zamknij

Wiadomości

Czy nad Rybnikiem unosi się smog? Bądź na bieżąco – pobierz darmową aplikację!

2015-02-17, Autor: bf
Chcesz wiedzieć jaki panuje aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Rybniku? Zdobycie tej informacji stało się o wiele łatwiejsze. Od 13 lutego ruszyła specjalna aplikacja, dzięki której w kilka sekund dowiesz się np. o stężeniu pyłu zawieszonego. Co więcej, SmokSmog jest darmowy i można go pobrać z trzech platform

Reklama

- Z radością informujemy, iż od dnia 13.02.2015 dzięki aplikacji SmokSmog możemy w naszym regionie na bieżąco, przy użyciu smartphone’a sprawdzać aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim oraz opolskim – mówią Zdzisław Kuczma, Oliwer PalarzHenryk Hyła z Rybnickiego Alarmu Smogowego, organizacji, której pierwotna nazwa brzmiała „Stowarzyszenie na rzecz czystego powietrza w Rybniku”.

Aplikacja umożliwia bieżącą kontrolę zawartości w powietrzu szkodliwych substancji, podaje wartości chwilowe, wartości średnie a także procentową wartość przekroczeń stężeń dopuszczalnych.

Dane pochodzą z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Aplikacja nie mogłaby powstać bez pomocy Krakowskiego Alarmu Smogowego. - W imieniu mieszkańców Rybnika, a także w imieniu całego Śląska serdecznie dziękujemy zespołowi ze stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy, a w szczególności pani Annie Dworakowskiej za pełne zaangażowanie w walkę o czyste powietrze, a także za pomoc w umożliwieniu rozszerzenia zakresu aplikacji o województwo śląskie – dodają

SmokSmog stworzyli: Michał Apanowicz, Maciej Banasiewicz, Przemysław Fierek, Jakub Jaworski, Jarosław Kostrz, Damian Kras.

Bezpłatną aplikację można pobrać z następujących platform:
- Google Play
- Windows Phone
- App Store

Jak podoba Wam się SmokSmog?


Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Max 2015-02-17
  08:18:02

  1 5

  Czytając opinie przed pobraniem aplikacji stwierdzam, że jeszcze jest duzo do poprawienia, więc nie instaluję tak wadliwej apki.

 • ~toomann 2015-02-17
  08:22:45

  6 3

  Smog... Smog... Smog.... Co zima, taka sama lajera.... A dzisiaj rano na pewnym popularnym ogólnopolskim portalu była lista 10 najbardziej zasmodżonych miast - Rybnika nie było....

 • ~Afordancja 2015-02-17
  08:41:39

  10 1

  @~toomann zależny co to znaczy "zasmrodzone" czy PM10 czy inne. Jeśli chodzi o te rankingi, bo po prostu najczęściej liczą dwiema metodami, jedna jest, gdzie wyliczają ilość dni w roku kiedy to przekroczono normę (I tu Rybnika w czołówce nie ma), albo liczą średnie zanieczyszczenie i tu Rybnik przoduje. Czyli u nas jest trochę krócej, ale za to o wiele wiele bardziej intensywnie.

 • ~Arteks 2015-02-17
  10:08:54

  2 5

  Wiele miejscowości ma ten sam lub nawet większy problem ale nie ma tam prowadzonych badań, więc nikt się tym nie przejmuje tak jak w Rybniku. Przejedźcie się przez Rydułtowy czy Jejkowice pod wieczór. Trzeba w aucie zamykać obieg zewnętrzny bo nawet jadąc w aucie - śmierdzi niesamowicie. Musimy sobie szczerze powiedzieć - polityków mało ten problem obchodzi. Nasi parlamentarzyści w tej sprawie nic nie robią. Jeśli UE nam nie pomoże to w tym kraju nie ma co liczyć na jakieś mocne działania które pomogłyby ograniczyć problem zanieczyszczenia powietrza tak jak załatwiono gospodarkę wodną bo dla naszych polityków z POPiS zawsze ważniejsze są różne pierdoły od realnych problemów ludzi. W przypadku kanalizacji jest odpowiednia ustawa która zobowiązuje do podłączenia się do kanalizacji każdej nieruchomości która znajduje się w obrębie przeprowadzenia rur. Dzięki temu rzeki znacząco poprawiły swój stan. A na koniec takie spostrzeżenie. Czasami wypowiadają się tu niektórzy twierdząc, że "ich nie stać" na zmianę ogrzewania. A ja się pytam czy ludzi biednych stać na tak niesamowite smrodzenie w ostatnią sobotę kiedy temperatura była na tyle wysoka, że można było na dworze chodzić bez kurtek? Akurat w sobotę zanieczyszczenie i smród były naprawdę gigantyczne (na co nałożył się bezwietrzny dzień i ciśnienie). No to stać czy nie stać? Bo jeśli ktoś jest biedny to nie grzeje w tak ciepły dzień... Ja miałem wszystkie kaloryfery pozamykane i okna na mikro i nie było zimno w mieszkaniu.

 • ~Abisall 2015-02-17
  10:23:47

  4 0

  Aplikacja z artykułu jest jedyną aplikacją na iOS która pozwala na sprawdzanie poziomu zanieczyszczenia powietrza ale "androidowcy" mają alternatywę która wydaje się dużo ciekawsza https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.anddev.polishairpollution&hl=pl

 • ~sianio 2015-02-17
  10:44:45

  4 3

  I co - pobiorę apkę i to zmieni zanieczyszczenie,poprawi jakość powietrza????Nie, wprowadzi tylko chęć napisania komentarza że dziś powietrze było znowu zanieczyszczone.Troszkę dziwne że w naszym mieście jeszcze jest takie zanieczyszczenie powietrze bo ja od dwóch tygodni rozpalam w moim starym piecu od góry i nie emituję tyle dymu co kiedyś.Sposób jest naprawdę super bo z komina leci taki lekki dymek.Jak rozpalałem normalnie -od dołu- to klękajcie narody jak dymiło.Polecam .

 • ~Arteks 2015-02-17
  10:50:44

  1 3

  Dzisiaj w TVN24 mówiono o problemie smogu w Krakowie (przy okazji podkreślono że to poważny problem kilku południowych województw). Kraków chce zdecydowanie ograniczyć ruch samochodowy w centrum miasta w najbliższych latach. A jak rybnicka polityka w tym zakresie bo jeśli Kuczera wprowadzi jakieś darmowe minuty na parkingach to jeszcze bardziej nam się zwiększy ruch w mieście, który jest i tak gigantyczny jak na miasto tej wielkości. Bywam czasami w Ostrawie, miasto dwa razy większe niż Rybnik i tam w centrum ruch wydaje się mniejszy niż u nas... Ale za to tramwaje, trolejbusy i autobusy śmigają co chwilę i mają bardzo dobrą frekwencję. Rybnik to niestety miasto moto-kultu i to również przyczynia się do złego stanu powietrza poza niską emisją.

 • ~Lino 2015-02-17
  11:24:00

  10 1

  W sobote było ciepło w dzień wręcz zachęcało do otwierania okna ale co tam.. niektórzy dymili cały dzień.. dosłownie CALUSIENKi dzień. Co to za sposób palenia? U mnie w domu rodzinnym rozpala się i dymi sie może przez 20 minut i koniec (dom nie ocieplony). Pod wieczór się dołoży i może kolejne 20 minut sie leci dymek. W Rybniku jakies inne cugi sa czy co? Z kominów moich sąsiadów leci dym od 8 rana do 23 NON-STOP. Debilizm? Za dużo kasy? Dodam, że przed domem 3 auta.

 • ~werkk 2015-02-17
  11:41:17

  2 2

  To nie problem Rybnika tylko całego śląska. Wiec nie wystarczy rozwiązać problemu tylko w Rybniku bo to nic nie zmieni.

 • ~Arteks 2015-02-17
  11:55:49

  1 5

  @werkk - ale Rybnik, Gliwice, Katowice, Bielsko - mogą dać przykład innym jakimiś konkretniejszymi działaniami czy chociaż jakimś wspólnym lobbingiem do chociażby parlamentu. Można to robić także z Krakowem, Wałbrzychem czy Wrocławiem które też mają taki sam problem. Zauważ, że dla Rydułtów, Jejkowic, Gaszowic czy Pszowa to nie jest problem medialny bo... tam nie ma stacji badawczych i nikt się tym w ogóle nie przejmuje. Możliwe że te informacje medialne działałyby wtedy motywująco na wszystkich, a tak w naszym regionie tylko w Rybniku i Wodzisławiu ktoś się tym chociaż trochę przejmuje bo tylko tam WIOŚ ma swoje stanowiska do badania stanu powietrza... Czekam na jakiś ruch nowych władz miasta i na jakieś ich pomysły działań, także w ramach ROW.

 • ~minowa 2015-02-17
  11:57:23

  0 0

  Lino, tak to jest, jak ma się malutki piecyk CO i co 2 godziny chodzi się dokładać, wtedy zanim kończy się jedno dymienie z węgla zaczyna się kolejne.

 • ~turistas 2015-02-17
  11:59:12

  15 0

  Lekarstwo na smog - powycinajmy wszystkie prawdziwe drzewa, szczególnie liściaste kasztany, lipy, dęby itd, a sadźmy metalowe makiety. Problem z smogiem sam się rozwiąże... Tak oczywiście wyobrażam sobie kategorie myślenia naszych władz, bo z Rybnika w 2014r zniknęło więcej drzew niż przez ostatnie 5 lat razem wziętych, czy naprawdę nikogo to nie obchodzi, że te drzewa nie dość, że poprawiają naszą jakość życia - oczyszczają powietrze, zapobiegają depresji, pięknie pachną, ładnie wyglądają i tak można by wymieniać i wymieniać, a patrząc na ulice Rybnika, to na prawdę coś tu nie gra - władze chcą z niego zrobić betonowe miasto?

 • ~S1J1Z1 2015-02-17
  12:15:38

  0 3

  Tylko współczuć w lecie pierzaste obsrałki wam nie dają spokoju i wieczny problem osranego centrum a w zimie w maskach gazowych trzeba chodzić bo tak śmierdzi.Jedno pocieszenie że kawałek dalej macie Zdrój gdzie możecie jeździć odetchnąć.He he xD

 • ~imrahil 2015-02-17
  12:21:06

  2 1

  i tak zaraz jakiś geniusz napisze, że to mgła, że tak zawsze było i że jak się nie podoba to spadać na drzewo. ciekaw jestem co prezydent Kuczera ma w planach. a może to były tylko przedwyborcze obiecanki? można by go na facebooku zasypać pytaniami w sprawie smogu.

 • ~minowa 2015-02-17
  14:46:37

  4 0

  Arteks, szkoda, że nie poszedłeś do sąsiadów, aby też pozamykali ogrzewanie w swoich króliczokach, szczególnie ci, z oknami na północ.

 • ~roger 2015-02-17
  21:15:49

  6 0

  Artex tak dla wiadomości Rybnik 148km2 Ostrava 214km2 to raz, a dwa nie wiem kiedy Ty bywasz w Ostravie?? Chyba w niedzielę :) a ja często w tygodniu i nie za bardzo widzę różnicę w ruchu i korkach.

 • ~Arteks 2015-02-17
  22:37:27

  0 9

  @roger - akurat tak się składa że bywam w Ostrawie tylko w dni robocze. Ostatnio dwa tygodnie temu byłem na Svinovie, Martinovie i Porubie bo tam załatwiałem sprawy - zero korków nawet w godzinach szczytu. A Nadrazni w Ostrawie (pełniąca podobną rolę co Kościuszki w Rybniku) prawie pusta... Ostrawa zachwyca nie tylko systemem drogowym ale perfekcyjnie zorganizowaną komunikacją publiczną. A najlepsze przykłady współczesne to: uruchomienie przystanku koło CH Karolina (u nas koło Plazy "by się nie dało") tam uruchomiono nowy przystanek mimo że kawałek dalej koło Elektry, może jakieś 200 m jest następny. No ale to przykład podejścia do tematu władz miasta które mają świadomość co to jest zrównoważony rozwój transportu... Innym świetnym przykładem diametralnych zmian to stworzenie z totalnie zaniedbanych przed laty okolic dworca Svinov - profesjonalnego centrum przesiadkowego. Bardzo chciałbym aby Student się tam przejechał z Kuczerą i aby to zobaczyli jak świetnie to funkcjonuje. Osobiście pamiętam jakie tam wcześniej były rudery i jak daleko były przystanki autobusowe od dworca - teraz są naprzeciw. Obok jest wielopoziomowy parking dla samochodów... Ostrawa też ma problemy z niską emisją ale przynajmniej władze w ostatnich kilkunastu lat zadbały aby każdy kto tylko może korzystał z transportu publicznego, który jest naprawdę przyjazny zarówno dla mieszkańców jak i gości. Wszystko kursuje co kilka, kilkanaście minut.

 • ~sonia020477 2015-02-17
  22:40:53

  4 0

  I po jaką cholerę mi aplikacja co? Mam wziąć wole, zamknąć się w schronie przeciw smogowym??? Dopóki świadomość ludzka nie zmieni się choć trochę nic z tego nie będzie. Od dwóch lat walczę ze śmierdzielem po sąsiedzku i co g......!!!! Policja podjeżdża i tyle, pisma tu i tam też nic nie dają a w kominie utylizacja, prywatna i z przetwórstwa mięsnego a po jaką cholerę płacić jak można wpierdzielić do komina. O ile nie wprowadzi przepisów pozwalających na rzeczową kontrolę a co za tym idzie konsekwencji w postaci mandatów takich że pójdzie w pięty NIC SIĘ NIE ZMIENI!!!!!!!!!!! Pozdrawiam wszystkich zadymionych .....

 • ~roger 2015-02-18
  09:02:41

  5 0

  Chociaż raz mogę zgodzić się z Arteksem na temat komunikacji szkoda, że w Ostravie. Ten temat tam mają od lat załatwiony bardzo dobrze. Częsta miejska komunikacja, która dociera prawie w każdą część miasta. Nie to co w Rybniku. Po ostatniej pisemnej interwencji dotyczącej masakrycznych połączeń z Orzepowic, a co za tym idzie z zlokalizowanego tam szpitala nikt nie raczył się tym zainteresować i sprawy choć w części ruszyć z miejsca. Rybnikowi daaaleko do tego co w wielu mniejszych czy większy miastach mają Czesi.

 • ~minowa 2015-02-18
  09:23:11

  4 0

  Arteks, w Czechach jest mniejszy ruch, bo Czesi pracują a nie tak jak Polacy - masa wczesnych emerytów i emerytek, handlarzy i właściciele sklepów jeżdżą w kółko po mieście.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 599