zamknij

Wiadomości

Czy lodowisko w Rybniku doczeka się zadaszenia?

2019-01-22, Autor: bf

Czy w Rybniku powstanie profesjonalne lodowisko z zadaszeniem i systemem filtracji powietrza? Wiadomo, że miasto myśli o postawieniu dachu nad obecnym obiektem. Ma to nastąpić za rok. Do tego czasu osoby chcące się poślizgać, muszą brać pod uwagę warunki atmosferyczne i aerosanitarne.

Reklama

Lodowisko znajdujące się za kąpieliskiem Ruda oprócz wymiarów ma jeden zasadniczy problem – brak zadaszenia. W efekcie tego obiekt podczas tej zimy był już dwa razy zamykany. Przyczyna była prozaiczna – warunki atmosferyczne, które uniemożliwiały ślizganie się na lodzie.

Obecnie lodowisko jest czynne, ale tu pojawia się kolejny problem – smog. Czy obiekt doczeka się zadaszenia wraz z systemem filtracji powietrza? Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu wyjaśnia, że jest jeszcze za wcześnie, by cokolwiek powiedzieć o tym więcej w szczegółach. Wiadomo jednak, że miasto ma w planach zadaszenie lodowiska. - W zależności od przyjętego rozwiązania średni koszt tej inwestycji to pół miliona złotych. Nie został jeszcze wybrany ostateczny projekt, wstępnie realizacja inwestycji jest planowana w 2020 roku – dodaje Agnieszka Skupień.

Nie wiadomo jednak, z jakich materiałów będzie wykonany dach, jaki będzie jego kształt i w jakim stopniu pozwoli on na zabawę przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych i aerosanitarnych.

Pozostaje więc nam na razie obserwowanie pojawiających się komunikatów dotyczących zamknięcia/otwarcia obiektu. - Jeżeli chodzi o aktywność na wolnym powietrzu w dniach, kiedy powietrze jest zanieczyszczone i przekracza dopuszczalne normy powinniśmy uważać na swoje zdrowie i nie uprawiać aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, nie ma tu znaczenia czy to są łyżwy, narty czy spacery – mówi rzecznik magistratu.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2019-01-22 11:16:31

  Profesjonalne kryte lodowisko, a nie tymczasówki lub jakiś namiot. Szkoda marnowania pieniędzy na byle co. Lepiej poczekać kilka lat i zbudować coś porządnego co będzie służyło przez większą część roku, a nie tylko przez okres XII-II i to jeszcze pod warunkiem, że nie ma większej odwilży. Tutaj liczę na jakiś rozsądek władz miasta. Podchodźmy do sprawy profesjonalnie, po miejsku i jeśli już coś budujmy to z polotem tak jak w przypadku kąpieliska Ruda czy parkingu wielopoziomowego.

  62 20
 • ~lukaszkuch 2019-01-22 11:33:03

  MOSIR od ubiegłego tygodnia uruchomił Akademię jazdy na łyżwach dla dzieci. Pomysł świetny. Wszystkie miejsca zostały zajęte w ciągu jednego dnia. Niestety w niedzielę z uwagi na smog musieliśmy zrezygnować z obecności dziecka na zajęciach. Teoretycznie przy takim stanie powietrza zajęcia nie powinny się być. Dzwoniliśmy do kierownika lodowiska ale nie widział on problemu i stwierdził, że zajęcia odbędą się normalnie.

  Arteks, pozwolę się nie do końca zgodzić z Tobą. Uważam, że na ten moment najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie zadaszenia namiotowego (koszt - do 100 tys.) niż czekanie X lat na znalezienia kasy na lodowiska za kilka milionów (bo rozumiem, że mówisz o całorocznym obiekcie). Taki namiot zawsze w razie czego (gdyby przypadkiem jednak udało się zbudować lodowisko z prawdziwego zdarzenia) można przenieść w inne miejsce i wykorzystać np. jako zadaszenie boiska itd.

  20 20
 • ~Admirał Pieskov 2019-01-22 11:43:47

  Marzą mi się w Rybniku obiekty sportowe z prawdziwego zdarzenia: lodowisko, hala sportowa, aquapark, stadion i inne, mniej spektakularne elementy infrastruktury... Byłbym szczęśliwy, gdy chociaż jedna inwestycja rozpoczęła się w najbliższych latach.

  52 4
 • ~pprywatne 2019-01-22 12:52:58

  ~Admirał Pieskov - Siadaj na rower, tylko to się liczy!!! Będziesz sobie marzył, możesz karować przecież po kontrapasach wokół Urzędu Miasta!!!

  27 12
 • ~Mariusz Grodecki 2019-01-22 13:22:29

  Sprecyzował bym pytanie w inny sposób - "czy lodowisko w Rybniku doczeka się w końcu mądrej decyzji?".

  14 4
 • ~Arteks 2019-01-22 22:09:19

  @lukaszkuch - ale pomyśl czy Rybnik zasługuje na namiotowe lodowisko? Nie chodzi o X lat. Skończmy budowę drogi P-R i wtedy wybudujmy np. porządny Aquapark i porządne lodowisko. :) A tak wydamy kasę na coś co się nie sprawdzi. Nawet namiot nie pomoże utrzymać tafli jeśli zima będzie tak łagodna jak np. rok temu. @pprywatne - akurat w przypadku rowerów władze Rybniku słusznie czują, że na tym można będzie zrobić interes. Bo poza funkcjami użytecznymi - multum mieszkańców Śląska będzie chciało się przejechać różnymi nieznanymi lub mało rozpowszechnionymi rozwiązaniami na Śląsku typu śluzy czy kontrapasy. Pomijając już ciągle rozbudowywane szlaki wzdłuż Nacyny czy w okolicach zalewu. :) Turystyka rowerowa to w Europie prześcignęła już dawno popularną kiedyś turystykę górską. Mogą ją uprawiać ludzie w każdym wieku, każdej tuszy, w pojedynkę lub całymi rodzinami albo grupami znajomych. Rajdy po Europie to nie tylko hobby naszych mieszkańców. Podobnie myślą Niemcy, Duńczycy czy Hiszpanie. Do niedawna problemem w Rybniku był brak infrastruktury ale szybko te braki nadrabiamy. :D

  3 12
 • ~ 2019-01-23 00:25:07

  ~Arteks
  " Bo poza funkcjami użytecznymi - multum mieszkańców Śląska będzie chciało się przejechać różnymi nieznanymi lub mało rozpowszechnionymi rozwiązaniami na Śląsku typu śluzy czy kontrapasy."
  tutaj nieźle popłynąłeś, zorganizujmy wycieczki szlakiem absurdów rowerowych w mieście, sukces mamy murowany
  " Turystyka rowerowa to w Europie prześcignęła już dawno popularną kiedyś turystykę górską. "
  tutaj zgoda, dlatego dziwię się, że miasto z uporem maniaka skupia się i dorabia ideologię do malowanek w centrum, zamiast wykorzystać chociażby potencjał jako daje nam Ruda - rzeka roku 2015, trasa rowerowa wzdłuż rzeki na całym jej odcinku, od Suszca do ujścia w Kuźni zbudowana tak jak małopolskie wybudowało trasę wzdłuż Wisły, do tego połączoną wyznakowanymi trasami z liniami kolejowymi umożliwiającymi start i powrót pociągiem zarówno do nas, jak i aglomeracji katowickiej byłaby na pewno hitem na skalę co najmniej wojewódzką, szkoda że nie dostrzega tego ani rybnicki "ekspert", ani tym bardziej ten wojewódzki (bo to bardziej zadanie dla niego), obaj zapatrzeni w słusznej poniekąd idei w sposoby jak by tu jeszcze utrudnić życie mieszkańcom, wprowadzając na ślepo książkowe rozwiązania

  8 2
 • ~Enoch Root 2019-01-23 15:47:36

  ~Arteks
  Rybnik zasługuje na jakiekolwiek lodowisko. Spójrz na to w ten sposób. Jeśli Rybnik chciałby zbudować duże porządne lodowisko za np. 5 lat (co wg. mnie i tak nie jest realne) to zdecydowanie lepiej jeśli teraz zacznie bardziej promować jeżdżenie na łyżwach. Dzięki temu później lodowisko będziej mniej nierentowne (bo o rentowności takiego obiektu możemy zapomnieć).

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 804