zamknij

Wiadomości

Czechy zamykają granice dla podróżnych z Polski. Nasz kraj na czerwonej liście ryzyka

2020-11-06, Autor: tora

Koniec swobodnego wjazdu dla obywateli Polski do Republiki Czeskiej. Południowy sąsiad zamyka od 9 listopada granice dla Polaków po tym, jak nasz kraj znalazł się na czerwonej liściekrajów wysokiego ryzyka zachorowania (czerwone) na koronawirusa według europejskiego systemu oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa Semafor.” Wjazd do Czech możliwy będzie w wyjątkowych przypadkach.

Reklama

Wyjątkiem dotyczącym możliwości wjazdu na terytorium Czech z kraju wysokiego ryzyka (w tym Polski) zostały objęte m. in. osoby z poniższego katalogu, które przy pobycie powyżej 12 h w kraju wysokiego ryzyka zobligowane są do testowania PCR i wypełnienia formularza lokalizacyjnego:

oraz;

 • jeżeli wjazd tych cudzoziemców leży w interesie Republiki Czeskiej, o ile powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednim dokumentem (np. uczniowie, studenci, pracownicy transgraniczni, partnerzy biznesowi, dyplomaci)

 • w sytuacjach w nagłych (np. konieczność pobierania planowanych świadczeń zdrowotnych, wypełnienie obowiązków nałożonych przez sąd, wyjazd na podstawie wezwania organu państwowego, wykonanie postanowienia sądu, postępowanie urzędowe, niezbędna opieka nad bliskimi członkami rodziny niezdolnymi do samodzielnej opieki, korzystanie z prawa do opieki nad małoletnim lub do kontaktu z małoletnim, inne sytuacje humanitarne), pod warunkiem, że powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednimi dokumentami,

Wyjątkiem od tej zasady tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19 zostali objęci m. in.: pracownicy transportu międzynarodowego, obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy TRANZYTEM, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych, dzieci poniżej 5 roku życia, dyplomaci akredytowani w Czechach, pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;

Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (zielone) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie). Podróże turystyczne od 22.10 nie są jednak możliwe, zaś infrastruktura hotelowa nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej i mogą ulec zmianie. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji polskich i czeskich dot. przekraczania granicy ze względu na możliwe modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie.

ZALECA SIĘ:

 • zapoznanie się z aktualnymi informacjami publikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej,

 • stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~polk 2020-11-06 10:10:58

  Wcale mnie to nie dziwi po tym jak nasz(nie)rząd zmienił sposób liczenia zachorowań na covid, dziwnym zbiegiem okoliczności zrobił to dzień po wyroku TK, a największe zmiany weszły od 5 listopada i dlatego statystyki pikują w górę. Zachwile nas zamkną całkowicie bazując na danych zbieranych przez 19-sto latka, który sam twierdzi, że jest to niepoważne.
  Dodatkowo Jadzia w czasach pandemii przyznała swoim pracownikom 12 dużych baniek premii a władcę Tvpis objęło ochroną SOP, tłumacząc, że Kurski to "dobro państwa"
  Śmiech na sali co się dzieje!!!

  40 20
 • ~artefakc 2020-11-06 10:42:58

  do polk - oczywiście ilość zmarłych ostatnio 376, to też manipulacja? wobec średnio 15 osób na wiosnę.

  16 16
 • ~artefakc 2020-11-06 10:44:57

  A dzisiaj już "Koronawirus: liczba nowych zakażeń bliska rekordu, prawie 450 ofiar śmiertelnych".

  11 6
 • ~polk 2020-11-06 11:09:56

  Artefuck tak, to też manipulacja.
  Pozwiedz mi czemu MZ już nie podaje ile z tych zmarłych miało choroby współistniejące i w jakim byłi wieku?
  Od września przestali podawać te dane, bo od marca, przez pół roku zmarłych tylko na covid, bez chorób innych było niecałe 400 osób i to jest oficjalnie na stronie MZ.
  Teraz już tego nie podają, bo liczby muszą robić wrażenie a strach musi być potęgowany.
  Wytłumacz mi proszę czemu służą te zmiany jak nie straszeniu ludzi.
  Dlaczego prywatne testy nie są liczone do statystyk, ale już zakażenia stwierdzone w tych testach już w statystykach są liczone i to od 5 listopada, kiedy nastąpił skok zachorowań?
  Ale zapewne wg Ciebie winne są protesty, bo tak w medium "dobra narodowego" powiedzieli.

  18 16
 • ~marcin040 2020-11-06 11:19:06

  Czesi zamykają granice z Polska, w Rybniku wczoraj 200 pozytywnych na covid a dzisiaj 300 , w szpitalach brak miejsca, a siłownie obchodzą obostrzenia i po podpisaniu że sie przygotowujesz do biegu lub rummagedonu możesz ćwiczyć, ale jakim kosztem.....

  14 9
 • ~polk 2020-11-06 11:38:24

  Marcin skoro jest tak źle jak piszesz to dlaczego kościoły są nadal otwarte?
  Sklepy, siłownie, hotele muszą być zamknięte a kościoły już nie.
  Nie zrozum mnie źle, nie chodzi mi tu o jakąś nagonkę na kościół, ale sam przyznasz, że tam chodzą raczej osoby starsze, które są najbardziej narażone na zakażenie.
  Trochę w tym brak logiki.

  25 5
 • ~marcin040 2020-11-06 13:11:25

  polk też nie mam nic do kościoła, i powinien byc zamknięty, a co do siłowni to poczytaj artykuły podczas wysiłku jak daleko sie przenosi wirus w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych.

  12 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?









Oddanych głosów: 2629