zamknij

Wiadomości

Cóż to była za zabawa! Tłumy rybniczan na finale Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania

2014-12-21, Autor: bf
Wigilijka, przekazanie Ognia Betlejemskiego, pokaz ognia czy koncert zespołu Pectus - to tylko kilka z wielu wydarzeń, które miały miejsce wczoraj na rybnickim rynku. Nasze miasto jak co roku świętowało finał Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania. Do pełni szczęścia zabrakło chyba tylko śniegu.

Reklama

Wczorajszy ostatni dzień Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania rozpoczął się od godziny 13.00, a moment kulminacyjny nastąpił wraz z koncertem mikołajkowej Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik” z zespołem „The Chance” i widowiskowym pokazem tańca z ogniem „Dziewczynka z zapałkami” w wykonaniu Bractwa Ognia Spaleni.

Płomień towarzyszył nam również na scenie, gdzie harcerze z Hufca Ziemi Rybnickiej przekazali prezydentowi Piotrowi Kuczerze Ogień Betlejemski. – Po raz 24. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk słowackich skautów odebrali polscy harcerze, którzy pragną przekazać je wszystkim i każdemu z osobna. Aby zagościło w naszych sercach i domach, w tę jedną niepowtarzalną noc. Pokój jest w nas – powiedział Jan Bochenek - harcmistrz, komendant Hufca Ziemi Rybnickiej im. hm. Józefa Pukowca.

Ogień przekazała mała Zuzia, druhna rybnickich harcerzy. Prezydent Rybnika podziękował za dar. – Światło jest pięknym symbolem właśnie na święta Bożego Narodzenia. Dziękuję harcerzom, że przynoszą światło symbolizujące pokój. Jest on wartością istotną dla człowieka, a w święta powinniśmy go w odczuwać w sposób szczególny. Każdy z nas w jakiś sposób pielgrzymuje do Betlejem, do tego swojego miejsca gdzie szuka miłości. Dlatego życzę, by w święta ta miłość w Państwa domach się znalazła. Życzę, aby nadchodzący 2015 rok był dla Państwa rokiem spełnionych nadziei, rokiem realizacji wszystkich planów. Wszystkiego dobrego na te święta – zwrócił się do rybniczan prezydent Piotr Kuczera.

Głos zabrał również ks. Rafał Śpiewak - duszpasterz akademicki, który zdradził, że jest dumny z posługi kapłańskiej w Rybniku. – Jestem dumny z tej atmosfery, którą wspólnie tworzymy w mieście. Życzę nowym władzom i panu prezydentowi, jego zastępcom oraz nowej radzie miasta żeby ten piękny Rybnik jeszcze bardziej dowartościowywali, żeby widzieli piękno i budowali jedność wszystkich rybniczan pomimo różnic. One są potrzebne, ponieważ stworzył je Pan Bóg. Gdyby chciał żebyśmy byli wszyscy jednakowi, to wyglądalibyśmy jak mrówki – żartował ks. Rafał Śpiewak i podkreślił, że piękno znajduje się w różnorodności.

Tuż po przekazaniu Ognia Betlejemskiego, na scenę wkroczyli muzycy z zespołu Pectus, którzy zagrali dla publiczności kolędy i pastorałki. Tymczasem na środku rynku rozpoczęła się tradycyjna wigilijka. Dla uczestniczących w niej mieszkańców przygotowano: 800 porcji potraw wigilijnych z karpiem, 800 porcji rolmopsa w śmietanie z kapustą i ziemniakami, 800 porcji barszczu z uszkami, 800 porcji zupy grzybowej, 900 porcji kołacza śląskiego w dwóch smakach (ser, mak).

Byliście wczoraj na finale Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania? Zapraszamy do galerii zdjęć – może odnajdziecie na nich siebie oraz swoich znajomych.


Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~alex 2014-12-21 10:35:30

  W artykule stanowczo brak informacji o tym, jak te specjały "zeszły". Mogłoby to wiele powiedzieć o upodobaniach kulinarnych rybniczan.

  0 3
 • ~Arteks 2014-12-21 11:27:08

  Ale to nie były tłumy tylko "rybniczan" bo chociażby po rejestracjach na parkingach czy zatłoczonych autobusach E3 i 311 można wnioskować że przyjechało tu sporo ludzi z całego Śląska. Tłocznie było też na deptaku czy placu przy bazylice gdzie prawie każde dziecko robiło sobie zdjęcia z reniferami. Rybnik ma zawsze fajną atmosferę, a w tej świątecznej nie ma sobie równych w okolicy. :) Bardzo dobrym pomysłem było ściągnięcie popularnego zespołu Pectus, a 6 XII Majki Jeżowskiej (kto nie wychował się na jej piosenkach) ale koncert The Chance i miejskiej orkiestry też był niezły. A Focus czy Plaza to miasta w mieście - tysiące ludzi na korytarzach i w sklepach. :) Natomiast niektórzy handlowcy potrafią tylko narzekać. W sytuacji kiedy były na mieście takie imprezy, mogliby wydłużyć w ostatnią sobotę przedświąteczną godziny handlu. Ludzi na deptaku mnóstwo, a poza lokalami gastronomicznymi - wszystko zamknięte na 4 spusty... Cieszy to jak bardzo centrum Rybnika jest magnetyczne dla mieszkańców całego miasta i regionu. :)))

  17 1
 • ~superelektro 2014-12-21 13:25:33

  Arteks, albo Ciebie dopadła " pomroczność jasna " albo mnie. I nie chodzi mi wcale o to że nie było kupujacych u nas ( bo kto normalny szuka opornika czy kondensatora w sobotę przed Bożym Narodzeniem o 19,30 czy 20 ? ) ale siedząc przy komputerze twarzą do ulicy na bieżąco mam wgląd w to co się na niej dzieje. Od zawsze, czyli od 3 lat sklep przy deptaku mamy czynny do 20, a jeżeli klient przyjdzie o 21 to też nie będzie wyproszony, ale jedyne autentyczne tłumy jakie widziałem to było 18 - 19 października. W tych dniach ruch na ulicach Powstańców czy Sobieskiego faktycznie przypominał albo nawet był większy niż to co było rzeczą normalną w tym miejscu jakieś 10 - 15 lat temu kiedy to idąc trzeba było bardzo uważać aby na kogoś nie wpaść. Te " tłumy " o których piszesz to może około 5 - 10% więcej niż każdego innego dnia, więc " d...py nie urywa". Szkoda że zmarnowano taką fajną okazję do ozywienia tego miejsca poprzez targ staroci. Czy nie można było zrobić imprezy cyklicznej np. jedna sobota lub niedziela w miesiacu tak jak to zrobiono w innych miastach i w Raciborzu ? Zrobiono nowe oświetlenie, w efekcie jest ciemniej niż było. Przy okazji przebudowy tego oświetlenia można było też przecież zrobić instalację nagłaśniającą z głosnikiem na każdym słupie z którego to głośnika mogły by " lecieć " dyskretnie kolędy i pastorałki oddające świąteczny nastrój. I rzecz chyba najważniejsza. Informacja. Jeszcze w piatek i sobotę pytano mnie czy wiem, kiedy i gdzie będzie ten targ.

  6 0
 • ~templariusz 2014-12-21 13:48:52

  Przecież ty, arteks - obcych nie wpuszczasz do tego miasta. Ktoś, kto tu się nie urodził to w Rybniku i nie jest rdzennym mieszkańcem albo nie ma rejestracji SR - to nie może robić tu zakupów, jeździć po ulicach czy parkować na parkingach. Według ciebie - oni (inni, obcy) nie mogą. Ja więc zniesiesz to, że np. jeden z vice prezydentów jest z Żor, a drugi pochodzi z Rydułtów i jest tu tylko zameldowany? Nie zjedziesz przez to tak czasem?

  1 4
 • ~Arteks 2014-12-21 17:10:33

  @superelektro - aby uściślić, apteka, sklepy spożywcze i gastronomia były czynne. Nie dziwię się że twój był nieczynny ale sklepy z ciuchami spokojnie mogły być czynne. Na pewno by zarobiły. @templariusz - chyba ci się w głowie coś poprzewracało? Kiedy ja miałem coś przeciwko obcym w Rybniku? Nawet Turków i Wietnamczyków wziąłem kiedyś w obronę. :) A to że okoliczne miasta nie traktuję jako miasta to wynika z ich wyglądu i sypialnianej roli jaką pełnią, a do samych ludzi nic nie mam.

  0 2
 • ~templariusz 2014-12-21 19:06:31

  Mam ci arteks prosty ważniaku zacytować twe teksty na przestrzeni lat jak pisałeś z pogardą o nie-rybniczanach? Nie rób się taki święty. Władza niby się zmieniła to nagle grzeczny? Pali się grunt pod nogami to nagle wszystkich chwali. Zaraz będziesz miał tu na forum swoje cytaty że sam zobaczysz.

  0 1
 • ~templariusz 2014-12-21 19:33:33

  Arteks masz tu ważniaku swój komentarz dotyczący "rzeźby" ulotność: 2013-05-22 00:18:29 ~Arteks -"No niestety ale niektórzy wypowiadający się bardzo prostacko pod adresem tej rzeźby zrobili z siebie kompletnych głupków... W Gliwicach (gniazdo), Bytomiu (równowaga) czy Katowicach (uszy) są już dzieła tego rzeźbiarza - Koclęgi w bardzo podobnym stylu i jakoś tam chyba mało kto wypisywałby takie głupoty jak unas robią to: tutaj, tygrysek11111, turistas, minowa, przykopa, freelander30, smr. To jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że na rybnickim forum cnotą jest krytykanctwo i prymitywizm jeśli tylko polega on na dowaleniu władzom miasta. Przypominacie mi niewychowanych chamów którzy: w restauracji mlaskają i nie potrafią prawidłowo używać sztućców, w czasie wizyty u fryzjera pierdzą, po pijaku sikają w centrum miasta, a w muzeum ostatni raz byli w czasach podstawówki... No i żeby przynajmniej taki jeden ciemniak z drugim zamilkł ale gdzie tam, chcą dzielić się ze światem że są najzwyczajniej głupi i cieszyć się tym z innymi, że nie są w tym osamotnieni... ;P" - cdn

  0 3
 • ~Arteks 2014-12-21 19:34:45

  @templariusz - jak nie masz ciekawszej roboty to szukaj moich wpisów w których zabraniałem komukolwiek przyjeżdżać do Rybnika lub komuś kto nie ma rejestracji SR parkować w naszym mieście. Problem w tym że nie znajdziesz bo ja wiem co piszę. Pomyliłeś mnie z kimś innym.

  0 5
 • ~Arteks 2014-12-21 19:36:44

  @templariusz - no i co ty chcesz tym tekstem udowodnić? Jest w nim chociaż słowo że zabraniam komuś przyjeżdżać do Rybnika? ;P Porypało cię i tyle.

  0 8
 • ~templariusz 2014-12-21 19:38:20

  Kolejny cytat cwaniaka arteksa: 2013-06-04 19:05:31 ~Arteks: "Bardzo dobry wywiad i ciekawe wypowiedzi eksperta. Wnioskując jednak po tym, że nie ma tu żadnych wpisów internautów w komentarzach można wywnioskować, że dla większości forumowiczów ta tematyka jest zbyt trudna i zdecydowanie niezrozumiała... Prostaki wolą hejtować pod zdjęciami rybek czy "Ulotności" i wtórować sobie wzajemnie popijając piwkiem z biedronki ;)" cdn

  0 8
 • ~facet1977 2014-12-21 19:54:09

  Panowie!! i po co ta walka na slowa w takim czasie. wyluzujcie troszke.

  14 0
 • ~Arteks 2014-12-21 20:39:13

  @templariusz - no i kolejny cytat który nie potwierdza, że komukolwiek, kiedykolwiek zabraniałem przyjeżdżać do Rybnika. 2:0 dla mnie ;)

  0 10
 • ~grass 2014-12-21 21:25:50

  Fajna impreza, nastrój świąteczny, barwo! Prezydent zaprezentował się na poziomie, jest tak jak powinno być. Z całym szacunkiem dla poprzednika ale ta funkcja wymaga pewnej dyspozycyjności i trzeba "wiedzieć kiedy ze sceny zejść"...

  7 0
 • ~tomek-79 2014-12-21 23:39:52

  PO co mu ogien to ateista swiat nieobchodzi no chyba ze lubi dostaac prezety

  0 9
 • ~superelektro 2014-12-22 09:18:12

  Arteks, z czego wywnioskowałeś że mój sklep był nieczynny ? Był czynny, byłem na miejscu i stąd mój wpis dotyczący " tłumów ". Mój sklep nie jest czynny 2 X w roku. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy, poza tymi dniami jestem na "posterunku", jak Ślimak w Placówce Bolesława Prusa. Zawsze mam coś do zrobienia czego nie zdążyłem zrobić w tygodniu. Teraz przykładowo przygotowujemy się do remanentu aby przeszedł szybko i sprawnie. Prowadzenie swojego biznesu to jest praca na okrągło, ( szczególnie kiedy zaczyna się od zera ) albo można sobie dać z tym spokój.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3907