zamknij

Biznes

Czy były szykany?

2008-03-26, Autor:
Światło dzienne ujrzał ostry konflikt między związkowcami a zarządem rybnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Reklama

Bogdan Braś z zarządu regionu śląsko – dąbrowskiego NSZZ Solidarność wysłał pismo do prezydenta Rybnika z wnioskiem o odwołanie prezesa PWiK w Rybniku – Janusz Karwota.

 

Pismo jest efektem ciągnącego się od wielu miesięcy konfliktu między związkowcami a zarządem PWiK. Strona związkowa argumentuje, że prezes Karwot nie toleruje działalności związkowej prowadzonej przez NSZZ Solidarność, nie przestrzega przepisów prawa pracy oraz dyskryminuje pracowników pełniących funkcje związkowe. Czarę goryczy – zdaniem związkowców – przelało zwolnienie z pracy szefa Solidarności w PWiK – Marka Frelicha, co „ewidentnie ma charakter szykany za przeprowadzoną kontrolę.” Orężem w ręku związkowców, jest przeprowadzona kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która wykazała m.in. utrudnianie korzystania z pomieszczenia związkowego oraz realizacji szkoleń związkowych.

 


Zdaniem związkowców, za koniecznością zwolnienia prezesa Karwota przemawia również fakt, że Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zamierza zgłosić doniesienie do prokuratury na zarząd PWiK. Jak powiedziała nam Magdalena Skalmierska z OIP w Katowicach, za wcześnie, aby mówić co dokładnie będzie przedmiotem doniesienia. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o nieudostępnienie związkowcom informacji o wykorzystaniu środków z fundusz socjalnego za 2007 rok.

 

Obiektywne przedstawienie interesów obu stron konfliktu dziennikarzom utrudnia fakt, że prezes PWiK unika jakichkolwiek kontaktów z mediami i stosuje metodę „oblężonej twierdzy”. Na zapytanie mailowe skierowane do prezesa, otrzymaliśmy jedynie zdawkowe odpowiedzi anonimowego „Kierownika Biura Spółki”, z których można się dowiedzieć, że z raportu PIP przedstawionego zarządowi nie wynika, że inspekcja pracy złoży doniesienie do prokuratury. Zarządowi PWiK nie wiadomo też nic o wniosku do prezydenta o odwołanie prezesa Karwota.

 

Jak na wniosek związkowców zareagował prezydent Adam Fudali? - Wierzę w rozwiązanie tego konfliktu, ale na pewno o szczegółach negocjacji nie będę mówił w mediach. Póki co nie ma mowy o odwołaniu prezesa Karwota – mówi krótko Fudali. Do negocjacji ze stronami konfliktu prezydent delegował swojego zastępcę Michała Śmigielskiego.

 

Tymczasem jak informuje "Tygodnik Rybnicki", główny zainteresowany konfliktu, szef Solidarności w PWiK – Marek Frelich przebywa w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Według związkowców szykany i dyskryminacja doprowadziły go do depresji.

 

O dalszych losach konfliktu na linii związki zawodowe – zarząd PWiK będziemy informować.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~arszenik 2008-03-27 10:29:20

  No cóż, prezydent jak zwykle w takich sprawach wysyła dobrego duszka.Sam nie powinien jednak wypowiadać się w żadnej sprawie,bo psuje swój wizerunek.Może by tak prezesa tylko zawiesić??może by się nie wtrącać do decyzji sejmiku co do sprawy cen wody do szpitali??może by tak murem nie stawać za swoim"fachowcem"urbanistą.itd.MOŻE by tak w koncu rozmawiać logicznie z miezskancami i zejść na ziemi, bo można się spodziewać że z platformy zacznie się niedługo odstrzał a szkoda byłoby konczyć jak były premier.

  0 0
 • ~ 2008-03-27 20:16:55

  Po prostu ,p. DOKTOROWI przewraca się w głowie , o jego "fachowości" świadczy chociażby każdorazowo nowy numer rachunku bankowego na fakturze za wodę .
  Oto rzekome dogodności dla nas klientów:
  -dokonywana wpłata jest zaliczona na poczet konkretnej faktury
  -wpłacona należność nie może być przypisana innemu klientowi
  -księgowanie wpłat jest natychmiastowe.
  Taką dostałem odpowiedź na mój protest w sprawie nr kont ,kto dokonuje przelewów przez konto internetowe ,to wie jakie to jest "ułatwienie".
  Która dogodność najbardziej ułatwia Wam płacenie rachunków?

  0 0
 • ~wic 2008-03-30 12:28:57

  Jestem pracownikiem PWiK w Rybniku i mogę potwierdzić że szykany wobec pana Frelicha miały miejsce od chwili gdy został przewodniczącym zakładowej Solidarności. Terror psychiczny stosuje się w przedsiębiorstwie także wobec innych pracowników. Niezaprzeczalnym faktem jest że w ostatnim czasie następuje gwałtowna ucieczka pracowników z przedsiębiorstwa. Czy nie zastanowiło to do tej pory nikogo z władz miasta dlaczego tak się dzieje? Oprócz godziwej płacy za pracę ważny jest też odpowiedni komfort psychiczny w pracy a tego w obydwu przypadkach niestety w rybnickim PWiK już dawno nie ma. Pracownicy mają dość poniewierania za !500zł netto kiedy ich hołubiony przez Prezydenta Fudalego prezes zarabia dobrze ponad 20 tyś i trwoni zakładowe pieniądze na zagraniczne wojaże oraz kupuje sobie nowe luksusowe auto.

  0 0
 • ~Dahar 2008-03-30 19:59:38

  do jbena: minimalne wynagrodzenie w PL wynosi 1126 zł brutto czy 845.17 netto.
  Piszesz że wynosi 500 - jest to prawnie nie możliwe, zaś firma jest po kontroli PIP który nie wykazał tej nieprawidłowości. Dodaj jeszcze o nagrodach kwartalnych następnym razem. Prezes w/g ustawy kominowej ma prawo zarabiać 6 krotną średnią krajową, która aktualnie wynosi 2899,83 zł to jest razem maksymalnie 17398,98 brutto czyli na rękę 12043,36 a nie dobrze ponad 20000. Jak Ci taka płaca odpowiada, za dwa lata będzie kolejny konkurs na prezesa - możesz go wygrać. Będziesz wtedy mógł sobie kupić luksusowe auto. Przewodniczący sam sie nakręcił i odpłyną, bo związki są od negocjacji a nie od rozpier...lania firmy kontrolami. To była osoba dozoru - więc odpowiedzalna za pewne nieprawidłowości również. ZWIĄZKI TAK !! ALE PO ZA ZAKŁADEM. Dodaj jeszcze, że w jednym związku jest 20 a drugim 40 osób - czyli 60 razem na ponad 300 załogi. No i argument że ludzie odchodzą.... Chyba normalne? Jak znajdujesz lepszą pracę i płacę to odchodzisz. Jeszcze nie poznałem nigdy osoby zatrudnionej gdziekolwiek, która by powiedzała pracodawcy, że nie chce tak dużo zarabiać...

  0 0
 • ~arszenik 2008-03-31 10:47:32

  Nie jestem pracownikiemPWiK!!!Wybaczcie Daharowi On spadł z księżyca,nie rozumie że prawo jest TYLKO dla urzędników.Może przewodniczący jest tam gdzie jest dlatego że był osobą dozoru,miał związane ręce i sam nie wiedział,w którą stronę ma się udać.Fakt że w związkach jest tylko tylu pracowników też chyba świadczy o "terrorze psychicznym"w tej firmie i całkowitym braku etyki władzy wobec swoich pracowników.Zarobki są do wyjaśnienia,ale skłonny jestem uwierzyć jbena,chociaż z przymrużeniem oka.A tak w ogóle PWiK to jedno wielkie bagno wystrojone na prześliczne oczko wodne z kolorowymi "GRUBYMI" rybami.

  0 0
 • ~Dahar 2008-03-31 21:06:47

  taaaaaaaaaaaaaaa. Arszenik, Twoja riposta jest bardzo zwięzła, rzeczowa i na temat.
  Dowiedziałem się, że jestem z księżyca, urzędnicy mają fajnie, a w wodociągach są grube ryby. To jeszcze mi tylko wskaż firmę, gdzie dyrekcja kocha związki zawodowe i już będę w pełni usatysfakcjonowany...

  0 0
 • ~arszenik 2008-04-01 08:33:46

  WItam .Na początku oświadczam,że nigdy nie byłem w żadnych związkach oprócz małżenskiego,który tylko ten jest do kochania,a cała reszta do współpracy lub wspólnych negociacji.Wybacz,ale z Twego pisanego bełkotu wynika że jesteś chyba jakąś płotką w PWiK i broń Boże dać Ci więcej władzy urzędniczej.HI MAN.

  0 0
 • ~Dahar 2008-04-01 11:58:40

  Ostatni raz do arszenika: No, teraz to poszedłeś ładnie "po bandzie"... Jeszcze tupiąc dodaj, że moja mama jest brzydka. Dzięki za owocną dyskusję na temat. Ps. Twój nick nie jest przypadkowy, prawda?

  0 0
 • ~arszenik 2008-04-01 20:49:05

  Również serdecznie pozdrawiam i życzę owocnych opini dodawanych na portalu naszego miasta.Arszenik.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien zamykać kopalnie?
Oddanych głosów: 2098