zamknij

Wiadomości

Czy Rybnik jest gotowy na przyjęcie uchodźców?

2015-09-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Nie tak dawno temu w Brukseli przedstawiciele europejskich rządów zdecydowali o przyjęciu do swoich krajów uchodźców z Syrii. Polska zobowiązała się do przyjęcia w pierwszym etapie około 7 tys. osób. Co to oznacza dla naszego miasta? Czy Rybnik jest przygotowany na przyjęcie migrantów?

Reklama

Temat uchodźców podzielił klasę polityczną i opinię publiczną. Zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy przyjęcia migrantów z Syrii co rusz wysuwają kolejne argumenty przemawiające za swoją racją. Wiele emocji wzbudziła też decyzja naszego rządu o przyjęciu uchodźców do naszego kraju. Wg wstępnych wyliczeń schronienie w Polsce ma znaleźć około 7 tys. osób, jednakże liczba ta może się wkrótce zmienić.

Dla większości gmin w Polsce, w tym dla Rybnika jest to nowa nowa sytuacja i problem z jakim muszą się zmierzyć. Czy nasze miasto jest gotowe przyjąć uchodźców? Ilu z nich może trafić do nas i kiedy to nastąpi? Gdzie będą mieszkać?

Rybnicki magistrat nie jest w stanie teraz odpowiedzieć na tak konkretne pytania. - Departament Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zwrócił się do Pana Prezydenta z prośbą o udzielenie informacji o potencjalnej liczbie uchodźców, którzy mogliby zostać przyjęci przez gminę. Z informacji uzyskanych telefonicznie od Naczelnika Wydziału ds. Programów i Integracji Cudzoziemców ww. Departamentu - Jana Łobarzewskiego wynika, że pozyskiwane dane stanowią rozeznanie ewentualnych możliwości i nie są dla gmin wiążące – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu.

To oznacza, że Rybnik może zaproponować przyjęcie konkretnej liczby uchodźców, ale równie dobrze nie musi tego robić. - Jeżeli zostaną podjęte konkretne decyzje o przyjmowaniu uchodźców, ministerstwo przeprowadzi kolejne rozeznanie a także określi zasady finansowania z budżetu państwa zadania rządowego zleconego gminom. Nastąpi to prawdopodobnie dopiero około października przyszłego roku – dodaje Agnieszka Skupień. Rzecznik magistratu nie podała liczby uchodźców, jaką miasto mogłoby przyjąć, bo jeszcze nie została ona ustalona.

Wiemy jednak, że miasto podjęło już rozeznanie możliwości przyjęcia uchodźców zarówno wśród jednostek organizacyjnych miasta (w zakresie zasobów mieszkaniowych, pomocy w znalezieniu zatrudnienia, przygotowania służb pomocy społecznej, placówek oświatowych itp.), jak i lokalnych parafii.

O uchodźcach dyskutowano również na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział: wicewojewoda śląska Gabriela Lenartowicz, dyrektorzy wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, spraw obywatelskich i cudzoziemców, polityki społecznej, nadzoru prawnego, nadzoru właścicielskiego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także przedstawiciele Straży Granicznej i Policji oraz Sanepidu. - Jak dotąd, w województwie śląskim sytuacja na granicy ze Słowacją i Czechami jest w normie. Straż Graniczna nie odnotowuje większego niż dotychczas napływu cudzoziemców. W tym roku ujawniono zaledwie 16 przypadków prób tranzytowego przejazdu, głównie do Niemiec i Finlandii. W ten sposób polską granicę próbowało przekroczyć 46 uchodźców, przede wszystkim z Syrii - mówi... – mówi Marta Malik, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

- Problem uchodźców w Unii Europejskiej się nasila, musimy być przygotowani na ich przyjęcie. Choć zdaję sobie sprawę, że rola wojewodów jest w tej sprawie ograniczona – wiodącą rolę pełni Urząd ds. Cudzoziemców przy współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i służbami - jednak i my powinniśmy poczynić już pewne przygotowania – dodaje wojewoda śląski Piotr Litwa.

Więcej konkretów powinniśmy poznać pod koniec października. Do tego czasu bowiem gminy powinny odpowiedzieć UW w Katowicach na pismo ws gotowości przyjęcia migrantów.

Czy Waszym zdaniem Rybnik powinien przyjąć uchodźców?

Czy Twoim zdaniem Rybnik powinien przyjąć uchodźców?

Oddanych głosów: 7545

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (85):
 • ~MArudzia 2015-09-28 16:17:07

  Witam, Jeżeli bezrobocie spadnie do 0.00, zlikwidujemy Urząd Pracy, oraz zniknie problem mieszkaniowy w regionie możemy się zastanowić.Pozdrawiam

  209 0
 • ~tomotg1981 2015-09-28 16:28:20

  Jakich Qr...a uchodzców,swoim nie dawają rady!

  165 0
 • ~Marcin74 2015-09-28 16:41:34

  Już raz przyjęliśmy imigrantów w Rybniku (w latach 70-80 XX w). Nawet im osiedle postawiliśmy i nauczyliśmy się z nimi jakoś żyć (choć dość słabo się asymilują niestety), więc i tym razem nie widzę problemy. Jak wtedy sobie poradziliśmy (choć różnice kulturowe były spore) to teraz też sobie damy rade. Doświadczenie mamy.

  0 103
 • ~ 2015-09-28 16:46:46

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  28 0
 • ~adamo260 2015-09-28 16:49:33

  ile jest osób w regionie bez pracy i normalnych warunków mieszkaniowych socjal jest jaki jest nie oszukujmy się więc jestem za zwiększeniem pomocy dla słabszych finansowo rodaków a nie ciap...ch

  159 0
 • ~zbig67 2015-09-28 17:33:46

  jak znajdziemy młodym pracę i mieszkania, jak bezrobotni otrzymają zasiłek 1350 zł ( tak jak uchodźca) jak ludzie pracujący będą zarabiać co najmniej 2500 na rękę to wtedy przyjmiemy uchodźców ale tylko tych co się chcą asymilować, pracować, uczyć, będą szanować nasze prawo!

  156 0
 • ~Daro67 2015-09-28 17:34:03

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 0
 • ~Arteks 2015-09-28 17:38:08

  @MArudzia - nigdy bezrobocie nie spadnie do zera dlatego, że zawsze znajdą się ludzie którym odpowiada status bezrobotnego... Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Wielkiej Brytanii gdzie Polacy znajdują pracę prawie od ręki stopa bezrobocia wynosi 5,5%. Dla porównania w Rybniku w sierpniu mieliśmy prawie taką samą co brytyjska - 6,7%. U nas nie tylko że bezrobocie nie jest problemem dla zdecydowanej większości normalnych ludzi co... brakuje rąk do pracy. Dwa przykłady z Rybnika: przy rozbudowie zakładu filtrującego powietrze przy elektrowni zatrudnionych było conajmniej kilkudziesięciu Ukraińców, to samo znajomi kolejarze przekazują mi info że przy modernizacji linii Rybnik-Chałupki podwykonawcami są firmy zatrudniające Ukraińców. Być może są to uchodźcy którzy uciekli z Ukrainy przed wcieleniem do wojska - tego nie wiem ale w branży budowlanej prawie na pewno pracują legalnie bo mało kto by się odważył zatrudniać do takich prac na lewo. A więc zauważcie sami, że jeśli będzie nadal sporo inwestycji na Śląsku, zatrudnianie imigrantów będzie konieczne bo nasi pracowici ludzie pracę mają, a leniuchy wolą być bezrobotnymi na własne życzenie.

  1 72
 • ~karolVTEC 2015-09-28 19:17:18

  Okej, ale stawiam kilka warunków: ZERO pomocy z naszych podatków w tym ZERO zasiłków, jedynie prywatne inicjatywy. ZERO radykalnych islamistów, którzy nie szanują europejskich i polskich tradycji i zwyczajów. ZERO NIELEGALNYCH imigrantów - bo czego nie można zrozumieć w słowie "nielegalny"? Jeśli jesteś tu wbrew prawu, zostajesz zatrzymany i deportowany. Swoją drogą oni i tak wolą od Rybnika Frankfurt czy inne Monachium.

  77 1
 • ~Gryjta 2015-09-28 19:31:42

  panie arteks zapytam wprost: przyjąłby pan pod swój dach rodzinę uchodźców, ale nie z Ukrainy ?

  71 0
 • ~Arteks 2015-09-28 19:48:40

  @gryjta - a czemu się mnie pytasz o takie głupoty? To państwo zabezpiecza miejsca dla uchodźców, a nie jego obywatele, wystarczy że uczciwie pracuję i płacę podatki. Natomiast na pewno nie mam nic przeciwko uchodźcom, którzy byli zawsze odkąd świat, światem. Chcesz przykładów? Ewangeliczna para Maria i Józef w Egipcie, Okił Khamidov w Polsce (genialny reżyser Kiepskich!), Adam Mickiewicz (największy polski poeta), Albert Einstein (geniusz stulecia), Milosz Forman (reżyser) i miliony innych. W muzułmańskim Iranie w czasie II wojny światowej przyjęto ponad 100 tys. uchodźców z Polski, żywiąc ich i dając schronienie zarówno przed reżimem Stalina jak i Hitlera. Obcnie w Polsce uchodźcy to temat zastępczy rozsiewany przez ksenofobiczną polską prawicę.

  0 47
 • ~templariusz 2015-09-28 19:58:52

  Skończ pierniczyć Arteks i daj se siana. Piszesz takie głupoty że aż nie napisze co. Celowo to robisz czy tak głupi jesteś (kimkolwiek jesteś) bo normalny człowiek tego nie napisze. "że jeśli będzie nadal sporo inwestycji na Śląsku, zatrudnianie imigrantów będzie konieczne" - chyba cie człowieku pokręciło. Jakich emigrantów? A do twojej informacji - prawie wszyscy jeżeli nie wszyscy Ukraińcy zatrudniani są na lewo. Do jakiej cholery przeciwstawiasz naszych, polskich emigrantów lub uchodźców naprzeciw dzikiej dziczy która nie ma poszanowania dla nikogo, ludziom a zwłaszcza Kobietom ścina głowy albo katuje je lub pali na żywca. Obudź się człowieku bo zaczynasz pierdzielić jak ci z rządu. Czy widziałeś może co ci twoi "uchodźcy" robią z grobami polskich żołnierzy którzy leżą na cmentarzach w Libii?

  59 0
 • ~Arteks 2015-09-28 20:06:11

  Opowiadasz kompletne pierdoły @templariusz - ci ludzie z Syrii w większości przypadków uciekają właśnie przed "bandą która obcina ludziom głowy", a gdyby wszyscy byli tacy jak ci fundamentaliście to chrześcijanie by tam przez wieki nie ptrzetrwali. A przecież do niedawna w Syrii mieszkało ponad 100 tys. chrześcijan. Jestem przekonany, że ci Ukraińcy w EDF i przy remoncie linii kolejowej są zatrudniani legalnie, znając mentalność zawistnych Polaków - już dawno by nasłali na firmy wykonujące te prace kontrole. Właśnie dzisiaj pewna osoba napisała na forum, że Rettig w związku z rozwojem firmy potrzebuje zwiększyć zatrudnienie i... nie ma kim. Bo zgłaszają się ludzie z wykształceniem podstawowym... Po zawodówkach chętnych brak bo... wszyscy mają pracę. Emigranci chętnie podejmą te prace których nasi ludzie nie chcą. To tylko kwestia czasu.

  0 71
 • ~Gryjta 2015-09-28 20:30:09

  panie arteks to naprawdę aż tak trudne pytanie dla pana? Kolejny raz ma pań szansę pokazać przysłowiowe "jaja"...zatem powtórzę -panie arteks zapytam wprost: przyjąłby pan pod swój dach rodzinę uchodźców, ale nie z Ukrainy ?

  40 0
 • ~waldus 2015-09-28 21:01:30

  oczywiscie ze rybnik i cala polska powinna jestem za przyjeciem chrzescijan ktorych w syrii bylo jeszcze niedawno duzo wiecej niz wspomniane przez kogos 100tys. Chrzescijan roznych obrzadkow bylo 5.2% czyli ponad 1mln osob. wlasnie sporod chrzescijan powinnismy przyjac ludzi, zeby im pomoc. tylko tym kotrzy chca u nas zamieszkac. udzielic schronienia ludzion ucikajacym przed wojna. niestety u nas bedzie ludziom ciezko ze wzgledu na jezyk, mentalnosc, chamstwo glupote, nienawisc etc ... . jako ze bylem w syrii (oczywiscie przed wojna) to napisze niesamowity Syria to kraj (byl) i niesamowicie goscinni ludzie. polacy w 99% oprocz czubka swojego nosa nie widza nic innego ew tej akcji owsika w styczniu i juz mysla ze sa good. ale polacy moja nowe wartosci. bog, honor, ojczyzna zostaly zastapione przez kasa, du....... i facebook ew. zdrowie, rodzina , praca . generalnie jak matka wykarmila swoje dzieci to moze pomoc tez syryjczykom. wlasnie w takiej kolejnosci najpierw swoje potem cudze. pomagam w tej sprawie organizacjom wspierajacym syryjskich uchodzcow, bo mnie i mojej rodzinie niczego nie brakuje. i przede wszystkim trzeba jak najszybciej umocnic assada na pozycji prezydenta syrii, zeby zakonczyc tam wojne . dlatego dziekuje prezydentowi Putinowi za podjecie krokow w tym celu.

  13 0
 • ~Arteks 2015-09-28 21:12:52

  @gryjta - ja ci też zadałem pytanie, dość konkretne - nie odpowiedziałaś. Jeśli ty nie odpowiadasz to dlaczego ja mam jakieś nawiedzonej babie odpowiadać na tendencyjne pytania? @waldus - dzięki za rzeczowy głos w sprawie osoby która była (jeśli oczywiście nie blefujesz) w Syrii. Akurat Syryjczycy to nacja która wyjątkowo szybko się aklimatyzuje i szybko znajduje miejsca pracy dla siebie. Ten słynny kopnięty gość na Węgrzech - ponoć ma już propozycję pracy jako trener jakieś drużyny w Hiszpanii bo okazało się, że w Syrii był wziętym trenerem. Możecie pisać że nie mam racji ale jestem przekonany, że za ok. 5-10 lat na Śląsku w tym w Rybniku będzie sporo emigrantów którzy przede wszystkim opanują te miejsca pracy które nie będą atrakcyjne dla naszych ludzi. Te dwa przykłady Ukraińców to taki mały przedsmak.

  0 44
 • ~zbig67 2015-09-28 21:22:54

  po ich zachowaniu w Niemczech widać jacy to kulturalni ludzie. zresztą kto powiedział że to uchodźcy z Syrii i że chcą tu pracować? tam jest mieszanka : Afganistan, Pakistan, Syria, Albania i jeszcze z Afryki.

  36 0
 • ~Gryjta 2015-09-28 21:27:42

  panie arteksie: w którym momencie pan mnie o coś pyta? no chyba, że " a czemu się mnie pytasz o takie głupoty?'to ten zwrot jest pańskim pytaniem? Jeśli tak, to to odpowiadam: bo nienawidze, ludzi, którzy sami nic w tym temacie nie zrobią, ale swoje przemadrzałe twarzyczki wycieraja "państwem", płaceniem podatków, czy instytucjami pozarządowymi, które ledwo dają rade w pomaganiu Polakom w potrzebie, bo pańskie państwo nie daje rady tego zrobić!!! A co do tekstu: "nawiedzonej babie", to prosze zwrócić się w stronę lustra i jednak spróbowac odpowiedzieć tej " nawiedzonej babie"...choćby na postawione przeze mnie pytanie. Aha skopiuję sobie ten ten komentarz, bo czuję w kościach, ze znów pan go usunie...

  27 0
 • ~piotrekdec 2015-09-28 21:32:21

  abstrahując od tematu, chciałbym wierzyć, że ci którzy piszą o czekaniu z kijami na innych (to i tak wersja light) będą się wstydzić tego co pisali, to po prostu po ludzku; jednak nie jestem naiwny, np. ksywka kolesia z liczbą "67" nie pozwala mieć nadziei na zmianę poglądów; co gorsza ostanie dwa miesiące pokazały, że przynajmniej werbalnie "każdy może zostać ss-manem" (zadziwiające jest jak podobne-wstrętne rzeczy piszą ludzie wywodzący się z zupełnie różnych środowisk)

  4 0
 • ~Arteks 2015-09-28 22:16:47

  @Gryjta - widzę że pewnie sama jesteś na garnuszku państwa albo na czyimś utrzymaniu i boisz się że uchodźcy stanowiliby dla takich jak ty konkurencję... A ja się ich nie boję bo ja już wiele razy napisałem na tym forum że dla mnie nieważne jest to jaki kto ma kolor skóry, z jakim akcentem mówi czy jak się ubiera czy skąd pochodzi. Dla mnie największy pożytek stanowią pracowici i obrotni ludzie, którzy są zadowoleni z miejsca w którym mieszkają i doceniają to co mają. Turek który prowadzi kebab czy Wietnamczyk który prowadzi sklep mogą za jakiś czas być inwestorami budującymi budynki w naszym mieście. Tak jak przed wojną Żydzi którzy zachowywali swoją kulturę, często język ale z drugiej strony pozostawili po sobie kamienice które do dzisiaj cieszą oko. Niektórzy się obawiają że wśród uchodźców mogą być islamiści - oczywiście istnieje taka możliwość. Ale można też założyć, że będą tam naukowcy, rzemieślnicy, wybitni sportowcy, biznesmeni itd.

  0 36
 • ~ 2015-09-28 22:41:12

  dla Arteksa ważniejsze jest by nie byli to imigranci z Żor i Jastrzębia;)

  36 0
 • ~jedrek_1_1 2015-09-28 22:41:52

  Arteks- szacunek. Cenię ludzi sprawiedliwych.

  0 32
 • ~Arteks 2015-09-28 22:59:44

  @martt9 - bardzo się pomyliłeś. Zależy mi na pozyskiwaniu wartościowych ludzi dla Rybnika skądkolwiek. Zamiast myśleć o jakichś pseudoinwestycjach w montownie w których za kilka lat może nikt nie chcieć pracować poza emigrantami czy nie warto pozyskiwać tych ludzi którzy mają dobrą pracę w Rybniku, a marnują codziennie czas na dojazd do naszego miasta i zagęszczają nam ruch na drogach? Jeśli ktoś dobrze zarabia, ma stabilną sytuację, chce zainwestować w mieszkanie czy dom w Rybniku - będzie tu zostawiał swoje pieniądze nie tylko w podatkach ale także jako konsument. Dlatego Student dość rozsądnie się wypowiedział w jednym z programów - należy pozyskiwać ludzi do zamieszkania w Rybniku. Mamy spore tereny które w których mogą powstać ciekawe i nowoczesne budynki mieszkaniowe. Już obecnie jesteśmy nieporównywalnie ciekawszym miastem do zamieszkania od sąsiadów. Ale możemy być jeszcze przyjaźniejszym jeśli więcej uwagi będzie przywiązywać się tu do jakości życia i pomysłowo je rozwijać. Park tematyczny, okolice bazyliki, a w niedalekiej przyszłości nowy skwer koło sądu, system dróg rowerowych czy zagospodarowanie okolic Juliusza to całkiem dobry kierunek. :)

  0 35
 • ~antyfudali 2015-09-28 23:29:32

  Przede wszystkim proszę przeczytać sobie definicję narodu. Nie po to masa naszych rodaków przelewała kiedyś krew walcząc o naszą wolność,by teraz ktoś nam narzucał,co musimy. Państwo jest po to,żeby dbać o naród. To troska o naród musi być podstawowym celem, nie o uchodźców. Zdaję sobie sprawę,że dla wielu nasze chrześcijańskie korzenie to poczucie konieczności pomagania tym,co mają gorzej. Problem w tym,że nie da się pomóc wszystkim,kiedyś trzeba będzie wybrać,komu pomóc. Ponoć ponad 2 miliony Polaków żyje w biedzie,to jaki jest nasz potencjał do pomagania innym? Ponoć 120 tysięcy polskich dzieci chodzi głodnych,czy one nie potrzebują pomocy? Wiem,że masa Polaków jest rozrzucona po świecie,wiem, że wiele innych narodowości do nas się przenosiło. To normalne i pozytywne,ale pod warunkiem,że nie przekracza pewnych granic. Nasza narodowa tożsamość nie może przez to cierpieć. Nie jestem przeciwny uchodźcom w ogólności, jestem przeciwny narzucaniu nam takiego obowiązku. Choć w sumie ... problemu uchodźców u nas nie ma i nie będzie. Oni i tak tu nie zostaną. Skoro nawet nasi rodacy stąd uciekają,to czemu mają zostać Ci,którzy z naszym narodem nic wspólnego nie mają?

  22 0
 • ~firmaq5 2015-09-28 23:36:35

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~miastowy 2015-09-28 23:59:21

  @arteks - w sprawie pracownikow budowlanych. Na większości budów torowych w firmach kogucik pracuja ludzie na lewo. To ze rubau wygral ten przetarg za psie pieniądze wiąże sie z tym ze nie będzie mial kasy na normalnych podwykonawców, tylko na jakiś dziadów, którym w finale nie zapłaci. Robota na torach jest ciezka i w delegacjacjach, a przy przy naszym wspanialym prawie zamówień nie ma możliwości dobrze zaplacic ludziom. Z tego wnioskuje, ze Ukraińcy pracuja za darmo i na lewo. A dzieki temu, ze są nielegalnie to jeszcze mozna ich dymnac na koniec. Co do kontroli to fikcja, i w przypadku draki gable Będą leżeć na torach a ludzie po krzakach.

  28 0
 • ~steven 2015-09-29 00:27:46

  Pewnie tam na dzielnicy... Maroco... budują im azyl!!!

  7 0
 • ~marcello 2015-09-29 04:41:43

  rybnika niestac na przyjmowanie uchodzcow,po pierwsze mieszkania dla polakow i praca puzniej obcym.ale najwazniejsze mieszkania

  15 0
 • ~marys76 2015-09-29 06:43:39

  MARCELLO - dla ciebie najważniejsze to lekcje ortografii i gramatyki.

  8 0
 • ~Kaziaaa 2015-09-29 07:00:54

  Atreks jak zwykle popłynoł swoją fantazja i to na szerokie wody tym razem :) Takiej głupoty dawno nie czytaliśmy, uchodźcy idą ale po mieszkania i darmową kase, już widzę jak biją się o prace w RSK albo zieleni miejskiej :) polacy nie mają pracy, mieszkań a ten tu pisze że oni będą robote odbierać polakom którym los sprawił figla życiowego

  20 0
 • ~spirit-of-the-town 2015-09-29 08:27:14

  Jednej rzeczy nie rozumiem. Partia rządząca zwana PiS, wszem i wobec zawsze pławiąca się w swoim nieskończonym scaleniu z religią katolicką, głoszącą skądinąd miłość wobec wszystkich bliźnich (czyli wobec uchodźców też, tak sądzę) nie chce teraz okazać tego braterstwa i przyjąć obcych "bliźnich"? Pozdrawiam

  0 21
 • ~superelektro 2015-09-29 08:47:29

  Na brak rąk do pracy jest bardzo prosty sposób i nie trzeba wcale do tego ściągać nikogo. Oferuje się wyższą płacę i pracownicy znajdują się natychmiast. Można przebierać i wybierać. Ale za godziwe pieniądze. Swoją drogą jak przy okazji poruszonego tematu pooglądałem i poczytałem co nieco w temacie uchodźców to raczej nie chciał bym aby gdzieś w pobliżu stanął meczet, co w przypadku ich osiedlenia się jest nieuniknione. Krąży w internecie film pokazujący jakieś miasto w Bundes Republik z podpisem " to jeszcze nie Arabia Saudyjska, to jeszcze są Niemcy ", lub tak jakoś. Wywiad z dyrektorem szkoły podstawowej w okolicy Duseldorfu. Na około 1000 ucznów chodzi do niej 2 ( słownie dwu ) rodowitych Niemców. Czy naprawdę chcemy tego w Polsce ? Przecież każdego muslima trzeba przemnożyć razy 8 albo i 10, gdyż jeżeli się tu osiedlą to ściągną swoje rodziny, a ci ściągnięci będą ściągali nastepnych. Mnie to już prawie że nie dotyczy, ale wolał bym aby moje wnuki żyły jednak w Polsce ( może nie koniecznie na Śląsku ) zamiast np. w kalifacie zachodnim.

  24 0
 • ~ 2015-09-29 08:51:06

  Jak widzę komentarze Arteksa to mam spaprany cały dzień. Z kąt ty chłopie spadłeś i na CO?

  25 0
 • ~werkk 2015-09-29 09:31:47

  O podejmowaniu gości przez Polaków krążą legendy, a wywodząca się z czasów sarmackich polska gościnność, której symbolem są chleb i sól, jest coraz bardziej znana na świecie. A zatem przymnijmy emigrantów jak przystało kaszanką, samogonem i znakiem krzyża.

  8 0
 • ~Max 2015-09-29 09:34:23

  A gdzie przyjaciel Artesa niejaki pan JanR.????:)))Komentarze były by ciekawsze!!!:)

  4 0
 • ~Marcin74 2015-09-29 09:39:07

  @steven – trafiłeś w punkcik! Napisałem to wyżej ale napiszę raz jeszcze: Tak, na Maroku zaczęto budować osiedle, które przyjęło w większości imigrantów z mniej rozwiniętych cywilizacyjnie części Polski. Od tamtej pory dzielnica nie nazywa się już Maroko a Maroko-Nowiny. Czy Rybnik na tym zyskał? Zdania wśród rdzennych mieszkańców są podzielone. Wprawdzie wzrosła przestępczość, alkoholizm, wypłaty z pomocy społecznej ale równocześnie Rybnik stał się miastem bogatszym a większa część przyjezdnych wyszła w końcu na ludzi. Jestem przekonany, że podobne wartości wnieśli by nowi przybysze.

  0 2
 • ~superelektro 2015-09-29 09:55:46

  Szczególnie jeżeli nie znają języka, i nie wykazują chęci do pracy. W znakomitej większości Polak który gdzieś wyemigrował, zaczynał od szukania zatrudnienia, a oni zaczynają od poszukania kasy w której wypłacają zasiłki. Poza tym jak się zobaczy syf jaki zostawiają opuszczając miejsce pobytu to odechciewa się wszystkiego. I sprawa najważniejsza. To są sprawni faceci w wieku że tak napiszę rozrodczym, z wszystkimi tego konsekwencjami. Jak myślicie, czy Polskie kobiety a szczególnie te młodsze będą bezpieczne ? Przecież u nich seks z dziesięciolatką to prawie norma. Nawet młodsze są wydawane za mąż.

  8 0
 • ~Marcin74 2015-09-29 10:18:26

  @superelektro – nie większy syf niż ten jaki był w hotelach robotniczych. Też się odechciewało wszystkiego. Dzisiaj ci panowie z syfiastych hoteli robotniczych mają Matizy, mieszkania (które najpierw dostali a potem wykupili za grosze) dobre emerytury a jeszcze 40 lat temu próbowali trzymać króliki na balkonach i moczyć śledzie w muszli klozetowej. W latach 60-tych walczyli (dosłownie!) z autochtonami nie mogąc zrozumieć dlaczego miejscowi tak ich nienawidzą. W końcu, z pomocą władz, doszło do wzajemnego zrozumienia choć często słyszeli za plecami hasła:Dobry gorol to martwy gorol, gorole do szole! Co gorol to zatłuc a co na ski to zarozki itp. Dzisiaj są ojcami i dziadkami ludzi, którzy piszą na tym forum hasła typu: precz z przybyszami, ciapaci, brudasy itp. ehh.

  3 0
 • ~piotrekdec 2015-09-29 10:19:51

  czytam to i śmiech mnie ogarnia; 1.wybudowane meczety (oczywiście nie można powiedzieć budowie "nie" bo...film na youtube), wynarodowienie (swoją drogą gość z liczbą 74 w ksywce: odwołując się do def. narodu- bardzo wysoko oceniasz korzenie i związki kulturowe jeśli -przyjmując proporcje ok 100 osób- miałoby pojawić się w 140 tys. miesicie i zniszczyć wasze poczucie tożsamości, wniosek: słabo u was z tą tożsamością), gwałty kobiet (tak tak: pamiętam niedawno panikę jak trynkiewicz wychodził i "co teraz będzie z naszymi dziećmi", a dziś ktoś jeszcze z jęczących pamięta tą sprawę) oraz pewnie mężczyzn-tym wystraszonym już teraz polecam chodzić plecami zwróconymi w stronę ścian oraz pewnie inwentarza domowego no nie? ludzie opamiętajcie się!!

  0 7
 • ~piotrekdec 2015-09-29 10:21:50

  kończąc: w kwestii prawdziwej polskości, niewynarodowionej czyli jednostki która nie przekroczyła nigdy granicy bo przeca co polskie to najlepsze, kochającej bliźniego, szczególnie dzieci: www.anglia.today/biezace-wydarzenia/polak-zgwalcil-i-zabil-9latke-w-drodze-do-wielkiej-brytanii

  0 3
 • ~Arteks 2015-09-29 10:28:23

  @aro2725 - a cóż cię tak zabolało? To że uważam większość bezrobotnych za nierobów czy to, że mam szacunek do innych nacji? @kaziaaa - mylisz się odnośnie tego, że wszyscy uchodźcy chcą zasiłków. Niedawno słyszałem wypowiedź przedstawicieli urzędów pracy z Niemiec którzy mówili, że akurat Syryjczycy szybko się aklimatyzują i znajdują pracę w Niemczech. Swoją drogą nie jest tajemnicą, że wielu Polaków naciąga np. brytyjski system zasiłkowy. Nawet nasi rodacy to potwierdzają więc nie bądźmy hipokrytami. Tutaj w Polsce też wielu zdrowych ludzi wyłudza renty, korzysta z zasiłków, pracując na czarno albo nic nie robi, masowo pijąc wódę i żyjąc z różnych zasiłków i dopłat. @miastowy - żadne psie pieniądze! To są normalne kwoty za tego rodzaju remonty. Chciałbym podkreślić, że kalkulacja tej modernizacji została podwyższona o conajmniej 20 mln zł w porównaniu do pierwotnej wersji. Rubau to firma hiszpańska w której maniana i sjesta są ważniejsze od różnych terminów i nie dbają tak o prestiż jak Porr czy Skanska. Mnie nie obchodzi to jakich podwykonawców sobie znajdują. Piszę o fakcie - na budowie pracują Ukraińcy. Nawet jeśli są tańsi od naszych pracowników czy chociaż 2 z zarejestrowanych bezrobotnych podjęliby taką ciężką pracę na torach w upałach jakie panowały tego lata? Jestem pewien, że ani jeden bo szukają pracy w której mogliby zbijać bąki...

  0 12
 • ~piotrekdec 2015-09-29 10:32:49

  "Swoją drogą nie jest tajemnicą, że wielu Polaków naciąga np. brytyjski system zasiłkowy" --> nie tylko brytyjski i nie tylko system zasiłkowy; zdziwiliby się ci, którzy są takimi piewcami polskiej uczciwości i pracowitości, ale tak to jest jak się żyje w niewiedzy i kocha mity

  6 0
 • ~Marcin74 2015-09-29 10:35:13

  @~piotrekdec – chyba nie złapałeś ironii w tym co piszę. Cały czas staram się delikatnie uzmysłowić tym "prawdziwym polakom" z tego forum, że ich rodzice lub dziadkowi byli podobnie opluwani i nienawidzeni jako gorsi, ci z lewymi rękami do pracy, jako lenie i nieroby, jako przyjezdni tu, na Śląsku nie rozumiejąc skąd tyle nienawiści wśród miejscowych. Staram się uświadomić tym pyszczącym "prawdziwym ślązakom", że w większości przypadków mają rodzinę w Rajchu gdzie te rodziny na początku pobytu w Rajchu mieszkały w obozach dla imigrantów, biorąc socjal, bojąc się wyjść do sklepu żeby nie usłyszeć czegoś o leniwych, brudnych polakach, o złodziejskim narodzie i odbieraniu pracy "prawdziwym niemcom" nie rozumiejąc skąd tyle nienawiści wśród miejscowych.

  0 3
 • ~piotrekdec 2015-09-29 10:37:46

  załapałem załapałem, teraz widzę, że o narodzie pisał "anty.fudali" także sorry

  2 0
 • ~Marcin74 2015-09-29 10:44:02

  Ludzie dziwią się jak ich ktoś po 40-tu 50-ciu latach mieszkania na Śląsku (już w drugim czy trzecim pokoleniu) nazwie grolo i mocno oburzeni (słusznie!) starają się z tym walczyć. Ci sami ludzie są w stanie kazać „wracać do siebie”, komuś z arabską urodą lub ciemniejszą karnacją choć zdarza się, że ten „ciapaty” i jego rodzina mieszka w danym mieście, regionie dłużej niż agresywny „prawdziwy miejscowy”. Dramat.

  0 4
 • ~piotrekdec 2015-09-29 10:54:26

  Marcin74: to beznadziejna hipokryzja-podejrzewam, że często nawet nieuświadamiana a więc najgorszy jej typ; moim zdaniem jest to m.in wynikiem spustoszenia w głowach wywoływanego mitem monokulturowości (bajki typu "polska od zawsze była w 100% biała, zawsze katolicka i etnicznie spójna); mit był poddany weryfikacji np.. w momencie wielkiej migracji ekonomicznej na śląsk (o której pisałeś) i....nastąpiło zdziwienie niejednego; skoro dochodziło do przemocy to monokulturowość okazała się prawdziwą opowieścią dla dzieci

  2 0
 • ~Marcin74 2015-09-29 11:12:08

  ~piotrekdec – uuuu… to dowaliłeś ze słownictwem –mit, etniczne, monokultura... Weź… nikt tego tu nie skuma (po za Arteksem może). Masz 100% racji oczywiście… tylko co z tego, jak do zwykłego Janusza nie trafiają ani argumenty ekonomiczne o których pisze Arteks ani kulturowo-etniczne „swój-obcy” o których staram się pisać. Choć w sumie to jest dość dobrze opisany mechanizm w których ludzie o węższych horyzontach starają się bronić za wszelką cenę strefy własnego komfortu. Nie mam do nich pretensji choć chciałbym, żeby przynajmniej rozumieli na czym ten mechanizm polega. Dotyczy to zarówno tych, którzy bronią swoich miejsc jak i tych, którzy próbują znaleźć nowe miejsce do życia.

  3 0
 • ~siwy_rybnik 2015-09-29 11:57:27

  Powyższa dyskusja dotyczy problemu, którego w ogóle nie ma. Przecież Ci uchodźcy w ogóle nie chcą mieszkać w Polsce, ich interesują tylko Niemcy. Nawet jak trafią do Polski, to szybko zwieją do Niemiec, gdzie dostaną 10 razy wyższe świadczenia socjalne. Za 600 zł co miesiąc takiemu uchodźcy tutaj się nie będzie chciało się być. Lepiej od Angeli dostać 1500 Euro na miesiąc. Gdybyście jako uchodźca do wyboru mieli 600 zł czy 1500 Euro to co byście wybrali? Druga sprawa, za utrzymanie uchodźców nie płaci polskie państwo, tylko UE. Każdy kto przyjmie uchodźcę, to na "łebka" od UE dostaje 10 tys. Euro wsparcia. Jeśli np. przyjmie się matkę z 2 dzieci, to otrzyma się 30 tys. Euro. Są to środki finansowe, które należy wykorzystać w ciągu 1 roku. Każdy może przyjąć uchodźcę - Państwo, parafia czy zwykły obywatel Polski. Każdy otrzyma taką samą kasę z UE. Takiego uchodźce należy utrzymać przez rok, w tym co miesiąc dać mu 600 zł "keszonkowego". Innym obowiązkiem jest skierowanie go na kurs języka polskiego, a dzieci wysłać do szkoły lub przeszkola (jeśli to nie są niemowlaki) . Po upływie roku uchodźca musi już sobie sam radzić, nie trzeba go utrzymywać. Ja chętnie przygarnę rodzinę uchodźców na rok. Np. matkę z 2 dzieci - za 30 tys. EURO z UE bez kłopotu ich utrzymam, a jeszcze dużo zostanie. A za rok uchodźcy kupię bilet w jedną stronę do Niemiec, albo nawet wcześniej - jeśli bardzo będzie tego chciał. Można na tym zrobić niezły biznes. Ruszcie głową, a nie marudźcie.

  1 0
 • ~Radegast 2015-09-29 12:05:42

  Mam kilka uwag do artykułu i komentarzy:
  1. Większość tzw. uchodźców to zwykli emigranci ekonomiczni z terenów nie objętych wojną. Nie powinniśmy im pomagać, tylko odesłać do krajów, z których przybyli.
  2. Prawdziwych uchodźców, czyli np. syryjskich chrześcijan należy przyjąć i zapewnić im schronienie do czasu, gdy możliwy będzie ich powrót do ojczyzny.
  3. Selekcja imigrantów będzie odbywać się w Niemczech, więc zapewne tych, którzy przedstawiają jakąś wartość dla gospodarki Niemcy sobie zatrzymią, a nam przyślą tych, których sami nie chcą.
  4. Już widzę imigranta, który myślał, że jedzie do raju, jak pracuje w Polsce za najniższą krajową, mogąc uciec do Niemiec, gdzie i zarobki wyższe i więcej jego rodaków.
  5.Bez rozwiązania problemu Libii i Syrii fala migracji jest nie do zatrzymania. Kaddafi ostrzegał Europę, co się stanie po jego upadku. Francja i UK nie posłuchały i to te państwa powinny wypić piwo, które same nawarzyły. W Syrii jedynie Assad może utrzymać to państwo w całości po powstrzymać dżihadystów.
  6. Naturalnym zapleczem demograficznym Polski są bliskie kulturowo kraje byłego ZSRS i diaspora polska na świecie. Jakoś nie słyszałem o zamachowcach-samobójcach narodowości rosyjskiej czy białoruskiej.
  @Arteks Iran nie przyjął Polaków z dobrej woli, tylko na polecenie Wielkiej Brytanii. Poczytaj sobie jaki był status Iranu podczas II WŚ i o interwencji sowiecko-brytyjskiej z 1941 roku. Więcej czytać, mniej pisać - to moja rada.

  8 0
 • ~werkk 2015-09-29 12:56:24

  Ja się nie dziwie że znacząca większość Polaków jest przeciwna przyjmowaniu emigrantów. Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione. To dzięki szariatowi islam stał się nie tylko religią, lecz także odrębnym, zamkniętym systemem kulturowym. I to jest powodem że nigdy się nie zintegrują z Polakami bez względu czy to hanys czy gorol.

  14 0
 • ~jedrek_1_1 2015-09-29 12:57:36

  Radegast - też sugeruję czytać i myśleć a nie pleść populistycznych andronów. 7000 imigrantów to jeden sektor na stadionie narodowym. I to ma być problem? Z tego miasta rocznie znika około 1000 obywateli i nikt nie zauważa. Piszesz ewidentne bzdury o tym kto to- oni uciekają przed wojną, zawsze w historii młodzi i wykształceni tak robili. I to nie będzie tak, że my ich dostaniemy z Niemiec. Po prostu łżesz jak reszta rasistów.DO NIEMIEC TO ONI UCIEKNĄ OD NAS. Bo niestety jesteśmy posowieckim krajem i w nurt homo-sowieticus wpisujemy się solidarnie razem tą cześcią Europy. komunistyczne skażenie. Nawet postawa Kościoła nic nie daje.

  0 5
 • ~jedrek_1_1 2015-09-29 13:39:11

  ~werkk Mój kolega Banout Nawar jest Syryjczykiem od lat leczącym w Rybniku i okolicach. I kto to wie? Taki groźny jest? Koran jest bardziej pokojowy niż Biblia. Tylko co to ma do rzeczy skoro "będziesz miłował bliźniego swego" w opinii większości ludzi mających się za katolików jest wstrętne?

  0 6
 • ~Gryjta 2015-09-29 14:38:41

  jedek1_1....mam osobistą prosbę, abyś nigdy już nie podawał tego przykładu z lekarzem o "śniadej" karnacji, bo przyjechał taki jeden(chyba jako wyposażenie ambulansu) do mojego umierającego Taty prawie 10 lat temu i swoja piekną polszczyzną pytał cytuję; "a cio mu jest, powiećcie cio mu dolega"....Tata umarł po kilku godzinach

  3 0
 • ~Radegast 2015-09-29 14:55:07

  @jedrek_1_1 uważaj, bo Ci żyłka pęknie a najlepiej odstaw GW. Koran bardziej pokojowy niż Biblia? Możliwe, ale praktyka inna. Przykłady znajdziesz w większości serwisów informacyjnych. Jedź do Arabii Saudyjskiej i przyznaj się do posiadania Biblii lub, nie daj Boże, próbuj nawracać Arabów na inną religię to zobaczysz pokojowe oblicze islamu. A Państwo Islamskie to krasnoludki czy może naziści z Księżyca?
  7 tys. to masz na początek, bo jakoś fala imigrantów nie chce się zatrzymać. Po tym co zrobiła Kopacz z automatu będą nam wciskać kolejne transze Arabów. Zresztą tak jak pisałem, co innego uchodźcy a co innego imigranci ekonomiczni, tylko jak rozróżnisz jednych od drugich? Inna sprawa, że najlepiej i najtaniej pomagać na miejscu czyli w Libanie, Turcji czy Jordanii, gdzie są obozy dla Syryjczyków.
  Jasne, że imigranci uciekną do Niemiec. Ale nie z powodu rasizmu tylko dlatego, że Polska jest biedniejsza od BRD a socjal jest żałosny. Polacy też wyjeżdżają za pracą do UK czy BRD z Zielonej Wyspy.
  Czy jestem rasistą? Ależ oczywiście. Jestem rasistą kulturowym - uważam, że kultura europejska jest lepsza od innych.

  5 0
 • ~siwy_rybnik 2015-09-29 15:11:57

  @Radegast - islam generalnie jest pokojową religią, ale nie jest tolerancyjna. Z biblią podałeś dobry przykład. Kilka lat temu było głośno o tym, jak pewien Amerykanin został aresztowany w Arabii Saudyjskiej za to, że w jego pokoju w hotelu znaleziono biblię. Odnośnie samych uchodźców, to dla PL nie ma znaczenia czy UE każe przyjąć 7 tys. uchodźców czy nawet 100 tys. uchodźców. UE płaci za to kasę. Pojawia się pytanie, ilu uchodźców chce faktycznie trafić do PL? Z tego co powszechnie wiadomo, to nie ma chętnych, interesuje ich głównie jeden kraj - ten od miłosiernej Angeli. Patrząc trzeźwo na sprawę, to czy do PL trafi 7 tys. czy 100 uchodźców, to efekt końcowy może być ten sam - na stałe pozostanie tutaj całe 0 (słownie "ZERO") uchodźców, nasz kraj będzie tylko dla nich tranzytem do DE. Tak na prawdę tylko premier Węgier Orban jako jedyny dostrzegł to, że mamy do czynienia nie z problemem uchodźców a ich migracją zarobkową. Jeśli ktoś ucieka przed wojną, to do pierwszego bezpiecznego kraju (np. z Syrii do Trucji lub Grecji, a z Libii do Włoch), a nie przemieszcza się przez prawie całą Europę aby dostać się do Niemiec lub UK. Nie wiem za co my mamy tym ludziom współczuć, skoro im źle w Grecji, we Włoszech itd. Przecież tam nie ma wojny, więc dlaczego uciekają dalej z Grecji, Włoch itd.? To nie jest przypadek, ktoś skutecznie zaplanował tę migrację. Kto? Każdy rozsądny wie, że Państwo Islamskie, aby móc w tłumie swoich ludzi "przemycić" do Europy.

  4 0
 • ~superelektro 2015-09-29 15:59:33

  Mnie to rybka. U nas na na wsi ich nie będzie, ( chyba ) a Wam normalnie zazdroszczę. Postawią Wam na rynku minaret i każdego ranka będzie Was budziło wycie tak jak tu. https://www.youtube.com/watch?v=XaCQwlYMVtY , a jak nie będziecie chcieli się podporządkować to dziesięciolatek pokaże Wam co Was czeka., A tu https://www.youtube.com/watch?v=Sf0_i1NYgxk były muzułmanin potwierdza to wszystko. Wasz wybór. Chcącemu nie dzieje się krzywda. Trochę żałuję że prawdopodobnie nie dożyję tych czasów abym mógł powiedzieć " a nie mówiłem ". Gorzka była by to satysfakcja, ale jednak.

  0 2
 • ~IS 2015-09-29 16:03:29

  84% w sondzie mówi tym ludziom "Won" - czyli dokładnie tyle ile jest procentowo katolików... Oj pod górkę ma w Polsce papież Franciszek :-)

  0 0
 • ~Marcin74 2015-09-29 16:30:59

  ~superelektro – codziennie rano budzi mnie wycie obrzydliwych melodyjek z kościoła na nowinach… Co roku dziesięciolatek przychodzi do mnie do domu i próbuje wyłudzić pieniądze pisząc jakieś voodoo na drzwiach. Na szczęście mogę go nie wpuścić, na szczęście nie ma broni ale bywało w tym kraju, że za niewpuszczenie kolędy wypędzano cepami ze wsi na pewną śmierć z głodu „w imię zasad i pokuty” . Ja za to mam nadzieję, że dożyję czasów kiedy jakakolwiek publiczna manifestacja swoich przekonań religijnych będzie zakazana jako podżeganie do przestępstwa, jako potencjalny akt terroru. Wszystko jedno czy w imię jakiejkolwiek religii ktoś wyżyna całe narody (Ameryka Południowa podczas katolickej konkwisty), czy ucina komuś łeb nożem (ISIS)… takie zachowania to skrajny debilizm nie mający nic wspólnego z człowieczeństwem a ludzie utożsamiający się z taką zbrodniczą organizacją powinni być na marginesie każdego społeczeństwa, izolowani jako skrajnie niebezpieczni.

  0 0
 • ~orient 2015-09-29 18:36:08

  Proszę, nie myślcie że wszyscy muzułmanie to Arabowie bo Turcy czy Syryjczycy z Arabami nie mają nic wspólnego poza religią. To są czasami tak oddzielne nacje jak Grecy i Finowie w Europie. Druga rzecz na jaką chciałbym zwrócić uwagę to selekcjonowanie uchodźców na chrześcijan i niechrześcijan. Pomijam już samą tę niepoważną koncepcję ale przecież ci chrześcijanie to nie są katolicy! A znając polski katolicyzm to przecież nie jest to religia zbyt tolerancyjna. Pewnie każdy świadek Jehowy albo wyznawca religii mniejszościowej to potwierdzi. Polska przyjęła już raz kilka tysięcy Czeczenów w latach 90. słyszeliście o tym aby masowo budowali meczety? Słyszeliście aby komuś zagrażali? Słyszeliście aby tworzyli jakieś getta i byli odpowiedzialni za jakiś zamach terrorystyczny? Niedawno wypowiadał się pewien Syryjczyk w radio mówiąc że część społeczeństwa z którego pochodzi jest zabobonna i zaściankowa, a islam wcale nie wymaga np. burek. Nasze społeczeństwo też jest zabobonne wierząc w moc jakichś medalików czy św. obrazków. Islam przez wieki był religią pokoju nie niszcząc ani synagog ani kościołów. Sfanatyzowani dżichadziści to problem ostatniego pokolenia i zawiłej sytuacji wojennej rozpętanej przez ZSRR w Afganistanie. Jeszcze pytanie do myślących katolików - a może tych uchodźców dałoby się nawrócić na chrześcijaństwo? Powiecie że trudna sprawa? Tak bardzo trudna - ze względu na polską obłudę, zaściankowość, nietolerancję i bałwochwalstwo.

  0 1
 • ~piotrekdec 2015-09-29 19:15:44

  nie chce mi się już wałkować po raz kolejny tego samego tematu, tylko niby w wersji lokalnej; budujące jest jedynie to, że można mimo wszystko przeczytać zdania: "Ja za to mam nadzieję, że dożyję czasów kiedy jakakolwiek publiczna manifestacja swoich przekonań religijnych będzie zakazana jako podżeganie do przestępstwa, jako potencjalny akt terroru" pod tym zdaniem mogę podpisać się wszystkimi kończynami

  0 1
 • ~piotrekdec 2015-09-29 19:24:11

  "Nasze społeczeństwo też jest zabobonne wierząc w moc jakichś medalików czy św. obrazków." to jeszcze nic, ludzie z tego kraju są w stanie wypełnić do ostatniego miejsca stadion w warszawie (czyli ponad 60 tys. osób jednorazowo) bo wierzą, że przyjeżdża gość który potrafi wskrzeszać ludzi (j. bashobora)

  1 0
 • ~ 2015-09-30 00:35:33

  Pan ARTEKS chyba jest na etacie u PIOTRUSIOW dwoch.Placa mu za pisanie komentarzy pod kazdym artykulem.Ciekawe za ile?Pani rzecznik prosze poprosic panow Piotrusiow dwoch,zeby w RYBNIKU juz nic nie zepsuli.Wystarczy juz na ta kadencje.

  0 0
 • ~Gryjta 2015-09-30 06:20:37

  panie arteks ostatni raz pytam-powtarzając:" przyjąłby pan pod swój dach rodzinę uchodźców spod znaku szahady i półksiężyca"??? Szkoda, że jakoś ten Gieksa panu nie dowala...

  0 0
 • ~superelektro 2015-09-30 07:59:44

  Marcin74, pozwól że zadam Ci proste pytanie. Czy kiedy postanowiłeś zamieszkać w pobliżu obecnego kościoła to on już tam był ? Jeżeli był, to miałeś wybór zamieszkać tam licząc się z taką ewentualnoscią lub zamieszkać gdzie indziej. Jeżeli go nie było i został wybudowany w późniejszym czasie to w odpowiednim czasie trzeba było protestować przed jego wybudowaniem a nie teraz narzekać. Chcącemu nie dzieje się krzywda. Niestety żyjemy w najgłupszym z możliwych ustroju w tzw. demokracji i kilka babć jest w stanie przegłosować każdy głos rozsądku na zasadzie " bo tak ". Nigdy nie byłem i nie jestem zbyt kościółkowy i dla tego mieszkam na wsi z dala od wszystkiego co mogło by mi przeszkadzać. Cisza i spokój. Orient, Twój nick sugeruje że z zasadami islamu jesteś na bieżąco, ale to pomyłka. " a może tych uchodźców dałoby się nawrócić na chrześcijaństwo? " Ty wiesz co grozi za próbę nakłonienia muzułmanina do przejścia na inną wiarę ? Dokładnie to co pokazuje dziesięciolatek na jednym z filmów do których podałem linki, czyli skrócenie o głowę. Wszystkim którym nie przeszkadza osiedlanie islamistów w Europie sugeruję przeczytanie Koranu. Nie trzeba znać arabskiego, jest również po polsku. Księga gruba i ciężko się ją czyta ale warto się poświęcić. Może wtedy zmienicie zdanie o tej " religii pokoju ". A jeżeli nie to tym gorzej dla Was, gdyż nigdy nie będziecie wiedzieli co zrobiliście źle że chcą kogoś ukarać.

  0 0
 • ~werkk 2015-09-30 08:04:17

  ~jedrek_1_1 sam napisałeś "i kto to wie" czyli On przyjechał tu pracować nie robi nic złego nie narzuca swojej wiary innym, problem w tym ze fala emigrantów to zupełnie coś innego Tłum zachowuje się inaczej np. kibole na stadionie, I najważniejsze większość z nich nie podejmie tu żadnej pracy, nieznajomość języka, brak wykształcenia i zwykłe lenistwo będzie bardzo kosztowne dla nas podatników. I tak jak napisałem tłum ma to do siebie że próbuje wprowadzać swoje przepisy siłowo.

  1 0
 • ~piotrekdec 2015-09-30 09:42:22

  "Czy kiedy postanowiłeś zamieszkać w pobliżu obecnego kościoła to on już tam był ?(...)" zupełnie ni o to chodzi, cały czas myślicie kategoriami świętych krów-jak już stoi kościółek to go ruszyć nie można i proboszczowi się kłaniać bo jeszcze w niedziele palcem wskaże; należy wreszcie zacząć poważnie traktować rozdział państwa od kościoła, niech czarna w koloratkach zrozumie, że jest XXI wiek (a odnosząc się do przykładu z kociłem, który już stał gdy dana osoba się wprowadzała: około 10-15 lat temu proboszcz kościoła na kościuszki dop....alał co godzine koncert na kilka dzwonów, aż wkuszył ludzi i dało się go spacyfikować, także radzę zmianę myślenia, a nie powtarzanie regułek "chcącemu..."); kończąc naprawdę mama nadzieje, że dożyje czau gdy manifestowanie religii będzie zakazane ponieważ zawsze wybuchały z tego powodu konflikty (także dla równowagi jestem totalnym przeciwnikiem zakazu zasłaniania twarzy przez kobiety w przestrzeni publicznej)

  0 0
 • ~piotrekdec 2015-09-30 09:46:58

  Gryjta: po co to pytanie? demagogiczna próba przeniesienia odbiegania od tematu; już ci odpisał, że nie prowadzi obozu dla uchodźców; powyższe pytanie jest równoważne temu: przyjmujesz pod swój dach rodziny z mieszkań socjalnych skoro uważasz, że mają ciężko? (wiadomo, gadki o głodujących rodakach itd. itp.); jeśli nie to nie masz prawa mówić o biedzie, którą symbolizują mieszkania socjalne

  0 0
 • ~zxr9 2015-09-30 12:52:18

  ~piotrekdec nie porównuj naszej religii z religią dzikusów którzy bez mrugnięcia okiem odetną ci tego głupiego łba za to że masz krzyżyk na karku. Tyle w temacie :)

  1 0
 • ~koszmarnik 2015-09-30 12:58:57

  Rozwalają mnie pobożne życzenia że uchodźcy mogą COŚ wnieść dla naszego miasta. Gwarantuje że mają to głęboko w doopie, chcą zasiłków, mieszkań, meczetów i świętego spokoju. Na pewno nie pracy. Ile kebabów można otworzyć w Rybniku? Ci ludzie nie pójdą na budowę do pracy, oni nie są do tego stworzeni, walić pokłony na dywaniku i biegać od sklepu do meczetu to jest zajęcie. Arteks i nie pitol farmazonów zmiękczając mózgi co bardziej podatnym. MIeszkałem między takimi ludźmi 6 lat i wiem o co im chodzi.

  Druga sprawa to wystarczy popatrzeć kogo nam pokazuje TV - uchodźcy?? To jakiś żart?? Same wypasione byki, dobrze ubrane nie rzadko z fajką w paszczy. To są biedni uchodźcy? Tacy ludzie to powinni zostać i napierdzielać się z al-Asadem. Kasa i tylko kasa jest dla nich istotna. Jestem na NIE i będę wszystkich przekonywał do takiego samego zdania. Arteks życzę Ci żeby jakiś wyznawca jedynej słusznej religii kazał Twojej kobiecie gdzieś w Rybniku założyć kwef bo obraża to jego uczucia. Wykopać islam z europy!

  3 0
 • ~karol237 2015-09-30 13:25:14

  Zabawne, uchodźcy ale gdzie jak widzę gościa ok. 90 kg wagi przypłynął pontonem z silnikiem yamachy bawi się smartfonem i zająca banana z uśmiechem na twarzy to mam ochotę wyciągnąć KBKAK i rozjebać ich pokolei. Jedno jest pewne oni pracy nie chcą tylko socjalizmu i naszych kobiet.

  3 0
 • ~piotrekdec 2015-09-30 15:14:34

  zxr9: "naszej" czyli kogo?

  1 0
 • ~piotrekdec 2015-09-30 15:20:13

  koszmarnik: isis (przed którym wielu realnie ucieka) obcinający głowy powstał m.in dlatego, że zaczęto nap...ać się z asadem, który z kolei używał gazu przeciwko swoim obywatelom (i innej przemocy, dlatego m.in zaczęto się z nim napi...ać) i bądź tu mądry

  1 0
 • ~piotrekdec 2015-09-30 16:53:49

  poza tym asada nie potrafi załatwić zachód nalotami z udziałem bardzo nowoczesnych maszyn, do tego dochodzi obecnie jawna pomoc putina (która wejdzie w życie zapewne w przeciągu tygodni w formie nalotów, a może akcji lądowej) asadowi pod przykrywką walki z isis; jak więc ma wyglądać walka z asadem ludzi nieproporcjonalnie słabiej uzbrojonych?

  0 0
 • ~superelektro 2015-09-30 17:07:05

  piotrekdec, zupełnie mnie nie zrozumiałeś albo nie chciałeś zrozumieć co zresztą na jedno wychodzi. Jak kupisz chałupę koło torów kolejowych to też będziesz żądał żeby pociągi przestały jeździć bo Ci przeszkadzają ? Dla tego napisałem że chcącemu nie dzieje się krzywda, więc jeżeli ktoś kupuje chałupę koło kościoła to niech nie narzeka że mu dzwony przeszkadzają. W końcu kościół to nie buda dla psa i trudno go nie zauważyć. A to czy ktoś w coś wierzy czy nie " to mi to lotto". Może wierzyć nawet w latającego potwora spagetti. Jego sprawa, pod warunkiem że nie zakłóca mi spokoju..

  0 0
 • ~Arteks 2015-09-30 17:48:44

  @superelektro - przykład średnio trafiony bo... ostatnią linię kolejową w Rybniku wybudowano w latach 60., a kościoły ciągle się buduje, obecnie dwa... ;) @koszmarnik - jak się tak patrzy na starsze filmy, szczególnie dokumentalne albo rozmawia ze starszymi ludźmi lub jedzie gdzieś w Polskę C to... przypomina się zjawisko, że jeszcze jakiś czas temu Polki również zakrywały głowy i chodziły w chustach. Co do kobiet muzułmanek to wszystko zależy od fanatyzmu - postępowe muzułmanki nie noszą nakrycia głowy. Nakrycie głowy to sprawa umowna tak samo jak to jak się ktoś ubiera i w jakie koloru. Dla mnie ważniejszym wyznacznikiem byłoby jak się kto zachowuje. Na Nowinach mamy już rodziny Wietnamczyków i Turków - nie ma z nimi żadnego problemu. Chyba zgodzisz się że wszędzie są ludzie i ludziska. Na zachodzie Europy Polacy są bardzo różnie kojarzeni, a najazd Polaków na wyspy po wejściu do Unii był początkowo bardzo negatywnie odbierany przez rdzenną ludność UK. A do dzisiaj Brytyjczycy mają pretensje że wielu wyłudza zasiłki i niektórzy Polacy obiektywnie potwierdzają że tak jest, a prawo angielskie nie przewidywało "cwaniactwa" na jakie wpadają Polacy - jeden z najbardziej sprytnych i cwanych narodów Europy jeśli chodzi o kombinowanie i omijanie przepisów. ;)

  0 4
 • ~piotrekdec 2015-09-30 20:44:19

  superelektro: zrozumiałem doskonale, choć pierwszy odszedłeś od początkowego tematu, który poruszył Marcin74-mianowicie to, iż już teraz bez meczetów życie realnie utrudniają budowie sakralne np. waląc w dzwony i nie przejmując się mieszkańcami, a także przez posyłanie dzieci w okresie świątecznym po domach i kazanie im opowiadać mieszkańcom mity rodem z bliskiego wschodu; po drugie pisałem, że należy dążyć do tego, aby te święte krowy nie utrudniały życia innym np. poprzez walenie w dzwony (jak to było np. w ostrej wersji na ul. kościuszki; życie jest dynamiczne, zmienne i to, że raz postawiono gdzieś budowle sakralną jednego z kultów nie oznacza, ze po wsze czasy będzie on tam stał w niezmiennej formie

  1 0
 • ~superelektro 2015-10-01 09:34:48

  Naprawdę sugeruję przeczytanie Koranu. Z tego co jest w nim zapisane dowiecie się czemu pojedynczy wyznawca Allaha nie jest groźny a zaczyna być groźny w grupie. Jak wszyscy zresztą. Tylko że u nas decyduje o tym każdy z osobna a u nich to nakazuje Koran w którego zapisy w przeciwieństwie od chrześcijan którzy Pismo Święte traktują jak powieść, wierzą i stosują się do zaleceń biorąc je dosłownie.

  0 1
 • ~piotrekdec 2015-10-01 14:29:29

  jak powieść? radzę sobie poczytać np. o tzw. "pasie biblijnym" i jaką populacje on obejmuje (zresztą nie chodzi tu tylko o usa; przecież nieraz słychać głosy żeby tutaj "teorie kreacjonistyczną" wprowadzać do szkół jako równoważną poważnej nauce- zresztą i tak jest wprowadzana tylnymi drzwiami poprzez "lekcje" religii) ps. i żeby nie było wątpliwości: koran jest dla mnie takim samym złem jak inne bajki, których zamierzeniem jest manipulacja i kasacja rozumu

  2 0
 • ~ 2015-10-01 17:35:00

  Arteks ale ja nie pisałem że kobiety wyznania jedynej słusznej religii mogą chodzić jak chcą (te wyzwolone) napisałem że muslimy będą się czepiać naszych kobiet o noszenie tego ciulstwa. Skoro poruszyłeś temat UK to czuję się wewany do tablicy. Masz rację, tambylcy faktycznie czepiali się Polaków o zasiłki , szybko jednak dali spokój jak zobaczyli że przyjeżdżający tam nasi zapindalali do job center po robote a później po ew zasiłki. Oczywiście darmozjadów też nie brakowało, tak jak wszędzie zresztą. Z białymi inaczej jest dokładnie odwrotnie. Nie dość że mają dzieci całą chmarę to właśnie najpierw cisną po zasiłek a później niekoniecznie po pracę. W szkołach zresztą zaobserwowano dziwne zjawisko wśród nich, w pewnym momencie zaczęło ubywać dzieci w klasach. Wiesz w jakim? Jak już dziecko nie mogło dostawać zasiłku to odsyłano je do domu. Rozmawiałem z niejednym Angolem i jak sobie ciutek chlapną to wtedy ci powiedzą jak ich kochają. Mówią na nich letterbox :)) Mają ich pełną żyć tylko nie wiedzą już jak się z tego wycofać. Nadal twierdzę że muslimy nic nie wniosą do naszego życia, oprócz tego że jak i ja , tak i inni będą poirytowani( to takie łagodne określenie na wqrwieni) z powodu ulg dla nich a których nie będzie i nie znalazły się do tej pory dla naszych. Merkel palnęła byka to niech sobie ich przyjmuje. Zresztą oni do nas i tak nie chcą, cienizna z zasiłkami,cienizna z robotą i na dodatek takich jak ja całę mnóstwo.

  2 0
 • ~Maja_1 2015-10-01 20:26:09

  @piotrekdec - Powstanie świata nie doczekało się i nie doczeka naukowego wyjaśnienia. Nauki przyrodnicze są wiarygodne tylko wtedy, gdy dostarczą dowodu w postaci empirycznej. Co to oznacza w kwestii powstania świata? Oznacza, że ktoś musiałby przeprowadzić doświadczenie, w efekcie którego zobaczylibyśmy proces powstawania świata. Wszystkie mądrości naukowców dot. tego zagadnienia są teoriami. Nigdy nie zostaną potwierdzone empirycznie.

  0 2
 • ~piotrekdec 2015-10-01 22:55:58

  teoria jeśli jest naukowa jeśli jej natura umożliwia poddawanie jest kolejnym weryfikacjom, które pozwalają ją umocnić, lub pokazują jej słabe punkty, aż do falsyfikacji, dane potrzebne do weryfikacji są dostarczane np. poprzez eksperymenty w coraz doskonalszych urządzeniach; te oczywiście nigdy nie będą doskonałe, co nie znaczy, że z tego powodu należy mówić dzieciakom, że świat powstał w 7 dni (sorry, w sześć, bo siódmego dnia bóg musiał odpocząć bo się biedny zmęczył; )

  1 0
 • ~Arteks 2015-10-01 23:02:41

  @koszmarnik - ostatnim zdaniem pokazałeś, że całe twoje wcześniejsze wywody nie mają żadnego sensu bo jeśli "nie chcą do Polski" to po co o nich dyskutować? @piotrkedec - pamiętaj że każdy fanatyzm jest zły - nie tylko katolicki, nie tylko islamski, nie tylko świadków Jehowy czy hinduistów - także ateistów! Ci ostatni potrafią być równie fanatyczni co ludzie religijni w swoich poglądach na tyle, że w przeszłości dopuszczali się fałszerstw byle tylko mieć jakiś dowód pod swoje przekonania.

  0 4
 • ~piotrekdec 2015-10-02 09:56:43

  to oczywiste że jest zły, definicja fanatyzmu zakłada skrajną nietolerancje; w ostatnich tygodniach dość niespodziewanie (przynajmniej jeśli chodzi o skalę) ujawniła się ta cecha

  3 0
 • ~marcello 2015-10-05 05:23:06

  tak najpierw polskie rodziny powinny miec zagwarantowane minimum socjalne i warunki do godnego zycia mieszkanie itp,

  0 0
 • ~ 2016-01-26 09:09:49

  sila robocza o czym wy gadacie .... to nieroby sa same !!! kto ich nie poznal to nie wie ze niestety nasze kultury woigole nie pasuja do siebie STOP islamizacji polski !!!! niech nasze corki czuja sie bezpieczne !!!! a bezczelna szlachta bedzie zyla sobie w bogatych dzielnicach choronionych grubym morem a namte zwierzeta chca wcisnoc ludzie trzeba nie dac sie !!!!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Twoim zdaniem dni elektrowni w Rybniku są policzone?
Oddanych głosów: 1666