Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każdy samochód musi posiadać ważne OC. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, a także innych. Dobrze pamiętać o tym, że przepisy mają znaczenie także w przypadku aut, które stoją w garażu i nie są akurat używane.
W sytuacji, gdy dany samochód nie jest potrzebny przez dłuższy czas, można zdecydować się na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. W ten sposób można zaoszczędzić na polisie. Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu, czyli zawieszenie OC, jest jednocześnie deklaracją kierowcy do tego, że nie będzie poruszał się danym pojazdem. Możliwe jest czasowe wyrejestrowanie takich pojazdów jak: samochody osobowe (ale tylko w niektórych przypadkach, a więc gdy konieczna jest długotrwała naprawa szkody lub gdy auto stanowi niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego), samochody ciężarowe i naczepy, autobusy, ciągniki samochodowe. Na tej podstawie można uznać, że czasowe wycofanie samochodu ciężarowego z ruchu jest jak najbardziej możliwe.
Wycofanie pojazdu z ruchu jest możliwe na okres od 2 do 24 miesięcy. W niektórych przypadkach istnieje nawet szansa przedłużenia tego okresu do 48 miesięcy. Wniosek o wycofanie pojazdu z ruchu należy złożyć w Wydziale Komunikacji, w którym wcześniej samochód został zarejestrowany. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
Urzędnik zatrzymuje dowód rejestracyjny i tablice na czas, przez który auto nie będzie używane. Koszt wycofania czasowego pojazdu z ruchu wynosi 80 złotych na dwa miesiące, a dodatkowo konieczne jest opłacenie kwoty 4 złote za każdy kolejny miesiąc (od 3 do 12 miesiąca) i 2 złote za dalsze miesiące (od 13 do 24 miesiąca).
Dobrze wiedzieć o tym, że przed ponownym dopuszczeniem samochodu do ruchu, konieczne jest wykonanie badań technicznych. Składka OC za okres, gdy samochód jest wycofany, jest pomniejszona, zwykle nawet o 95%. Nie można jednak wypowiedzieć umowy OC na czas, gdy pojazd jest wycofany z ruchu. Warto wiedzieć o tym, że czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie jest tożsame z jego wyrejestrowaniem. Tym samym samochód wycofany z ruchu wciąż musi mieć opłacone OC.
W momencie, gdy auto jest ponownie gotowe do jazdy, można złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Komunikacji. Dodatkowo należy dostarczyć urzędnikom poprzednią decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu oraz pozytywny wynik badania technicznego i dowód tożsamości. Warto zaznaczyć, że w przypadku samochodu ciężarowego, badanie techniczne należy przeprowadzić tylko wtedy, jeśli poprzednie straciło ważność.
Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe tylko w niektórych przypadkach. Po wyrejestrowaniu auta można przestać opłacać składki OC. Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe, gdy:
Oznacza to, że wyrejestrowanie jest już działaniem na stałe, natomiast czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy okresu od 2 do 48 miesięcy.
Artykuł powstał we współpracy z giełdą do transportu samochodów osobowych Prilo.com
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
29721Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
16918To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
16626Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15198Chwałowice: bus zderzył się czołowo z osobówką. Jedna osoba w szpitalu
14735Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
20Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert