zamknij

Wiadomości

Czad jest groźny, zwłaszcza w upały. Straż interweniowała na Chabrowej

2022-06-28, Autor: bf

Wietrzcie w takie upały pomieszczenia, zwłaszcza gdy korzystacie z instalacji gazowych. Wczoraj po południu na Chabrowej w Rybniku interweniowała straż pożarna, która otrzymała zgłoszenie o pojawieniu się tlenku węgla. Na szczęście zadziałała czujka.

Reklama

Informację o zdarzeniu na osiedlu otrzymaliśmy od naszego Czytelnika. Trzy wozy strażackie pojawiły się około godz. 17.00. Okazało się, że w jednym z mieszkań pojawił się czad.

Mamy teraz okres wzmożonych interwencji, związanych z tlenkiem węgla. Pojawia się wskutek warunków atmosferycznych – gdy jest cieplej na zewnątrz, niż wewnątrz budynków, szczególnie jeżeli chodzi o długie i chłodne kominy. Gaz, który ma wydostać się na zewnątrz, nie jest w stanie zagrzać kominów i się nie wydostaje dalej. Powstaje „korek” i tlenek węgla zaczyna gromadzić się w pomieszczeniach – wyjaśnia . Bryg. Bogusław Łabędzki, rzecznik PSP w Rybniku.

Na szczęście coraz więcej mieszkańców montuje w swoich mieszkaniach czujniki tlenku węgla. Takie urządzenie powiadomiło właśnie lokatorów na Chabrowej o obecności czadu.

Nikomu nic się nie stało, strażacy rzeczywiście stwierdzili obecność tlenku węgla w łazience. Przewietrzyliśmy pomieszczenie i nasza interwencja na tym się zakończyła – dodaje Bogusław Łabędzki.

Strażacy radzą, by każdy z mieszkańców zakupił sobie czujnik tlenku węgla – zwłaszcza że nie jest to drogie urządzenie, a może uratować zdrowie i życie.

Powinniśmy też przede wszystkim wietrzyć mieszkania podczas używania instalacji gazowych. Nie zdawajmy się tylko na instalacje wentylacyjne lub kominowe – zaznacza nasz rozmówca.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~MArudzia 2022-06-28
  11:58:51

  14 9

  Jak to jest że:
  Jest zima wszyscy mówią o czadzie że atakuje że mieszkania są za szczelne, że ludzie okna wymienili na plastykowe i dlatego może dojść do zaczadzenie - spółdzielnia jest niczemu niewinna
  Jest lato może dojść do zaczadzenia pomimo że okna otwarte na oścież, wręcz przeciąg w mieszkaniach, wentylatory w użyciu, temperatura na zew. około 30 C, może dojść do zaczadzenie - spółdzielnia jest niczemu niewinna
  ????

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 518