zamknij

Wiadomości

Czas pobytu dzieci w rybnickich przedszkolach liczy system. Wystarczy przyłożyć kartę

Wszystkie z ponad 4000 dzieci uczęszczających do miejskich przedszkoli w Rybniku zostały objęte elektronicznym systemem rejestracji pobytu w placówce. Pozwala to rodzicom na większy dostęp do wiedzy o pobycie dziecka w przedszkolu, a samym placówkom znacząco usprawnia działania administracyjne, dając więcej czasu na pracę z przedszkolakami.

Reklama

System to przede wszystkim bardzo duża pomoc w codziennej pracy każdego przedszkola. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, w zwykłych codziennych czynnościach, pracownicy przedszkola mogą się skupić się na tym co najważniejsze, czyli na pracy z dziećmi. Jednocześnie system umożliwia im szybkie i dokładne wykonanie wszelkich obowiązków administracyjnych. Rozwiązanie umożliwia również komunikację sms i e-mail z rodzicami. Dzięki temu rodzice mogą na bieżąco być informowani o należnościach, ważnych terminach i innych wydarzeniach - mówi Katarzyna Karniej, specjalista ds. cyfryzacji oświaty w ALAN Systems, rybnickiej firmie, która wykonała wdrożenie.Od teraz czas pobytu naszych maluchów mierzy elektroniczny system. Rodzice posiadający magnetyczne karty przykładają je do licznika w momencie wejścia i wyjścia do przedszkola. - Rozwiązanie jest dużym wsparciem dla placówek przedszkolnych, nie tylko z punktu widzenia aspektów organizacyjnych czy okiełznania administracyjnych wyzwań, ale przede wszystkim daje większe pole do zaangażowania każdemu rodzicowi w rozwój i wychowanie swojego dziecka - mówi Katarzyna Fojcik, Naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Rybnika. - Współpraca na linii przedszkole – rodzic jest aspektem kluczowym w doborze środków dydaktycznych w początkowym etapie rozwoju dziecka, a tylko dzięki aktywnemu zaangażowaniu obydwu stron dziecko może odnieść sukces na dalszych etapach edukacji - dodaje.


- System znacząco ułatwia pracę przedszkolnych intendentek - twierdzi z kolei Joanna Cichecka, dyrektor Przedszkola nr 13 w Rybniku. - Indywidualne przeliczanie należności za pobyt każdego dziecka pochłania większość czasu z ich codziennych obowiązków. W rozliczeniach uwzględnić muszą choćby różnice pomiędzy godzinami deklarowanymi przez rodziców a rzeczywistym pobytem dziecka, godziny pełnopłatne, godziny dofinansowane przez miasto czy MOPS. Dla każdego przedszkolaka należy policzyć je osobno, to zabiera wiele czasu, gdyż to bardzo precyzyjne obliczenia. Dzięki systemowi robimy to automatycznie. - dodaje.

Natalia Motylewska, której dziecko uczęszcza do przedszkola nr 41, jest zadowolona ze zmian. - W każdej chwili mam możliwość sprawdzenia stawki jaką będę musiała zapłacić za dany miesiąc. Dzięki temu nie muszę czekać na karteczkę z kwotą do zapłaty w przedszkolu - mówi. Jest zwolenniczką bardziej aktywnego zaangażowania w platformę eprzedszkole.com.pl. - Są przecież warunki techniczne do tego, żeby przedszkole zamieszczało większą ilość zdjęć i filmów z różnych wydarzeń, w których rodzice nie zawsze mogą wziąć udział - dodaje mama przedszkolaka.

- ATMS Kids wykorzystuje nowoczesne technologie tak, by każdy rodzic mógł być bliżej swojego  dziecka w przedszkolu i razem z nim przeżywać wszystkie ważne i niezapominanie chwile - uważa Katarzyna Karniej z ALAN Systems. - To jeden z argumentów dla rodziców dokonujących wyboru placówki przedszkolnej - dodaje.

Rozwiązanie ATMS Kids działa już w setkach placówek w całej Polsce. Tylko w samym województwie śląskim wykorzystywane jest w żłobkach i przedszkolach m.in. w Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Siewierzu, Cieszynie czy Żorach.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~e1a2de 2016-01-26 09:35:11

  Karty działają już od listopada. Chyba się w mieście nic istotnego nie dzieję skoro to jest "wiadomość dnia" ;-)

  12 0
 • ~mb3366 2016-01-26 10:37:09

  Fakt, działają już od jakiegoś czasu. Natomiast mnie cieszy napis na karcie - Alan Systems. Nie mam z ta firmą nic wspólnego, ale cieszy mnie fakt, że nad systemem pracowała lokalna firma a nie jakaś korporacja z siedzibą na Kajmanach.

  11 0
 • ~brutus2016 2016-01-26 11:08:45

  Jeżeli jest to reklama, to należałoby to napisać. Przy okazji taka mała refleksja. Mało kto wie, iż te karty można kupić za około 1 zł. Tymczasem Alan System kasuje Miasto Rybnik, a później przedszkola rodziców 600-700% drożej, licząc ponad 4000 przedszkolaków i prawie wszędzie 2 karty(dla każdego rodzica) to robi się z tego ładna sumka. Pomijam już fakt, iż są to karty typu UNIQUE, najbardziej proste i ograniczone funkcjonalnie na rynku. Aż się prosiło by zastosować standard MIFARE który mamy w rybnickiej e-karcie i za jej pomocą można by było odbijać kartę przy czytnikach, no ale wtedy nikt by nie miał takiego geszeftu jak teraz.

  17 1
 • ~Dador 2016-01-26 12:42:22

  Ja syna też od listopada "odbijam na zakładzie". Jedną kartę dostaliśmy za darmo, pozostałe płatne po 7 PLN/sztuka. Osobiście dziwi mnie nieco to, że nie można było zrobić jednego czytnika, tylko muszą być 2 - na wejście i wyjście. Z tego co zaważyłem, do tej pory stanowi to problem dla części rodziców. Platforma faktycznie pozwala na umieszczanie np. ogłoszeń z przedszkola lub zdjęć i filmów. Tylko nie bardzo jest to komu robić. Może się to rozwinie w dobrą stronę.

  1 0
 • ~buchu 2016-01-26 13:25:23

  Tak jak zauważył brutus2016 cena drugiej karty z kosmosu (chyba sponsorujemy firmie Alan zrobienie naklejek, które na tej karcie są) tylko dlaczego. Jeśli ktoś umieszcza reklamę na jakieś powierzchni to powinien za to płacić sam a nie obciążać kosztami kupującego. To jak kupić samochód oklejony logo salonu, w którym się go kupiło i jeszcze do tego dopłacić.
  Kiedy zadzwoniłem do UM jak system został uruchomiony to nie było żadnej informacji ani opisu jak system działa i jak należy z niego korzystać mimo, że był wcześniej testowany podobno w dwóch rybnickich przedszkolach. Brak informacji w artykule, że system ma bufor 10 minut. Dlaczego czytniki nie zostały umieszczone przy wejściu i sprzężone z zamkiem magnetycznym tak aby zwiększyć bezpieczeństwo. Ponadto czytniki też są minimalistyczne i "odbijając" dziecko nie ma możliwości zweryfikowania godziny i poprawności zarejestrowania karty w systemie(i nie chodzi mi o mrugnięcie światełka na niebiesko). Pewnie znowu przetarg był napisany przez osobę nie mającą do czynienia z takimi systemami bo to zwyczajny system RCP bez udziwnień z dostępem przez http.

  9 0
 • ~toti 2016-01-26 19:01:22

  Karty działały wcześniej. No i dobrze, bo mieli czas na testy, sprawdzili system zanim poszli się chwalić -bardzo dobrze zrobili! Lokalna firma -kolejny dobry ruch. Naklejki: ja nie mam żadnej naklejki, jak komuś nie pasuje to niech ją sobie ściągnie. Dwa czytniki: czytnik otwiera drzwi, jak chcesz mieć jeden? Cena drugiej karty: pewnie najlepiej wszystko aby było za darmo. Ja się pytam po co komuś druga czy trzecia karta? Dajesz dziecku kartę do kurtki czy plecaka i nie myślisz o karcie. Karta ma iść z dzieckiem, nie z opiekunem. Zgubisz, kupujesz następną. Dorobienie klucza tez kosztuje -często więcej.

  ....i ten przezabawny pośpiech niektórych rodziców: przyprowadzi dziecko, poczeka aż ktoś drzwi otworzy, porozbiera, odda do sali i na wyjściu odbije "przyszło". Popołudniu szybko do czytnika "wyszło" i dopiero potem tablica informacyjna, odebrać dziecko, przebrać i wyjście. Jakby te kilka minut robiło różnicę.

  2 0
 • ~moto8 2016-01-26 19:48:05

  to ci powiem tott że robi różnice bo w niektórych placówkach naliczają za rozpoczętą godzinę tak jak było kiedys bez kart więc po co karty.a 1 czy 2 zł dziennie w skali miesiące to już parę złotych które wole przeznaczyć na dziecko .

  0 0
 • ~toti 2016-01-26 21:55:18

  kto z was jest w stanie napisać coś pozytywnego? jest ktoś? jeden post z pozytywną opinią o wyborze firmy z regionu. Reszta szuka dziury. moto8, ile ja petów widzę przed tym przedszkolem. Ile kosztuje każdy z nich...? To są realne oszczędności. Wolę płacić więcej za przedszkole niż wydawać na papierosy czy inne pierdoły. Z kasy na przedszkole mam ładne i przytulne przedszkole. Odkładasz dziennie złotówkę i pod koniec miesiąca kupujesz coś dziecku? Piszesz "tak jak było kiedyś", czyli odbijając normalnie gdy wchodzisz nic się nie zmienia bo jest "jak kiedyś". Po co są karty jest napisane w artykule.

  2 0
 • ~korin 2016-01-26 22:50:37

  toti: tak jak piszesz karta otwiera drzwi, to jak chcesz ja zostawic dziecku w kurtce jesli nie masz drugiej karty? Ja przykladowo potrzebuje 3 kart, bo kto inny syna zawozi a kto inny odbiera w zaleznosci od dnia tygodnia. Karta nie powinna isc z dzieckiem tylko z rodzicem, bo jest tez elementem zabezpieczenia - uprawnia Cie do wejscia do przedszkola.

  4 0
 • ~mihnick 2016-01-27 09:33:29

  Ok, system ułatwia pracę w przedszkolach i fanie, hasła w stylu: " ... ale przede wszystkim daje większe pole do zaangażowania każdemu rodzicowi w rozwój i wychowanie swojego dziecka" hmm, w moim przypadku nie zauważyłem lub " ATMS Kids wykorzystuje nowoczesne technologie tak, by każdy rodzic mógł być bliżej swojego dziecka" może wymieniona firma robi jakieś inne rzeczy nie opisane w tym artykule, w tym przypadku nie widzę związku.

  Co do spraw technicznych, to taki system, który "decyduje" o obciążeniu finansowym rodzica na podstawie czasu, powinien przynajmniej ten czas wyświetlać by było wiadomo, że czy zegar jest dobrze ustawiony lub by rodzic mógł zweryfikować ustawienie swojego czasomierza. Drugą sprawą jest sposób informowania o przybyciu poza wyznaczonymi widełkami czasowymi (+-10min). Gdy przychodzę do "mojego" przedszkola czytnik jest na jednej ścianie a sygnalizacja na drugiej. Widać, że firma raczej się mocno nie zaangażowała w opracowanie systemu tylko "posklejała" parę gotowych klocków i wystawiała rachunek.

  A to, że to jest system UNIQUE to nawet fajnie, bo można taką kartę prosto sklonować i nie płacić za oglądanie reklam.

  2 0
 • ~goliat 2016-01-27 09:50:46

  Karta ok, ale chciałbym aby wyjaśnić mi kto wpadł na pomysł aby na przedszkolach umieszczać solary, które to w największe upały gdzie urządzenie ma największą sprawność (lipiec, sierpień )nie działa bo przedszkole stoi puste.?! Jest inna technologia która by była tańsza ze względu na koszt montażu i utrzymania, np pompa ciepła do ogrzewania wody.Potrzeba wody to załączam, nie potrzeba wyłączam. Dlaczego nie wybrano tej opcji.

  2 0
 • ~korin 2016-01-27 10:51:12

  goliat: przedszkole to nie szkola. w ciagu wakacji przedszkole pracuje jeden miesiac, w drugim miesiacu wszyscy maja urlop (i moga go wybierac tylko wtedy, a nie kiedy chca). w tym czasie dzieci chodza do innego przedszkola, ktore ma dyzur. Ale z solarami sie zgadzam - sa niezbyt ekonomicznym pomyslem - bardziej PR-owym.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3473