zamknij

Wiadomości

Czy w Rybniku powstanie sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia? Ruszył konkurs dla architektów

2015-06-19, Autor: bf
Rybnik może w przyszłości wzbogacić się o obiekt przeznaczony dla 300 widzów. W minioną środę (17 czerwca) ogłoszono bowiem „Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej sali koncertowej dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku”. Konkurs organizuje katowicki Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Reklama

Jak wyjaśnia Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta miasta Rybnika ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego posiada środki przeznaczone na rozbudowę istniejących obiektów, służących edukacji artystycznej, a konkretnie szkół muzycznych. - Postanowiliśmy wpisać się w ten program. Żeby jednak zaistnieć w konkursie o środki na realizacje, musimy mieć najpierw projekt. Stąd współpraca z SARP i organizacja międzynarodowego konkursu. Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o pochodzenie architektów – mówi.

Celem konkursu jest zatem wyłonienie najlepszej pod względem funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym koncepcji urbanistyczno-architektonicznej sali koncertowej dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Rybniku. - Nowa sala ma być regionalnym ośrodkiem, na którym będą organizowane różnorakie wystawy – dodaje Wojciech Student.

Koncepcja musi mieć charakter twórczej pracy projektowej oraz uwzględniać kontekst istniejącej zabudowy obszaru i jego otoczenia. Zgodnie z założeniami, w budynku przewiduje się m.in.:
- salę koncertową na 300 widzów wraz ze sceną, kulisami, garderobami i zapleczem,
- strefę wielofunkcyjnego hallu z kawiarnią i przestrzenią ekspozycyjną,
- pomieszczenia pomocnicze – szatnie, sanitariaty, pom. gospodarcze,
- pomieszczenia techniczne – reżyserka dźwięku, kotłownia, wentylatorownia, rozdzielnia elektryczna, serwerownia, itp.

Maksymalny planowany koszt realizacji inwestycji nie może przekroczyć kwoty 19 mln zł, a zakładany koszt dokumentacji projektowej nie może być większy niż 950 tys. zł.

Zainteresowani muszą złożyć w siedzibie organizatora w terminie do 30 czerwca br. (do godz. 15.00) wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie, który zostanie zweryfikowany przez organizatora zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie. Uczestnicy zakwalifikowani i zaproszenie do konkursu swoje prace będą mogli składać do 6 sierpnia br. (do godz. 15.00).

Uczestnicy konkursu zobowiązani są do złożenia prac konkursowych wraz z informacjami o planowanych łącznych kosztach wykonania prac, opracowania dokumentacji projektowej oraz pełnienia czynności nadzoru autorskiego.

Prace oceni specjalnie powołany sąd konkursowy. Przedmiotem oceny będzie część graficzna i opisowa pracy, według następujących kryteriów:
a) walory urbanistyczno-architektoniczne – 90%;
b) walory ekonomiczne projektu oraz koszty jego realizacji - 10%.

W konkursie przewiduje się przyznanie następujących nagród:
a) I nagroda – 15 000 zł oraz zaproszenie do udziału i negocjacji w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki;
b) II nagroda – 10 000 zł
c) III nagroda – 5 000 zł

Szczegółowe dane na temat konkursu, w tym informacje na temat składania wniosku o dopuszczenie do udziału w konkursie, opis przedmiotu konkursu, sposób opracowania i składania prac konkursowych, tryb oceny, a także materiały wyjściowe i informacyjne oraz załączniki formalno-prawne wraz z niezbędnymi wnioskami w załącznikach. Informacje na temat przedsięwzięcia także na stronie katowickiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

>>Do pobrania - konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej sali koncertowej dla Panstwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia<<

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2015-06-19 14:33:39

  Jeśli już coś budować to obiekty które będą ozdobą miasta, a konkursy pozwalają wybierać i zazwyczaj wymuszają ciekawe projekty. Konkursy architektoniczne to świetna sprawa i akurat za to wielki plus dla nowej ekipy. Tego mi bardzo w Rybniku brakowało do tej pory. :)

  1 0
 • ~elegant 2015-06-19 19:37:22

  Arteks jaskółka wiosny nie czyni i nie ma się czym na razie ekscytować.Toż to dopiero zamysł.Łatwo było krytykować poprzedników.Teraz nadszedł czas pokazać, ile samemu się jest wart. Jestem ciekaw wizji obecnego v-ce Prezydenta czy uda mu się zaproponować nowatorskie rozwiązanie,które ładnie wkomponuje się w zabudowę.Byle nie był to niewypał architektoniczny jak Żorach.Czego naszemu miastu nie życzę.

  2 0
 • ~elegant 2015-06-19 19:38:53

  300 miejsc to jakaś mikroskopijna ta sala.

  4 0
 • ~Arteks 2015-06-19 19:51:55

  @elegant - do ekscytacji mi daleko ale to krok w dobrym kierunku. Jednak trochę brakowało w ostatnich latach dbałości o estetyzację powstających czy modernizowanych budynków. Weź np. ten koszmarek który powstał przy Nacynie z kilkoma wydziałami Urzędu Miasta. Urzędnicy wymyślili takie coś, swoją drogą popatrz na te okropne pomarańczowe klatki na targowisku - to się nadaje do wyrzucenia i zastąpienia czymś innym od zaraz. A gdyby miasto zorganizowało konkursy w takich sprawach to mielibyśmy coś dizajnerskiego na lata.
  Co do wielkości sali to chyba właśnie czegoś takiego brakuje bo tam przy szkole są dwie sale na maks. 100 osób. TZR na 700 a z kolei domy kultury niekoniecznie nadają się akustycznie na koncerty muzyki poważnej. 300 miejsc to dość optymalny wybór.

  0 0
 • ~rybnikus 2015-06-19 19:54:54

  Postawcie taką salę koło elektrowni, najlepiej na Mgliste, tu cisza sprzyja melomanom!

  4 0
 • ~ 2015-06-19 23:20:50

  ale że jak? że Top Projekt Wawrzyniaka tego nie dostanie? SKANDAL!

  2 0
 • ~ZbigMa 2015-06-20 00:55:39

  To chyba jakiś spóźniony żart primaaprilisowy! Sali koncertowej w Rybniku brakuje? Jest teatr ziemi rybnickiej i z tego co wiem, dwie sale, większa i mniejsza, w samej szkole muzycznej, o domach kultury nie wspomnę. Czyżby szykował się jakiś wyż demograficzny muzyków...? Czy już nie mamy w mieście pilniejszych potrzeb?

  5 0
 • ~nico9876 2015-06-20 05:56:53

  Bogate miasto do 1mil zł projekcik widzę że współpraca z SARP zaczyna się układać .Do autora po konkursie proszę o podanie liczb ile projekcik kosztował nas rybniczan .

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 635