Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każdy samochód musi posiadać ważne OC. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, a także innych. Dobrze pamiętać o tym, że przepisy mają znaczenie także w przypadku aut, które stoją w garażu i nie są akurat używane.
W sytuacji, gdy dany samochód nie jest potrzebny przez dłuższy czas, można zdecydować się na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. W ten sposób można zaoszczędzić na polisie. Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu, czyli zawieszenie OC, jest jednocześnie deklaracją kierowcy do tego, że nie będzie poruszał się danym pojazdem. Możliwe jest czasowe wyrejestrowanie takich pojazdów jak: samochody osobowe (ale tylko w niektórych przypadkach, a więc gdy konieczna jest długotrwała naprawa szkody lub gdy auto stanowi niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego), samochody ciężarowe i naczepy, autobusy, ciągniki samochodowe. Na tej podstawie można uznać, że czasowe wycofanie samochodu ciężarowego z ruchu jest jak najbardziej możliwe.
Wycofanie pojazdu z ruchu jest możliwe na okres od 2 do 24 miesięcy. W niektórych przypadkach istnieje nawet szansa przedłużenia tego okresu do 48 miesięcy. Wniosek o wycofanie pojazdu z ruchu należy złożyć w Wydziale Komunikacji, w którym wcześniej samochód został zarejestrowany. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
Urzędnik zatrzymuje dowód rejestracyjny i tablice na czas, przez który auto nie będzie używane. Koszt wycofania czasowego pojazdu z ruchu wynosi 80 złotych na dwa miesiące, a dodatkowo konieczne jest opłacenie kwoty 4 złote za każdy kolejny miesiąc (od 3 do 12 miesiąca) i 2 złote za dalsze miesiące (od 13 do 24 miesiąca).
Dobrze wiedzieć o tym, że przed ponownym dopuszczeniem samochodu do ruchu, konieczne jest wykonanie badań technicznych. Składka OC za okres, gdy samochód jest wycofany, jest pomniejszona, zwykle nawet o 95%. Nie można jednak wypowiedzieć umowy OC na czas, gdy pojazd jest wycofany z ruchu. Warto wiedzieć o tym, że czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie jest tożsame z jego wyrejestrowaniem. Tym samym samochód wycofany z ruchu wciąż musi mieć opłacone OC.
W momencie, gdy auto jest ponownie gotowe do jazdy, można złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Komunikacji. Dodatkowo należy dostarczyć urzędnikom poprzednią decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu oraz pozytywny wynik badania technicznego i dowód tożsamości. Warto zaznaczyć, że w przypadku samochodu ciężarowego, badanie techniczne należy przeprowadzić tylko wtedy, jeśli poprzednie straciło ważność.
Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe tylko w niektórych przypadkach. Po wyrejestrowaniu auta można przestać opłacać składki OC. Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe, gdy:
Oznacza to, że wyrejestrowanie jest już działaniem na stałe, natomiast czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy okresu od 2 do 48 miesięcy.
Artykuł powstał we współpracy z giełdą do transportu samochodów osobowych Prilo.com
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
47383Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29967Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26315Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24225W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22094„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648