Tabletka „dzień po” stosunku zmniejsza szanse na zajście w ciążę po odbytym współżyciu bez zabezpieczenia, pod warunkiem że lek antykoncepcyjny został przyjęty na czas. Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Jaka skuteczność mają tabletki „dzień po” dostępne w Polsce? Odpowiadamy na te pytania.
Zacznijmy od tego, co to tabletki „dzień po”. To leki antykoncepcji awaryjnej, zawierające syntetyczny hormon zwany lewonorgestrelem lub substancję czynną — octan uliprystalu. Ich zadaniem nie jest wywołanie wczesnego poronienia, lecz nie dopuszczenie do wystąpienia owulacji u kobiety. Zastosowana w odpowiednim momencie tabletka „dzień po” stosunku, opóźnia lub hamuje owulację, przez co maleją szanse na dotarcie plemników do komórki jajowej i co za tym idzie, niepożądane zapłodnienie.
Kiedy należy przyjąć tabletkę po? Skuteczność lewonorgestrelu jest największa w ciągu 72 godzin (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym, wynosi ona 84%. Natomiast octan uliprystalu powinien zostać zażyty najlepiej niezwłocznie po odbyciu stosunku płciowego, a najpóźniej do 120 godzin (5 dni) po nim, skuteczność tej substancji czynnej jest wyższa i wynosi około 98%.
Od czego jeszcze zależy skuteczność tabletek „dzień po” stosunku? Na ryzyko zajścia w ciążę mogą wpłynąć nasilone dolegliwości żołądkowe u kobiety, dlatego w sytuacji, gdy w ciągu 3 godzin od zażycia leku wystąpiły wymioty, należy niezwłocznie przyjąć następną tabletkę. Warto mieć na uwadze także, że tabletka „po” nie zapobiega zajściu w ciążę w przypadku ponownego odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia po jej zażyciu, więcej informacji na temat skuteczności tabletek „dzień po” przeczytasz na tabletkadzienpo.pl.
Tabletki „dzień po” stosunku należy stosować jedynie w uzasadnionych i nagłych przypadkach, w przeciwnym razie może dojść do rozregulowania gospodarki hormonalnej i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Jeśli antykoncepcja awaryjna jest stosowana rozważnie i zgodnie z zaleceniami, jest ona w pełni bezpieczna i nie wpływa na płodność. Jak każdy lek jednak może powodować działania niepożądane.
Możliwe działania niepożądane tabletek „dzień po” stosunku zawierających lewonorgestrel, zgłaszane przez więcej niż 1 na 10 pacjentek stosujących lek, to:
Natomiast w przypadku octanu uliprystalu częste działania niepożądane (zgłaszane przez 1 na 10 pacjentek stosujących lek) to:
Antykoncepcja awaryjna jest w Polsce dostępna wyłącznie na receptę, jednak dzięki rozwiązaniom takim jak recepta przez Internet można je wykupić nawet bez udawania się na wizytę stacjonarną do lekarza. Istnieje jednak grupa osób, która nie powinna stosować antykoncepcji awaryjnej, zaliczają się do niej kobiety uczulone na lewonorgestrel, octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników tabletek „po”. Leku nie powinny przyjmować również osoby, u których stwierdzono:
Tabletki „dzień po” stosunku nie powinny być także stosowane przez młodzież w wieku przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, kobiety w ciąży oraz kobiety, u których w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83781Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
55774„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
45263Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
32035Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
32002Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+275 / -4PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+130 / -18Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+101 / -17„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
17Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 539