zamknij

Wiadomości

Cyberprzestępcy znów wysyłają SMS-y na masową skalę. Pod kogo się podszywają?

2022-05-12, Autor:  bf

Cyberprzestępcy znowu rozpoczęli akcję wysyłania SMS-ów na masową skalę. Tym razem podszywając się pod PGE, poprzez socjotechnikę próbują wpłynąć na nasze działanie. Wzywają do uregulowania należności za zużyty prąd. Podobnie robią, podając się za urząd skarbowy.

Reklama

Oszustwo to niczym nie różni się od wcześniejszych ataków SMS-owych. Sprawcy wnoszą o uregulowanie płatności za prąd, bo inaczej odłączą energię elektryczną.

W SMS-ach znajdują się linki, które kierują do fałszywych stron płatności. Podając na wyświetlonej stronie dane karty płatniczej bądź logując się do rachunku bankowego poprzez link, który otrzymaliśmy w SMS-ie możemy mieć pewność, że przekazujemy te dane cyberprzestępcom, a oni mogą następnie wypłacić nasze wszystkie środki finansowe – alarmuje rybnicka policja.

Mundurowi apelują - nie ufajmy SMS-om o dopłatach.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wiadomość przyszła od prawdziwego odbiorcy należy skontaktować się z firmą, która rzekomo taką wiadomość wysłała i porozmawiać czy naprawdę posiadamy jakieś zaległości. W przypadku otrzymania takiej wiadomości zasadnym jest jej usunięcie i zablokowanie numeru, który ją wysłał – radzi policja.

Pamiętajmy także, aby nie instalować żadnych aplikacji na telefonie z linków otrzymanych SMS-em.

Ostrzeżenie wydała też Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami w sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym. Resort finansów nie wysyła do podatników żadnych wiadomości tego typu. To próba wyłudzenia danych lub środków finansowych – informuje skarbówka.

Zaznacza, że resort finansów nie jest nadawcą wiadomości, które trafiają do podatników.

Przykład fałszywego SMS-a:

Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Krzysiek Piotr Sz 2022-05-12
  17:44:37

  21 1

  Tez dostałem takiego SMS ale się nie dałem nabrać na coś takiego

 • ~Longina b 2022-05-12
  19:14:04

  7 3

  Niebyt rozgarnięci ci ceberprzestępcy.

 • ~qwer 2022-05-12
  21:53:41

  10 2

  Zawsze odpisuje p...... się.

 • ~boroczek2 2022-05-13
  09:38:00

  8 0

  Niestety wysyłanie SMS-ów, dzwonienie do ludzi w majestacie(???) polskiego prawa nie jest przestępstwem!!! To czemu te bandyckie gnoje nie mieliby próbować?? Niestety tak to działa w państwie częściowego bezprawia. To nie tylko teoria, ale po ponad roku prowadzenia ( i tu mały problem, bo śledczy dwa razy pomylił imię ofiary- to jak się to miało udać?) dochodzenia (telefoniczna próba) sprawa została umorzona

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 931