zamknij

Wiadomości

Czerwionka: rewitalizacja familoków za 11,7 mln złotych

2013-09-10, Autor: Dominika Kuśka
Wiadomo już, kto i za ile zrewitalizuje zabytkowe osiedle familoków w Czerwionce. W minionym tygodniu władze gminy podpisały umowę z wykonawcą planowanej inwestycji.

Reklama

Przypomnijmy, Czerwionka-Leszczyny planuje rewitalizację zabytkowego osiedla familoków.

>> Czerwionka: osiedle familoków świecić będzie nowym blaskiem

W minionym tygodniu władze Czerwionki-Leszczyn podpisały umowę z konsorcjum firm GEO-BUD-T.B.M, ZPUH „Multidomex” i Przedsiębiorstwo Budowlane „Kubik”. Wykonawcy najpierw zaprojektują, a następnie wykonają rewitalizację zabytkowego osiedla familoków. – Zadanie obejmuje utworzenie placu wypoczynkowego wraz ze ścieżką zdrowia, budowę skateparku, wykonanie wysepki ekologicznej, termomodernizację Miejskiego Ośrodka Kultury, remont i adaptację budynku nr 19 przy ul. 3 Maja, wykonanie Centrum Informacji Turystycznej, zagospodarowanie terenów zieleni miejskiej oraz montaż małej architektury i dodatkowych akcesoriów. Inwestycja będzie się składać także z wykonania placów utwardzonych, ciągów pieszo-jezdnych i łączników, wymiany nawierzchni ul. Hallera wraz z wykonaniem jej odwodnienia, wymiany nawierzchni ul. Kombatantów, budowy i przebudowy chodników – wylicza Piotr Łuc,dyrektor Zarządu Dróg i Służb Komunalnych w Czerwionce-Leszczynach, który w imieniu władz gminy podpisał umowę dotyczącą inwestycji.


– Inwestycja pozwoli na stworzenie wokół osiedla atrakcyjnych miejsc do rekreacji i wypoczynku – zagospodarowanie i stworzenie przestrzeni publicznej, której brak jest jedną z największych bolączek naszej miejscowości. Zabytkowe osiedle familoków znajduje się w samym centrum Czerwionki, po zakończeniu prac mogłoby uchodzić za „starówkę” miasta, miejsce, które przejmie funkcje rynku – uatrakcyjni miasto, ożywi je i przyczyni się do jego rozwoju – tłumaczy Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UMiG Czerwionka-Leszczyny.


Do postępowania przetargowego zgłosiło się pięć firm. Jedna z firm proponowała cenę 8,4 mln złotych za całą inwestycję. Gmina nie wybrała jednak propozycji z najniższą ceną. – W wyniku oceny i badania ofert ta kwota dla komisji przetargowej nie dawałagwarancji rzetelnego wykonania prac. To ponad 50% mniej, niż wynikało to z programu funkcjonalno-użytkowego i dokonanych szacunków wartości prac w oparciu o ceny rynkowe tego typu zamówień – wyjaśnia Korneliusz Kokowski, inspektor ds. zamówień publicznych i kontroli wewnętrznej w ZDiSK.


Firma, oferująca tak niską cenę odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, która jednak to odwołanie odrzuciła. Ostatecznie gmina zdecydowała się na ofertę konsorcjum firm, które wyceniły inwestycję na 11,7 mln złotych. 85% tej kwoty Czerwionka-Leszczyny pozyskała ze środków Unii Europejskiej.


Gmina w najbliższym czasie planuje również wewnętrzną termomodernizację familoków (czytaj więcej).

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ulotne piorko 2013-09-10 10:57:05

  Bardzo się cieszę z rewitalizacji tego osiedla.Ciekawi mnie tylko gdzie reszta kwoty przeznaczonej na ten remont. Gmina się chwaliła iż ma 17 milionów złotych -pytam więc gdzie te 5 milionów? Może Burmistrz przekaże je na remont samych budynków np dachy:)

  1 0
 • ~hindenburgstrasse 2013-09-10 12:31:28

  Super sprawa! Mam tylko nadzieję, że zrobią to z gustem i smakiem, a nie wyłożą chodniki kostką Bauma, wytną drzewa i wybetonują place. Według mnie przydałyby się tam jeszcze ścieżki rowerowe :)

  2 0
 • ~roy 2013-09-10 14:47:47

  poczekamy zobaczymy

  2 0
 • ~ 2013-09-10 15:00:14

  A w Niedobczycach koło parku też są takie familoki, wyglądają jakby się miały rozsypać. Może i tam miasto da wsparcie finansowe na rewit. :D

  0 0
 • ~taki jeden 2013-09-11 09:13:53

  ~pucusiek0999 Faktycznie familoki w Niedobczycach są bardzo podobne do tych z Czerwionki. Są w odróżnieniu od np. chwałowickich zróżnicowane architektonicznie, maja ciekawsze elewacje itd. Nie mam jednak złudzeń, miasto Rybnik nie da ani grosza na ich rewitalizację. Jedyne do czego fudali potrzebuje Niedobczyce, to po to, żeby mieć gdzie opchnąć kolejne mieszkania socjalne dla wyrzucanej z Centrum patologii(oczywiście nie wszyscy tacy są, ale większość). fudali ma Niedobczyce głęboko w d*pie, przydają mu się jedynie podatki od mieszkańców i opłata eksploatacyjna z Marcela. Także na jakiekolwiek inwestycje nie ma co liczyc, te familoki prędzej się rozlecą, niż fudali coś dobrego zrobi dla Niedobczyc.

  1 0
 • ~Arteks 2013-09-11 19:21:11

  To najciekawsze architektonicznie budynki w Czerwionce toteż raczej dziwi dlaczego dopiero teraz chcą zrewitalizować to ciekawe osiedle familoków. W Rybniku jest średnio jeśli chodzi o szacunek do architektury ery industrialnej dlatego że większość mieszkańców bardziej pasjonuje się innymi obiektami, a miasto hojnie łoży na stare kościoły... ale niech ango też nie pisze że nic się nie robi bo niektóre familoki na Andersa zostały przez miasto odnowione: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,kiedys-byly-tu-chlewiki-teraz-sa-porzadne-mieszkania-socjalne,wia5-3266-17654.html Tak samo te kilka familoków na Słonecznej - prezentuje się świetnie po remoncie. Natomiast istotnie w Niedobczycach czy Chwałowicach przydałaby się taka kompleksowa rewitalka całych kolonii górniczych tak jak robi to Ruda Śl. czy obecnie Czerwionka.

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1323