zamknij

Wiadomości

Czerwionkę-Leszczyny oświetlą hybrydowe lampy

2011-12-15, Autor: 
Do końca sierpnia 2012 r. na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny stanie ponad sto innowacyjnych lamp zasilanych energią słońca i wiatru.

Reklama

Na instalację takiego oświetlenia czerwionecki magistrat otrzymał unijną dotację w wysokości 2 368 060,83 zł (85% całości inwestycji).

- Tylko nasza gmina, na aż 172 złożonych do konkursu wniosków, aplikowała o dofinansowanie na budowę infrastruktury oświetleniowej z wykorzystaniem energii odnawialnej. Śmiało można powiedzieć, że staliśmy się pionierami w tym zakresie.  Nieliczne gminy w skali całego kraju zastosowały już uliczne oświetlenie hybrydowe. My natomiast, sięgniemy po to innowacyjne rozwiązanie nie dość, że jako jedni z pierwszych, to na bardzo dużą skalę" – chwali się Andrzej Wącirz naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.


W sumie uda się zamontować 82 lampy uliczne hybrydowe zasilane przez systemy pobierające energię  wiatru i słoneczną, 25 lamp ulicznych solarnych, 18 lamp parkowych solarnych i2 znaki drogowe oświetlane 1 modułem fotowoltaicznym.

Uliczne oświetlenie hybrydowe – to połączenie energii odnawialnej produkowanej przez baterie słoneczne i turbiny wiatrowe. Na szczycie latarni zamontowany jest panel słoneczny i turbina wiatrowa, poniżej znajduje się źródło światła. Bez słońca i wiatru świecą nawet kilka dni.

Zdaniem urzędników, utrzymanie 50 klasycznych latarń przez 10 lat kosztuje  ponad 300 tys. złotych, a rachunek przy lampach solarno-wiatrowych wynosi tylko 60 tys. złotych.


Zakup jednej lampy hybrydowej to wydatek ok.18 tys. zł. Pierwsze latarnie mają pojawić się na terenie gminy wiosną.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~Margin 2011-12-15
    09:33:09

    0 0

    Proponuję do każdej zakupionej lampy dołączyć monitoring, by łatwiej było wyłapać "amatorów nowych technologii". Choćby tylko przez pierwszych parę tygodni. Doświadczenia rybnickich leśników z ich inicjatywy związanej z ławami mówi samo za siebie. Następnie srogo takie osoby karać, bo jak wiadomo, jeśli ktoś jest złodziejem, to już nic dobrego z takiej osoby nie wyrośnie.

  • ~Fiodore 2011-12-15
    12:22:36

    0 0

    Wolałbym gdyby zainwestowany w LEDy, a nie jakieś wiatraki oO. Zużycie EE dużo niższe, wydajność dużo wyższa, a trwałość przekraczająca trwałość nawierzchni asfaltowej. Tylko trochę drogie rozwiązanie i w dodatku nierozwinięty rynek, przez co mały wybór.

  • ~green electricity 2011-12-15
    15:35:58

    0 0

    Lampy z zasilaniem solar/wiatr są tylko ze źródłami LED. Problem jest tylko z gwarancją zasilania - przy grudniowym krótkim dniu i bezwietrznej pogodzie lampa poświeci max do północy. Jak zgaśnie stanie się łatwym łupem dla kupujących inaczej. Kolejne wydatki to wymiana akumulatorów po 3 latach, chyba że będą zakopywać je w gruncie wtedy wytrzymają może 5-6 lat.

  • ~jurempus 2011-12-15
    23:03:39

    0 0

    Ehhh to gmina już niema na co kasy wydawać.Panie burmistrze Hala w Leszczynach nie dała nic do zastanowienia sie?? Musieli ściągac posiłki z Katowic Gliwich i tychów a dlaczego bo gmina nie dysponuje odpowiednim sprzetem pożarniczy a przydały by się nowe samochody do jednostek.A te lapmy proponuje podzielić po równo dla każdej miejscowosci

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4896