zamknij

Wiadomości

Czy można robić zdjęcia Elektrowni Rybnik? Rozwiewamy wątpliwości

2021-04-17, Autor: Paulina Nowak

Łabędzie na tle rybnickich kominów i zachody słońca nad zalewem przy elektrowni to ujęcia, które są najbardziej znane rybniczanom. Dotychczas spacerowicze chętnie i beztrosko fotografowali okolice Elektrowni Rybnik. Ostatnio mieszkaniec naszego miasta naraził się na nieprzyjemną przygodę, tylko dlatego, że robił zdjęcia na tle tego zakładu.

Reklama

Do zaskakującej sytuacji doszło w zeszłym tygodniu – na rybnickiej grupie na Facebooku pojawił się taki post:

- Głupia sprawa. Robiłem ostatnio sobie zdjęcie motoru na tle kominu naszej elektrowni. Przybiegł ochroniarz i zaczął krzyczeć że nie wolno. Zakazu zdjęć nigdzie nie widziałem (tylko zakaz latania dronem) ale powiedziałem że spoko, jak chce to skasuję te fotki z telefonu jak to jakiś problem. A on że już jestem sfilmowany i policja będzie zawiadomiona. Faktycznie coś mi grozi? Ktoś się mądry w temacie wypowie? - wyraził swoją obawę internauta.

Pojawiło się mnóstwo komentarzy – jedni uspokajali i wyjaśniali, że mężczyzna nie musi się niczego obawiać. Byli też i tacy, którzy nie podzielali tego zdania.

Jak to w końcu jest? Czy można robić zdjęcia elektrowni i na jakich zasadach? Zapytaliśmy się u źródła.

- Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa, Elektrownia Rybnik jest zaliczona do tego typu obiektów i w związku z tym podlega szczególnej ochronie. Dlatego, stosownie do obowiązujących dla tego obiektu planów ochrony, wykonywanie zdjęć na terenie Elektrowni Rybnik przy użyciu jakiegokolwiek sprzętu fotograficznego czy też drona wymaga uzyskania zgody właściciela – mówi Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE GiEK S.A.

Jedynym wyjątkiem od tego rozporządzenia są dni otwarte elektrowni w Rybniku, podczas których odwiedzający mogą fotografować teren zakładu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co w takim razie z amatorskimi zdjęciami, robionymi poza terenem zakładu?

- Zdajemy sobie sprawę, że zakład jest bardzo popularnym i charakterystycznym obiektem w okolicy, który jest często fotografowany przez różne osoby. Nie zabraniamy wykonywania zdjęć, o ile fotografujący nie naruszają terenu prywatnego zakładu oraz stosują się do próśb służb ochrony - dodaje rzeczniczka.

Zakaz robienia zdjęć aparatem fotograficznym nie jest jedyną nieścisłością na tym terenie – wg aplikacji dla droniarzy - Droneradar (notabene zintegrowana z systemem PansaUTM i zgodna z unijnymi przepisami oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej), teren zakładu w Rybnickiej Kuźni nie jest wyłączony z latania. Strefą zakazaną lotów dronami objęte są np. Zakłady Azotowe Kędzierzyn, czy zakład należący do Lotosu w Czechowicach- Dziedzicach. Elektrownia w Rybniku – przeciwnie.

  

Sandra Apanasionek ucina jednak dalsze spekulacje.

- Na terenie zakładu znajdują się znaki zakazu latania dronem, ponieważ bez względu na wagę drona obowiązuje zakaz lotów nad obszarami, obiektami i urządzeniami, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2018 r. poz. 2142 i 2245), a Elektrownia Rybnik zalicza się do tych obiektów – wyjaśnia.

Podsumowując: można robić zdjęcia elektrowni – o ile znajdujesz się poza terenem zakładu. Jeżeli chodzi o droniarzy, nie mają prawa poruszać się bezzałogowymi maszynami latającymi nad elektrownią, choć nie informuje o tym certyfikowana aplikacja.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~Kwinto 2021-04-17
  16:12:49

  Dzisiaj niewiele już wolno, ostał się tam jakiś ochroniarz poprzedniej epoki, który obecnie poczuł się jak ryba w wodzie. . Na nieszczęście jeżdżąc na rowerze zrobiłem mnóstwo zdjęć z okolic zalewu i elektrowni, i teraz nie wiem czy kasować czy czekać na kominiarzy o 6:00 rano? czy tylko na naszą milicję i kameralne pałowanie?
  Co nas jeszcze czeka w tej chorej Polsce..

 • ~Artur Prochot 2021-04-17
  16:20:46

  96 8

  Na google maps zdjęć jest od h*ja :p

 • ~adamczykhenryk1 2021-04-17
  16:27:58

  28 65

  Putin wie , że kominy elektrowni same się przewrócą .
  10 maj Ukraina atakuję Federację .
  A z naszej beczki .
  Dzisiaj córce, która siedziała cały tydzień w domu , zafundowałem trochę adrenaliny .
  Jadąc z powrotem z zakupów , zacząłem śledzić karetkę R SRC .
  Która przez godzinę krążyła Lyski Jejkowice Gaszowice .
  Apel !!! Lekarzu, zacznij leczyć :)

 • ~spirit-of-the-town 2021-04-17
  17:02:47

  34 18

  Burza w szklance wody. Jeśli np. robię zdjęcia z elektrownią w tle, to należy udowodnić czy rzeczywiście je robię czy może tylko udaję że robię:)

 • ~artefaks 2021-04-17
  17:26:36

  39 25

  W czasach głębokiego PRLu na ubikacjach dworcowych PKP wisiały znaki zakazu fotografowania, Jak wiadomo rybnikus był glajzomaystrem. Więc wyrósł w tych klimatach. Teraz wesoły dziadek zaczął pracować w ochronie i przypomniały mu się stare dobre czasy. Więc dziadziunio alternatywnie albo smrodzi tu na forum. Albo jak go tutaj nie ma bo jest w robocie ( aleluja). To ściga fotografujących.
  Co może zrobić przyzwyczajenie i nieco skisły sok z buraka ze stetryczałego dziadka...

 • ~MArudzia 2021-04-17
  17:34:32

  117 7

  Taki to obiekt szczególnie ważny dla bezpieczeństwa i obronności państwa, że jeszcze do niedawna był w rękach Francuzów.
  Pozdawiam

 • ~Dador 2021-04-17
  17:44:02

  50 18

  Nie wiem co teraz myśleć. Mam dużo zdjęć z wnętrza ER z dni otwartych. Nawet z pokoju nastawczego parę się znajdzie. Czy już mam się bać pukania o 6 rano? Paranoja panie, paranoja. Dekadę temu można było bez problemu pojechać na rowerze na ośrodek, obecnie w rękach gościa od darmusuów, usadzić się na ławce przy samej wodzie, bachnąć 2 piwka, kupić i zjeść loda, pojechać na tamę i spokojnie wrócić do centrum. Nawet Krzysio Krawczyk przygrywał na ośrodku. Było życie, byli ludzie. Teraz nic nie ma i nic nie wolno. Ośrodek zamknięty, tama zamknięta, ER otoczona niebieskim płotem z drutem kolczastym. Lepiej niech nic się nie dzieje. PS. Wczoraj padał śnieg, wczoraj działała fontanna na rynku i przy bazylice. Gdzie sens, gdzie logika? Czy w UM pracują ludzie myślący?

 • ~artefaks 2021-04-17
  18:10:44

  12 31

  Dla piszącego artykuł. Zdjęcia elektrowni można robić. Co już udowodniło wiele osób. Ale nie należałoby zadać raczej w zamian pytanie. Czy wolno robić takie zdjęcia.
  Tutaj niestety są też osoby nadużywające sok z buraka i należałoby podać wiedzę bezpośrednio ad hoc. Co byłoby bardziej przyswajalne dla odbierających na 89,1 MHz.

 • ~ 2021-04-17
  19:00:50

  74 9

  jeden nawiedzony były ormowiec spełniający się jako cieć i tyle politycznych teorii spiskowych, widać poziom ogłupienia pnie się ku górze

 • ~TAKI JA 2021-04-17
  19:24:30

  37 11

  "- Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa, Elektrownia Rybnik jest zaliczona do tego typu obiektów i w związku z tym podlega szczególnej ochronie."
  Szczególny obiekt, ciecie z pośredniaka, ale władzę mają. Polska w pigułce.

 • ~Longina b 2021-04-17
  20:42:23

  46 7

  Takich zdjęć jest dużo na tym portalu.W DIAGNOZIE też były.Jeżeli firma ochroniarska zatrudnia TAKICH OCRONIARZY to należy ją zmienić ,na taką która zajmie się prawdziwą ochroną a nie urojoną.

 • ~Franek7 2021-04-17
  20:45:10

  39 19

  Komuna wróciła...

 • ~kamarRyb 2021-04-17
  21:55:07

  60 5

  Przez ponad 48 lat Elektrownia Rybnik stała w tym samym miejscu co obecnie.
  Przez ponad 20 lat od upadku PRL Elektrownia Rybnik nie była chroniona w sposób szczególny przed wchodzeniem do niej każdego kto chciał, zarówno przez bramę, jak i przez niedomknięte ogrodzenia.
  Każdy kto wszedł do Elektrowni mógł robić zdjęcia wszystkiego i nikt się nie dziwił ani nie martwił, o wykorzystaniu tych zdjęć przeciwko bezpieczeństwu dla Elektrowni i jej wagi dla bezpieczeństwa dla państwa polskiego.
  Po prywatyzacji Elektrowni Rybnik przez państwowy francuski koncern EDF, utrudniano dostęp do wnętrza , a przedostatni dyrektor Edeefowski (nie energetyk) z ogromną pasją zbudował bardzo szczelne ogrodzenia wszystkich terenów i obiektów Elektrowni w formie wysokich zasieków z walkami z drutu kolczastego na szczycie płotów (jak w obozach koncentracyjnych).
  Teraz Elektrownia Rybnik jest wygaszana z powodu braku zdolności eksploatacyjnej starzejących się bloków (nie spełniają także wymogów ekologicznych).
  Teraz komuś „mądremu” przyszło do głowy, że Elektrownia jest ważna dla jakiegoś bezpieczeństwa państwowego.
  Zadam pytanie, gdzie był (byli) ten „mądry” (Ci „mądrzy”), którzy nie zadbali o modernizację Elektrowni Rybnik dla utrzymania odpowiedniego potencjału technologicznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego Rybnika i regionu. Chodzi także o miejsca pracy i prestiż miasta Rybnik.
  Gdzie są włodarze miasta, którzy nie dbają o potencjał gospodarczy i o prestiżowe miejsca pracy.
  Nasze miasto powoli się wyludnia, Elektrownia Rybnik umiera, a „mądrzy” dozorcy i urzędnicy wprowadzają restrykcje dla fotografowania .
  To po co był zryw Solidarności w 1980 roku i obalanie PRL oraz obozu sowieckiego?

 • ~Właściciel psa i kota 2021-04-17
  23:26:56

  3 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Marco2 2021-04-18
  00:44:48

  24 4

  dokszatłlcić ,, ochroniarza ''

 • ~TAKI JA 2021-04-18
  08:17:25

  5 3

  Kabareciarze dostają materiały na tacy:
  https://www.youtube.com/watch?v=gC0JBfMqecA
  https://www.youtube.com/watch?v=qZfc2Et_p4k
  https://www.youtube.com/watch?v=thoZcvBwQJI
  https://www.youtube.com/watch?v=hs1IC1Z7VK8

 • ~kopciuch2020 2021-04-18
  12:43:11

  17 14

  Ochroniarz -45 letni emeryt czyli były górnik,a jak wiadomo górnik z takim stażem nie może być nawet świadkiem w sądzie.

 • ~ 2021-04-18
  13:07:37

  21 3

  kopcich zapomniałeś jeszcze o posiadaczach grupy inwalidzkiej, ci są atrakcyjniejsi do zatrudnienia bo można na nich dostać dofinansowanie, to jest dopiera prawdziwa "ochrona"

 • ~marcin040 2021-04-18
  18:01:12

  15 2

  Przecież ten "ochroniarz " to stary ORMOWIEC

 • ~Onyx01 2021-04-18
  18:01:50

  14 3

  Oczywiście że może wykonywać zdjęcia. Na YouTube jest kanał o nazwie Audyt Obywatelski. Facet chodzi i fotografuje obiekty energetyczne, obiekty wojskowe i przedsiębiorstwa. Często wychodzą do niego wojskowi i tacy ciecie jak ten. Wzywają policję i się okazuje że ta nic nie może :) wszystko jest zgodne z prawem

 • ~Marco2 2021-04-18
  20:54:47

  3 1

  Fotografować tak czy nie ?

 • ~Marco2 2021-04-18
  21:00:09

  6 0

  Fotografować tak czy nie ? Jak za bramą zakładu jest tablica informująca , zakazująca fotografowania na terenie zakładu , tzn. ze na terenie zakładu nie wolno robić zdjęć ! JASNE !

 • ~Teddy 2021-04-23
  00:53:21

  4 0

  Jest znak "zakaz fotografowania"? Nie ma? No to wypad. Zdjęć w internecie od zaje...nia, kadry w filmie "Bogowie" i w "Diagnozie" i jakiś stetryczały dziadek będzie mi tu laską wymachiwał bo se fotkę strzeliłem? Bez jaj! GRU ma całą kolekcję i do tego z drona i z satelity. Faktycznie nie trafią :-P

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 389