Do obróbki tworzyw metalowych można wykorzystać wiele różnych technologii. Wśród nich znajduje się również cięcie plazmowe. Jest to metoda posiadająca wiele zalet, pozwalająca na uzyskiwanie bardzo precyzyjnej linii cięcia. Czy można wykorzystać ją do cięcia metalu? Jak wygląda sam proces obróbki i co możemy dzięki niemu zyskać?
Cięcie za pomocą plazmy polega na stapianiu materiału, a następnie wyrzucaniu stopionego materiału ze szczeliny, za pomocą bardzo silnie skoncentrowanego łuku plazmowego. Cięcie plazmą jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie obróbki materiałów.
Dlaczego cięcie plazmowe jest tak powszechne? Na popularność cięcia zjonizowaną materią wpływa z pewnością precyzja zabiegu. Ponadto, przecinanie plazmowe nie tworzy strefy ciepła, co zwiększa bezpieczeństwo zarówno materiału, jak i operatora maszyny. Warunkiem bezpieczeństwa jest wybór jakościowego urządzenia. Wysokiej jakości sprzęt do plazmowego cięcia różnych materiałów oferuje Eckert. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży, ceniona przez ekspertów w Polsce i zagranicą.
Cięcie plazmowe posiada także wiele innych zalet. Wśród nich można wymienić bardzo łatwą automatyzację procesu oraz możliwość wycinania według wzornika. Plazmowe cięcie ma szeroki zakres grubości, dzięki czemu może być wykorzystywane na różnych materiałach.
Ogromną zaletą, która bardzo często ma decydujący wpływ na wybór tej konkretnej technologii, jest prędkość cięcia. Przecinanie plazmowe może być nawet siedmiokrotnie szybsze, niż korzystanie z cięcia tlenowo-gazowego.
Plazma jest zjonizowaną materią, która bardzo dobrze przewodzi prąd. W najwyższej temperaturze, którą może osiągnąć, zamienia się w łuk plazmowy. Plazma do cięcia wykorzystywana jest do obróbki materiałów, które również są dobrymi przewodnikami prądu.
Jak wiadomo, warunek ten spełnia wiele metali. Dlatego też plazmowe cięcie metali, takich jak aluminium czy stal, jest bardzo powszechne. W zasadzie metale to materiały, które najczęściej poddaje się cięciu plazmowemu. Innymi słowy, plazma do metalu to niemal każde urządzenie wykorzystujące omawianą technologię.
Każdy materiał, który przewodzi prąd, może być poddany obróbce za pomocą plazmy. Do metali, które najczęściej przecina się za pomocą plazmy, należą stal, aluminium i miedź. Podczas cięcia plazmą do metalu, najpierw aktywuje się łuk pomocniczy, znajdujący się między dyszą a elektrodą.
Aktywacja zachodzi dzięki zapłonowi o dużej częstotliwości. Łuk naładowany jest dość niską mocą. Kiedy jednak rozpoczyna się proces cięcia i dotknięty zostaje materiał, który ma być przycinany, moc szybko wzrasta, co umożliwia wykonanie cięcia plazmą.
Za pomocą łuku plazmowego można przycinać nie tylko płaskie, metalowe powierzchnie, ale też siatki oraz ogrodzenia. Obrabianie metali za pomocą plazmy jest szybkie, precyzyjne i bardzo łatwe do zautomatyzowania. Dzięki temu cięcie zjonizowaną materią cieszy się dużą popularnością w przemyśle i wykorzystywane jest nie tylko w dużych halach produkcyjnych. Powszechnie stosuje się je również w mniejszych przedsiębiorstwach.
W dzisiejszych czasach cięcie plazmowe jest niezwykle powszechne. Technologia doskonale sprawdza się w obróbce wielu różnych tworzyw. Jednak warunkiem jest wybór odpowiedniej maszyny do cięcia. Ważne są nie tylko wysokie parametry techniczne, ale również dostosowanie urządzenia do danego materiału i specyfiki zadania.
Tagi: Plazma do metalu
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
50412Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30268Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
27476Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24697W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22304„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+211 / -33Były poseł z naszego regionu i wiceminister Adam G. - aresztowany! Miał przyjąć 170 tys. zł łapówki
+111 / -12Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Potrącenie pieszej na Górnośląskiej. Ucierpiała 17-latka (komunikat policji)
22Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767