zamknij

Wiadomości

Czy górnicy muszą się szczepić na covid-19, żeby pracować? Zaskakujące pismo dotyczące KGHM krąży w sieci

2021-01-07, Autor: Tomasz Raudner

Czy górników czeka wybór – chcesz mieć zaliczone badania okresowe, to się zaszczep na covid-19? W mediach społecznościowych ukazał się fragment pisma, z którego wynika, że górnicy KGHM chcąc być dopuszczonymi do pracy muszą udowodnić fakt zaszczepienia się na koronawirusa. - Czy to samo czeka nas? - dopytują górnicy na Śląsku.

Reklama

Fragment pisma zamieścił fanpage Brać Górnicza z adnotacją:

„Tak się ma sprawa w KGHM... A jak u was?”

Zaskakujące pismo o szczepieniach górników KGHM

W załączonym piśmie czytamy:

„Zmianie ulega organizacja badań lekarskich w MCZ S.A. obowiązująca od dnia 28.02.2021 r. *badania wstępne i kontrolne wykonywane będą tylko za okazaniem zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu przeciw COVID-19. Pracownicy nie zaszczepieni nie zostaną dopuszczeni do badań, co w konsekwencji nie dopuszcza ich do pracy.”

W piśmie zamieszczono też namiary kontaktowe dla osób chcących więcej informacji. Nie wiadomo, czy zdjęcie przedstawia prawdziwy dokument. Nie widać żadnych podpisów, daty, autora. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na popularność skanu, który dosłownie był rozchwytywany w mediach społecznościowych. Warunkowanie dopuszczenia do pracy zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 byłoby skandalem. Szczepienia są dobrowolne, jak komunikuje rząd.

Miedziowe Centrum Zdrowia: to nieprawda, to fake news

Oficjalne stanowisko w sprawie pisma zajął zarząd Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie. W sposób wyraźny dał do zrozumienia, że pismo jest fake newsem i nie ma mowy o żadnym przymuszaniu do szczepień:

„funkcjonująca w przestrzeni publicznej, w szczególności w Oddziałach KGHM Polska Miedź S.A., informacja o wprowadzeniu z dniem 28 lutego 2021 r. wymogu okazania zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu przeciw COVID-19, przez osoby poddające się badaniom wstępnym i kontrolnym z zakresu medycyny pracy, nie została sporządzona oraz nie jest rozpowszechniana przez Zarząd Spółki, ja również pracowników naszej spółki.”

Dalej czytamy, że informacja o uzależeniu wykonania badań od okazania zaświadczenia o szczepieniu jest nieprawdziwa. Spółka dodaje, że wszczęte zostało postępowanie wyjaśniające.

Obowiązek szczepień w PGG i JSW?

Górnicy ze Śląska w mediach społecznościowych zadawali sobie pytania, czy ich też to czeka. Jak nam przekazali rzecznicy PGG oraz JSW, o niczym takim nie ma mowy.

- Na tym etapie nie pracujemy nad podobnym rozwiązaniem – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Dopytywany dodał, że pojawiają się różne pomysły dotyczące szczepionek, natomiast PGG niczego podobnego na razie nie wprowadza.

Sławomir Starzyński, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej od nas dowiedział się o piśmie dotyczącym KGHM i nie ukrywał zaskoczenia.

- U nas nie ma żadnych prac związanych z uzależnieniem dopuszczenia do pracy od szczepienia. Jak na razie jesteśmy zdani na informacje, które spływają do nas z Warszawy. Mówię tu o informacjach rządowych i wynika z nich jednoznacznie, że są to szczepienia dobrowolne. Tak więc to, o co pan mnie pyta jest dla mnie zaskoczeniem. Popatrzymy na służbę zdrowia. Nie słyszałem, żeby tam dopuszczenie do pracy było związane ze szczepieniem – mówi rzecznik JSW.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 22

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,czy-gornicy-musza-sie-szczepic-na-covid-19-zeby-pracowac-zaskakujace-pismo-dotyczace-kghm-krazy-w-sieci,wia5-1-4119.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Noname1212 2021-01-07
  11:18:40

  46 45

  Nie nie może, a niedzielski i jego poplecznicy muszą odpowiedzieć karnie za zastraszanie ludzi

  https://legaartis.pl/blog/2021/01/06/pracodawca-nie-ma-prawa-zmuszac-pracownika-do-testowania-lub-szczepienia/

  A oni robią to ciągle:

  https://youtu.be/Mfv-Kw4utz8

 • ~Aleksander83 2021-01-07
  11:40:47

  81 55

  ~Noname1212 dokładnie! Nie rozumiem tej presji na szczepienia. Jak uważasz że ten "wirus" jest takim zagrożeniem i szczepionka takim wybawieniem, to się zaszczep. Ja wolę być nazywany "płaskoziemcem" czy "foliarzem", gdyż wyłącznie takich "argumentów" używa się w tym nachalnej presji.

 • ~hub381 2021-01-07
  12:50:48

  38 93

  A czego- zaszczyku się boisz ? Idz a nie będziesz zarażał ludzi .

 • ~baal-zevuv 2021-01-07
  13:23:29

  53 37

  Górniku, chętnie się zaszczepię zamiast ciebie! Bo dla mnie szczepionka będzie dostępna na końcu!

 • ~pprywatne 2021-01-07
  15:38:35

  58 25

  Śmiertelna choroba której trzeba szukać u zdrowych ludzi, grzebiąc im patykiem w nosie. I ci chorzy ludzie przechodzą bezobjawową chorobę. A, rząd chce pod przymusem podać wszystkim cudowne antidotum. Czy wszyscy cierpią na jakiś zanik mózgu?

 • ~atu85 2021-01-07
  17:01:12

  46 16

  Straszenie , straszenie i jeszcze raz straszenie , kto chce niech sie szczepi kto niechce to nie , pracodawca mnie nie zmusi , nawet kosztem pracy , nikt na mnie nic nie bedzie testowac , nagle sie przychodnie otwierają , BO SZCZEPIĄ , dlaczego nie pomagają tym , co pomocy poczebują ? jakoś nadal w niby pandemie nie wierze

 • ~Kimi73 2021-01-07
  17:02:48

  28 11

  Oni wolą się ze sobą „szczepić”... ;)

 • ~Don C. 2021-01-07
  21:54:27

  9 9

  Jest jeszcze druga opcja według mnie bardziej prawdopodobna. Dostaną ryle aneks do umowy do podpisania przy odbiorze paska z wypłatą. Nie podpiszesz się czyli sam siebie zwalniasz. Tak samo było przy odbiorze deputatu emerytalnego. To że ta szczepionka szczęścia jest dobrowolna możecie między bajki wsadzić. Dojadą nas wszystkimi możliwymi sposobami.

 • ~obserwator00 2021-01-08
  07:42:04

  12 4

  "Brać górnicza" niech się bierze za prawdziwą robotę a nie tworzenie kolejnych wirtualnych problemów. PS: praca też nie jest obowiązkowa - nie trzeba pracować, brać wiedziała?

 • ~Franek7 2021-01-08
  12:24:43

  4 1

  Każdy powinien sam zdecydować. Ja się zaszczepię bo jestem w grupie podwyższonego ryzyka ale gdybym był młody i zdrowy albo ozdrowiencem to bym się na pewno nie zaszczepił.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcielibyście zobaczyć galę MMA w Rybniku?
Oddanych głosów: 329