zamknij

Wiadomości

Czerwionka-Leszczyny powołała komisję ds. CPK. Przewodnicząca: nadal jesteśmy punkcie wyjścia

2024-07-04, Autor:  Ludmiła Kamer

Podczas czerwcowej Sesji Rady Miasta w Czerwionce-Leszczynach powołano doraźną komisję ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Reklama

Tydzień temu (26 czerwca) po stosunkowo długim okresie oczekiwania rozstrzygnęły się wreszcie losy dużego przedsięwzięcia - budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego realizacja po jesiennej zmianie ekipy rządzącej stanęła pod dużym znakiem zapytania. Premier Donald Tusk przedstawił priorytety, wśród których znalazło się powstanie lotniska w Baranowie, a z inwestycji kolejowych - tzw. igrek, który połączy Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Zabrakło jednak szczegółów inwestycji na terenie województwa śląskiego. <<CPK po nowemu, ale nie w Śląskiem. Bez szans na "nowe rozdanie"?>>

Nowe plany zakładają co prawda m.in. mniejszą liczbę wywłaszczeń, jednak nie podano na razie żadnych szczegółów dotyczących przebiegu linii 170 KDP Katowice-Ostrawa. Jak podkreśla burmistrz Czerwionki-Leszczyny, mieszkańcy nie są przeciwni samej budowie CPK, ale temu w jaki sposób inwestycja ma przebiegać w zaproponowanym przez poprzedni rząd wariancie.

- Władza samorządowa i mieszkańcy nie są przeciwko CPK - jesteśmy przeciwko przebiegowi Kolei Dużych Prędkości, który na chwilę obecną znamy, gdyż został zaproponowany w wariancie inwestorskim. Cały czas wspieramy naszych mieszkańców i wspólnie bronimy tego, co dla nich jest najważniejsze. Od samego początku tej inwestycji mówimy głośno o tym, że nie może być ona budowana na krzywdzie ludzkiej. Mieszkańcy obawiają się o swoją przyszłość, ponieważ nadal nie wiedzą co ona przyniesie. Liczę na rozsądek i roztropność, a także wsłuchanie się rządzących w głos protestujących - podkreśla Wiesław Janiszewski, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Powołana komisja ds. CPK liczy pięć osób, a przewodniczącą została Dominika Baranowicz, Sołtys Palowic i Radna Rady Miejskiej.

- Za niedopuszczalne w XXI wieku w samym centrum Unii Europejskiej uważamy ignorowanie głosów ogromnej liczby mieszkańców przeciwnych tej inwestycji. Inwestycji, która nigdy nie została z nami skonsultowana i uzasadniona, a która w znanym nam obecnie przebiegu niszczy najbardziej wartościowe i unikalne tereny Pojezierza Palowickiego oraz przechodzi przez samo centrum naszych miast i miasteczek - mówi Dominika Baranowicz.

- Nadal jesteśmy punkcie wyjścia, ponieważ czekamy na jednoznaczną decyzję i odpowiedzi na nasze pytania - dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~gam3r 2024-07-04
  12:19:39

  27 11

  kolejne NIMBY

  ludzie z takiego miejsca jak Czerwionka czy innych małych miast winni całować po rękach tych którzy chcą ich skomunikować z resztą Polski i świata.

 • ~gen 2024-07-04
  13:17:21

  29 11

  Nie bójcie się mieszkańcy Czerwionki . Nikt was nie wywłaszczy , już nie ma pieniędzy na obronę (wydatki zmniejszone o 25% rocznie przez 5 lat)
  Lasy Państwowe planują zwolnienia , PKP Cargo planuje zwolnienia 4 tyś pracowników do września . To kto i za co będzie te koleje budował i po nich jeździł ? a jeździć będzie Deutsche Bahn .A wam zostaną
  rowery :) i hulajnogi :)

 • ~Laczek Ferdynanda Kiepski 2024-07-04
  19:38:24

  5 16

  ci ludzie z tymi transparentami to żeby tak nie pisać brzydko banda przygłupich ludzi, kraj potrzebuje się rozwijać, bo stanie w miejscu to cofanie się. i tak już nam bliżej do ukrainy niż do Niemiec, już wszystko szło w dobrym kierunku, aż tu nagle 8 lat temu zmiana o 180st. i jedziemy z górki na wschód.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 519