowice, nasza stolica województwa średnio sobie z tym radzi, a Altus przez prawie 2 lata stał na wpół pusty. Śląsk niestety nie jest atrakcyjnym miejscem na przedstawicielstwa handlowe stąd zapotrzebowanie na powierzchnię biurową jest mniejsze od Warszawy czy Krakowa. Ale to nie znaczy, że nie ma go wcale. Rozumiem, że twój Krząkała od spraw oświaty skieruje Rybnik na drogę Szanghaju tak? ;P

  • ~qwerty 2010-07-16
    23:52:15

    0 0

    Arteks - juz widze dlaczego masz taka skrzywiona psyche jesli chodzi o poglady. Jesli dla Ciebie w biurowcach pracuja tylko handlowcy to gratuluje Ci otwartego umyslu. A gdzie wg. Ciebie pracuja np. absolwenci dobrych studiow technicznych. W garazach ?

  • ~CVP 2010-07-19
    15:49:33

    0 0

    Rybnik to "potężne" miasto wielkich wieżowców, jeszcze większych planów i często jeszcze większych, regionalnych kompleksów...
    No gdzież tam, ale jak , nieprawda...;-)

  • ~Arteks 2010-07-19
    21:09:52

    0 0

    @mirage - kompleksy wobec Rybnika są dość powszechne ale czy są potrzebne? Ja kiedyś nie mieszkałem w Rybniku ale przeprowadzając się do tego miasta wybrałem go świadomie. Może dlatego, jestem jego szczęśliwym mieszkańcem... Zachęcam do takiej samej decyzji - być może wyleczysz przez to swoje niezadowolenie i kompleksy, które swoimi wpisamy tylko potwierdzasz.
    @qwerty - nie wiem czy ty strzelasz sobie w piętę świadomie czy w fazie jakieś hibernacji ale jedno jest pewne, chcesz zabłysnąć, a Ci to nie wychodzi. No chociażby podśmiewasz się z garaży, a tymczasem właściciele takich potęg jak Microsoft, Komputronik czy Lic Care Technology z dumą podkreślają, że zaczynali od biznesu w garażu! A co do powierzchni w biurowcach to oczywiście jest w nich miejsce dla każdej branży - handlowej, usługowej, informatycznej, technologicznej itd. Ty po prostu mało wiesz o życiu, mało gdzie byłeś i mało co widziałeś, stąd takie głupie wpisy...

  • ~green electricity 2010-07-21
    15:20:21

    0 0

    "przykład nowoczesnego, klimatyzowanego inkubatora na Jankowickiej" - niestety ten budynek nie jest ani nowoczesny ani klimatyzowany a stawki za m2 są jedne z najwyższych w Rybniku, bez preferencji dla "inkubowanych" firm, co powoduje stopniowe jego wyludnianie i powrót do garaży, poddaszy i piwnic...
    Niestety przy obecnej kondycji rybnickich małych firm nie widzę zapotrzebowania na jakikolwiek biurowiec.
    Mając kapitał kupiłbym biurowiec KBO i przerobił na parking wielopoziomowy.

  • ~Valjean 2010-07-23
    07:56:00

    0 0

    Pomijając kominy elektrowni, na które przecież nie można wejść by podziwiać widoki, to najlepszym miejscem i najwyżej położonym w Rybniku jest wieża w Golejowie na Grzybówce, a jak wiadomo Grzybówka to najwyższy punkt nad poziomem morza w Rybniku + wieża 40 metrów, mówi samo za siebie. Widoki piękne, polecam.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4895