zamknij

Wiadomości

Coraz bliżej do modernizacji Juliusza. Miasto ubiega się o prawie 15 mln zł z UE

2017-05-30, Autor: 

Władze Województwa Śląskiego podpisały z Ministerstwem Rozwoju aneks do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2023. Na liście projektów ujętych w tym dokumencie znalazła się też modernizacja zabytkowego budynku Juliusz.

Reklama

To kolejny krok w kierunku odnowy kompleksu byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera. Ujęcie tego zadania w Kontrakcie Terytorialnym pozwala na ubieganie się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz zdobycie dodatkowych punktów przy jego ocenie.

- Należy podkreślić, że projekt o dofinansowanie tego zadania został już złożony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest stworzenie w budynku Juliusz obiektu o charakterze kulturalno-edukacyjnym prezentującym dziedzictwo materialne i niematerialne ziemi górnośląskiej w formule edukatorium przyrodniczo-humanistycznego, na kanwie opowieści o działalności Juliusza Rogera – mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Zakres przedsięwzięcia pozwoli na prowadzenie w obiekcie działań o charakterze kulturalnym z elementami edukacyjnymi (tzw. edukatorium). Wraz z częścią ekspozycyjną w zmodernizowanym obiekcie wybudowana zostanie sala edukacyjno-konferencyjna.

Całkowita wartość projektu: 21 701 925,60 zł

Wnioskowane dofinansowanie: 14 799 605,68 zł

Wkład własny: 6 902 319,92 zł.

Rozstrzygniecie ww. konkursu jest przewidziane we wrześniu 2017 r.

Przypomnijmy, że sąsiadujący z „Juliuszem” budynek „Rafał” również ma być zagospodarowany. W Urzędzie Miasta Rybnika podpisane zostało porozumienie w sprawie zamiaru powołania w mieście samorządowej jednostki kultury poświęconej historii medycyny i farmacji. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>Do Rybnika zjadą turyści z całego świata? Juliusz mekką historii medycyny<<

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Michał Blazel 2017-05-30
    20:45:42

    20 9

    "Celem projektu jest stworzenie w budynku Juliusz obiektu o charakterze kulturalno-edukacyjnym prezentującym dziedzictwo materialne i niematerialne ziemi górnośląskiej w formule edukatorium przyrodniczo-humanistycznego, na kanwie opowieści o działalności Juliusza Rogera – mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika." Ciekawe po co miastu kolejne piękne budynki do utrzymania, skoro za parę lat będą tylko gołymi posągami, tak jak rybnicki kampus.

  • ~rybnikus 2017-05-30
    21:36:27

    11 7

    A pacjenci nawet ci bardzo starsi wiekiem muszą jeździć do Chwałowic.
    Dlatego trzeba podnieść opłaty za parkingi, bo kto objedzie autobusami lekarzy jak ze swoją babcią?

  • ~Arteks 2017-05-30
    23:07:21

    11 12

    Odpowiedzialne miasto z ponad 800 milionowym rosnącym z roku na rok budżetem musi inwestować w swoje historyczne piękne gmachy. Musi też tworzyć miastotwórczą politykę, a Strefa Juliusz idealnie wpisuje się w takie działania. Czy pomysł z edukatorium się sprawdzi - to się dopiero przekonamy ale chęć zagospodarowania Juliusza na nowo jest pomysłem odważnym i możliwym do realizacji. Szczególnie, że mamy szansę zdobyć duże unijne dofinansowanie tego projektu. @Michał - a czy chociaż raz usłyszałeś, że Rybnika nie stać na utrzymanie jakiegoś miejskiego obiektu? Jeśli tak to podaj jakiś przykład.

  • ~zaniepokojony 2017-05-31
    07:47:34

    14 7

    wydawanie pieniędzy na obiekty kulturalno-edukacyjne to zwyczajne marnotrawstwo unijnych pieniędzy tak jak wyżej pisał Michał B. i nabijanie kredytu przecież nie dostaje się kasy za darmo, pozostaną wysokie koszta utrzymania przez miasto, no i ciepłe posadki dla rodziny. Tymczasem wpływy z CIT coraz mniejsze. Głupota w magistracie postępuje. Aquapark by się jeszcze przydał ... ;)

  • ~Arteks 2017-05-31
    09:31:56

    3 8

    @zaniepokojony - ale jak długo chcielibyście aby w centrum stał pusty, wielki, piękny gmach? To nie jest nabijanie kredytu bo środki unijne są bezzwrotne. Wpływy CIT maleją bo firmy masowo inwestują, przez co mają mniejsze zyski. Ale wpływy PIT wzrastają co świadczy o bogaceniu się społeczeństwa, a przez to miasta. Aquapark? Czemu nie ale najpierw uporządkujmy centrum które świadczy o całym mieście.

  • ~zaniepokojony 2017-05-31
    10:12:43

    10 2

    cała ta hucpa z dotacjami ma niezwykle silne przesłanie propagandowe: Unia za darmo rozdaje pieniądze. Temu celowi służą też tablice informacyjne umieszczane przy wszystkich inwestycjach współfinansowanych przez Brukselę.Odkąd wstąpiliśmy do UE nasze zadłużenie eksplodowało pomimo ogromnych przychodów z prywatyzacji. Przyczyną takiego stanu jest zadłużanie się na każdym kroku aby wydać więcej środków unijnych. Urzędnicy tłumaczą, musimy się zadłużyć aby wykorzystać środki unijne. W praktyce budujemy więc aquaparki czy stadiony. Kosztują one zdecydowanie więcej niż gdyby były one wybudowane za środki prywatne. W obsłudze są niezwykle kosztowne ponieważ nikt nie dba od koszty czy rozsądne zarządzanie. Tracimy zatem potrójnie
    - zadłużamy się aby sfinansować inwestycje z pomocą środków UE
    - inwestycje kosztują nas znacznie więcej niż budowane ze środków prywatnych. Następnie przez lata finansujemy ich utrzymanie z naszych podatków
    - w ich miejsce nie powstaną podobne prywatne i tanie ośrodki ponieważ musiałyby konkurować z podmiotem, z którym nie mają szans. Z konkurentem, który może wiecznie dokładać do biznesu bez żadnych konsekwencji (państwo czy samorząd).
    To tzw syndrom hiszpanii.
    Pokażcie mi drugi taki kraj jak Polska, w którym ludzie za ciężką pracę dostają 1200zł albo 800zł emerytury albo kraj z którego wyjechałoby ponad 2 miliony ludzi, albo kraj który sprzedał prawie wszystkie swoje banki, media , gazety, fabryki itd itd

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5075