zamknij

Wiadomości

Czarnobyl. Silne promieniowanie to fikcja?

2019-11-23, Autor: 

Dziś zagrożenie promieniowaniem jest bardzo niskie. Ludzie zamieszkali w okolicznych wsiach radzą sobie na własną rękę bez prądu i sklepów, licząc na pomoc eksploratorów przywożących im żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Dzikie zwierzęta dostosowały się do warunków panujących w Czarnobylu. O obecnej sytuacji na terenie dawnej czarnobylskiej elektrowni opowiadał w Rybniku eksplorator opuszczonych miejsc - Dominik Wójcik.

Reklama

W minioną środę w bibliotece publicznej w Rybniku odbyło się spotkanie podróżnicze z Dominikiem Wójcikiem - dziennikarzem i eksploratorem opuszczonych miejsc. Pierwsze kroki w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia stawiał w 2010 roku jako 19-latek, a w minionych latach wracał tam jeszcze kilka razy.

Życie powróciło do Czarnobyla

Mieszkańcy, którzy opuścili miasto 33 lata temu juz nigdy nie wrócą do swoich domów głównie ze względu na fatalny stan budynków, a nie wysokie promieniowanie. Według podróżnika człowiek zostaje poddany wyższemu napromieniowaniu w czasie lotu samolotem z Polski do Chicago, niż podczas 3 dni spędzonych w Czarnobylu.

Podróżnik opowiadał też o jednym z najbardziej  charakterystycznych obiektów na terenie miasta Prypeć.

- Każdy kto interesował się tematyką strefy musiał widzieć popularne zdjęcie diabelskiego młynu. Jest to bardzo charakterystyczny obiekt w wesołym miasteczku. Często słyszy się, że diabelski młyn nigdy nie przewiózł żadnego dziecka. Oficjalna inauguracja przewidziana była na Święto Pracy 1 maja 1986 roku. Nigdy do niej nie doszło, ponieważ miasto było już wtedy opuszczone od 3 dni.

Ciekawostką jest, że władze miasta dla próby przed oficjalnym otwarciem wpuściły mieszkańców do wesołego miasteczka w celu przetestowania nowego obiektu. Dziś niejedna osoba może pochwalić się historycznym biletem z przejazdu czarnobylskim diabelskim młynem - opowiadał Dominik Wójcik.

Serial HBO "Czarnobyl". Krajobraz odtworzono na Litwie

Gość rybnickiej biblioteki nawiązał też do bijącego rekordy popularności serialu "Czarnobyl". Jak się okazuje w tej produkcji elektrownię w Czarnobylu "odegrała" niemalże identyczna Ignalińska Elektrownia Jądrowa na Litwie.

Miasto Prypeć odwzorowała Wisaginia - litwińskie miasto energetyków, które również przeznaczone było dla pracowników elektrowni. To właśnie w Wisaginie nagrano sceny z prypeckiego hotelu "Polesie", w którym nocowali główni bohaterowie serialu - Walerij Legasow i Boris Szczerbina. Było to możliwe, ponieważ w litwińskim mieście istnieje bliźniaczy budynek wyglądający identycznie jak hotel w Prypeci. Autentyczny budynek obecnie jest w częściowej ruinie. Hotel pojawił się też w grze komputerowej Call of Duty.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~kazo64 2019-11-23
    14:53:08

    2 10

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2019-11-23
    16:58:00

    31 32

    Prawda — w Czarnobylu silne promieniowanie to fikcja . Za to Rybnik przechodzi na 5G - pod pretekstem oszczędności zakładamy latarnie uliczne ledowe z nadajnikami 5G.

  • ~Kwinto 2019-11-23
    17:26:34

    24 6

    Czarnobyl produkcji HBO to najlepszy serial tego roku.
    Mimo że film momentami jest bardzo ciężki ze względu na dramat jaki tam się dzieje, człowieka ciągnie aby od razu oglądać następny odcinek.
    Dzisiaj promieniowanie jest już znikome, jednak przy samym sarkofagu w wyznaczonej strefie można przebywać tylko kilka godzin.
    W 2014r nakręcono tam jeden z odcinków 21 serii Top Gear, do samej strefy wjechała tylko garstka ekipy i prowadzący.

  • ~qwer 2019-11-23
    17:31:00

    13 2

    Skażenie to jedna rzecz ale co mogło się wydarzyć w Czarnobylu już po wybuchu reaktora przedstawia film ,,bitwa o Czarnobyl,,

  • ~ 2019-11-23
    17:32:13

    30 19

    Tam może być zdrowiej niż w Rybniku w mroźny bezwietrzny dzień .

  • ~ 2019-11-23
    18:06:59

    31 14

    Czarnobyl to przy Rybnickim smogu pikuś w ogóle co to znowu za śmieszna moda że każdy kto chce być fajny to jedzie do Czarnobyla ? : )

  • ~polk 2019-11-23
    18:08:02

    21 7

    Kwinto pełna zgoda, serial rewelacyjny jednak z małym ale...
    Do pełni szczęścia brakuje dialogów po rosyjsku, jakoś ten angielski za bardzo razi w tym filmie.
    Najbardziej w scenie, kiedy pokazany jest raport napisany cyrylicą a bohater czyta go po angielsku.
    Niemniej HBO zrobiło kapitalny obraz tragedii i pokazało cały dramat ludzi walczących ze skutkami wybuchu.

  • ~master4k 2019-11-23
    18:37:56

    31 10

    @ adamczykhenryk

    "Prawda — w Czarnobylu silne promieniowanie to fikcja". Pisząc powyższe podrapał się trzecią ręka po drugiej głowie jednym z dwudziestu siedmiu palców. A tak poważniej. Heniek, widziałeś Ty kiedyś nadajnik 5G?

  • ~ 2019-11-23
    19:31:18

    16 17

    Widziałem w Londynie . 3 uliczne latarnie prześwietlają twój dom , lodówka robi zakupy , pampers mówi, kiedy dziecko zrobiło kupę , autonomiczne samochody ,monitoring uliczny pokazuje numer telefonu nad postacią , Polska to zupa pola elektromagnetycznego . Eksperci przewidują wzrost zachorowania na raka ( hospicjom Rybnik ) .

  • ~ 2019-11-23
    19:35:27

    10 17

    master4k
    pójdziesz w kalosze to cię utemperuje :)

  • ~Kwinto 2019-11-23
    19:37:20

    13 1

    ~polk podobno mocno zastanawiano się w jakim języku nakręcić ten serial, ale ostatecznie stwierdzono że rosyjski wypowiadany przez Amerykanów będzie gorszy niż ten angielski. Wiadomo że trudno by było dobrać do filmu kogoś z Rosji oni dalej mają swoją teorię i wyniki tej katastrofy. Zresztą podobno strasznie oburzyli się na fakty przedstawione w filmie.

  • ~polk 2019-11-23
    23:09:06

    3 3

    Kwinto zdaję sobie z tego sprawę, jest to amerykański serial i ciężko by w nim mówili tylko po rosyjsku, jednak chciałbym go zobaczyć chociaż z rosyjskim dubbingiem.
    Byłby to pełniejszy obraz tamtych wydarzeń. Niby nic ale jednak.
    To tak jakby w Metro 2033 grać z angielskim, taka dygresja.
    Nie wiem czy wiesz, ale w Rosji powstał nawet serial, który miał być odpowiedzią na wydarzenia przedstawione przez reżysera serialu HBO.
    W trailerze na YT był przedstawiony agent CIA, który infiltrował elektrownię w momencie wybuchu.
    W "Konsomolskiej Prawdzie" przedstawili nawet tezę, "że celem serialu był sabotaż sprzedaży przez Rosję za granicę rozwiązań z zakresu technologii jądrowej".

  • ~master4k 2019-11-24
    10:53:30

    8 1

    @ ~adamczykhenryk

    "master4k pójdziesz w kalosze to cię utemperuje :)"

    Nie chodziło Ci przypadkiem o kamasze?

  • ~Sebastian Ryszka 2019-11-24
    19:41:07

    8 3

    Moim zdaniem to propaganda ,by budowa Elektrowni atomowej w Polsce nie miała zbyt wielu przeciwników ."Eksplorator opuszczonych miejsc - Dominik Wójcik "Cóż ten Pan może wiedzieć ,Tyle samo co ja o nikotynie ,palę papierosy 30 lat (2 paczki "40 sztuk"dziennie)i żyje ,po co pisać ,że palenie papierosów powoduje raka ,jak ja jestem żywym przykładem na to ,że nadruki na papierosach kłamią.PS będąc agresorem wobec innego państwa ,pierwsze co bombarduję to elektrownie atomowe (NIE POTRZEBUJĘ BOMBY ATOMOWEJ) ,skoro znajduje się na wrogim terytorium ,wystarczy ją zbombardować zwykłymi pociskami.

  • ~Sebastian Ryszka 2019-11-24
    19:52:04

    10 3

    ~kukulka123 Idąc tokiem twojego rozumowania ,kto chce czyste powietrze niech się ewakuuje z Rybnika .Proste jak budowa cepa ,nie odpowiadają mi standardy w danym miejscu ,to je zmieniam .Moja córka "6 lat '' wie ,że jak jej coś nie odpowiada ,to opuszcza (miejsce lub towarzystwo).

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5296