zamknij

Wiadomości

Co zrobić z kupionym mułem i flotem?

2017-08-21, Autor: 

Jak już informowaliśmy 1 września zacznie obowiązywać tzw. uchwała antysmogowa. Wprowadza ona zakaz palenia w domowych piecach mułem i flotokoncentratem. Zdajemy sobie sprawę, że nie brakuje mieszkańców, którzy posiadają zapasy zakazanego paliwa. Cóż zatem mają z nim zrobić? Czy władze województwa wprowadzając zakaz przygotowały dla tych mieszkańców jakieś sensowne rozwiązanie? Czy też mieszkańcy zostali pozostawieni samym sobie?

Reklama

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla posiadaczy mułu czy flotokoncentratu. Nie tylko nie mogą go spalić, ale też nie wiadomo, w jaki sposób mogą się legalnie pozbyć tych paliw. Marszałek województwa zapowiedział sondowanie rynku odbiorców mułu czy flotokoncentratu pod kątem ich odbioru i spalenia w odpowiednio przystosowanych instalacjach. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim wynika, że rynek nie garnie się do przyjmowania zakazanego opału.

- Okazuje się, że wszelkie instalacje przemysłowe stawiają w tym zakresie bardzo wysokie wymogi jakościowe, co wiąże się m.in. z koniecznością badania każdej partii dostarczonego mułu czy flotokoncentratu. Problemem jest między innymi wysoka zawartość siarki oraz duża wilgotność tego typu opału – informuje Witold Trólka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. - Jak widać, indywidualne instalacje domowe są w stanie spalić wszystko, nie przejmując się wprowadzanymi do powietrza zanieczyszczeniami… - dodaje.

>>czytaj również: Stało się! Województwo śląskie ma uchwałę antysmogową

Być może Elektrownia Łaziska zagospodaruje muł węglowy. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi Ministerstwa Środowiska udzielonej na interpelację zgłoszoną przez posła Roberta Winnickiego. Poseł, prezes Ruchu Narodowego też chciał odpowiedzi na pytania o wdrażanie uchwały antysmogowej. „Prowadzone są prace badawcze nad możliwością jego zgazowania. Jeśli rozwiązanie to okaże się opłacalne, pozwoli ono na wykorzystanie gazu procesowego jako paliwa wspomagającego w istniejących blokach energetycznych” pisze Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Witold Trólka zwraca uwagę. że posiadacze kotłów i pieców nie powinni kupować zakazanego paliwa już od momentu uchwalenia ustawy antysmogowej, czyli od kwietnia. Sprzedawcy opału zdając sobie sprawę, iż od września ich towar stanie się praktycznie bezwartościowy, obniżyli jego ceny chcąc wyczyścić składy. Nie brakowało mieszkańców, którzy skorzystali z okazji i kupili po kilka ton mułu czy flotu. Prawdopodobnie liczyli, że będą mogli go spalić zimą, skoro kupili przed wejściem w życie uchwały.

>>Od dziś nie kupimy już mułu i flotu. Spółka wycofuje się ze sprzedaży

Co z tymi osobami, które jednak nadal trzymają powyższe sortymenty? Miasto tłumaczy, że nie ma żadnych podstaw prawnych, by zaangażować podmiot, który może pomóc mieszkańcom w ich wywiezieniu. - Posiadanie mułu i flotu w kotłowni lub piwnicy nie jest zabronione, ale już spalanie tych materiałów będzie od września br. stanowiło wykroczenie – słyszymy.

Choć straż miejska będzie reagowała na każde zgłoszenie dotyczące spalania odpadów, w tym mułu i flotu, to nie ma nie posiada jeszcze upoważnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za nieprzestrzeganie przez właścicieli nieruchomości ww. zapisu. - Trwają prace legislacyjne na szczeblu rządowym, żeby upoważnić strażników do egzekwowania tego przepisu. Kontrole może wspólnie ze strażnikami przeprowadzić funkcjonariusz policji, który może ukarać właściciela mandatem karnym – dowiadujemy się w rybnickim magistracie.

- Liczymy na reakcję na poziomie Rządu RP w związku z zakazem sprzedaży mułów i flotokoncentratów. To rząd posiada wszelkie narzędzia do tego by wprowadzić regulacje prawne, które realnie mogą wpłynąć na jakość powietrza. Ostatnie informacje o tym, że PGG wycofała się ze sprzedaży mułów i flotokoncentratów powinna być również sygnałem dla rządu. Sejmik Województwa Śląskiego zrobił pierwszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza. Niestety samorządom brakuje wsparcia w przepisach ogólnokrajowych – mimo wielu apeli do rządu ciągle brakuje norm jakościowych dla sprzedawanych paliw stałych, nie ma wymogów emisyjnych dla sprzedawanych kotłów, brakuje też programów dotacyjnych dla mieszkańców oraz przepisów umożliwiających skuteczną kontrolę spalanych paliw – wyjaśnia prezydent Piotr Kuczera.

Jeżeli chodzi o Urząd Marszałkowski, to nie przewiduje on żadnego okresu przejściowego po 1 września 2017 roku. Tym bardziej dziwi brak propozycji dla posiadaczy mułu i flotokoncentratu.

Obecnie żadna z kopalń w regionie już nie sprzedaje powyższych sortymentów, a ceny węgla podskoczyły do góry. Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do rzecznika Polskiej Grupy Górniczej, czekamy na odpowiedzi. Tymczasem ponad 52 procent internautów głosujących w naszej sondzie opowiedziało się pozytywnie za zakończeniem sprzedaży mułu i flotu. Ponad 41 procent osób było na „nie”. Pozostałe 6 procent nie miało zdania albo nie wiedziało, czy ten ruch jest słuszny.

Czy w Waszych kotłowniach zalegają zapasy mułu i flotu? Czy uważacie, że miasto powinno wesprzeć mieszkańców w pozbyciu się tych zapasów? Komentujcie!

Czy to dobrze, że PGG zakończyło sprzedaż mułu i flotu?





Oddanych głosów: 3232

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (76):
  • ~minowa 2017-08-21
    08:47:25

    Policjanci będą chodzić po piwnicach zamiast po ulicach.

  • ~Marcin74 2017-08-21
    09:50:39

    Urzędnicy „napisali” ustawę. Urzędnik NIE MA pojęcia czy, kiedy i w jakim ustawa spowoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza ale koszty, my mieszkańcy ponosimy JUŻ! Urzędnik NIE WIE czy i kiedy będzie można przepisy egzekwować. Urzędnik mówi, że posiadacz kotła nie powinien kupować mułu, flotu w czerwcu, sierpniu bo NIE WIE, że prawo obowiązuje od daty, którą sam ogłosił czyli 1 września. Urzędnik NIE WIE co zrobić z paliwem, którego w ustawie zakazał używać od 1 września . Urzędnik NIE PRZEWIDZIAŁ, że jego ustawa jest bez sensu bez uregulowań rządowych. Urzędnik NIE PRZEWIDZIAŁ, że ustawa spowoduje gigantyczny wzrost węgla i doprowadzi do gigantycznych strat materialnych wśród mieszkańców. Urzędnik wmawiał mieszkańcom, że jak zainwestują w modernizacje swoich systemów grzewczych to zaczną zyskiwać. Urzędnik skłamał bo swoją ustawą spowodował, że ludzie płacą więcej za ogrzewanie niż płacili przed modernizacją. Urzędnik - osoba, która dostaje wypłatę z Twoich pieniędzy, podatków. Osoba, która tworzy ustawę ,której koszty finansowe ponosisz NATYCHMIAST nie dając Ci żadnej gwarancji na skuteczność ustawy. Urzędnik – osoba która w razie fiaska ustawy, obdarcia Cię z ciężko zarobionych pieniędzy powie – „ale przecież tak bardzo się staramy. Dla dobra wszystkich.”

  • ~Stasek 2017-08-21
    09:53:40

    97 17

    Dopuszczam 3 kontrole SM w sezonie zainicjowane telefonami osob mających zdolność analizowania składu spalin na odległość. Powyżej tej liczby zrewanżuję się wobec stojących na chodnikach i trawie itp... Do " usłyszenia ".

  • ~xxxx 2017-08-21
    09:56:56

    zawieźć muł marszałkowi z po pod drzwi.

  • ~Barakuda 2017-08-21
    10:10:22

    Skoro to koncentrat ( flotokoncentrat) to może jakąś zupę niech sobie z niego gotują? A tak na poważnie, to o tym, że wejdzie zakaz sprzedaży i spalania flotu wiadomo było od dawna więc do kogo pretensje? Skoro mimo to kupili flot niech się teraz martwią co z tym zrobić.

  • ~mariusz64 2017-08-21
    10:15:35

    Artykuł nie odpowiada na zadane w tytule pytanie. Przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwała antysmogowa została napisana na kolanie i nie załatwia wszystkich kwestii, choćby sposobu odbioru zalegającego "złej jakości paliwa", czy jego utylizacji. Marszałek województwa, urząd marszałkowski, sejmik śląski dumnie prężą piersi, a problemy jak zwykle pozostały po stronie zwykłych ludzi. TAKIE KITY PRAWNE NIE SA NAM POTRZEBNE!

  • ~kurier 2017-08-21
    10:28:33

    Dajcie już spokój z tymi mułami bo to się nudne robi. Jeśli ktoś ma trochę mułu z zeszłego roku to niech go po prostu spali. Ma jeszcze na to 10 dni. A jeśli są tacy którzy kupowali muł licząc na niską cenę i nute szczęścia - niech płacą mandaty za samo jego posiadanie.

  • ~zaniepokojony 2017-08-21
    10:31:23

    63 31

    od września wielki test uchwały antysmogowej zobaczymy jak przebiegnie jesień i zima, czy powietrze będzie lepsze do oddychania czy smog nadal będzie osiadał nad naszym miastem. potrzeba jeszcze wiele pracy, ale trzymam kciuki żeby się udało jedna z lepszych zmian tej kadencji.

  • ~Barakuda 2017-08-21
    10:58:17

    50 64

    Ta uchwała nie spowoduje, że nagle jakość powietrza zmieni się diametralnie ale się zmieni. Wprowadzenie tej uchwały to niezbędny krok w kierunku poprawy jakości powietrza a szansa na to dzięki niej jest duża w perspektywie 3-5 lat. Szczerze mówiąc nie wierzyłem, że to się uda zrobić ale brawo. Teraz tylko pilnować i karać niepokornych a już niedługo zobaczymy efekty...

  • ~Marcin74 2017-08-21
    11:21:01

    Barakuda – wyobraź sobie (to tylko przykład), że jesteś chora (y). Ja powiem, że Cię wyleczę. Nie powiem kiedy, nie powiem w jakim stopniu. Masz tylko płacić co roku 700 zł. Płacić już! Nie daje Ci żadnych gwarancji na wyleczenie ale OBIECUJE, że wyleczę. Zgadzasz się na to?
    Bo tak właśnie działa ta ustawa. Urzędnik obiecał. Urzędnik nie da gwarancji powodzenia bo skąd ją ma mieć?! Urzędnik ustawą spowodował, że na dzień dzisiejszy płacę za opał o 700 zł więcej. Dla Ciebie to jest ok.?

  • ~Arteks 2017-08-21
    11:36:00

    @marcin74 - to w końcu określ się czy jesteś przeciwnikiem palenia mułem czy nie. Sam pisałeś, że palisz węglem. Dlaczego więc tak się droczysz w sprawie problemu jaki cię nie dotyczy? Więcej płacisz za palenie - trudno. Każdy z nas za coś płaci więcej bo ciągle coś drożeje. Uważasz, że uchwała jest bez sensu i w ogóle - nie czekając na to aż zacznie działać... Jeśli w Rybniku, Żywcu czy Zabrzu były przekroczenia PM10 o 1000% to powiedz - z czego się to bierze? Czemu tylko tutaj? Z pewnością nie staniemy się kurortem ale gdyby przynajmniej śląskie miasta uzyskały takie wyniki jak inne w Polsce - to już to będzie sukces. Czy nie przeraził cię 9 stycznia 2017 kiedy w Rybniku zanotowano przekroczenie normy o 3126% Gdzie jakiś zdrowy rozsądek, odpowiedzialność, jakieś zachowania społeczne??? Jak można lekceważyć zdrowie i wizerunek swojego miasta i regionu tylko z tego powodu, że miesięcznie za ogrzewanie zapłacisz ok. 58 zł czyli nieco więcej niż 5 paczek papierosów... Ręce opadają. Czy zakaz był wprowadzony nagle? Nie. O planach mówiło się co najmniej od 3 lat. Ludzie byli informowani o tym, że będzie stosowna uchwała nad którą pracują eksperci zimą ubiegłego roku. Ostatecznie sejmik jednogłośnie(!) przyjął uchwałę na początku kwietnia. Jeśli nie taka uchwała - to jak inaczej walczyć o dobre powietrze? Apelami, akcjami billboardowymi, zamykaniem szkół? Sam przyznasz, że to nic nie dawało. Samorządowcy wreszcie dostali solidne narzędzie do zaprowadzenia jakiegoś porządku w sprawach opalania domów.

  • ~Rybnicki Polak 2017-08-21
    11:41:29

    No to wyciulali wszystkich bo węgiel który tak samo kopci jak flot podskoczył już o 200 zł.za tone,a to nie koniec bo i tak jest problem żeby go kupić i na pewno będzie dalej drożał .

  • ~Ja_2 2017-08-21
    11:57:22

    47 59

    Ten kto kopci po prostu źle spala !
    Dużym błędem tej uchwały jest brak zapisu o tym, że w przypadku złego palenia ( kopcenia ) niezależnie od rodzaju paliwa należy się mandat !
    I to dopiero dałoby skuteczność uchwale !
    Także kopcący dość lenistwa i pora nauczyć się palić w piecu !
    Jedyna nadzieja to to, że cena węgla poszła w górę i straty kominowe wartości 30 % ceny zakupu powinny jednak zrobić swoje :)

    Pzdr Egon z Rybnika

  • ~Marcin74 2017-08-21
    12:01:29

    95 14

    Arteks – Ty kompletnie nie czytasz albo nie rozumiesz tego co czytasz. Jestem absolutnym! zwolennikiem walki ze smogiem. Rozumiem też, że ta walka musi kosztować. Jestem też w stanie poczekać na efekty (poprawa jakości powietrza) tej ustawy bądź ich brak . NIE CHCĘ płacić za to z góry!!!!! A teraz płacę. Opalam węglem „od zawsze”. Zrobiłem wszystko co w mojej mocy, żeby spalać węgla mniej i z powodu ustawy… PŁACĘ WIĘCEJ!!!!! Ja z chęcią zapłacę ale za REALNE wyniki urzędnicznej pracy Nie PRZED! Nie za obietnice bez pokrycia! Teraz ponoszę koszty ustawy, która jak wynika z artykułu pod którym piszemy, jest KOMPLETNIE NIEPRZEMYŚLANA! Na pytania, które padły w artykule urzędnik ma tylko dwie odpowiedzi: „nie wiem” i „to nie od nas zależy”. Jak można stworzyć ustawę, wmanewrować ludzi w GIGANTYCZNE KOSZTY nie przewidując następstw tej ustawy oraz nie mając ŻADNEJ PEWNOŚCI czy ustawa przyniesie oczekiwany skutek. Jak nazwiesz takie działanie? Jeśli jesteś tak naiwny jak to wynika z Twoich wypowiedzi to wpłacaj TYLKO 58 zł miesięcznie na konto UM, czekaj aż te wpłaty spowodują poprawę jakości powietrza. Jak nie spowodują to bądź cicho lub ewentualnie powiedz: trudno, nie udało się. Stać mnie. - I nie pytaj mnie jak walczyć. Ja nie jestem urzędnikiem. Nie biorę pieniędzy od mieszkańców za rozwiązywanie problemów. Urzędnicy biorą. Dałem się przekonać jednemu i drugiemu, że wie jak rozwiązać problem. NIE WIE! Spowodował tylko podwyżkę moich kosztów! Jak nazywa się takie postępowanie kiedy ktoś powoduje, że tracisz pieniądze a w zamian daje obietnice bez pokrycia? Bez gwarancji? Bez czasu realizacji?

  • ~Arteks 2017-08-21
    12:08:31

    19 73

    @marcin74 - nie pamiętam abyś kiedykolwiek podał jakiś inny pomysł na poprawę powietrza na Śląsku. A jeśli nie znasz innego - niech będzie tak jak wskazał zespół ekspertów i sejmik województwa wybrany w wyborach. Przypomnę też, że prezydenci Rybnika z różnych środowisk politycznych - również wzywali sejmik i rząd do podjęcia działań mających zmusić ludzi do zaprzestania palenia świństwami z których ilość pyłów jest ogromna, a dyskomfort dla wszystkich mieszkańców bardzo duży.

  • ~ 2017-08-21
    12:25:18

    32 82

    Jak mam odpady poremontowe, albo szkodliwe, albo elektryczne - to niestety płacę za ich utylizację. Nie wiem, dlaczego z innymi odpadami (muł np) miałoby być inaczej

  • ~Marcin74 2017-08-21
    12:26:14

    69 14

    Arteks – jednak nie czytasz tego co komentujesz. Sorry, ale będę Ci wklejał po 2x to co piszę, jak jeden nie wystarczy żebyś ze zrozumieniem przeczytał: „Ja nie jestem urzędnikiem. Nie biorę pieniędzy od mieszkańców za rozwiązywanie problemów. Urzędnicy biorą. Dałem się przekonać jednemu i drugiemu, że wie jak rozwiązać problem. NIE WIE! Spowodował tylko podwyżkę moich kosztów!”
    Urzędnicy w naszym mieście wydają SETKI MILIONÓW złotych rocznie na rzeczy, które przy problemie smogu są KOMPLETNIE BEZ ZNACZENIA! Tworzą ustawę co do której nie mają pewności, że coś zmieni bo jej mieć nie mogą. Ustawa powoduje GIGANTYCZNY WZROST ceny węgla. Powoduje REALNE ZUBOŻENIE znacznej części mieszkańców Miasta. Urzędnicy KOMPLETNIE NIE PRZRWIDZIELI następstw ustawy, którą stworzyli (to się nazywa NIEKOMPETENCJA!), lub co gorsza przewidzieli ale nie poinformowali o tym mieszkańców (jak to się nazywa, nich każdy z Was się domyśli). Gdzie ich rozsądek? Jakieś zachowania społeczne? Jak można lekceważyć zdrowie i portfele mieszkańców swojego miasta?! Czy ustawa była wprowadzona nagle? O planach mówiło się od 3 alt. Jak można było, mając tyle czasu, wypuścić tak złą ustawę, której skutkiem jest zubożenie mieszkańców miasta i chaos związany z legislacyjną częścią dot. zakazanego materiału, egzekwowania zakazu?!

  • ~ 2017-08-21
    12:28:02

    23 74

    Marcin, a gwoli ścisłości, to tak dokładnie robi lekarz:) Jak idziesz do lekarza prywatnie, to płacisz za wizytę, a nie wiesz jeszcze, że cię wyleczy, prawda? Masz taką nadzieję i przesłanki racjonalne, że tak się stanie, ale pewności nie ma;) Może zaproponuj lekarzowi, że zapłacisz mu dopiero jak cię wyleczy;) A zanim zaczniesz działać wśród lekarzy, to - jak już ci mówiłam - przestań płacić za kanalizację;)

  • ~minowa 2017-08-21
    12:28:16

    61 13

    Dodam jeszcze, że dzielnicowy zostanie piwnicowym.

  • ~ 2017-08-21
    12:31:54

    A o tym zubożeniu i biedzie już skończcie pisać, bo Ślązacy są bogatsi niż mieszkańcy innych województw, a tamci jakoś radzą sobie od lat bez mułu. Może mnie przekonacie do tej swojej biedy, jak zobaczę mniej wypchane towarami wózki w marketach,mniej sprzętu elektronicznego i najwyżej jeden samochód na rodzine. Jakoś dziwnie definiujecie biedę - mylicie ją z chytrością, ale to już od dawna wiadomo

  • ~minowa 2017-08-21
    12:32:43

    Kasia T i inni - skąd wzięło się u was określenie, ze muł czy flot to jest odpad ? Widzieliście cenniki w PGG ? Nie sprzedawano tam żadnych odpadów. To jest podobnie, jak z parówkami w sklepie. Sprzedaje się parówki a nie odpad mięsny. Jesz parówki, czyli odpady ? A salceson ? A krupnioki ?

  • ~Marcin74 2017-08-21
    12:49:51

    87 16

    KasiaT – możesz iść do lekarza, zapłacić z góry lub nie. To Twój wybór. W wypadku ustawy nikt nikomu nie dał żadnego wyboru. Kasia, przeraża mnie Twoje socjalistyczne podejście. Jak ktoś ma więcej niż inny to trzeba stworzyć przepis żeby mu zabrać? Pisałaś, że mieszkasz w swoim domu. Oddaj połowę potrzebującym. Stać cię. Na pewno sobie poradzisz mieszkając tylko w połowie. Inni sobie radzą Ty też możesz.

  • ~pavlo 2017-08-21
    12:51:10

    25 38

    PISZECIE O FLOCIE A SA TAKIE DUP... KTÓRE PRZY TEMP. 33 STOPNI PALA W PIECU CO IM SIE PODOBA I .STRAZ MIEJSKA SKONTROLUJE W DZIEŃ A RANO JEST WSZYSTKO OK ALE WIECZOREM JAK JEST CIEMNO TO KOLO BIEDRONKI NA ZYBRZYDOWICKIEJ IDZIE ZDECHNAC Z SMRODU PAN Z ZEBRZYDOWICKIEJ 78B MA WSZYSTKICH W D......I NASZA STRAZ MIEJSKA TEZ KTORA BY TAK MOZE MIEDZY 20 DO 24 PRZYJRZELA SIE TEMU

  • ~majkiel 2017-08-21
    13:00:09

    81 20

    Zobaczycie jak kazdy rozpali w domu Weglem to bedzie nad każdym CZARNO po flotokoncentracie i mule na pewno by tak nie było.

  • ~dr_Moriarty 2017-08-21
    13:19:26

    38 89

    @Marcin74

    Chłopie, w jakim ty żyjesz świecie? Zakaz palenia mułem i flotem to ustawa, która powinna obowiązywać od dekad. Istnieją niepodważalne dowody naukowe, że spalanie tego syfu w piecu domowym emituje do atmosfery szkodliwe toksyny w ilościach zagrażających życiu i zdrowiu. Zresztą wystarczy sobie wziąć macha dymu z komina domu, w którym pali się mułem, żeby sobie wyrobić zdanie. Uchwalenie ustawy antysmogowej to krok w stronę minimum normalności i przestań już bredzić o braku jakiejś gwarancji jej powodzenia, bo to jest po prostu regulacja, którą mamy podgonić resztę cywilizowanego świata. Nie było drugiego takiego zadupia w Europie, gdzie wolno było bezkarnie palić takimi śmieciami. Cierpią od tego nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Nawet w jajkach kurzych, zebranych od kur w jednej z rybnickich dzielnic stwierdzono obecność benzopirenu. Mało ci? Równie dobrze mógłbyś argumentować, że po co zakaz palenia śmieci (np. opon), bo przecież nie ma żadnej gwarancji, że wskaźniki jakości powietrza się od tego poprawią. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby używać takiej przedziwnej logiki.

    Mam nadzieję, że to pierwszy krok w stronę zupełnego wyeliminowania węgla i pieców węglowych z rynku ogrzewania dla gospodarstw domowych. Najwyższy czas wyjść z jaskini i XIX - wiecznego skansenu. Za palenie węglem i jego odmianami powinien istnieć specjalny podatek ekologiczny w wysokości kilku tysięcy złotych rocznie. Bardzo dobrze, że rośnie cena węgla. Wreszcie będzie na niego stać jedynie właściwych jego odbiorców - czyli elektrownie, huty czy elektrociepłownie. One skupują go hurtowo, więc taniej. Gospodarstwo domowe to żaden kontrahent dla kopalni. Co roku występują te same problemy z jego kupnem - limity itp. Zwykły Kowalski nie dość, że będzie musiał poczekać, to jeszcze zabuli jak za zboże. Albo zacznie bardzo ten węgiel oszczędzać i mniej kopcić, albo rozważy czy przypadkiem bardziej mu się nie opłaca inne ogrzewanie.

    Słusznie, że administracja ma w nosie tych, którzy kupili muł w zeszłym sezonie. Byli pazerni, to teraz niech sobie go zutylizują. Od przynajmniej roku było wiadomo, że mulista bajka się kończy. Ja osobiście, jak tylko zobaczę gdzieś uchodzący z komina mulisty dym, od razu dzwonię na straż miejską, policję i przygotowuję cywilny pozew do sądu. Co zrobić z zaległym mułem, chytrusy? Zostawcie sobie na podjazdach w ramach pomników swojej pazerności, żeby każdy przechodzący mógł wiedzieć jacy mili ludzie tu mieszkają. Albo dodawajcie sobie do herbaty, przecież uważacie, że jest zdrowy.

    Powtórzę jeszcze raz i będę powtarzał do znudzenia: nie potrafisz ogrzać domu nie trując środowiska i innych ludzi czy zwierząt, to cię na ten dom po prostu nie stać. Żyjesz ponad stan. Sprzedaj chałupę, postaw mniejszy albo kup sobie mieszkanie. Ja też nie kupuję rzeczy, których nie umiem utrzymać.

    I cieszcie się, że rządzą tacy bezjajeczni politycy, którzy się z mulorzami i węglorzami tak cackają. Gdyby rządzili tacy ludzie jak ja, za kopcenie w ramach szerokiej szkodliwości społecznej dawno szłoby się siedzieć, tak w jak cywilizowanych krajach. Zero tolerancji dla trucicieli z premedytacją.

  • ~Kazimierz Talenta 2017-08-21
    13:24:48

    33 11

    każdy prezydent miasta ma u siebie tyle miejsca że można do nich przywozić opał nie zgodny tak się zadeklarowali

  • ~Marcin74 2017-08-21
    13:38:07

    59 14

    ~dr_Moriarty – nie bardzo rozumiem dlaczego się mnie czepiasz bo… ja się zgadzam ze wszystkim co piszesz! Jest tylko jeden problem! JA JUŻ DO CHOLERY PŁACĘ NA TO ŻEBY BYŁO LEPIEJ!!! czyściej, zdrowiej itd. itd.! Ja na to oddaje OGROMNE PIENIĄDZE z moich dochodów!!!! A tu powstaje ustawa (jak wynika z artykułu) KOMPLETNIE NIE PRZEPMYŚLANA! za co mam zpałacić jeszcze więcej niż płacę nie mają ŻADNEJ GWARANCJI ŻE BĘDZIE LEPIEJ! Dla Ciebie to jest ok? Jeśli piszesz o „reszcie świata” to posprawdzaj sobie jak to tam działa. Zobacz rozwiązania systemowe (np.: taryfy gazu w Holandii – w sezonie zmienia się w hurtową, taką jak dla przemysłu), sprawdź sobie cenę gazu w Niemczech, sprawdź cenę ogrzewania miejskiego vs. zarobki. w Czechach. Jeśli się tworzy takie ustawy (są konieczne) to powinien to robić ktoś kto MA POJĘCIE O TYM CO ROBI! Potrafi przewidzieć skutki! PRZEDE WSZYSTKIM ekonomiczne. Ustawa która powstała to BZDURA!!!! Polski urzędniczy bubel, którego JEDYNYM skutkiem jest wzrost ceny węgla! A inne skutki są KOMPLETNIE NIEPRZEWIDYWALNE!

  • ~romcost 2017-08-21
    13:52:05

    46 15

    Jestem za zakazem spalania odpadów węglowych w piecach, ale jedyna co do tej poty "dobrego" zrobiła ta ustawa to pozwoliła aby najbardziej poszkodowana grupa społeczna na której pensje i emerytury wszyscy się zrzucamy przyznała sobie 24% podwyżki w tym roku ... A jak tak dalej pójdzie to 40 letnim emerytom jeszcze z naszych emerytur będziemy węgiel fundować !!! Należy oprócz ustawy kontrolować ceny węgla, powinny one podobnie jak prąd i gaz być zatwierdzane przez URE a kopalnie powinny być non stop kontrolowane pod względem prawidłowego zarządzania !!!

  • ~mezi1235 2017-08-21
    13:55:15

    49 35

    Węgiel podrożał i dalej będzie drożeć bo barbórki trzeba wypłacić no i 14-stki.

  • ~dr_Moriarty 2017-08-21
    14:21:41

    41 25

    A cwaniakom ironizującym i pytającym: "A co zrobicie jeśli ludzie nie będą palić mułem i flotem, a smog i tak będzie" to raczej ja zadam pytanie - co wy wtedy zrobicie? Bo jeśli jakość powietrza się w wyniku tej ustawy nie poprawi, to następna ustawa antysmogowa zakaże palenia węglem. Szporujcie już na inne ogrzewanie.

  • ~ 2017-08-21
    14:26:16

    28 62

    Wsadźcie sobie go do....... Trzeba było nie kupować, a z poprzedniego okresu wypalić do końca. Na co liczyliście? Na jakiś cud i to, że przepisy ulegną zmianie? Dość syfienia powietrza mułami!

  • ~ 2017-08-21
    14:44:34

    18 43

    Marcin - o nie, ja nikogo nie truję. Więc porównanie od czapy. Mnie nie interesuje, czy ty płacisz więcej czy mniej, czy w ogóle nie płacisz - nie masz prawa truć innych mieszkańców. Proste jak budowa cepa * minowa - nie jem żadnych z wymienionych przez ciebie wędlin. Ale nawet gdybym jadła, to tobie to nie szkodzi, prawda? I na tym polega różnica. A jak ty spalasz odpady to mnie trujesz. Ale o tym już mówiliśmy wielokrotnie, nie dociera. Co do nazewnictwa - muł jest odpadem poprodukcyjnym i to nie podlega dyskusji. Zamiast płacić za utylizację, lub szukać zbytu w spalarniach które mają warunki do spalania go, wciskali co głupszym i chytrzejszym mieszkańcom i jeszcze na tym zarabiali

  • ~Andrzej Jezierski 2017-08-21
    14:57:26

    45 22

    Ustawa nie działa wstecz muł i flot zakupiony przed 1 września można nim palić

  • ~master4k 2017-08-21
    15:01:17

    22 14

    @ dr_Moriarty

    Z pełnym podziwem obserwuję Twoje i innych zmagania w walce z przekonaniami rodem z początku rewolucji przemysłowej. No niestety, ale jesteśmy takim narodem, w którym wielu jego reprezentantom za Chiny Ludowe nie przegadasz dosyć oczywistych rzeczy. I chociażbyś wkleił połowę wikipedii, dorzucił prezentacje w powerpoincie i odczyt 5 profesorów, to i tak zawsze znajdą się tacy, co będą wiedzieli lepiej, chociaż obiektywnie wszyscy oni plotą piramidalne bzdury.

    Ostatnio miałem okazję rozmawiać z jegomościem, który zmienił sobie starego kopciuch na nowszy (nie najnowszy) piec. Bardzo rozbawiło mnie jego zdziwienie, że po wymianie pieca zużywa 1/3 tego, co jeszcze niedawno musiał przepuścić przez komin, że ogrzać w domu wodę. Zakładam, że w środku sezonu grzewczego ów Pan przeżyje jeszcze większy szok poznawczy. Jeżeli nawet węgiel podrożeje (co już ma z resztą miejsce), a będzie go zużywał odpowiednio mniej, to i tak na chłopski rozum na paliwo wyda tyle samo lub mniej, co nie? Zachętą do zmiany sposobu grzania powinny być dotacje, o których wielu nawet nie wie, że są, o korzystaniu z nich nie wspominając. Brakuje akcji promocyjnych w tym zakresie. Skoro bowiem od ludzi się czegoś wymaga i straszy karami, to warto dać im nie tylko przymus prawny, ale również sensowną alternatywę.

    Ponad 50% respondentów (wedle ankiety na tym portalu) aprobuje wprowadzony zakaz. Zakładam, że spora część z nich ogrzewa swój dom w sposób dosyć "tradycyjny". Pomimo tego, że to właśnie ich zakaz ten może dotknąć najbardziej i tak popierają zakaz, bo zwyczajne mają dosyć tego syfu. Te pseudo oszczędności, które niektórzy próbują uskuteczniać i tak zwrócą ze sporym nakładem, kiedy zaczną chorować na różne schorzenia, których nazw nawet nie znają lub nie potrafią wymienić. A leczenie na poziomie w tym kraju sporo kosztuje...

    Tragedią natomiast jest, że spora część osób, w ogóle nie czuje potrzeby zmiany kwestionując sens jakichkolwiek regulacji mówiąc coś w deseniu "a mi to nie przeszkadza", "kiedyś też tak było", "jaki smog?" albo "wszystkiemu winne samochody" itd. itp. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Trudno mi obecnie powiedzieć, czy te przepisy coś zmienią czy nie, a jeśli zmienią, to czy zmiana ta będzie satysfakcjonująca. Uważam jednak, że od czegoś trzeba zacząć i skończył się czas niekończących się debat. Najlepszym testem dla uchwały będzie, jeśli podczas nadchodzącej zimy będzie można uchylić okno bez ryzyka zaczadzenia.

  • ~Marcin74 2017-08-21
    15:09:04

    58 10

    KasiaT- zrobiłem więcej w temacie walki ze smogiem niż większość na tym forum. Ja rozumiem, że Ciebie nie interesuje czy płacę więcej czy mniej. Przecież ja nie mam do Ciebie pretensji. Mam OGROMNE PRETENSJE do urzędników za bzdurną ustawę, która powoduje, że węgiel zdrożał TAK BARDZO! Mam pretensje do urzędnika, który miedzy jedną kawą a drugą, jedną paczką paluszków a drugą stworzył i wprowadził ustawę NIE PRZEWIDUJAC JEJ KONSEKWENCJI dla mieszkańców! Urzędnicy odwalili LIPĘ!!!, mieszkańcy ponoszą tego konsekwencje finansowe a Wy, ciągle nie wiem z czego, się cieszycie! Ja spokojnie poczekam aż cena prądu czy ogrzewania miejskiego też pójdzie drastycznie do góry (tłumaczona wzrostem ceny węgla) . Poczekam aż zdrożeje gaz (PGNIG-e w końcu wyczuje taki sam interes jak spółki węglowe i podniosą ceny detalistom! nie odbiorcom przemysłowym. Poczekam na Wasze komentarze, kiedy urzędnik powie: to nie jego moja wina. My nie mamy na to wpływu. My zrobiliśmy tylko bzdurą ustawę. Sorry. Taki mamy klimat.

  • ~ 2017-08-21
    15:41:10

    24 41

    Jezierski - prawo nie działa wstecz, czyli nie zapłacisz kary za palenie mułem do tej pory. A że nakupiłeś, to twój problem. Nie możesz go spalać po 1 września. Nie wiem, czy napisałeś to dla żartu, czy faktycznie nie umiesz czytać?

  • ~Marcin74 2017-08-21
    15:43:07

    33 13

    ~master4k – piszesz bzdury o 1/3 ciej albo to jakiś jednostkowy przypadek. Rok temu robiłem w tym temacie wywiady z ludźmi, wyliczenia – dokładnie: jakie inwestycje ponieśli, ile dostali z dotacji, i ile mniej teraz zużywają.
    Przy nakładach w wysokości 26 000 zł (w tym dotacja) koszt roczny zmniejszył się o ok. 1000 zł (z 9 ton zeszło na 7 ton) (tu dużo! I to miało sens przy normalnej cenie węgla, nawet ze zwykłymi niewielkimi wahaniami jego cen co roku). Dzisiaj te osoby, które dały się przekonać urzędnikom są DO TYLU!!!! Będą jeszcze bardziej stratni jeśli cena węgla daje pójdzie do góry. Ci ludzie zostali OSZUKANI!!! Ci sami urzędnicy, którzy wmawiali im – inwestujcie, zmieniajcie, modernizujcie – zyskacie. Dzisiaj mówią – Przykro nam. Weszła ustawa. Cena węgla poszła do góry. PŁACĆCIE WIĘCEJ NIŻ DO TEJ PORY!

  • ~master4k 2017-08-21
    16:12:04

    17 8

    @ Marcin74

    Może ja piszę BZUDRY, a może Ty piszesz BZDURY. Z punktu WIDZENIA każdego internetowego FORUM większość treści jest NIEWERYFIKOWALNYCH. Nie zmienia to postaci RZECZY, że mam większy KOMFORT wypowiadania SIĘ, BO jestem w GRUPIE tych 50% czyli WIĘKSZOŚCI. Witamy w DEMOKRACJI. A co do CEN WĘGLA, to chciałbym przypomnieć, ŻE rynkiem rządzą NIEZMIENNE PRAWA m.in. popyt vs. PODAŻ. Może czas ZASTANOWIĆ SIĘ czy aby KOSZTY WYDOBYCIA nie są za DUŻE, albo czy może PO drodze do KONSUMENTA jest za dużo POŚREDNIKÓW.

  • ~ 2017-08-21
    16:12:10

    17 5

    Czyli co - jak ktoś ma muł w piwnicy i będzie nim palił w piecu, to po 1 września mogę na takiego, kolokwialnie mówiąc, donieść? Tylko po co, skoro nie ma narzędzi do egzekwowania przepisów?

    Mamma mia, zakazy po polsku, ustawa sklecona na kolanie - "nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?" No nic to - na zimę "home office" i wynieść się stąd na okres "sezonu grzewczego".

  • ~Kwinto 2017-08-21
    16:46:58

    24 15

    Po co takie bezsensowne teksty w stylu: Trzeba było nie kupować mułu, a z poprzedniego okresu wypalić do końca.

  • ~Kwinto 2017-08-21
    16:47:40

    21 11

    Po co takie bezsensowne teksty w stylu: Trzeba było nie kupować mułu, a z poprzedniego okresu wypalić do końca.

  • ~Kwinto 2017-08-21
    16:49:20

    43 9

    Sorry ale coś nie tak z tym wysyłaniem postów.
    Czemu wszyscy tak łatwo wydają opinię w tym temacie? To jest taka prosta odpowiedz ludzi z bloków. Czyli wszyscy mieli kupować po 3 tony mułu i jak im braknie znowu zamawiać, znowu płacić za transport i tak ze trzy razy w sezonie żeby mi nie zostało? Jak kupujecie chleb to trzy kromki??
    Po drugie! opał kupuje się w okresie wrzesień-listopad a ustawa weszła kiedy???
    Jeśli jeszcze ktoś ma jakieś głupie odpowiedzi zostało mi mnóstwo mułu bo postanowiłem walczyć ze smogiem i ociepliłem dom, stąd po tym sezonie w cholerę opału mi zostało. Niestety teraz władze zmusiły mnie do tego, abym sobie ten niespalony muł wywiózł.. gdzie.......do lasu? albo pod urząd miasta? Niestety chcieliście szybkich efektów to je macie, przypuszczam że ci co sprzedają opał na składnicach już w grudniu pojadą sobie na długie wczasy za wasze pieniądze bo tona węgla pewnie sięgnie 900zł i nie bedzie to super kaloryczny węgiel. Już teraz sprzedają byle syf po 750zeta i chętnych nie brakuje. Straż miejska też sobie nieźle dorobi. Na mój chłopski rozum ludzie powinni nie płacić mandatów tylko kierować sprawę do sądu cała ta ustawa napisana na kolanie wygląda jak jakaś ustawka.

  • ~kriss1 2017-08-21
    17:55:36

    27 9

    ~Arteks proszę nie pisz o przekroczonych normach bo każdy kto się orientuje w temacie to wie że czujnik który mierzy stężenie pyłu znajduje się przy ulicy Borki która leży w niecce wśród dużej zabudowy domów jednorodzinnych. Wyniki są oczywiście niewiarygodne ( 1 czujnik na cały Rybnik ) i tendencyjne. Dlaczego nie ma kilku miejsc w których umiejscowiono by czujniki? Oczywiście nie neguję że jest problem ze smogiem ale na pewno nie tak dużym.
    Druga sprawa to postrzeganie naszego miasta jako ,,zatrutego" smogiem w rekordowej dawce co przy wyżej wymienionymi moimi uwagami odnośnie lokalizacji czujnika chluby nam nie przynosi.
    Teraz pewnie miasto zmieni lokalizacje czujnika i będzie sukces w walce ze smogiem a chyba nie o to chodzi. Pozdrawiam.

  • ~Marcin74 2017-08-21
    18:54:57

    25 7

    ~master4k Dalej piszesz bzdury (sry za litrówkę i za wszystkie, następne które zrobię). Informację które podałem są weryfikowalne. Znalezienie ich w gogolach zajmie Ci parę minut (nie wkleję linka bo admin skasuje).
    Nie bardzo wiem o jakich 50% piszesz. Osób z ankiety na tym portalu? Nie bądź śmieszny. Zresztą… ankieta z pytaniem: Czy jesteś za poprawą powietrza? Czy jesteś za zakazem palenia mułem, flotem jest bardzo ok. sam odpowiedziałem że jestem ZA! Ale dopisz do tej ankiety: Czy zgadzasz się ponosić dodatkowe koszty związane z ustawą (węgiel droższy o 100-200 zł na tonie) . Koszty będziesz ponosił już. Obiecany efekt? – „nie jesteśmy w stanie powiedzieć w jakim stopniu i kiedy nastąpi”. Ciekaw jestem ile osób będzie ZA – bo ja na 100% wyśmiałbym taką ustawę! PODAŻ POPYT?!!! Masz swój podaż i popyt. Wg. NIEZMIENNYCH praw które przytaczasz węgiel powinien właśnie TANIEĆ! JEDYNĄ!!!! Przyczyną tak wielkiej, nagłej podwyżki ceny tony węgla jest ta napisana przez urzędników! Pieprzenie urzędnika typu: nie mamy wpływu na ceny węgla – SĄ KŁAMSTWEM! Ustawa stworzona przez urzędników ma bezpośredni wpływ na podwyżkę ceny węgla (przyznał to rzecznik spółki węglowej tłumacząc przyczyny limitów i podwyżki).

  • ~master4k 2017-08-21
    19:25:24

    12 3

    @ Marcin74

    Poddaję się. Jestem zbyt głupi, żeby z Tobą polemizować. Masz 300% racji. Ale zanim schowam się do swojej nory, żeby poziać trochę nienawiścią do świata, to chciałbym rzucić kilka drobnych uwag. Po pierwsze nie ustawa, a uchwała, po drugie tą uchwałę pisali radni sejmiku, a nie jacyś tam urzędnicy, a po trzecie brak produktu powoduje wzrost cen, a nadmiar obniżkę. Skoro sporą grupę osób zmusza się do kupowania czegoś, to to coś siłą rzeczy drożeje własnie z uwagi na zmniejszoną dostępność. A i odpuść proszę z tym CAPSLOKIEM, bo ciężko się czyta Twoje posty. Pozdrawiam serdecznie.

  • ~MTWWD 2017-08-21
    20:03:19

    4 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2017-08-21
    20:33:15

    13 21

    Co można zrobić z mułem aby się go pozbyć? Można dać ogłoszenie na OLX i może ktoś przyjedzie i go weźmie za jakąś symboliczną opłatę. Muł nie jest powszechnie stosowanym opałem w naszym kraju. Ale poza naszym województwem palą nim także w Małopolsce i czasami w Opolskim. Poza tym po cichu podpowiadam, że są gminy i miasta w których nie ma kto sprawdzać czym ludzie palą bo nie ma tam ani straż miejskich ani gminnych. Np. u naszego sąsiada w Żorach.

  • ~Marcin74 2017-08-21
    21:00:27

    9 5

    ~master4k – wybacz. Nie jestem urzędnikiem i w przeciwieństwie do nich zwracam uwagę na liczby. Wyniki dodawania i odejmowania. Nazwy poszczególnych dokumentów mam głęboko gdzieś. Radni sejmiku głosowali tą ustawę. Nie pisali jej. Co zresztą świadczy tylko o nich źle. Przegłosowali coś czego albo nie rozumieją albo nie potrafią przewidzieć skutków tego nad czym głosują. Co do podaży i popytu to wytłumacz to proszę naszemu Panu Prezydentowi, który niezmiernie dziwi się podwyżkom: „Piotr Kuczera mówi wprost (…) należy więc zadać pytanie, dlaczego ceny w ostatnim czasie wzrosły, kiedy chętnych na to paliwo jest więcej?” Skoro rozumiesz takie mechanizmy lepiej od niego, daj znać gdybyś się decydował kandydować. Mówię zupełnie poważnie. Zawsze to lepiej gdy moje finanse zależą od kogoś komu w 10 minut na kartce można udowodnić, że się myli lub ma racje niż dyskutować o „potencjalnych walorach niedalekich perspektyw pożądanego rozwoju”. Również pozdrawiam ;).

  • ~dr_Moriarty 2017-08-21
    21:07:43

    10 3

    @ Master4k

    Dzięki za miłe słowa. Ano trzeba mocno pracą u podstaw walczyć bo mentalność na naszym Ślunsku jest jaka jest. Mam na dzieję, że w końcu się doczekamy czystszego powietrza, czego życzę i Tobie, i wszystkim. Pozdrawiam ;)

  • ~przykopa 2017-08-21
    21:41:28

    22 2

    Przyglądałem się jak u sąsiada ciężarówka wysypywała węgiel. Zauważyłem że w węglu jest bardzo dużo drobnicy zwanego podziarnem. Jest to odpowiedź na to co sprzedawcy robią z frakcjami drobnymi sprzedawanymi poprzednio jako muły i floty itp. Dostawcy węgla wywołali sztuczny niedobór ( reglamentowanie ) węgli lepszych gatunków doprowadzając do braku tych węgli na rynku.Oraz poprzez spekulację do znaczącego wzrostu cen .Drugą pieczenią jaką upiekli na tym działaniu, jest to że węgle gorszych gatunków sprzedawane kiedyś taniej. Teraz są sprzedawane drożej w postaci ,,niepożądanych domieszek" do węgla lepszego gatunku. Iną rzeczą którą zauważyłem jest że poprzez wywołany niedobór węgla na kopalniach. Namnożyło się firm handlujących węglem . Czyli kasę zarabiają nie kopalnie , lecz osoby pośredniczące w obrocie. Jak widać to kolejna ,, dobra zmiana"

  • ~Lateks 2017-08-21
    22:24:39

    17 7

    Ekstytacja tą uchwałą jest niesamowita. A życie swoje.
    Który urzędnik jest w stanie na podstawie badań popiołu udowodnić czy spalony był węgiel czy flot?
    A jeśli nie był całkiem spalony to znaczy że było spalane nieprawidłowo ale to już nikogo nie obchodzi. Tzn. wędzić drewnem czy węglem można byleby był to węgiel gruby a nie drobny... chyba że mieszanka eko...
    A już hipokryzją jest ocena spalin przez wydachanie, czy da się oddychać spalinami ze spalania gazu czy oleju?
    Swoją drogą dlaczego nie zakazali od 1 września samochodów spalinowych? Chyba warto zainwestować w samochody elektryczne celem eliminacji zanieczyszczenia powietrza.

  • ~sk1113 2017-08-22
    10:05:16

    14 5

    Zgadzam się z wieloma komentarzami kolegów ta ustawa jest zbyt pochopnie wprowadzona i nie ma okresu przejściowego choć ja jestem bardzo pro eko ale poprawa powietrza i tak nie nastąpi jak będzie bezwietrznie i każdy zakopci "eko groszkiem" albo "super węglem" z pieca V klasy to i tak będzie smród. Wspomnicie moje słowa.....

  • ~oko 2017-08-22
    11:17:47

    6 12

    Już po tym jak pojawiły się informacje o uchwale antysmogowej wiele osób mówiło...kupie 10 ton mułu i tyle, jeszcze popalę później będę się martwił...Więc w czym problem?? jakie analizowanie?? po co?? mój pomysł, jeśli ktoś ma muł, nie wie co z nim zrobić, niech zgłasza się do konkursu "biznesmen roku" ewentualnie OLX w zakładce oddam za darmo, a jak nie to niech pali...liczę tutaj na czujność sąsiadów i sprawa szybko się rozwiąże.
    Był Smog...źle bo państwo z tym nic nie robi. Jest uchwała..źle bo kto ma pomóc biednemu społeczeństwu przecież ekogroszek jest znacznie droższy od mułu...kiedy będzie dobrze?? NIGDY. Polska mentalność...ilu jest górników, którzy dostają lub dostawali węgiel, sprzedawali go a w to miejsce kupowali muł..bo taniej i miał parę stówek więcej. Czy jest różnica...popalcie sobie ekogroszkiem, a później przerzućcie się na muł...po samym piecu i po tym jak wygląda w środku będziecie widzieli w czym problem i co wpuszczacie do powietrza...

  • ~Teddy 2017-08-22
    11:56:02

    14 4

    Co za durny kraj. Po raz kolejny walić się będzie po kieszeni tego na samym dole przewodu pokarmowego, biedaka, który palił tym na co było go stać. Kto ma muł czy flot w zapasie powinien go spalić i tyle. Potem już będzie musiał kupić lepszy opał. Dyskusja o tym czy Nowak ma wziąć muł i zawieźć do Łazisk jest bez sensu. Za muł i flot będą karać a za kartony, deski, butelki i śmieci pewnie nie bo muszą najpierw wyłapać takich. Paranoja !!!

  • ~smertetka 2017-08-22
    12:22:38

    12 7

    W grudniu, styczniu, lutym mimo śmiesznego zakazu spalania mułu i flotu znów będziemy słyszeć o smogu i jego walce, która jak się okaże jest walką z wiatrakami i wprowadzenie "śmiesznej ustawy" nic nie dało. Spalanie spalaniem, ale smog również powodują samochody które wiecznie stoją w korkach i "smrodzą". Ich spaliny też idą do powietrza a jakoś nikt nie zakaże jeździć samochodem ba nawet nikt z tutaj komentujących nawet na moment się nie zawaha czy może nie zamienić auta na rower czy komunikacje miejską, bo jak można zrezygnować z wygody na rzecz smogu. Polska to absurdalny kraj, który nie pomyśli o zwykłym szarym człowieku, który ma na utrzymaniu dom, dwójkę dzieci i bagatela musi ogrzać dom za bagatela najniższą krajową. Ilu z Was jest tzw biednymi pracującymi których wiecznie na nic nie stać? a teraz zamiast ogrzać dom za 400 zł za tonę raptem będzie ogrzewać za 700 zł za tonę no i pytanie skąd brać węgiel bo PGG ciągle powtarza, że węgla brakuje. To jak ogrzać dom w sezonie?

  • ~ 2017-08-22
    13:10:07

    5 4

    @ Smertetka - samochody to jakieś 8% zanieczyszczenia powietrza. Ciekawe, że od wiosny aż do wczesnej jesieni, w Rybniku da się normalnie oddychać i nic w powietrzu nie wisi.
    Przychodzi późna jesień i zima a w mieście i okolicy, powietrze można gryźć. Koszty? Chrzanienie jak poparzeni - na blokach ludzie też za centralne płacą niemało. Choć generalnie niektórzy są sami sobie winni, ale co kto lubi - siedzieć w mieszkaniu w temperaturze 25-27°C to obłęd.

    Nie przemawia do mnie temat tego, że kogoś stać było na wybudowanie chaty a teraz marudzi, bo będzie musiał płacić więcej. Węgiel kupujesz co miesiąc...?

    @ Teddy - że co? Że nie da się sprawdzić domostwa pod kątem segregacji śmieci itd? Da się. To kwestia zdyscyplinowania i przejścia z myślenia z czasów przeszłych na nowocześniejsze. Bo wszystko rozbija się o pieniądze.

  • ~ 2017-08-22
    13:11:15

    3 8

    smertetka - nikt już o samochodach nie pisze, bo ileż można o tym samym - a jak widać nie dociera... Latem, we wrześniu czy w maju również samochody jeżdżą, również stoją w korkach, a przekroczeń zanieczyszczeń powietrza nie ma. Zimą - największe przekroczenia wieczorem i w nocy - wtedy, kiedy dokładacie do pieców, a auta przestają jeździć. Tak że już się nie ośmieszajcie. Jasne, że dobrze byłoby ograniczyć ruch samochodowy, a już na pewno wyeliminowac Diesle. Ale nie oczyścisz w ten sposób sumienia, bo to w 90% wasze piece nas trują

  • ~Arteks 2017-08-22
    13:17:25

    6 2

    @pääkäyttäjä - da się oddychać pod warunkiem, że nie mieszkasz/nie chodzisz wzdłuż ulic gdzie są korki bo smród z aut z włączonymi silnikami w korku jest porażający. Eksperci mówią, że udział transportu w smogu to ok. 15-30% w zależności od natężenia ruchu. Lekceważyć tego nie można. @KasiaT - wspominałaś kiedyś, że musisz korzystać z auta bo dowozisz dzieci do szkoły. Ok. Ale czy ograniczasz korzystanie z auta latem kiedy dzieci nie chodzą do szkoły? Byłby to dobry gest z twojej strony i jakaś edukacja dzieci. Pamiętajcie, że latem wskaźniki zanieczyszczeń są niskie bo roślinność filtruje powietrze - a nie tylko przez to, że ludzie nie ogrzewają domów.

  • ~smertetka 2017-08-22
    13:44:01

    9 4

    ~Arteks
    Brawo Ty !
    Każdy widzi tylko i wyłącznie piece i te, paliwa które niby są temu winne. Nie spojrzą na to, że tak jak napisałeś wiosna lato to ogrom roślinności która filuje powietrze. Czemu zieloni walczą o drzewa te tzw płuca ziemi?? W zimie drzewa są w spoczynku jak i większość roślinności Polski.



    ~pääkäyttäjä 25-27 stopni w mieszkaniu super gdybym tak miała mieć w domu to 2 razy tyle opału musiałabym spalić. Raptem u mnie w domu jest w zimie 21-22 stopnie. I nie porównuj mieszkania w bolku do domu wolno stojącego. W bloku ma sie sąsiadów którzy również ogrzewają mieszkanie i można oszczędzić. Bo ma się czasem 1 lub 2 zewnętrzne ściany a w domu masz 4 ściany zewnętrzne i brak przyklejonego sąsiada który tez Ci ogrzeje. A budowanie chaty? nie każdy sobie wybuduje , czasem dostanie w spadku i utrzymać musi jak chce mieszkać. Stare budownictwo nie jest tak ekonomiczne jak nowe. Nie każdego stać na wymianę kotła, ocieplenie domu by raptem mniej spalać, bo koszty remontu domu są olbrzymie. Kto mieszka ten wie o co chodzi.

    ~KasiaT
    Ja sumienia samochodem nie oczyszczę bo nie muszę. U mnie samochód stoi w garażu i się kisi, bo zarówno ja i mąż do pracy wybieramy rower lub własne nogi. Mimo, że bo pracy mamy po około 6 km. Można wstać wcześniej i się poruszać, ale przecież po co? Bo co masz dzieci? Ja też i jakoś umią iść pieszo i tez nie małe odległości. Dla chcąego nic trudnego. Każda wymówka dobra.

  • ~Andrzej Jezierski 2017-08-22
    13:52:59

    6 5

    Mi zostało z 1,5 tony muły jeszcze zdążę spalić do września noce zimne

  • ~adiqq 2017-08-22
    13:55:56

    4 1

    @smerfetka,Arteks - niedawno czytałem badania w których pisało, ze samochody to około 8% zanieczyszczenia powietrza. (pisał o tym wyżej pääkäyttäjä)
    jasne, że wszystko zależy, jak duże miasto, jakie natężenie ruchu, jaka pora dnia itp, itd, ale pisanie o 30% w zapyziałym Rybniku, to delikatnie mówiąc nadużycie...

    swoją drogą - dlaczego nie da się zabudować dodatkowych czujników mierzących Pm10 i Pm2,5 w innych, reprezentacyjnych miejscach miasta? nie sądzę, żeby to był jakiś dramatyczny koszt dla miasta (vide konstrukcja rybniczanina, o której pisano także tutaj na portalu - NOCHAL)

  • ~ 2017-08-22
    14:06:26

    3 5

    Smertetka - no toz mowie, ze probujesz uspokoic sumienie samochodem - czyli nie emitujesz zanieczyszczenia wielkosci powiedzmy ziarnka grochu, a potem zaraz z komina puszczasz syf wielkosci arbuza i to dzien w dzien, godzinami. Niestety - musisz mieć świadomość, że jesteś wspolodpowiedzialna za choroby. Jeśli potrafisz z tym żyć to już nic nie poradzę * Arteks, mialam juz ci nie odpowiadać, ale co mi szkodzi: od maja moj samochód jechał tylko w dslsze wskacyjne trasy, a po naszym miescie mial okazję tylko dwa razy. Chodzimy -bo jest czym oddychac.

  • ~tomolesrow1 2017-08-22
    14:16:21

    11 1

    Sytuacja nie jest taka zero - jedynkowa. Jest sporo ludzi którzy kupili flot np w październiku 2016 na sezon grzewczy 16-17 i zostało im po 1-2 tony w piwnicy. Kupili tyle, żeby nie dokupywać np w marcu - znam wiele takich osób. Wtedy 2016 r. nie było mowy o podjęciu uchwały antysmogowej - i ci ludzie mają problem. Nie cwaniakowali, kupując w czerwcu czy maju tani flot, ale pozostał im z roku 2016. Mają go zrzucone w piwnicy, mają rachunek z datą 2016 i co teraz? Spalić go nie mogą - wystąpić o odszkodowanie za poniesione straty? Wtedy kupowali legalne paliwo bez żadnych ograniczeń. Tłumaczenia urzedników do mnie nie przemawiaja - takie osoby powinny mieć po udokumentowaniu zakupu przed uchwaleniem uchwały antysmogowej możliwość wywiezienia na koszt urzędu tego flotu i rekompensaty według ceny zapłaconej .

  • ~Arteks 2017-08-22
    14:39:50

    3 3

    @adiqq - w tak zapyziałym kraju jak Polska okręg w który mieszka 500 tys. ludzi z miastem które pełni dla tego obszaru rolę ośrodka dominującego w każdej dziedzinie - powoduje, że ruch u nas jest znacznie większy niż w innych miastach podobnej wielkości. 20% smrodu mamy z aut jak nic. Tym bardziej, że na wielu drogach mamy ruch CIĄGŁY, a na wielu korki które przyczyniają się do większego smogu. @KasiaT - twoja odpowiedź mnie satysfakcjonuje. Rzeczywiście postępujesz fair wobec twojej walki o lepsze powietrze. :) @tomolesrow1 - to trochę dziwne, że kupuje się tak dużo opału, że po okresie grzewczym zostaje w piwnicy 2 t po poprzedniej zimie... Ale nawet jeśli to można to jeszcze spalić (teraz póki roślinność filtruje jeszcze powietrze, aż takiej szkody dla środowiska nie będzie). Można dać ogłoszenie licząc, że uda się pozbyć tego odpadu komuś spoza naszego województwa. Wiedzieliście o tym na długo przed ogłoszeniem uchwały na początku kwietnia bo media pisały o pracach nad nią co najmniej kilka razy. Więc nie udawajcie zdziwionych i poszkodowanych. Poza tym media pisały jeszcze niedawno, że mimo uchwały sporo ludzi kupuje muł. Choćby ze względu na to, nie może być żadnej taryfy ulgowej.

  • ~ 2017-08-22
    14:58:03

    3 1

    @ Arteks - poproszę o link do sprawdzonych statystyk dotyczących naszego regionu. Za smog w skali kraju odpowiadają przede wszystkim piece w mieszkaniach, czyli tzw. niska emisja. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli jakości powietrza w Polsce. Według niego za 82–92,8 proc. zanieczyszczeń odpowiedzialna jest niska emisja. Zanieczyszczenia komunikacyjne to 5,4–7 proc., z kolei przemysł to 1,8–9 proc. odpowiedzialności (raport NIK - pobij to). I nie mówimy tu o Warszawie, tę celowo pomijam ponieważ tam to sporo ludzi jeździ wszędzie autem spoza stolicy, tzw. pylenie wtórne i takie tam.

    @ smertetka - zdajesz sobie też sprawę z tego, że w Rybniku są też budynki wielorodzinne, potocznie zwane "familokami" (w śródmieściu też)? Sam w takim mieszkam. I śmieję się do rozpuku, gdy sąsiad mi mówi, że mury są grube i ciepło trzymają - taaa, chyba latem. Jak nie ogrzewam mieszkania (kombinacja prąd + kachlok), to po dwóch czy trzech dniach zimą w mieszkaniu mam 15 stopni.

    Największe przekroczenia norm są wcześnie rano i późnym wieczorem. No i jak się to ma do samochodów, hę? Zimą to się okna otworzyć nie da a nie daj Boże, jakiś ignorant wrzuci coś plastikowego do pieca (w nocy trudniej jest namierzyć sprawcę). Tragedia. A z drugiej strony ustawy pisane na kolanie i na szybko.

  • ~ 2017-08-22
    15:01:12

    6 2

    A kiedy będzie zamknięty hurtowy producent smogu - ciepłownia w Chwałowicach ? mieszkający w sąsiedztwie też mają prawo do czystego powietrza, a uchwała dotyka tylko małych, dlatego już powinny ruszyć prawdziwe, a nie tylko papierowe działania dla podłączenia Elektrowni z siecią ciepłowniczą miasta, jeżeli nie ma środków na inwestycję, to trzeba ją skredytować a koszty przerzucić na odbiorców, działania w kierunku czystego powietrza powinny być kompleksowe, a nie wybiórcze, skierowane w jedną grupę mieszkańców.

  • ~Arteks 2017-08-22
    15:10:43

    2 5

    @pääkäyttäjä - tu nie można linkować. Więc zerknij na fragment artykułu który niech służy za komentarz do tego co opublikował NIK. "Za smog w skali kraju odpowiadają przede wszystkim piece w mieszkaniach, czyli tzw. niska emisja. Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli jakości powietrza w Polsce. Według niego za 82–92,8 proc. zanieczyszczeń odpowiedzialna jest niska emisja. Zanieczyszczenia komunikacyjne to 5,4–7 proc., z kolei przemysł to 1,8–9 proc. odpowiedzialności. Tyle tylko, że to dane dla całego kraju, a smog ma często charakter punktowy. Nas interesują głównie miasta, tam z kolei sytuacja bywa diametralnie odmienna. W tym samym raporcie NIK zwrócono uwagę na lokalne uwarunkowania i wskazano, że w 2011 r. w Warszawie emisja liniowa (samochody) odpowiadała za 63 proc. stężenia PM 10. Gdy półtora roku temu wprowadzano w Krakowie pakiet antysmogowy, jako winne zanieczyszczeń wskazywano w połowie piece, a mniej więcej w jednej trzeciej samochody. Dokładne liczby są trudne do wskazania, bo poziom zanieczyszczeń może się w danym momencie różnić w ramach jednej dzielnicy, a zarządzać kryzysem trzeba w skali miasta.
    Warto zwrócić uwagę, że smog, który powodują samochody to nie tylko, a nawet nie głównie, to co leci z rur wydechowych. W bardzo ciekawej rozmowie opublikowanej przed rokiem w „Gazecie Wyborczej” Katarzyna Barańska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska tłumaczyła, że pył samochodowy w mniej więcej 7 procentach to „dymienie z rury”. Kilkanaście procent to drobinki z opon i klocków hamulcowych. Reszta, czyli ok. 80 proc., to pylenie wtórne, czyli to, co leży na jezdni, a samochody wzbijają w powietrze przejeżdżając. Tak naprawdę trudno więc oddzielać od siebie niską emisję i emisję liniową i argumentować, że „dymią piece, wiec samochody nie mają na to wpływu”. Piece i samochody wzajemnie nakręcają zjawisko smogu."

  • ~ 2017-08-22
    15:43:27

    6 4

    Arteks, zaprowadzę Cię do laboratorium, w którym pokażą Ci badania pozwalające zdefiniować, skąd co dostaje się do atmosfery. Może wtedy do Ciebie coś dotrze - choć śmiem wątpić. Zaś Gazeta Wyborcza nie jest dla mnie żadnym wykładnikiem - tam piszą artykułu tak, jak im zawieje.
    Zaś jeżeli samochód spełnia określone normy emisji spalin, to komuś takiemu jak Ty, pokażę środkowy palec (oczywiście do momentu, dopóki silnik w moim aucie trzyma emisję).

  • ~Arteks 2017-08-22
    16:39:30

    3 5

    @pääkäyttäjä - z takimi rozsądnymi gośćmi jak ty fajnie się gada i sporo do mnie dociera. Liczę też, że do ciebie też. W artykule powołano się na wyniki z Warszawy czy Krakowa. Na zmotoryzowanym do granic absurdu Śląsku nie można ignorować wpływu aut na smog, mimo, że główną przyczyną są oczywiście piece w domach. A z tym środkowym palcem nie przesadzaj - szczególnie po aferze z zaniżaniem wartości emisji przez tak słynny koncern jak VW. ;)

  • ~ 2017-08-22
    17:41:10

    3 2

    Hahahaha, diesel gate - no tu mnie masz. Ale afera z ropniakami dotyczy oszustw przy pomiarach: silniki nie spełniały kolejnych, wyśrubowanych norm NLEV P3 w Stanach, w Europie już tak :) Nie no, we Wrocku przed biblioteką uniwersytecką, stoi Cyjanometr - jest technologicznym pomnikiem niebieskości nieba. Pokazuje on także zanieczyszczenie powietrza - w związku z tym, że stoi przy ruchliwej drodze (ul. Wyszyńskiego), wskaźniki świecą się na zielono, czyli jest niskie zanieczyszczenie powietrza. Do Wrocka jeżdżę regularnie, sprawdzę Cyjanometr zimą, aż jestem ciekaw, co pokaże - okolice pl. Grunwaldzkiego to głównie stara zabudowa, w większości opalana węglem.

    Raport NIK o ograniczaniu niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych w województwie śląskim mówi co innego i - za przeproszeniem - Warszawa mnie nie obchodzi. Raport NIK (P/14/086) o woj. śląskim: główną przyczyną przekroczeń dopuszczalnego stężenia substancji szkodliwych w powietrzu w okresie zimowym jest tzw. niska emisja związana przede wszystkim z wykorzystywaniem do ogrzewania budynków paliw stałych spalanych w technologicznie przestarzałych kotłach o niskiej sprawności i wysokiej emisji zanieczyszczeń atmosferycznych. Nierzadko w gospodarstwach domowych spalane są również odpady, które najczęściej zawierają tworzywa sztuczne, co jest szczególnie szkodliwe dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska.

    No i najważniejsze, pomimo tego, że dostało się samorządom. Szkoda, że tu nie da się tekstu pogrubić na jakiś żarówiasty kolor:

    NIK: Należy również podkreślić, że działania samych jednostek samorządu terytorialnego nie rozwiążą problemu niskiej emisji. Wiele zależy od samych mieszkańców, bo to oni decydują, jakie instalacje i nośniki energii stosują w domowych paleniskach i to oni ponoszą największe konsekwencje zdrowotne życia w zanieczyszczonym środowisku.

  • ~Kwinto 2017-08-22
    18:25:54

    7 0

    Można sobie gdybać i dyskutować a ja nadal będę czekał do 1 września na decyzję władz co mam zrobić ze starym opałem. Jeśli decyzji się nie doczekam będzie on lądował w śmietniku spalony lub w całości jak leci. A może by tak posypywać drogę w zimie? żadnych genialnych pomysłów ze strony miasta?
    Skoro włodarze Rybnika sobie nie radzą trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Jak widać przykład idzie z góry, po nawałnicach też ludzie musieli sami zadbać o siebie. Kompletna bezradność!
    Proponuję zorganizować akcję wspomóż Urząd Miasta swoim opałem

  • ~imrahil 2017-08-22
    18:35:08

    6 4

    jasna sprawa, że za smog nie odpowiadają w naszym rejonie samochody. w większych miastach korki są o wiele większe i trwają przez większą część doby niż w Rybniku. W Rybniku i podobnych miastach nie ma przekroczeń NOx, które są charakterystyczne dla smogu samochodowego (głównie przez diesle).

  • ~adiqq 2017-08-23
    06:29:34

    5 0

    @Arteks - ja akurat czytałem inny raport niż ten który podał pääkäyttäjä - ale wyniki w nim zawarte były bardzo podobne. Jasne, że kilka % więcej jest prawdopodobne, ale już kilkanaście - na pewno nie....

  • ~hub381 2017-08-25
    10:21:08

    0 1

    Jak wybrałeś tak masz.A teraz narzekacie.
    Przyszło lepsze a przyjdzie jeszcze lepsze dobro.
    A szczególnie"górnicza brać"!

  • ~Damian Kossakowski 2017-09-02
    07:22:14

    2 3

    Węgiel drożeje bo gruby muszą mieć kasę na utylizację floty.

  • ~superelektro 2017-09-07
    20:37:34

    1 1

    Przeczytałem wszystko. Od pierwszego komentarza do ostatniego. Zgadzam się z tymi co są na TAK jak i z tymi którzy są na NIE. Jak to możliwe? Proste. Obie strony mają rację. Na pewno wszyscy chcą mieć czystsze powietrze. Jedni i drudzy. Tylko takie sprawy załatwia się inaczej i nie na ostatnią chwilę, na kolanie i bez przemyslenia i rozwżenia skutków ekonomicznych. Cała akcja miała się rozpocząc co najmniej 5 lat wcześniej od poinformowania obywateli o tym że będzie wprowadzana. Potem co jakiś czas przypominana aby ci którzy mieli wymieniać piec nie kupowali " kopciucha" i hałdy opału do niego. Sąsiad ponad rok temu, chyba to był któryś z miesiecy wakacyjnych, kupił opał. Coś ala muł czy flot. Nie pytałem go o to. Było tego jakieś 20 ton co najmniej, samochód z przyczepą. Zawsze, jak tylko pamietam tak kupował. A po kilku miesiacach dowiedział się że od 1 września 2017 nie będzie mógł nim palić. Myślę że gdyby wiedział o tym wcześniej to nie kupował by tyle a być może dawno zmienił by już nawet piec. Teraz został z " węglowym odpadem". Prawdę mówiąc to jako klasyczny miłośnik teorii spiskowej wietrzę tu próbę ratowania mało rentownego górnictwa. Coś przecież z tymi tysiącami zatrudnionymi w górnictwie trzeba było by zrobić żeby nie roznieśli Warszawy na kilofach, a tak sytuacja na jakiś czas została ogarnięta.
    Tu kłania się teoria Pana Janusza Korwin Mikke że ustawy powinny wchodzić w życie po 6 latach od ich uchwalenia. Wtedy był by czas na przygotowanie się do ich wprowadzenia jak i do ewentualnych poprawek.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4859