zamknij

Biznes

Czy sprzedawcy węgla respektują przepisy o jakości paliw?

2018-11-07, Autor: 

Od 4 listopada obowiązują przepisy dotyczące monitorowania i kontroli jakości paliw stałych. Nakładają one m.in. na sprzedawców węgla obowiązek wystawiania świadectw jakości. Czy w punktach sprzedaży opału na Śląsku prawo jest respektowane? Bywa z tym różnie.

Reklama

Minister Energii wydał rozporządzenie dotyczące norm jakości paliw. Wynika z niego, że jeśli paliwo nie spełnia norm jakościowych, to nie może być sprzedawane do użycia w gospodarstwach domowych i instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW. Ponadto, nie można już sprzedawać prywatnym odbiorcom flotokoncentratów, paliw stałych niesortowanych oraz mieszanin paliw zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego.

Nowe rozporządzenie wprowadza też obowiązek wystawiania przez sprzedawcę węgla nowego dokumentu tzw. świadectwa jakości paliw stałych. Klient powinien otrzymywać od sprzedawcy dokument, którego wzór został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Energii. Na świadectwie jakości będzie informacja, jakie są wymogi jakościowe dla danego rodzaju paliwa stałego i w jakim przedziale parametrów mieści się sprzedawany towar.

Podanie przez sprzedawcę informacji niezgodnych z rzeczywistością może skutkować nałożeniem kary w wysokości od 10 tys. do 250 tys. złotych.

Łukasz Horbacz – prezes Izby Sprzedawców Polskiego Węgla ma poważne wątpliwości czy firmy z jego branży właściwie wdrażają nowe przepisy. Na 12 tysięcy podmiotów jak dotąd tylko 300 zwróciło się do Izby o przeszkolenie w zakresie nowych regulacji. Na podstawie swoich obserwacji dzieli sprzedawców na 3 grupy. Tych którzy solidnie się przygotowali i już od dłuższego czasu wdrażają nowe regulacje, tych którzy próbują na własną rękę interpretować prawo i w jakiejś części stosować nowe regulacje oraz tych, którzy nie mają pojęcia o nowych regulacjach i jak dotąd nie zrobili nic, by je stosować.

- Moim zdaniem to efekt pośpiesznego wprowadzenia nowych regulacji i zbyt krótkiego vacatio legis, które w praktyce trwało miesiąc. To zdecydowanie za mało dla naszej branży, by przygotować się do nowej rzeczywistości prawnej - mówi Łukasz Horbacz.

Obawy prezesa Izby Sprzedawców Polskiego Węgla potwierdziło szybkie badanie przeprowadzone przez naszych dziennikarzy. O świadectwo jakości węgla spytaliśmy w środę rano na składach węgla w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Żorach i Jastrzębiu-Zdroju. Tylko w trzech z nich sprzedawcy dysponowali na miejscu świadectwem jakości. W czwartym sprzedawca deklarował wystawienie świadectwa „w terminie późniejszym”, a w piątym właściciel punktu sprzedaży nie miał pojęcia o nowych przepisach.

Nie lepiej sytuacja wygląda w hipermarketach dużych sieci. Świadectwem jakości na miejscu nie dysponował sklep sieci OBI w Rybniku, który oferował „przesłanie dokumentu e-mailem”. W tym samym mieście w sklepie sieci Castorama usłyszeliśmy, że okazanie świadectwa jakości możliwe „w obecności kierowniczki”.

> Czytaj cały artykuł w serwisie ŚląskiBiznes.pl

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
  • ~x.treme 2018-11-07
    20:50:49

    Rok temu wszyscy psioczyli jakim to złym "paliwem" jest flot czy tzw. muł. Żartowałem sobie na tym forum że mam w piwnicy 100t i będę nim palił i nikt się nie zorientuje co mam w piecu, bo się z niego prawie wcale nie dymiło.
    Flot się skończył parę tygodni temu;)
    Kupiłem na jednej z rybnickich KWK czyściutki pachnący węgielek za gruba kasę i tak sobie myślę: "no to teraz się będzie jarać ,zero dymku i prawie 100% eko, drogo zabuliłem. I co? G..no! Wali czarny smołowaty dym z komina jakiego nigdy u mnie nie widziałem. Teraz żałuję że nie mam 100t flotu. Fakt faktem trzeba spiepszać z tym piecem i jakimkolwiek węglem. Ale niestety zamiast podłączenia gazu czy ogrzewania miejskiego malujemy na drogach idiotyczne pasy dla rowerów - mówię to jako rowerzysta, który omija szerokim łukiem centrum miasta.!

  • ~ 2018-11-07
    21:08:52

    37 61

    @x.treme a więc sam doszedłeś do dobrego wniosku do którego inni doszli wcześniej. Należy albo skończyć całkowicie ogrzewać domy węglem albo zacząć się domagać obowiązkowych, monitorowanych elektronicznie filtrów, a także wprowadzić patrole dronowe które robią już popłoch w niektórych miejscowościach.

  • ~x.treme 2018-11-07
    21:44:31

    81 12

    ~orient
    myślisz że jak kupowałem 10 lat temu piec to ktoś mówił że powoduje smog i takie tam? Wszyscy tak robili i nikomu to nie przeszkadzało. Teraz zrobili się wszyscy EKo, fit, sweet i srit, szczególnie nowobogaccy, albo ci co są zmuszeni mnóstwo płacić za inne ogrzewanie.
    Poza tym jak wydałem kilka tysięcy złotych na piec to logiczne, że nie zezłomuje go za 4 czy 5 lat tylko wykorzystam maksymalnie. Termin max już się zbliża. Tylko dlatego wymienię piec, nie dlatego, że nagle odwaliła mi ekologia. Jak napisałem wyżej, jakbym miał 100t mułu dalej bym go spalał i nikt by o tym nie wiedział, dopóki piec by się nie rozciekł.
    A teraz smrodzę na całą dzielnice gó...nym SUPER jakosciowym, drogim węglem z KWK (..)

  • ~karolVTEC 2018-11-07
    21:46:47

    31 72

    Po co komu węgiel w domu? Jest przecież pellet, który można dostać w dobrych cenach, jest wygodnie, czysto, w piwnicy ładnie pachnie, no i z komina ani trochę dymu nie leci. Czemu nic nikt nie wspomni o tym paliwie?

  • ~ 2018-11-07
    22:00:37

    32 20

    Dlaczego u nas jest smród i syf w powietrzu a nowotwór w płucach, a na Litwie, w Czechach, Czarnogórze i na południu Włoch nie? I proszę nie mówić mi o ubóstwie energetycznym bo Litwa, Czechy i Czarnogóra to nie gospodarcze potęgi świata... o południu Włoch nie wspomnę.

  • ~ 2018-11-07
    22:11:17

    17 7

    x.treme - rozpalaj od góry jak masz taką możliwość.


    Palił ktoś koksem?

  • ~xxxx 2018-11-07
    22:20:42

    14 1

    Jak masz piec żeliwny to możesz palić koksem

  • ~jabibe 2018-11-07
    22:25:05

    65 23

    Z tym smogiem to ogólnie śmieszny temat jeszcze 5-10 lat temu jak spadło trochę śniegu to słyszałem rozmowy ludzi/znajomych którzy mówili jak to za ich czasów śnieg po 1 dni był czarny. Nikt wtedy nie płakał, ludzie jakoś żyli. Nie mówię, tego żeby bagatelizować problem bo on faktycznie istnieje. Ale śmieszy mnie sposób w jaki próbują niektórzy z tym "walczyć". Nagle "oświeceni" szczekają i rzucają się na tych co palą węglem, zapominając, że jeszcze niedawno sami to robili i za pewne skorzystali z dotacji/okazji, że rozciekł im się piec i przeszli na czystsze ogrzewanie. Świat się zawsze rządził i będzie rządził kalkulacjami ekonomicznymi więc nie uwierzę, że ktoś wymienił sprawny piec na gaz/pellet/ciepło ze słoneczka. No i jeszcze jest opcja z mieszkańcami bloków, którzy nie musieli się przejmować takimi "luksusami" jak ogrzewanie domu. Dlatego twierdzę, że Ci co teraz najgłośniej szczekają/żalą się i pajacują z tymi maseczkami to zwyczajni hipokryci. Najgorsze jest to, że całą tą akcje ze smogiem próbują mieszać z tak zwaną ekologią . Oczywiście ekologiczne podejście sprowadza się do ich własnej wygody, bo już nie są tak ekologiczni na skale globalną . Ciekaw czy zrezygnują ze smartphonow, tv, i innych wygód jak poczytają o koltanie. Ciekaw jestem czy nie boli ich np fakt kosztów jakie możemy ponieść za x lat w związku z produkcją aut elektrycznych, które jak się okazuje nie są takie ekologiczne jakby się mogło nie którym wydawać. Nie, nie jestem za zamykaniem się w jaskiniach ale życzyłbym sobie by ludzie myśleli racjonalnie, a przede wszystkim poszerzyli horyzonty a nie skupiali się tylko na własnym nosie i że im śmierdzi, bo prawda jest taka, że za pare lat ten problem może się okazać błahostką w porównaniu z tym co może przynieść coraz bardziej agresywna dewastacja zasobów naturalnych ziemi. Warto sobie poczytać np jakie zniszczenia spowodowało wydobycie wyżej wymienionego koltanu i np neodymu wykorzystywanego w elektrowniach wiatrowych.

  • ~ 2018-11-07
    22:29:38

    31 46

    @jabibe nie jesteś za powrotem do jaskiń, a czym jest palenie w piecach typu śmieciuch jak nie zahamowaniem cywilizacji i lekceważeniem współczesnych wynalazków w dziedzinie ogrzewania? W innych krajach to nie do pomyślenia aby można było tak truć, tak szkodzić mimo całkiem dobrego poziomu życia mieszkańców naszego kraju. Ile nowych domów z piecami śmieciuchami wybudowano w ostatnich 10 latach w okolicy? Niektórzy mówią, że kilka tysięcy.

  • ~ 2018-11-07
    22:39:29

    24 36

    @x.treme ludzie powinni mądrzeć i sami chętnie wycofywać coś co szkodzi. Kiedyś hitem był azbest. Chciałbyś w domu obecnie zainstalować dachówki azbestowe? Lekceważyć to można sobie jakiś mały smrodek. Ale u nas mamy czasami zimą katastrofę ekologiczną. Nie masz dzieci to się nie musisz tym przejmować ale wielu z nas ma dzieci i choćby dla nich warto zmieniać swoje złe przyzwyczajenia aby one mogły dzięki temu mniej chorować, jeśli nasze pokolenie nie miało tego szczęścia. U wierzących powinno się częściej odzywać sumienie - szczególnie jeśli komunikaty medialne mówią o przekroczonych normach, a osoby wolą odkładać pieniądze na koncie czy do skarpety.

  • ~chris88 2018-11-07
    23:06:38

    28 3

    Primo - prowokacje trzeba potrafić robić. W Castorama Świadectwa Jakości są publicznie dostepne na hali w miejscu sprzedaży - ekspozycji węgla. Każdy klient, który kupuje węgiel otrzymuje świadectwo razem z dowodem zakupu w kasie. Świadectwo jest przypisane do partii produktu. Informacja jest precyzyjna dla klientów, którzy nie dokonują zakupu, a chcą przeczytać w spokoju świdectwo - jest ono dostępne w punkcie informacyjnym, wydaje je osoba upoważniona. Portal nie chciał zainwestować w prowokację 16 zł to i nie otrzymał świadectwa. Ustawa mówi, że kupujący musi otrzymać świadectwo. Dla innych jest ono udostepniane. Nie róbmy więc dymu tam gdzie nie ma węgla.

  • ~ 2018-11-07
    23:21:47

    48 5

    a przy okazji wylewaniu szeregu" mądrości",kto powie co sensownego zrobiły władze naszego miasta w celu poprawy jakości powietrza, oprócz papierkowego wprowadzenia zakazu, który jak widać oprócz nakręcenia rynku, niewiele dał, poprzedni prezydent szumnie zapowiadał zamknięcie przestarzałej chwałowickiej ciepłowni do 2015 roku i odbiór ciepła z elektrowni, obecny prezydent też zapowiadał takie działania i... na tym się skończyło, włodarze skupili się na pierdołach, Diagnoza, zardzewiałe doniczki, malowanie pasów rowerowych gdzie popadnie, czy budowa "miasteczek ruchu drogowego" (Kamień czy Karolinka) jest ważniejsze i łatwiejsze od realnych działań, elektrownia dalej ogrzewa głównie zalew i atmosferę, żadnej poprawy w tym temacie nie widać, bo jak na razie chyba nie zasadzono jeszcze drzewa z którego będzie zrobiony styl do łopaty, którą będą wykonywać wykop pod rurę którą miałoby płynąć ciepło do miasta, a o temacie włodarze przypomną sobie zapewne dopiero przed następnymi wyborami, obawiam się też, że z dniem w którym dotychczasowy odpad cieplny popłynie do miasta (może jeszcze dożyję tych czasów), stanie się on natychmiast dobrem luksusowym, za który wszyscy po drodze będą się starali złupić końcowego odbiorcę, słyszałem ostatnio audycję o Islandii, która prawie w całości ogrzewana jest geotermalnie, tam odbiorca płaci tylko za budowę przyłącza z magistrali do własnej posesji, samo ciepło, płynące z wnętrza ziemi jest gratis, ciekawe jak wyglądało by to u nas, ile opłat i innych danin byłoby po drodze ?

  • ~pprywatne 2018-11-07
    23:27:07

    44 9

    ~jabibe - Kiedyś to sadza spadła koło domu i popiół zostawał w popielniku, a teraz te nowe ekologiczne kotły wydmuchują cały popiół przez komin i jest tak rozdrobniony, że go nie widać. To właśnie te ekologiczne kotły i kiepskiej jakości węgiel w nich spalany powoduje smog.

  • ~pprywatne 2018-11-07
    23:28:52

    20 28

    Zakazać węgla to ludzie się będą musieli palić czymś innym i problem sam zniknie.
    Chociaż u nas to część inteligentów może przejść na śmieci i opony...

  • ~ 2018-11-07
    23:44:35

    21 6

    ~pprywatne jak kiedyś rzuciłem hasło w komentarzach o tym, by skupić się w głównej mierze na montażu elektrofiltrów, czym można by ogarnąć temat jakości powietrza szybciej, skutecznie i taniej j, niż poprzez stopniową, obowiązkowa wymianę kotłów, to momentalnie zapluli mnie jadem portalowi blokowi "eksperci", wychodzi jednak, że niestety miałem wiele racji, a wprowadzony obecnie zakaz, to kolejny niezbyt trafiony eksperyment naszych władz, która jak pokazuje także ostatni przykład Karolinki, lubi doświadczenia na mieszkańcach

  • ~Lateks 2018-11-08
    00:06:00

    14 3

    ~ryhor jeśli masz piec żeliwny i dobry ciąg kominowy to jak najbardziej polecam, problem jest jedynie z zakupem, ja kupowałem w Pilchowicach, ale jak to bywa z workowanym opałem bywa mokry i ciężko sprawdzić czy 1000kg to 1000kg. Rozpala się gorzej niż węgiel (ja miałem problem z kominem) ale jak wszystko jest ok to super sprawa, tylko musisz uważać bo piec lubi się rozkulać i woda się gotuje niczym w parowozie. Sadze wypalone do białości...
    P.s. jest tylko jeden problem, uchwała sejmiku śląskiego milczy na temat koksu...

  • ~MTWWD 2018-11-08
    02:06:30

    9 27

    ~ryhor Najlepij postow se koksioka we salonie to se całom rodzinom bedziecie mogli oddychać.

  • ~entropia 2018-11-08
    08:40:16

    8 4

    ~x.treme
    pal od góry, zamontuj w górnych drzwiczkach dolot powietrza wtórnego, zmniejsz moc pieca zabudowując komorę spalania cegłą szamotową, zaoszczędzisz min. 30 % opału
    http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

  • ~Arteks 2018-11-08
    08:57:05

    9 44

    @ursus - zaangażowanie władz Rybnika (zarówno tych poprzednich jak i obecnych) w tą tematykę w ostatnich latach jest bardzo duże. Trudno jednak oczekiwać szybkich i dużych efektów jak się rządzi w okolicy gdzie ludzie są bardzo oporni i pazerni. Nie wiem dlaczego w co drugim wpisie wypominasz władzom miasta, że zajmuje się innymi rzeczami. A to chciałbyś, żeby miasto przestało funkcjonować z powodu problemu z kopciuchami? Jak to sobie wyobrażasz? Diagnoza to po części próba zamazania fatalnego smogowego wizerunku miasta - po części udana bo Rybnik pokazany jest tam z bardzo pozytywnej strony, a w temacie smogu media przedstawiają nas niekorzystnie. Zauważyłem, że podobne pretensje miałeś do uchwały antysmogowej naszego sejmiku. A więc zawsze jesteś na "nie", a przyczyną kryzysu z powietrzem na Śląsku nie są władze - tylko właściciele pieców zasypowych (po części także ich producenci). Wstydem napawa to, że tylko w naszym regionie Polski do niedawna palono czymś tak syfiastym jak muł, wstydem też napawa to, że nawet do nowych domów montowało się tu tak przestarzałe systemy grzewcze. Tu musi zmienić się mentalność, a pomogłyby kolejne przepisy prawne. Twój pomysł z filtrami nie jest nowy, wspominali o tym także inni i to już dawno. Ja też go popieram bo dałby natychmiastowe skutki. Ale jak przy obecnym prawodawstwie zmusiłbyś właścicieli domków do ich montażu? Od razu by ci powiedzieli "mój plac, mój komin" - jedynie do dymu się nie przyznają bo wolą nie patrzeć na te obrzydliwe kominy.

  • ~melemele 2018-11-08
    10:51:34

    10 3

    ~x.treme Gdzieś popełniasz podczas palenia błąd , masz piec górnego spalania ,czy dolnego ? bo w każdym z nich inaczej się rozpala i pali.
    Co do flotu : pięknie się nim paliło z komina praktycznie nic nie dymiło , zakazali bo w piecach z wentylatorem komin wyrzucał Ppm-y co na grawitacyjnym ciągu nie miało mieć prawa.


    ~pprywatne podzielam Twoje zdanie co do tych pseudo ekogicznych pieców z wentylatorem , kiedyś mieszkałem w miejscu gdzie sąsiedzi z obu stron mieli takie"wynalazki" i jak rozpalali te swoje reaktory to na 3 metry nie było widać na podwórku.

  • ~ 2018-11-08
    11:48:06

    5 2

    ~MTWWD ok, a Ty "se" wyłącz internet, ale najpierw poczytaj co to koks opałowy i o metodach jego spalania w piecach.

    I niby to ja jestem zaściankowcem z kopciuchem.

    ~melemele ja mam wentylator, ale rozpalam piec na naturalnym ciągu, wentylator włączam jak piec osiągnie temperaturę wody jaką chcę. Faktem jest że miarkowniki są lepszym urządzeniem, wszystko trzeba używać z głową.

    Pozdrawiam ekoterroryści.

  • ~melemele 2018-11-08
    12:35:06

    10 4

    ~ryhor - No i mądrego dobrze posłuchać. Palenie z wiatrakiem porównuję do takiego przypadku , jakby człowiekowi wlewać na siłę płyn do gardła .... to co zrobi ? rzygnie nieprawda ? - to samo robi atmosfera.
    Do Arteksa - nie wiesz co piszesz albowiem piec zasypowy dolnego spalania to jest taki Mercedes wśród pieców, dotychczas nic lepszego nie wymyślono , zasypujesz go opałem i przez 3 , 4 dni nie schodzisz do kotłowni a z komina się nie dymi bo cały dym jest spalany w piecu.
    Problem ze smogiem wynika z tego , że ponad 90 % ludzi nie wie jak w swoich piecach palić bo przez X lat tak palili i było ciepło a teraz ktoś do nich przychodzi i mówi , że robią to źle- jakiś wariat czy cóś .... , trzeba do nich dotrzeć fizycznie i pokazać jak palić w danym typie kotła, wyraz twarzy jak się nie będzie dymić bezcenny za resztę zapłacą kartą tzn. zapłacą mniej bo wyciągną z opału całą energię ... i na tym powinny się skupić władze.
    Również pozdrawiam wszystkich eko

  • ~jedrek_1_1 2018-11-08
    13:02:04

    12 6

    Mój dziadek nie miał w domu toalety. I choćby nie wiem jak mi dzisiaj zachwalał sranie z żerdki , to ja preferuję WC. Mam nadzieję, że spalający paliwa stałe u siebie w domu też kiedyś do tego dojdą, że świat poszedł do przodu.

  • ~melemele 2018-11-08
    15:16:21

    4 2

    ~jedrek_1_1 W życiu trzeba wszystkiego spróbować , bo niekiedy nie wie się co się traci ; )

  • ~przykopa 2018-11-08
    17:11:49

    12 0

    Należałoby też sprawdzić dokumenty wagowe z niektórych pseudo biur opałowych. O ile nie mam raczej zastrzeżeń do wag na kopalniach. To już w niektórych ,,składach opałowych " panuje wolnoamerykanka . Węgiel nie jest sprzedawany wedle wagi , ale na metry . Ciężar nasypowy węgla typu groszek wynosi ok. 750 kg/ m 3. Jeśli zamiast tony , nasypią 750 kg. To znaczy że ukradną 1/ 4 węgla . Dlatego nie zgadzajcie się by nie być obecnym w czasie ważenia. Zwracajcie by uwagę by był do faktury dołączany wydrukowany kwit wagowy ( nie taki wpisany ręcznie)

  • ~ 2018-11-08
    17:37:12

    4 0

    ~Arteks-" zaangażowanie władz Rybnika (zarówno tych poprzednich jak i obecnych) w tą tematykę w ostatnich latach jest bardzo duże." tak, zwłaszcza na papierze, widać to szczególnie w temacie zapowiadanych od lat proekologicznych inwestycji , o których wspominałem
    " A to chciałbyś, żeby miasto przestało funkcjonować z powodu problemu z kopciuchami?"nie, chciałbym, by miasto zajęło się w pierwszej kolejności rozwiązywaniem prawdziwych problemów
    " Diagnoza to po części próba zamazania fatalnego smogowego wizerunku miasta" tak jak kiepski blacharz w samochodzie, zamiast wymienić zardzewiałe elementy, całość pokryje szpachlą, pomaluje i na chwilę jest ok, można sprzedać, tutaj jest podobnie, pudrowanie babci z nadzieją, że będzie wyglądać jak nastolatka
    "Zauważyłem, że podobne pretensje miałeś do uchwały antysmogowej naszego sejmiku. A więc zawsze jesteś na "nie" przeczytaj sobie jeszcze raz tamtą wypowiedź, krytykowałem tam pominięcie w niej zupełnie elektrofiltrów, jako sposobu na tani ( w porównaniu do wymiany kotła) i efektywny sposób ograniczenia emisji pyłu, co mogło dać wymierna korzyść
    " Ale jak przy obecnym prawodawstwie zmusiłbyś właścicieli domków do ich montażu" tak samo, jak obecnie uchwała nakazuje wymianę kotła, tak trudno na to wpaść ?

  • ~ 2018-11-08
    19:10:06

    3 16

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~peha 2018-11-08
    21:56:03

    11 0

    ~karolVTEC
    A najlepszy jest pellet robiony z płyt meblowych, są tacy producenci.

  • ~Arteks 2018-11-09
    11:16:25

    4 19

    @ursus - przykłady: prezydent Fudali jako pierwszy rzucił hasło o zakazie palenia mułu i floty w piecach indywidualnych. On, a potem Kuczera lobbowali w sprawie uchwały antysmogowej. Za Kuczery bardzo rozsądnie zmodyfikowano regulamin dopłat. Wydano ok. 75 mln na walkę ze smogiem. Zrobiono akcje edukacyjne. Uruchomiono system monitorowania powietrza w całym mieście, a nie tylko przy ul. Borki. Powołano Eko-patrol zajmujący się tylko kontrolami kotłowni. Wiem, że efekty nie są takie jakie byśmy wszyscy oczekiwali. Ale to tylko świadczy o skali dziadostwa ogrzewczego naszego regionu, a nie brakiem zaangażowania władz miasta. Ze swojej strony władze państwa łaskawie ogłosiły w tym roku program "Czyste powietrze", wprowadziły przepisy o jakości paliw i dopasowały przepisy o możliwości kontrolowania jakości paliwa przez straży miejskiej. Też d. nie urywa czyż nie? O filtrach nikt nie wspomina, a uważam podobnie jak ty, że ich montaż wprowadziłby natychmiastową poprawę powietrza.

  • ~Łukasz Biegiesz 2018-11-13
    21:23:29

    5 6

    Ludzie zapomnijcie o jakichkolwiek filtrach. Taki filtr nie ma prawa działać na kominie kotła który nie nadaje się do spalania drewna i węgla (a wszyscy takie mają w kotłowni). Gdyby taki filtr na tym zamontować to uległby awarii już po kilku godzinach pracy. Kominem wypuszczana jest taka ilość zanieczyszczeń że to nie ma prawa działać. Filtry nadają się jedynie do kotłów w których proces spalania przebiega zgodnie z prawami fizyki i gdy chcemy zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z takiego kotła tj mamy kocioł retortowy np 3 klasy i chcemy go doprowadzić do emisji jak kotła 5 klasy. Temat potwierdzony u producenta takiego filtra firmę TECH. Jeżeli nie wierzycie możecie sami zadzwonić do firmy po tą informację

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.