zamknij

Biznes

Czy nasze miasto podzieli los Detroit? Poznajcie liderów i maruderów regionu

2015-06-02, Autor: 
Takiego rankingu w naszym kraju jeszcze nie było. Analitycy Polityki Insight oraz przedstawiciele Fundacji Schumana z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce opracowali zestawienie 66 miast uczących się, próbowali zmierzyć i porównać zdolności miast do konkurowania na krajowym rynku wiedzy. Jak w tym rankingu wypadł Rybnik? Czy zaliczamy się do liderów naszego regionu, a może wprost przeciwnie?

Reklama

- Mam przyjemność przekazać Państwu pierwszy w Polsce ranking miast uczących się. Nikt dotąd nie próbował mierzyć i porównywać zdolności miast do konkurowania na  krajowym rynku wiedzy. Opracowanie, które oddajemy w Państwa ręce, jest efektem pracy analityków Polityki Insight oraz współpracy Fundacji Schumana z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce – pisze na wstępie Anna Radwan Prezes Fundacji Schumana.

Pod lupą znalazło się 66 polskich miast na prawach powiatu - bardzo od siebie różnych pod względem wielkości, struktury społecznej czy historii. Autorzy zestawienia chcieli w ten sposób sprawdzić jak wykorzystały one 25 lat transformacji – czy udało im się zbudować gospodarkę opartą na wiedzy? Ranking bierze pod uwagę infrastrukturę produkcyjną, kapitał ludzki, skłonność do współpracy. - Badamy stan infrastruktury podstawowej i komunikacyjnej, a także to, czy dane miasto jest przyjazne biznesowi – dodaje Anna Radwan.Co ciekawe, jest to pierwszy taki ranking opublikowany w naszym kraju. Autor raportu - Piotr Arak opisał miasta za pomocą wskaźników pochodzących z GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji.

Na tej podstawie wyodrębniono następujące kategorie, w których byli oceniani wszyscy uczestnicy rankingu:
1. Infrastruktura produkcyjna - zasoby infrastrukturalne przedsiębiorstw pozwalające na rozwój badań i tworzenie innowacji.
2. Kapitał ludzki, czyli zasoby wykwalifikowanej siły roboczej dostępne na lokalnym rynku pracy.
3. Infrastruktura podstawowa i informacyjna – dzięki niej przedsiębiorstwa dostarczają wytworzone dobra i usługi na rynek.
4. Współpraca między firmami i mieszkańcami.
5. Łatwość prowadzenia biznesu, czyli to, jak efektywnie działają instytucje publiczne, z którymi bezpośrednio kontaktuje się przedsiębiorca.

Efektem jest Ranking Miast Uczących się, który przyjmuje wartości od 0 do 100 punktów. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa (54.9 pkt.), następny jest Rzeszów (55,3 pkt.) i Poznań (51,0 pkt.). Na szóstym miejscu uplasowały się Katowice (45,7 pkt.), a Gliwice – dziesiątej pozycji (40,6 pkt.).

Na którym miejscu znalazł się Rybnik? Na 66 miast zajęliśmy 44 pozycję (27,6 pkt.). Tracimy zatem do lidera 27,7 punktów. W rozbiciu na kategorie prezentujemy się następująco:
1) Infrastruktura produkcyjna - 20,1 punktów (na 100 możliwych);
2) Kapitał ludzki - 19,5 punktów;
3) Infrastruktura podstawowa i informacyjna  - 21,1 punktów;
4) Współpraca między firmami i mieszkańcami - 45,4 punktów;
5) Łatwość prowadzenia biznesu - 31,9 punktów.

W ogólnym rankingu jako Rybnik wypadamy średnio, choć zdecydowanie lepiej od naszych sąsiadów. Jastrzębie-Zdrój (22,5 pkt.) zostało sklasyfikowane dopiero na 61 miejscu, a Żory – 64 (20,5 pkt.). Otrzymały one od autorów publikacji miano maruderów. - To miasta cofające się w rozwoju, zarówno demograficznie, jak i gospodarczo. Miasta na Śląsku, które nie znajdą pomysłu na przyszłość, np. inteligentnej specjalizacji technologicznej, mogą podzielić los amerykańskiego Detroit – czytamy.

Autor poświęca Jastrzębiu akapit. Jego zdaniem nie ma ono pomysłu na rozwój, zajmuje odległe miejsca pod względem infrastruktury produkcyjnej, kapitału ludzkiego czy łatwość prowadzenia biznesu.

Z raportem możecie zapoznać się >TUTAJ.

Wróćmy do Rybnika, czy Waszym zadaniem zasłużyliśmy 44 miejsce w rankingu?
Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~Abisall 2015-06-02
    14:47:08

    12 0

    Myślę że tak że ten ranking dość trafnie pokazuje rzeczywistą pozycje i potencjał Rybnika - w skali kraju jest mocno średnio, w regionie zaś nie mamy tak naprawdę konkurencji

  • ~p1chrunch 2015-06-02
    16:29:21

    2 0

    FKA i prounijny Szaman? Oni opublikowali coś, nadającego się do czytania? I o co im chodzi z tym Detroit? Co im się stało? Przecież problemy z bezrobociem w górnictwie dojdą niedługo i do nas, i do Jastrzębia. I będzie źle, jeśli nie stworzymy im bogatej oferty szkoleń, związanej z branżami budowlanymi, magazynowymi i transportowymi (kolej) i możliwości stworzenia im firm z dotacjami z UM.

    Łatwość prowadzenia biznesu? Skąd takie, neoliberalne - dodajmy, kryterium? To zależy od wielu czynników - konkurencji, uporządkowanych relacji ze sferą publiczną no i z pracownikami, czego FKA pewnie nie chciała badać. To od pracownika zaczyna się praca, bo on jest też pracodawcą - daje swoją pracę w zamian za wynagrodzenie. Te wszystkie firmy chcą chyba łatwo obrabować pracowników na ZUSie i płacy miesięcznej. Owszem, nie ma dyskryminacji przez płeć, wiek itd., ale jest dyskryminacja przez doświadczenie, której sam doświadczam. Przez to też kapitał ludzki cierpi. W imię Byznesu, bożka liberalnej rzeczywistości gospodarczej. ;/

    Infrastruktura informacyjna jest dobrym kryterium, aczkolwiek mało kto z niej korzysta, natomiast współpraca między mieszkańcami a firmami zachodzi wtedy, kiedy trzeba. I nic poza tym, co jest smutne - zwłaszcza, jak się nie pozwala tworzyć inicjatyw stażowych dla młodych i starych z prawdziwego zdarzenia. Z masowym udziałem bezrobotnych, którzy zyskaliby doświadczenie w pracy. Tego mi brakuje w Rybniku.

  • ~p1chrunch 2015-06-02
    16:33:53

    5 0

    Zwracam uwagę na problem w tych branżach, które wymieniłem, bo na magazynach wymagają doświadczenia, na innych dziedzinach też. To dyskwalifikuje pracownika, który wziął kurs na dany zawód z PUP i potem próbuje uzyskać ramy współpracy z dowolnym zakładem? A co, jeśli nie może do Holandii, bo zasiłku nie ma?

  • ~ 2015-06-02
    17:35:31

    14 0

    Moim zdaniem takie rankingi niczego nie wnoszą. Kogoś oceniono lepiej, kogoś gorzej. I co z tego wynika ? Ludzie i tak mają swoje zdanie. Tacy analitycy i różne dziwne fundacje publikują takie "pierdoły" i nieźle na tym zarabiają. Czytelnicy podniecają się wynikami, a twórcom właśnie o to chodzi. Nie dajcie ogłupiać się, miejcie swoje zdanie i swoje wyliczenia, nie dawajcie zarabiać cwaniakom z takich dziwnych fundacji, które z Polską mają tyle wspólnego, co Jaruś Kaczyński z internowaniem.

  • ~antyfudali 2015-06-02
    19:05:28

    13 0

    Przejrzałem nieco ten raport i tym co najbardziej rzuca mi się w oczy jest kategoria łatwość prowadzenia biznesu. Co się na nią składa? Ilość pracowników ZUS i US w przeliczeniu na podmioty gospodarcze i czas trwania postępowań sądowych. O ile jednak sprawne sądy jakieś znaczenie mają,choć nie wiem,czy tak istotne,o tyle Ci pracownicy ZUS i US mnie śmieszą totalnie. Co wolicie, małą liczbę sprawnych urzędników czy całe stado zastanawiających się,ile kaw w ciągu dnia wypić?

  • ~ 2015-06-02
    20:04:31

    10 0

    Lokalnie dobra pozycja na tle maruderów rankingu (Żory, Jastrzębie) to słaba pociecha. Wieloletnie zaniedbania i samo-głaskanie się po głowie poprzedniego prezydenta naszego Miasta skutkuje marnym wynikiem ogólnym.
    Lokata pokazuje jedynie względny wynik. Względną pozycję w stosunku do innych miast ("tracimy do lidera tylko" - wybacz, Redakcjo: żałosne!). Prawdziwy, wnoszący jakąś informację jest wynik punktowy. 27,5 pkt na 100 możliwych, to przecież jedynie 27,5%! W każdym egzaminie taki wynik to ocena niedostateczna!

  • ~ 2015-06-02
    20:42:58

    4 0

    6. Liczba super i hipermarketów, banków i parabanków na mieszkańca - 99pkt. Słabo.

  • ~Arteks 2015-06-02
    21:35:50

    0 7

    Nie ma co przeżywać bo to nie jest dobry dokument dla żadnego polskiego miasta skoro na 100 pkt, nawet stolica zdobyła niecałe 55. Możliwe że postawiono zbyt wyśrubowane wymagania lub całe badanie miało na celu reklamę jakieś fundacji... Natomiast zwróciłem uwagę na dwa szczegóły. Rybnik najgorzej wypadł pod względem "kapitału ludzkiego" i "infrastruktury informacyjnej" - czy was to dziwi? Mnie w ogóle... Odnośnie tego pierwszego - sami widzicie jak nawet na forum w wielu dyskusjach przeważają maruderzy, narzekacze czy defetyści którzy swoje powodzenie lub niepowodzenie widzieli np. w... prezydencie miasta, zamiast we własnych rękach. Być może poziom pozytywnych emocji w innych miastach jest większy niż w Rybniku. U nas ludzie nie potrafią docenić nawet tego, że mamy bardzo różnorodny rynek pracy i stosunkowo dużo stabilnych i dużych pracodawców, czego nie ma już w większości polskich miast. Odnośnie drugiego to już muszę się przyczepić polityki informacyjnej miasta bo jak można oczekiwać większej liczby punktów skoro w naszym mieście nie ma nawet... porządnych planów miasta, a centrum informacyjne traktowane jest jak piąte koło u wozu i wtłamszone gdzieś między kasy biletowe? Czego oczekiwać po mieście które zamiast pokazać swoje atuty, np. stację towarową, jedną z największych elektrowni w Polsce itd - w prezentacji telewizyjnej przeznaczonej dla inwestorów pokazała "godające" gołe stopy na tle zalewu... Z satysfakcją przyjmuje dane związane z firmami i biznesem. :)

  • ~Jan R. 2015-06-02
    21:42:52

    0 2

    Detroit City - Bobby Bare

    Last night I went to sleep in Detroit city,
    And I dreamed about those cotton fields and home,
    I dreamed about my mother,
    dear old papa, sister and brother,
    And I dreamed about that girl,
    whose been waitin' for so long,

    I want to go home, I want to go home,
    Oh Lord, I want to go home,

    Home folks think I'm big in Detroit city,
    From the letters that I write they think I'm fine,
    But by day I make the cars,
    by night I make the bars,
    If only they could read between the lines,

    I want to go home, I want to go home,
    Oh Lord, I want to go home,

    I rode a freight train north to Detroit city,
    After all these years I've been wasting my time,
    I'll take my foolish pride,
    on a southbound freight and ride,
    Go on back to the ones,
    EI've left waitin' so far behind,

    I want to go home, I want to go home,
    Oh Lord, I want to go home.



  • ~superelektro 2015-06-03
    09:29:57

    3 0

    by p1chrunch : " i możliwości stworzenia im firm z dotacjami z UM ". O czym Ty ględzisz ? Jakie dotacje ? Rozpoczynajacy działalność powinni otrzymywać nie dotacje a kredyt na warunkach rynkowych w wysokości takiej jaką sobie zażyczą i rozłożony na maksymalnie długi okres, nawet 20 - 30 lat. Oczywiście z mozliwoscią wcześniejszego spłacenia. Tym sposobem pieniądze raz wpuszczone do obiegu mogły by wspomóc wielu początkujących, a jak ktoś raz weźmie dotację to zamiast myśleć co zrobić żeby wyjść na swoje, to czeka na następną dotację.

  • ~minowa 2015-06-03
    09:48:02

    5 0

    Rzeszów wyżej niż Kraków, Wrocław i Gdańsk ? Ta klasyfikacja to brednie.

  • ~majka15_26 2015-06-03
    14:44:36

    0 4

    Zdziwiło mnie że takie miasta jak Krosno czy Rzeszów są tak wysoko..hmm, Rybnik to taki średniak choć lider w regionie.

  • ~ 2015-06-04
    18:03:16

    0 0

    http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/335565,niemcy-rezygnuja-z-atomu-wola-wegiel.html- moze ten link nie w tym miejscu alle warto go przestudiować-szczególnie w naszym regionie

  • ~p1chrunch 2015-06-06
    16:17:13

    1 0

    Dlaczego to państwo ma być konkurencyjne wobec biznesu? Przecież to jest liberalny idiotyzm, który głoszą Korwin, Balcerowicz i Petru. Biznesy mają być konkurencyjne wobec samych siebie, bo inaczej niszczy się relacje państwo - pracownik - pracodawca w imię konkurencji w stylu "daj, poliżemy ci zadek i obniżymy poziom naszego prawa pracy, a ty buduj się u nas i rób z pracownikami, co ci się żywnie podoba". Tak powstał u nas Amazon i ci Koreańczycy. W opozycji do tego toku myślenia robił Kwiatkowski, Bobrowski i planiści okresu PRL. Proponuję dekoncentrację kapitałową i otwarte uwłaszczenie (tzn. każdy nowy pracownik staje się akcjonariuszem firmy).

  • ~p1chrunch 2015-06-06
    16:19:40

    1 0

    Pani Lidio, tam się rezygnuje z atomu co cztery lata, albo dojdzie SPD i jest za atomem, albo CDU i jest węgiel.

  • ~Kurz 2015-06-07
    19:24:52

    0 0


    My Polacy, by osiągnąć
    Maksimum sukcesów,
    Nie musimy się tej sztuki
    Uczyć od Jankesów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5038