zamknij

Wiadomości

Czy Rybnik straci Centrum Powiadamiania Ratunkowego?

2011-02-15, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Na Centrum Powiadamiania Ratunkowego miasto Rybnik wydało już kilkaset tysięcy złotych. Teraz wszystko może pójść na marne. Zgodnie z pomysłem wojewody, w regionie ma powstać tylko jedno takie centrum i to w Jastrzębiu Zdroju.

Reklama

W Rybniku, Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa w ramach Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Od samego początku jego istnienia, miasto wydało kilkaset tysięcy złotych na jego funkcjonowanie. - Około 600 tysięcy złotych pochłonęły wydatki związane z adaptacją pomieszczeń, budową dodatkowej zewnętrznej klatki schodowej, a także zakupem niezbędnego sprzętu komputerowego oraz łączności. Kolejne 600 tysięcy przeznaczono na remont budynku straży pożarnej, gdzie mieści się centrum. Następne 52 tysiące wydano na lokalizatory zainstalowane w karetkach – wyjaśnia Lucyna Tyl, rzeczniczka magistratu. – Dodatkowo na bieżąco przekazujemy środki na funkcjonowanie PCZK z przeznaczeniem na nowy sprzęt komputerowy oraz paliwo – dodaje.

Teraz okazuje się, że wszystkie nakłady finansowe jakie poniosło miasto i powiat mogą pójść na marne, bo decydujący w sprawie centrum powiadamiania wojewoda, ma nowy pomysł. Mianowicie myśli o stworzeniu tylko jednego centrum powiadamiania w regionie, które zostałoby zlokalizowane w Jastrzębiu Zdroju.

 

Zdaniem rybnickich urzędników taka decyzja byłaby niekorzystna dla mieszkańców Rybnika, Jastrzębia i okolic. Oznaczałaby między innymi, że dzwoniąc na pogotowie, zawsze dodzwonimy się do Jastrzębia oraz to, że mniejsza liczba dyspozytorów musiałaby obsłużyć taką samą liczbę mieszkańców.

 

Renata Kostiw-Rydzek ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przekonuje, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. – Na razie wszystko funkcjonuje według starych zasad i prawdopodobnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pozostanie w Rybniku – uspokaja urzędniczka. O dalszych losach Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rybniku będziemy informować.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~zxr9 2011-02-15 13:36:01

  Panie Fudali, ma Pan teraz pole do popisu i zadziałać :) Bo temat autostrady już chyba można uznać za przegrany

  0 0
 • ~raluca 2011-02-15 14:16:16

  Mam nadzieję że pan Fudali na to nie pozwoli.Powiem więcej na osiedlu Nowiny mamy całodobowy dyżur lekarski i to też mają zamiar nam zabrać będziemy musieli udać się do przychodni w mieście.Zawsze jak jest coś dobrze to ktoś usilnie musi to popsuć

  0 0
 • ~Jaro 2011-02-15 14:43:48

  Za całe zamieszanie odpowiada wojewoda. A kto jest wojewodą? Zygmunt Łukaszczyk należący do Platformy /anty/Obywatelskiej, a jakże mogłoby być inaczej. Miejmy tylko nadzieje, że na nierozsądnych pomysłach się skończy i nie będzie woli ich realizacji.

  0 0
 • ~lukaszn84 2011-02-15 14:46:24

  A TEN KRAJ POLSKA SIĘ NAZYWA !!! I WSZYTKO JASNE!!! JAK COŚ CIEBIE DZIWI TO ODPOWIEDZ SOBIE W JAKIM KRAJU MIESZKASZ I WSZYTKO BĘDZIE JASNE!!! żal.pl

  0 0
 • ~aziazi 2011-02-15 15:17:06

  Może warto bliżej się przyjrzeć temu niedorzecznemu pomysłowi, a raczej osobom, które chcą doprowadzić do utworzenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego właśnie w Jastrzębiu, a nie w dużo większym Rybniku. Wojewoda - Zygmunt Łukaszczyk, Ireneusz Ryszkiel - Wydział Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej przy Śl. Urzędzie Wojewódzkim, a także naczalstwo Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach w osobach Artur Borowicz i Wojciech Miciński. Nadmieniam, że teren Jastrzębia zabezpiecza właśnie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Panie Prezydencie Fudali, Panie Starosto, co Panowie na to...?

  0 1
 • ~ 2011-02-15 16:03:28

  a czemu myślicie że sprawa CPR jak i sprawa autostrady to wina Pana Fudalego? bo mi wydaje się, że zarówno minister transportu jak i wojewoda pochodzą z aktualnie niepodzielnie rządzącej w Polsce partii PO. A co do tej pory w tych sprawach zrobili posłowie PO z naszego regionu, we wszystkich sprawach tacy mądrzy, a teraz nagle nabrali wody w usta???

  0 0
 • ~Fiodore 2011-02-15 16:11:57

  Cholewcia, czemu oni oszczednosci szukaja zawsze w szarych obywatelach, a nie wsrod swojej elyty? oO Moze w ogole zlikwiduja ratownictwo, tyle pieniazkow by zaoszczedzili.

  0 0
 • ~mily pan 2011-02-15 16:30:20

  POkemony, slyszalem ze Fudali polozy sie na torach zeby uratowac to centrum,czy tego chcecie?

  0 0
 • ~aziazi 2011-02-15 16:30:35

  Przecież im właśnie tylko o to chodzi, im więcej zaoszczędzą, tym więcej zostanie do podziału. Nie liczy się życie i zdrowie pacjenta, a tylko cięcia. Panowie, a dlaczegóż nie można zrobić jednego Centrum np. w Warszawie...? Policzcie ile zaoszczędzilibyście... Opamiętajcie się...Już obecnie są czasami problemy z dodzwonieniem się do właściwego pogotowia ( nie mówiąc już o numerze ratunkowym -112-, do dzisiaj nie działa, jak powinno). Ulepszajcie to, co już działa w miarę dobrze, a nie stwarzajcie następnego ''gniota''. Ucierpi na tym tylko pacjent, nie Wy...

  0 0
 • ~arot1987 2011-02-15 17:16:46

  A ja mam tylko jedno krótkie pytanie... Ile osób wypowiadających się w tym temacie ma jakąkolwiek styczność z Ratownictwem medycznym?!

  0 0
 • ~aziazi 2011-02-15 18:16:35

  arot1987- pozdrawiam i życzę dobrego zdrowia.

  0 1
 • ~Fiodore 2011-02-15 18:27:33

  A bycie potencjalnym "klientem" sie nie liczy? No to moze od razu przeksztalmy Pogotowia w Domy Pogrzebowe i przerobimy karetki na karawany? Pominiemy w ten sposob caly proces zmudnego leczenia, ktore i tak idzie na daremne jesli pacjent umrze.A dodatkowo pomijamy posrednikow - czytaj handlarzy skorami i dostawce Pawulonu oO.

  0 0
 • ~rybnikus 2011-02-15 19:16:12

  Tak bolszewicy z PO, mszczą się, że rybniczanie nie życzą sobie lodziarzy i tych co obiecują cuda a zamiast, podnoszą podatki!

  0 0
 • ~Wachu 2011-02-15 19:59:35

  A może po prostu uznano że w Jastrzębiu można liczyć na sensowniejsze zarządzanie pogotowiem niż to ma miejsce w Rybniku gdzie najlepszym biznesem byłoby postawienie autozłomu obok szpitala i życie ze złomowania karetek które notorycznie kasują sowicie opłacani ratownicy. Kilka dni szpital pozbył się kolejnej karetki, 3 w ciągu roku. A potem wmawia się nam że nie ma kasy na leczenie pacjenta ale na płacenie 2,5 tysia za dyżur lekarzowi i kupowanie coraz to nowych aut jest...

  0 0
 • ~rybnikus 2011-02-15 20:11:14

  Wachu, czy ty naprawdę myślisz, że jak przeniosą CPR do Jasrzębia to karetki przestaną się psuć a ten auto złom zamieni się w salon nowiutkich ambulansów?

  0 0
 • ~Wachu 2011-02-15 21:16:22

  @rybnikus
  ale może o tym kto siada za kierownicą będzie decydował ktoś rozsądniejszy niż dziadzio amant.
  I przyjmij do wiadomości że 3 karetki były prawie nowe

  0 0
 • ~bodzio 2011-02-15 21:24:40

  Ja wiem iż decyzja już dawno zapadła i CPR zostanie przeniesione do Jastrzębia ale tak naprawdę to dopiero początek ..bo tak naprawde to wojna toczy się o centrum ratownictwa które jest dotowane i to tak naprawdę chce przejąc szpital w Jastrzębiu.. I odopowiednie osoby już dawno w tym temacie lobbują u wojewody.. ..Jatrzębski dyrektor szpitala ma głowę na karku i dawno już strategię rozpisał a PO mu w tym pomaga.. rybnik znowu w PO nie jest lubiany

  0 0
 • ~ 2011-02-15 21:25:27

  Dziękujemy ci Partio Oszustów za dobroczyńcę wojewodę! Oszczędności ważniejsze niż ludzkie życie, ciekawe że oszczędności nie dotyczą ministerialnych pasożytów gdzie nagrody, zlecenia i premie sypią się z naszych podatków lekką rączką.

  0 0
 • ~Wachu 2011-02-15 21:33:12

  GTW12 może tamtejszy dyrektor mniej zajęty jest bo rybnicki musi dorabiać na oddziale (godzina lepiej płatna niż 3 dniówki przeciętnego człowieka)

  0 0
 • ~norton 2011-02-15 21:43:33

  Nie wierze w to co mowi Pani Tyl - twierdzila, ze nikt nie manipulowal przy swiatlach na Wyzwolenia - kolo czarnych kul.

  0 0
 • ~Arteks 2011-02-15 21:47:32

  A jak pisałem niedawno, że Krząkała kompletnie nie lobbuje za naszym miastem i nie współpracuje z innymi posłami na jego rzecz to niektóre kłapouchy od Krząkały pisały, że poseł nie jest od lobbowania i załatwiania... W czasie kiedy poseł Gadowski z Jastrzębia układają różne układanki z wojewodą pochodzącym z Żor to nasz poseł germanista debatuje nad wyższością Fausta nad młodym Wernerem. Gdyby brano pod uwagę logikę a nie politykowanie to w naszym subregionie mogłyby powstać spokojnie dwa takie centra: w Rybniku i Jastrzębiu przy obu szpitalach wojewódzkich. Przecież u nas mieszka 600 tys. ludzi, jest masę zakładów przemysłowych w których mogą występować zagrożenia, mamy gęstą sieć dróg, autostradę, gęstą sieć linii kolejowych a więc czynniki zwiększające wypadkowość itd. Jeśli ma powstać jedno takie centrum to zdecydowanie w największym mieście regionu i to centralnie położonym wobec innych. Zauważcie ile km. jest z Jastrzębia do Czerwionki czy Raciborza? A ile z Rybnika. Myślę, że pomysł utopiony zostanie po wyborach. Być może Łukaszczyk już nie będzie wojewodą ;) W każdym razie w tym kontekście warto dłużej się zastanowić na kogo się będzie głosować w wyborach. Ja już chyba na PO nie zagłosuję, a nieudolność i nieprzydatność posła Krząkały jest dla mnie osobistą porażką. Wspierałem go w poprzednich wyborach na tym forum, a zawiodłem się na wszystkich frontach jego posłowania :(

  0 0
 • ~bodzio 2011-02-15 21:49:04

  Wiem iż rybnicki dyrektor też próbował juz u wojewody lobbować/walczyć jak kto woli ,,, ale niestety partia nie ta , w rybniku sprawuje władzę i decyzje juz zapadly. Trzeba było rozsadniej głosować teraz wszedzi gdzie rzadzi PO jest lepiej.
  Autostrada w naszym rejonie też bedzie płatna bo prezydenci miast regionu też nie są z PO wiec.. nie ma szans na żadne ustępstwa i też wszyscy o tym wiedzą w Urzędzie Wojewódzkim tylko zgrabnie mydlą wszystkim oczy aby nie było niepotrzebnych tarć.

  0 0
 • ~bodzio 2011-02-15 21:56:00

  W ramach wyjaśnienia CPR to tak zwane call center.. nie gra roli gdzie jest zlokalizowane...!!! ważne aby system działał poprawnie i np odpowiednie służby stawiły sie w odpowiednim miejscu. W Rybniku jest to praca 6 osób, które zostaną przeniesine do Jastrzebia albo sie im podziękuje.. Gra jest o co innego.

  0 0
 • ~aziazi 2011-02-15 22:01:14

  Ludzie...jak długo nasi lokalni,nieudolni politycy będą podejmowali bezsensowne decyzje ? Kiedy wreszcie nastanie kres układom i układzikom...? Hmmm...ja już mam wielkie, co do tego wątpliwości. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas może znaleźć się w potrzebie skorzystania z numeru 999 lub 112, a wtedy...

  0 0
 • ~aziazi 2011-02-15 22:03:44

  No, cóż... prawdopodobnie w słuchawce telefonu usłyszymy : ,,Państwowe Ratownictwo Medyczne - Jastrzębie, w czym mogę pomóc...?"

  0 0
 • ~arot1987 2011-02-15 22:28:31

  A może zrozumcie jedno... będzie jeden CPR... ale to nie będzie CPR tylko Rybnik i Jastrzębie... Wchłonięte zostaną również Cpr-y z Wodzisławia, Raciborza czy też Żor.... Teraz np. w Wodzisławiu jest jeden Dyspozytor... W Jastrzębiu będzie 3 dyspozytorów którzy będą zarządzać całym terenem. Jeśli plan wejdzie w życie a co jest już raczej na 100% przesądzone to nie będzie dotychczasowego podziału a regiony. Jeśli karetka z Rybnika będzie wracać bez pacjenta np. z Popilowa a zdarzy się wypadek na Wodzisławskiej (gdzieś na dotychczasowym terenie Rydułtów) to pojedzie zespół z Rybnika jeśli jest bliżej danej wizyty. Aaaa i jeszcze jedno... Pieniądze z RATOWNICTWA MEDYCZNEGO a pieniądze z NFZ na oddziały szpitalne to osoba pula pieniędzy. A wykorzystywanie pieniędzy z RM na szpital to zwykłe łamanie prawa.

  0 0
 • ~ 2011-02-15 23:11:08

  drogi Arteksie, teraz już wiem, dlaczego Ty i kolega jaro tak szydzicie z humanistów. Miało się problemy w szkółce ? Na to wygląda. Mylisz Wertera z Wernerem. I nie pisz, że to literówka, bo literka 'n' i literka 't' są troszkę oddalone na klawiaturze.
  Ale nie o tym miało być. Może nie znam się, ale niech ktoś wytłumaczy mi, w jakim celu potrzebne jest tym centrom paliwo ? Pani Tyl powiedziała - cytuję - "Dodatkowo na bieżąco przekazujemy środki na funkcjonowanie PCZK z przeznaczeniem na nowy sprzęt komputerowy oraz paliwo". Takie centra bazują na sieci telefonicznej. Mają telefony zasilane benzyną ?

  0 0
 • ~Wachu 2011-02-16 05:56:48

  GTW12 bardzo ładne znalazłeś wytłumaczenie dla nieudolności Adasiów, Tomków i reszty sitwy niszczącej to miasto

  0 0
 • ~latajacyholender 2011-02-16 08:38:04

  I wszystko jasne , Zgadzam się z lukaszn84 .Taka jest polityka w tym kraju.Decyzja czysto polityczna p.Wojewody Łukaszczyka,który
  w najbliższych wyborach parlamentarnych z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie startował do Senatu RP z list Platformy Obywatelskiej właśnie z tego okręgu ( Jastrzębie ,Żory, Wodzisław) natomiast Senator Motyczka z naszego okręgu ( Rybnik, Racibórz ,Mikołów) okręgi jedno mandatowe pod kandydatów PO. Typowa decyzja a la minister Grabarczyk pod siebie.Najlepiej zmarnować to co inni za własne pieniądze stworzyli.
  PZPR przy Platformie Obywatelskiej to -Pikuś!
  Do Wachu , sensowniejsze zarządzanie pogotowiem w Jastrzębiu ,niż w Rybniku ( zaznaczam ,że nie mam uprzedzeń do Jastrzębia)
  Natomiast w Rybniku władze miasta mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców ,podjęły już dawno działania mające na celu stworzenie "centrum" szybkiego powiadamiania .Nie czekając na to co wymyślą politycy, którzy nie rzadko mają pomysły iście z kosmosu (przykład ministerstwa oświaty, pracy ,zdrowia e.t.c.)

  0 0
 • ~ 2011-02-16 09:17:38

  Najlepiej to niech zrobią Centrum Powiadamiania w Warszawie...i karetki niech wysyłają,,z Warszawy do Rybnika i okolic i niech jeszcze szpital zlikwidują,bo przecież musi być tam gdzie się jeszcze ktoś nie obłowił łatwym zyskiem...To jest chore gdzie Rybnik a gdzie Jastrzębie,i co może karetki też mają z tamtąd wyjeżdżać?Weźcie najlepiej niech wszystko zlikwidują na co tak Rybnik wypracował i będzie spokój.Się już nie mają za co zabierać do obrad? Co nie mają innych pomysłów? .....Miejsca pracy by pomyśłeli a nie zabieraniem tego co juz jest i nikt nie narzeka !!!!!!!!!!!!!!!!i ciekawe co z ludźmi co tam pracują ,może mają dojeżdrzać do Jastrzębia? NIe zapewne zwolnić,jak mnie by to spotkało i by mnie zwolnili to spotykamy sie w sądzie ....Niestety ale takich czasów sie doczekaliśmy....żeby już był rok 2035...a kto nie ie dlaczego niech poszpera w internecie,będzie święty spokój

  0 0
 • ~werkk 2011-02-17 08:00:29

  Najpierw przeniesiono z Rybnika do Wodzisławia pogotowie teraz biorą się za Centrum Powiadamiania Ratunkowego Panie Prezydencie Fudali czas wziąć się do roboty i walczyć o swoje miasto. Arteks rozumie że masz uraz do Krzakały ale koalicyjni posłowie i senator Prezydenta Fudalego trz nic w tej sprawie nie robią. A ta sprawa dotyczy tylko i wyłącznie prezydenta albo ma jaja i załatwi to albo niech powie ze nie potrafi załatwić tak ważnej dla 140 000 mieszkańców sprawy wtedy zajmie się tym opozycja ja bym już postawił na rynku stolik gdzie każdy mieszkaniec mógłby podpisać się pod petycją skierowaną do Premiera aby nie eksperymentować na mieście w którym mieszka 140 000 ludzi.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 753