zamknij

Biznes

Czesi otwierają się na Rybnik. Do Pragi dojedziemy autobusem w 4,5 godziny!

2014-11-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Lepszy i szybszy dojazd do lotnisk w Ostrawie i Katowicach, możliwość zwiedzania wielu atrakcyjnych miejsc turystycznych w Czechach, czy podróż w komfortowych warunkach – tak prezentuje się oferta czeskiego przewoźnika TigerExpress. W ubiegłym tygodniu w Ostrawie doszło do spotkania władz Rybnika z przedstawicielami tej firmy.

Reklama

Czesi otwierają się na Rybnik

W minioną środę mieliśmy okazję wziąć udział w wyjazdowej konferencji prasowej, poświęconej uruchomionym przez przewoźnika TigerExpress nowym połączeniom z Rybnika do Ostrawy oraz na lotniska Katowice-Pyrzowice i Kraków-Balice. Busem czeskiej firmy udaliśmy się do Ostrawy, do Obszaru Dolnych Vitkovic - terenu przemysłowego pochodzącego z 1. połowy XIX w. W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Adam Fudali i jego zastępca – Joanna Kryszczyszyn, a także dyrektor ZTZ – Kazimierz Berger. Czeską stronę reprezentowali: dyrektor Obszaru Dolnych Vítkovic - Peter Kudela oraz prezesi firmy TigerExpress.eu, Peter JančovičAleš Ondrůj.

- Zapewne zastanawiacie się dlaczego Państwo zebraliśmy się w tym miejscu? Parę dni temu (26 październiku) pojawiły się nowe busy w Rybniku, które realizują ekspresowe kursy do Ostrawy, ale i nie tylko. Rybnik jako miasto w ostatnim czasie bardzo prężnie się rozwija i dlatego wprowadzenie nowych połączeń właśnie przez Rybnik było dla nas naturalnym wyborem. Otworzy to Rybnik na Czechy, ale również poprawi się dojazd na pobliskie lotniska – wyjaśnił Peter Jančovič.

Jak zdradza prezes TigerExpress, autobusy czeskiego przewoźnika spotykają się ze sporym zainteresowaniem rybniczan. – Tylko w ciągu pierwszych kilku dni na podróż z TigerExpress zdecydowało się ponad 100 pasażerów. Codziennie rośnie liczba rezerwacji i w tej chwili dochodzi już do kilkuset – dodał Jančovič.

Oferta czeskiego przewoźnika opiera się przede wszystkim na:
- 7 kursach Rybnik – Ostrava już od 19 zł – czas przejazdu około 55 minut
- 7 kursów Rybnik – Katowice Airport już od 29 zł – czas przejazdu około 55 minut
- 2 kursach Rybnik – Kraków Airport już od 29 zł – czas przejazdu około 1 h 50 min.

>>Rozkład jazdy autobusów TigerExpress<<

- Jesteśmy oficjalnym partnerem lotnisk w Katowicach i Krakowie. Przystanki na lotniskach są specjalnie oznakowane i znajdują się bezpośrednio przed budynkami terminali. W Ostrawie busy zatrzymują się na dworcu kolejowym Ostrava-Svinov oraz w centrum Ostrawy – wyjaśnił Peter Jančovič.

Co ważne, wszystkie połączenia TigerExpress objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. - Bilety można kupić za pośrednictwie naszego systemu sprzedaży biletów online, rezerwacji można również dokonać telefonicznie pod numerem telefonu : (+48) 608 92 19 19 – wytłumaczył prezes czeskiego przewoźnika.

Chcesz dostać się do Pragi? Dojedziesz tam w 4,5 godziny!

Dowiedzieliśmy się również, że od listopada bilety TigerExpress można już nabyć w punktach ZTZ na dworcu autobusowym oraz na Placu Wolności. Co ciekawe, za zakupiony bilet będziemy mogli podróżować w głąb Czech autobusem i pociągiem. - Jesteśmy częścią sieci połączeń największego czeskiego prywatnego przewoźnika kolejowego RegioJet i autokarowego Student Agency Express. Dzięki temu w Ostrawie nowe połączenia będą skomunikowane z szybkimi pociągami InterCity RegioJet, które kursują pomiędzy Ostrawą i Pragą – powiedział Peter Jančovič.

Choć w naszym kraju byłoby to mało prawdopodobne, to Czesi mogą pochwalić się całkiem szybkim transportem. Jak zdradził nam przewoźnik, czas przejazdu z Rybnika do Pragi wynosi około 4 i pół godziny, i na całą podróż busem oraz pociągiem wystarczy tylko jeden bilet – najtańsze kosztują już 55 złotych. - Oprócz do Pragi, w Ostrawie można się również wygodnie przesiąść na kursy w kierunku Ołomuńca, Brna, słowackiej Żyliny, Koszyc oraz austriackiego Wiednia i lotniska Wiedeń-Schwechat – usłyszeliśmy od przedstawicieli firmy.

W autobusie skorzystasz z Wi-Fi i dostaniesz bezpłatny poczęstunek

Transport to nie tylko szybkie przemieszczenie się z punktu A do B, ważne jest to w jakich warunkach podróżujemy. Na konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że przejazdy do Czech czy katowickiego lotniska będą obsługiwane nowoczesnymi busami marki Mercedes, Volkswagen oraz Renault, wyposażonymi w klimatyzację i bezpłatne Wi-Fi.

Kierowcy oraz piloci serwują bezpłatny poczęstunek:
- kawę,
- wodę,
- oraz drobne słodycze.

Do kupienia są również inne napoje oraz drobne przekąski. Czesi udowadniają nam, że jazda autobusem nie musi być nużąca, a może upłynąć w komfortowych warunkach.

Prezydent Rybnika: „Ostrawa robi wrażenie”

Dlaczego warto podróżować do Ostrawy? Miasto ma do zaoferowania unikalny zabytek przemysłowy – Dolni Vitkovice – obszar zaliczany do narodowego dziedzictwa Czech. Obejmuje on szeroki teren Huty Vitkovice wraz z jej kolekcją architektury przemysłowej. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. kopalnie, koksownie czy wielki piec. Rewitalizacja całego miejsca kosztowała 500 mln koron (około 80 mln złotych).

Od września 2014 roku funkcjonuje też Center for Science and Technology, czyli czeski odpowiednik Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Warto dodać, że to właśnie na terenie Dolni Vitkovice odbywa się coroczny festiwal Colours of Ostrava, na który przyjeżdżają tłumy ludzi - również z Polski.

Innymi atrakcjami tego czeskiego miasta są m.in.:
- ZOO Ostrava;
- wieża widokowa w Nowym Ratuszu;
- słynna ulica Stodolni – ulica, która nigdy nie śpi.

- Pamiętam jak jadąc jeszcze kiedyś do Czechosłowacji trzeba było mieć paszport, a potem ładnie uśmiechać się do celnika żeby przez granicę przepuścił. Przeszliśmy długą drogę, jesteśmy teraz w zjednoczonej Europie. Dobrze, że są takie różne możliwości wykorzystania wzajemnych kontaktów pomiędzy Polską, a Czechami. Już jestem fanem Ostrawy! Zrobię wszystko, by zachęcić rybniczan do przyjazdu do tego miasta – robi ono wrażenie. Te doświadczenia, które tutaj będę miał, chcę przenieść na nasz grunt - powiedział pod wyraźnym wrażeniem prezydent Adam Fudali.

Co widzieliśmy w Ostrawie? Jak wygląda Obszar Dolnych Vitkovic? Zapraszamy do fotorelacji.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
  • ~jojo 2014-11-10 09:56:16

    Czesi potrafią a nasi włodarze jadą na konferencje prasową nic nie robiąc.

    27 0
  • ~Teddy 2014-11-10 10:06:18

    Fudalemu najlepiej wychodzi przypisywanie czyjejś inicjatywy jako własne zasługi, ale żeby pomyśleć, wyjść sam od siebie z inicjatywą to już nie ma mowy. No chyba, ze wywalić jakieś 11 mln na kolejny budowlany bubel, albo za plecami kombinować z Wawrzyniakiem jak zagospodarować kolejny kwartał Brudnioka - Powstańców i przewalić następne pieniądze... ooo to jest pierwszy do tego. Czas z nim skończyć.

    25 0
  • ~ 2014-11-10 10:21:45

    RegioJet i Student Agency - mogę polecić. Ci drudzy organizują regularne połączenia po całej Europie, mają tanie bilety autobusowe, kolejowe (RegioJet) i lotnicze. Leo Express ostatnio zalicza wpadki z taborem (coś na wzór z KŚ...).

    7 0
  • ~moratorek 2014-11-10 10:27:54

    Rozumiem, że celem wizyty wymienionych przedstawicieli miasta Rybnik oraz ZTZ była chęć podpatrzenia w jaki sposób robi się interesy, bo innych powiązań, czy wspólnych działań nie widzę. Mam wrażenie że włodarze miasta chcą udowodnić, że Tiger EXpress odniesie sukces tylko dzięki "pozwoleniu" na przejazd przez teren Rybnika.

    15 0
  • ~fanprawdy 2014-11-10 10:39:11

    Nasz Wspólny Śląski Dom był jedyną organizacją walczącą o dogodne połączenia z Czechami i to zarówno w zakresie komunikacji pasażerskiej kolejowej jak i samochodowej.Strategiczny cel to dojazd do dworca kolejowego w Bohuminie , skąd można wygodnie i tanio dojechać do Słowacji /na przykład Żylina,a z niej dogodne połączenia do różnych zakątków tego wspaniałego kraju / , Pragi,Budapesztu , Wiednia .Rada Miasta poprzez nieudolność i brak inicjatywy zapchała Rybnik na peryferie komunikacji kolejowej.
    Wejdź na www.nwsd.pl i przekonaj się ile można mieć wspaniałych pomysłów i walczyć o ich realizację. Ale kundlizm polski nie pozwala wesprzeć społeczników w ich działaniach na rzecz pomyślności ogółu mieszkańców. Czas najwyższy na radykalną zmianę układu PO,PiS , w Radzie Miasta . Kompetentni kandydaci Naszego Wspólnego Śląskiego Domu nie muszą wymyślać co obiecać, bo już realizują przedsięwzięcia dla dobra Rybniczan, szkoda, że bez wsparcia Rady Miasta.

    6 0
  • ~ 2014-11-10 10:45:06

    Rozumiem że przez te wszystkie lata pan Fudali nie wiedział że istnieje Ostrawa i co się tam dzieje? Teraz jest "pod wrażeniem". Oni oczywiście mają już ruch turystyczny, a u nas dopiero "się myśli". Budynki KWK Ignacy się w większości zaorało. Do lotniska w Katowicach dojechać to cud. Mało tego - dojechać do Gliwic to cud. Zresztą - z tym ostatnim nigdy nie było dobrze...Za to prywatni przewoźnicy sobie radzą...

    20 0
  • ~Tomek_81 2014-11-10 10:58:30

    Z wypowiedzi naszego doświadczonego samorządowca można wnioskować że w zatrzymał się w czasach gdy do Czech jechało się z paszportem po wódkę lentilki. Od tego czasu sporo się zmieniło....Może by tak przestać wierzyć w swoją nieomylność, częściej wyjeżdżać poza Rybnik i patrzeć co inni robią dobrze i brać czasem z nich przykład? Może nie było by wtedy rynsztoka, plastikowych rybek i innych tego typu autorskich wynalazków?

    12 0
  • ~Abisall 2014-11-10 11:12:19

    Jednej rzeczy powinni nasi przedsiębiorcy z branży transportowej uczyć się od Czechów - skomunikowania połączeń i ujednolicenia biletów. Niby to tak oczywista sprawa a ze świecą szukać u nas na Śląsku w ten sposób realizowanych usług przewozowych

    17 0
  • ~ 2014-11-10 11:42:13

    WYBORY-TYLKO RUCH AUTONOMII ŚLĄSKIEJ

    0 16
  • ~ 2014-11-10 12:35:13

    Z Rybnika do Pragi można dojechać w mniej niż 4 godziny. Wystarczy tylko podjechać 25 km autem do Bohumina i stamtąd pendolino do Pragi... więc jaka to rewelacja?
    Może należałoby przemyśleć skomunikowanie Rybnika z Bohuminem, który jest oknem na całą południową Europę (Budapeszt,Wiedeń,Praga itd.) ale również i na Polskę (są pociągi Eurocity do Warszawy). Niestety ale bez własnego samochodu Bohumin dla rybniczan nie jest dostępny...

    20 0
  • ~morfeus12 2014-11-10 16:11:29

    Czesi otwierają się na Rybnik a Rybnik na Czechy??

    2 0
  • ~lukrecja50 2014-11-10 16:23:43

    A Berger to po co tam jechał? Chyba pozwiedzać i wstydu się najeść za kierowanie swoim ZTZ

    8 0
  • ~Obiektywny 2014-11-10 18:26:39

    W pełni zgadzam się z mss71. Po szesnastu latach rządzenia, w dodatku tuż przed wyborami, prezydent odkrył, że bardzo blisko Rybnika istnieje taki kraj jak Czechy. Zgadzam się też, że należy powalczyć o połączenie kolejowe z Bohuminem.

    7 0
  • ~ 2014-11-11 06:55:01

    Ciekawe kiedy będzie konferencja prasowa na wyremontowanym dworcu Rybnik Paruszowiec.W czerwcu w Radio 90 prezydent Fudali obiecywał remont w III lub IV kwartale tego roku.

    1 0
  • ~Sterling 2014-11-11 14:00:34

    Mam nadzieję, że ten temat wypali na dłuższą metę a za nim pójdą kolejne, m.in. wspomniane tutaj połączenie kolejowe z Bohuminem.

    0 0
  • ~ 2014-11-11 19:07:56

    na pewno plus dla ludzi bez samochodów, dostęp do takich miast jak Praga czy Wiedeń będzie teraz dużo lepszy

    3 0
  • ~ 2014-11-11 21:34:23

    blok samorządowy -tylko bsr

    0 3
  • ~ 2014-11-12 06:16:22

    Autobusy czeskiego przewoźnika będą kursowały z Krakowa przez Katowice i Gliwice do granicznej miejscowości Bogumin. Tu pasażerowie przesiądą się do pociągu i pojadą do Pragi. Połączenie w przeciwnym kierunku ma odbywać się analogicznie. Podróż z Gliwic (wyjazd z parkingu przy Europie Centralnej o godz. 8:12) do stolicy naszych południowych sąsiadów (przyjazd 12:56) potrwa 4h 46 min. Za przejazd trzeba zapłacić ok. 80 zł. Bilety są już w sprzedaży na stronie jizdenky.le.cz. Autokary i pociągi oferują skórzane siedzenia, personel pokładowy, darmowe napoje, WiFi oraz toalety.

    Cały tekst: http://gliwice.gazeta.pl/gazetagliwice/1,95519,16921378,Czesi_wchodza_na_nasz_rynek__Oferuja_polaczenie_z.html#ixzz3IpQJzwFW

    1 0
  • ~Arteks 2014-11-12 10:22:16

    @Jarosław Ryziński - ty piszesz o jeszcze innym przewoźniku czyli Leo Ekspresie. To zupełnie coś innego. A sprawdzałem sobie ile kosztuje bilet na tego Tigera w połączeniu z pociągiem do Pragi i wychodzi całkiem dobra cena ok. 330 Koron 49 zł. Za taką cenę bilet z Rybnika do Pragi to naprawdę niewiele.

    0 0
  • ~ 2014-11-12 13:23:11

    Arteks, tak wiem, celowo tak dalem.

    0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?




Oddanych głosów: 1041